Autorzy "jednej gry"

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Autorzy "jednej gry"

Post autor: MichalStajszczak »

Podejrzewam, że nieznani z nazwiska autorzy go i szachów też żadnej innej gry nie wymyślili
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4113
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2656 times
Been thanked: 2564 times

Re: Autorzy "jednej gry"

Post autor: Gizmoo »

MichalStajszczak pisze: 26 lis 2020, 20:06 Podejrzewam, że nieznani z nazwiska autorzy go i szachów też żadnej innej gry nie wymyślili
Nie liczą się w tym zestawieniu. Nie zrobili żadnego dodatku. :lol:
feniks_ciapek
Posty: 2298
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1606 times
Been thanked: 936 times

Re: Autorzy "jednej gry"

Post autor: feniks_ciapek »

Gizmoo pisze: 26 lis 2020, 22:49 Nie liczą się w tym zestawieniu. Nie zrobili żadnego dodatku. :lol:
A szachy chińskie i aktualizacja zasad, to co? :D

Go też dorobiło się Gomoku.

Ale tak, też miałem to napisać :D
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Autorzy "jednej gry"

Post autor: Pan_K »

feniks_ciapek pisze: 27 lis 2020, 02:52
Gizmoo pisze: 26 lis 2020, 22:49 Nie liczą się w tym zestawieniu. Nie zrobili żadnego dodatku. :lol:
A szachy chińskie i aktualizacja zasad, to co? :D

Go też dorobiło się Gomoku.

Ale tak, też miałem to napisać :D
Jak była aktualizacja zasad,to i na KS mogły trafić...
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Autorzy "jednej gry"

Post autor: kdsz »

Pan_K pisze: 27 lis 2020, 07:36 Jak była aktualizacja zasad,to i na KS mogły trafić...
Szachy Legacy to byłoby coś!
Asurmar
Posty: 325
Rejestracja: 22 mar 2019, 08:54
Has thanked: 118 times
Been thanked: 175 times

Re: Autorzy "jednej gry"

Post autor: Asurmar »

Jest kilku autorów których gry bardzo lubię i kupiłbym "w ciemno" jeśli by coś wydali, ale są autorami tylko jednej gry:
Andreas Steiger - Tuareg
Wojtek Krupnik, Wojtek Wójcik - Metallum
Peter Prinz - Teby
Jacques Bariot, Guillaume Montiage - Kemet (chociaż oni są autorami dwóch gier, bo wydali wcześniej
Nefertiti)
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Autorzy "jednej gry"

Post autor: lotheg »

kdsz pisze: 27 lis 2020, 08:03
Pan_K pisze: 27 lis 2020, 07:36 Jak była aktualizacja zasad,to i na KS mogły trafić...
Szachy Legacy to byłoby coś!
Piony wypromowane do hetmanów wracają w kolejnym scenariuszu (partii) w swojej nowej roli...to by było coś :D
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
cactusse
Posty: 481
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:50
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 393 times
Been thanked: 333 times

Re: Autorzy "jednej gry"

Post autor: cactusse »

Dla mnie autorzy "jednej gry", to głównie twórcy, którzy wybili się jednym świetnym tytułem bądź linią bardzo podobnych gier (np. Carcassonne), a ich kolejne dzieła nie mogą wyjść z cienia protoplastusia.

Isaac Childres - Gloomhaven / Frosthaven
Seiji Kanai - Love Letter
Klaus-Jürgen Wrede - Carcassonne
Asger Harding Granerud - Flamme Rouge
Eric Reuss - Spirit Island
Jacob Fryxelius - Terraforming Mars
Reiner Stockhausen - Orleans / Altiplano
Bernd Eisenstein - Peloponnes (aczkolwiek tutaj się waham, bo Alea Iacta Est)
Andreas Odendahl - La Granja (aczkolwiek tutaj się waham, bo Cooper Island)
Andreas Steding - Hansa Teutonica (dyskusyjne, ale uważam, że Gugonga wkrótce przysypią piaski zapomnienia a HT będzie krążyć po geeklistach jeszcze przez długie lata)
Jens Drögemüller, Helge Ostertag - Terra Mystica / Gaia Project
Elizabeth Hargrave - Wingspan
Gordon Hamilton - Santorini

A z autorów rzeczywiście "jednej gry" :
Adam Poots - Kingdom Death: Monster
Bruce Allen - Tobago
Carl de Visser, Jarratt Gray - Endeavor
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Autorzy "jednej gry"

Post autor: rattkin »

cactusse pisze: 27 lis 2020, 13:03nie mogą wyjść z cienia protoplastusia
Uwaga, zgaduję: Pinokio?
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1971
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 858 times

Re: Autorzy "jednej gry"

Post autor: Neoptolemos »

Czemu właściwie wszyscy piszą o Elizabeth Hargrave, a nikt nie wspomina Jamesa A. Wilsona, który zrobił Everdell i na razie nic poza tym...?
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
cactusse
Posty: 481
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:50
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 393 times
Been thanked: 333 times

Re: Autorzy "jednej gry"

Post autor: cactusse »

rattkin pisze: 27 lis 2020, 13:32
cactusse pisze: 27 lis 2020, 13:03nie mogą wyjść z cienia protoplastusia
Uwaga, zgaduję: Pinokio?
Memoria fragles, ale zapewne któryś zeszyt komiksu "Smurfy" lub "Kleks" ;-)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Autorzy "jednej gry"

Post autor: rattkin »

