Niepożądani goście / Awkward Guests (Ron Gonzalo García)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 820
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 131 times
Been thanked: 384 times

Re: Niepożądani goście / Awkward Guests

Post autor: kurdzio »

Curiosity pisze: 12 gru 2021, 11:11
kurdzio pisze: 12 gru 2021, 10:54 1. sprawdzasz wyniki bez poznania prawidłowej odpowiedzi w razie pomyłki - dzięki temu nie odpadasz z gry jak się pomylisz
Skromnie uważam, że jest to niepotrzebne ułatwienie. Sprawdzenie powinno być tylko jedno na grę. Chcesz, to ryzykujesz, nie, to grasz dalej. Są większe emocje czy ktoś Cię nie wyprzedzi.
To powoduje dwie rzeczy:
1. łatwiej jest mi zaryzykować przy pewnej już znajomości dowodów, bo wiem że w razie pomyłki i tak gram dalej
2. błędna odpowiedź uniemożliwia ci odgadywanie w następnej rundzie, więc kara może nastąpić. Często któryś z współgraczy po jednej dodatkowej rundzie już będzie znał prawidłowe rozwiązanie

Zawsze można korzystać z aplikacji i w przypadku złej odpowiedzi odpaść ;)
Miszon pisze: 12 gru 2021, 11:18 Trzeci punkt przekonuje, pytanie ile jest spraw w samym pudełku?
39 spraw w instrukcji, 1000 w aplikacji (składowa różnych poziomów trudności w obu przypadkach).
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Miszon
Posty: 2533
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1028 times
Been thanked: 503 times

Re: Niepożądani goście / Awkward Guests

Post autor: Miszon »

No to 39 spokojnie wystarczy na rok intensywnego grania (bo w ile gier rocznie gracie więcej razy? ;-) ).
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
dave20_
Posty: 56
Rejestracja: 18 sie 2021, 18:43
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times

Re: Niepożądani goście / Awkward Guests

Post autor: dave20_ »

Za mną 3 rozgrywki jak na razie. Gra się świetnie :)

To prawda, że pierwsza opcja ułatwia rozgrywkę (granie z aplikacja), dlatego gramy tak, że jak źle odpowiesz to przez następne 2 tury nie masz prawa zgadywać prawidłowych odpowiedzi.
Haisenberg83
Posty: 127
Rejestracja: 12 wrz 2021, 20:36
Has thanked: 142 times
Been thanked: 27 times

Re: Niepożądani goście / Awkward Guests

Post autor: Haisenberg83 »

Spoiler:
Tutaj się nie zgodzę że pierwszy pkt to minus. Załóżmy że znamy już wszystko i wahamy się tylko pomiędzy dwoma broniami. Chyba lepiej mieć możliwość zaryzykować niż czekać na informację, której być może nigdy nie otrzymamy, bo nie zdążymy. Kara jest taka że w następnej rundzie nie możemy zgadywać i już przez taką karę zdarzyło mi się przegrać. Instrukcja mówi jasno o jednej rundzie bez możliwości rozwiązania sprawy, ale oczywiści jeśli ktoś chce mieć 2 rundy, lub złe rozwiązanie traktować jako przegraną od razu to już tylko kwestia dogadania pomiędzy graczami. Osobiści jednak uważam że dwie rundy to za dużo, bo do próby rozwiązania dochodzi zazwyczaj już w momencie gdzie większość graczy wie dużo na temat sprawy i dwie rundy pauzy mogą być jednoznaczne z przegraną a jedna runda pauzy, wbrew pozorom, daje naprawdę sporą szansę rywalom na etapie gry, gdy już się zaczyna rozwiązywanie sprawy (No chyba że ktoś strzela w ciemno już po pierwszych 6 kartach bo i takie ma prawo, ale nie będę czegoś takiego komentował :-) )

Czy to oby na pewno jest półimprezówka? :-) Solo zagrałem dwie partie i można też fajnie pogłówkować samemu w skupieniu, bez imprezowiczów :-)

Podsumowując to na pewno z aplikacji fajnie korzystać. Nawet jeśli gram scenariusz z pudełka, to i tak wpisuję jego numer do apki, bo łatwiej i wygodniej jest mi odszukać karty, bo w aplikacji jest to fajnie podzielone i przedstawione.
Awatar użytkownika
Evokenx
Posty: 275
Rejestracja: 10 lip 2020, 16:14
Lokalizacja: Śląsk
Has thanked: 525 times
Been thanked: 52 times

Re: Niepożądani goście / Awkward Guests

Post autor: Evokenx »

Czy osoby nie mające w ogóle styczności z planszówkami dadzą to w miarę łatwo ogarnąć?
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8790
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2702 times
Been thanked: 2383 times

Re: Niepożądani goście / Awkward Guests

Post autor: Curiosity »

Evokenx pisze: 16 gru 2021, 01:53 Czy osoby nie mające w ogóle styczności z planszówkami dadzą to w miarę łatwo ogarnąć?
Tak
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
dave20_
Posty: 56
Rejestracja: 18 sie 2021, 18:43
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times

Re: Niepożądani goście / Awkward Guests

Post autor: dave20_ »

Evokenx pisze: 16 gru 2021, 01:53 Czy osoby nie mające w ogóle styczności z planszówkami dadzą to w miarę łatwo ogarnąć?
Jasne. Ja gram w planszowki dopiero od roku. NG są moja 8 kupiona gra. Jak na razie wszystkim się podoba. :)
shod
Posty: 574
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 268 times
Been thanked: 178 times

Re: Niepożądani goście / Awkward Guests

Post autor: shod »

My jesteśmy po kilku partiach, wszystkie 3-osobowe. Setup jest trochę upierdliwy, ale da się przeżyć, choć zastanawiam się czy by jakoś go ułatwić? macie jakieś swoje sposoby, czy raczej nie ma opcji?
Grę kupiłem na mikołajki, bo żona uwielbia gry dedukcyjne i muszę przyznać, że bardzo nam podeszła. Zagraliśmy najpierw kilka partii na niższych poziomach, ale żona zaczęła za szybko kończyć, więc przeszliśmy na poziom średni, bo tu już ponoć możliwy jest wspólnik [choć z instrukcji to nie wynika i my jak na razie nie mięliśmy wspólnika]. Raczej sporo się wymieniamy kartami, bo każdy się boi, że przy braku ofert ktoś zgarnie 3 karty z tali a to spory bonus :). Niestety w wymianach dostawałem często te same karty i śledztwo stało w miejscu ;). Jak dotąd udawało nam się rozwiązać sprawy zanim się skończy talia [w ostatniej rozgrywce przy jednej pozostałem karcie śledztwa 2 osoby rozwiązały sprawę]. Dla zabawy i własnej satysfakcji, po tym jak pierwsza osoba rozwiąże sprawę, reszta też sprawdza w aplikacji czy dobrze dedukowała.
Trzeba uważać ze zaznaczaniem, bo mi się zdarzyło raz źle wykluczyć jedną trasę i potem wyszło, że nie było drogi do miejsca zbrodni ;). Syn też raz źle coś zaznaczył i mu się wszystkie bronie wykluczyły. W naszym przypadku każdemu udało się przynajmniej raz wygrać [łącznie z 10 letnim synem]. Ciekawy też jestem trybu solo, ale mam z kim grać, więc chwilowo nie próbuję samotnej rozgrywki. W święta i na sylwestra planujemy rozgrywki we większym gronie i jestem ciekawy jak wtedy będzie to wyglądać. My w każdym razie jesteśmy bardzo zadowoleni z gry i polecamy ją jako przyjemy tytuł w rodzinnym czy może nawet imprezowym gronie.
Haisenberg83
Posty: 127
Rejestracja: 12 wrz 2021, 20:36
Has thanked: 142 times
Been thanked: 27 times

Re: Niepożądani goście / Awkward Guests

Post autor: Haisenberg83 »

shod pisze: 16 gru 2021, 08:14 ...Setup jest trochę upierdliwy, ale da się przeżyć, choć zastanawiam się czy by jakoś go ułatwić? macie jakieś swoje sposoby, czy raczej nie ma opcji?...
Przy uporządkowanych kartach samo rozłożenie z aplikacją idzie dosyć szybko według mnie.
Więcej czasu zajmuje uporządkowanie po rozgrywce, bo przynajmniej ja zawsze muszę mieć karty ułożone po kolei na koniec gry :-)
Nie wiem czy to jest dobry sposób, ale ja robię to tak, że najpierw rozdzielam tylko na pięćdziesiątki karty które brały udział w grze, a później wrzucam je po kolei na swoje miejsce. Przy dwóch osobach każdy się zajmuje jedną pięćdziesiątką i jakoś idzie, a przy trzech osobach lub więcej, to już w ogóle powinno pójść szybko :-)
Jeśli gramy dwie partie pod rząd to karty z pierwszej rozgrywki dzielimy tylko na pięćdziesiątki i jedna osoba szykując karty do kolejnej rozgrywki, bierze karty z pudełka które są ułożone po kolei i jeśli czegoś nie ma, to mówi numer, a druga osoba jest już przygotowana i szuka w tej pięćdziesiątce z poprzedniej rozgrywki i jakoś idzie w miarę :-)
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 820
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 131 times
Been thanked: 384 times