A, to gdzie indziej. Bo ja pierwszy raz usłyszałem tutaj - https://youtu.be/pmwzT8UAPYU?t=167 (strzelam, okolice 1992)
Neoptolemos pisze: 27 lis 2020, 13:42 Czemu właściwie wszyscy piszą o Elizabeth Hargrave, a nikt nie wspomina Jamesa A. Wilsona, który zrobił Everdell i na razie nic poza tym...?
Czemu w ogóle piszą o Elizabeth, skoro ona już trzy gry ma na koncie...
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2023
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1502 times
Been thanked: 1151 times

Re: Autorzy "jednej gry"

Post autor: Bruno »

Nie wiem, czy łapie się w kryteria, ale przychodzi mi do głowy przede wszystkim jedno nazwisko:
Matúš Kotry i jego Alchemicy + Królewski Golem (jeszcze ulepszający i tak genialną podstawkę).

I w zasadzie dla mnie to powód do smutku, że gość z takim potencjałem podpada pod kategorię "autor jednego tytułu"... :(
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
roadrunner
Posty: 536
Rejestracja: 22 sie 2013, 12:30
Has thanked: 261 times
Been thanked: 274 times

Re: Autorzy "jednej gry"

Post autor: roadrunner »

A ja sie troche wylamie i odpuszcze rozkminę, co autor #OP mial na mysli ;] Idac za rada Anny Lewandowskiej - a ona sie zna, bo ma Insta :roll: - zaserwuje wątkowi troche cardio i rozciągania.
Autorzy "one hit wonders" oraz tacy, co skończyli się na "Kill 'Em All" wpadają u mnie do jednego wielkiego wora planszówek wybitnych.

Komu to wadzi,
Spoiler:

W takiej formie zagadnienie ma dla mnie po primo sens i logikę, a po drugie wiekszy fun. A do tego glebie prosto z okladki Deep Blue, bo o grach słabych szkoda gadać, a autorow gier b. dobrych wzwyż z tak sparowanej kategorii robi się imo calkiem wystarczająco sporo. Od masy nowości i mojego top1 wszech czasow poczynajac, na rozległym areale top40 konczac.

Ogranicze sie do dychy per kategoria. Dla ułatwienia nawigacji oznaczę obie grupy osobnymi asteriKsami. W ten sposób zamiast top10 wyszło top10+10. No i cool. Im więcej dobrego, tym lepiej.

Dodam, że >80% wymienionych tytułów to imo gry naprawdę świetne pod każdym względem. Podczas komponowania tej playlisty w pojedynczych przypadkach synergia mechanik i naoliwienie ich zębatek zeszły na trochę dalszy plan.
Jak ktoś jest ich ciekaw, oceny przekrojowe wymienionych tytułów znajdzie na moim bgg: https://boardgamegeek.com/user/ROADRUNN3R

Dla obu podgrup 1-10 kryteria stanowią wypadkową unikatowości tematu gry, miodności rozgrywki, klimatu, jakości komponentów, a także jakości rozgrywki. Przefiltrowanej przez moją wyrozumiałość, która wynika z poniechania besztania za drobiazgi, ponieważ: 1) wymienione przed chwilą kryteria; 2) w większości przypadków dana gra była przecież czyimś debiutem!
Internety roją się od mistrzów wszystkiego od dnia narodzin. Szczęśliwcy. Kiedy za 1-ym tańczyłem wolnego do „Don’t speak”, to wcale nie wychodziło tak fajnie jak później. Stąd na potrzeby wątku zerkam przychylniejszym niż zwykle okiem na autorów, którzy któryms z przedstawionych tytułów wysmażyli byli debiucik. Jasne dla mnie jak słońce Peru, że w projektowaniu gier miewa doświadczenie znaczenie jak w każdej innej dziedzinie tworzenia.

Pani Magdo, proszę odsłonić.
Spoiler:
TL;DR:
#3 *Matúš Kotry (CZ) za Alchemików + Golema | https://boardgamegeek.com/boardgame/161970/alchemists
#2 *Kasper Aagaard (DK) za ½ Kupców i korsarzy | https://boardgamegeek.com/boardgame/252 ... -marauders
#1 *Aaaron Vanderbeek (US) za Castell | https://boardgamegeek.com/boardgame/238638/castell

#3 **Chad Jensen (US), bo Dominancik | https://boardgamegeek.com/boardgame/622 ... nt-species
#2 **Hervé Rigal (BE) za Shakespeare + Backstage | https://boardgamegeek.com/boardgame/180511/shakespeare
#1 **Yoann Levet (FR) za Myrmes + Colony Times | https://boardgamegeek.com/boardgame/126792/myrmes

* Gry autorów "samotnej gwiazdy".
** Gry autorów "dzieła życia" aka skończonych na "Fear of the Dark".

Dodatkowo w nawiasach zostawiam narodowości autorów. W którymś momencie zauważyłem, że zrobiło się tu strasznie międzynarodowo. Nie było zamierzone. Tak wyszło.
Trudno mi określić, czy ma to jakiekolwiek znaczenie statystyczne, ale znam ^^ takich, co mogą wiedzieć.

PS
Spoiler:
Mam | Mogę zagrać | Udane transakcje: 100+ na forum, 6 na FB
Hejtowałem Kaskadię przed tym, jak się opamiętaliście. ;)
Sprzedam: dobre gry @Dział Handlu | Kupię: Tokaido: Rozdroża i inne @Kupię
100P |> Moje top
ODPOWIEDZ