Re: Niepożądani goście / Awkward Guests

Post autor: kurdzio »

Dzisiaj rozegraliśmy 4 grę na poziomie średnim i także trafiliśmy na sprawę ze wspólnikiem, także instrukcja trochę mija się z prawdą. Dodatkowo zauważyłem wiele baboli w tłumaczeniu aplikacji, nie przeszkadza to jednak jakoś znacząco.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 993
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 377 times
Been thanked: 806 times
Kontakt:

Re: Niepożądani goście / Awkward Guests

Post autor: Apos »

kurdzio pisze: 17 gru 2021, 00:02 Dzisiaj rozegraliśmy 4 grę na poziomie średnim i także trafiliśmy na sprawę ze wspólnikiem, także instrukcja trochę mija się z prawdą. Dodatkowo zauważyłem wiele baboli w tłumaczeniu aplikacji, nie przeszkadza to jednak jakoś znacząco.
Co to za nieścisłość? Jeszcze nie grałem, a mam zamiar kupić grę na prezent na Święta i wtedy też ograć. Dobrze byłoby zacząć od razu znając "Erratę" :D . Może to złe tłumaczenie instrukcji na nasz język?
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 820
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 131 times
Been thanked: 384 times

Re: Niepożądani goście / Awkward Guests

Post autor: kurdzio »

Apos pisze: 17 gru 2021, 12:30
kurdzio pisze: 17 gru 2021, 00:02 Dzisiaj rozegraliśmy 4 grę na poziomie średnim i także trafiliśmy na sprawę ze wspólnikiem, także instrukcja trochę mija się z prawdą. Dodatkowo zauważyłem wiele baboli w tłumaczeniu aplikacji, nie przeszkadza to jednak jakoś znacząco.
Co to za nieścisłość? Jeszcze nie grałem, a mam zamiar kupić grę na prezent na Święta i wtedy też ograć. Dobrze byłoby zacząć od razu znając "Erratę" :D . Może to złe tłumaczenie instrukcji na nasz język?
Wszystkie moje znajdźki wrzucam do tematu z zasadami :)
viewtopic.php?f=42&t=73782
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
SoloGram
Posty: 89
Rejestracja: 28 kwie 2021, 11:27
Has thanked: 46 times
Been thanked: 82 times
Kontakt:

Re: Niepożądani goście / Awkward Guests

Post autor: SoloGram »

Jeżeli chcielibyście zobaczyć, jak gra sprawuje się solo z aplikacją, zapraszam na (tradycyjnie) pełną rozgrywkę.
Zapraszam na rozgrywki w gry planszowe solo:
SoloGram na YouTube
SoloGram na Facebook
SoloGram
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1486
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 724 times

Re: Niepożądani goście / Awkward Guests

Post autor: arturmarek »

Jestem po pierwszej rozgrywce. Od jakiegoś czasu leżała na półce, ale dopiero po recenzji Kaczmara i Pandy zdecydowałem się zagrać z żoną 2-osobowo, wcześniej czekałem na większą ekipę. Gra działa całkiem dobrze na swie osoby, ale nie moge się doczekać, żeby sprawdzić w większym gronie, bo mam wrażenie, że pamiętanie co komu dałem, co od kogo dostałem itd może być ciekawym wymiartem gry. Zagraliśmy na poziomie łatwym (3/7), czyli najtrudniejszym bez wspólnika, z uzyciem aplikacji. To jest chyba moja pierwsza gra czysto dedukcyjna, więc nie bardzo mam porównanie.

Nie do końca jeszcze "czuję" grę. Sporo kart ma nieostateczne informacje. Jest to fajne, ale póki co nie wiem jak traktować te podpowiedzi. Na przykład karty, w których jedna osoba mówi, że motywem innej osoby mogło być to i to. Nie wiem czy to oznacza, że jeśli ta osoba zabiła, to z większym prawdopodobieństwem miała właśnie ten motyw, czy prawdopodobieństwo, że ta osoba zabiła jest większe, czy to i to... Nie wiem też czy krótkie trasy są bardziej prawdopodbne niż dłuższe.

W tej jedynej rozgrywce, po 4 rundach miałem wykreślonych kilka kluczowych przejść i została jedna krótka trasa do miejsca zbrodni (przez szopę) i kilka bardzo okrężnych. Dodatkowo na tej krótkiej trasie miałem tylko jedno niewykreślone potencjalne narzędzie zbrodni. Miałem podpowiedź, że albo C albo S mógł przechodzić przez szopę. Dodatkowo dwie osoby powiedziały, że S mógł zabić z motywem finansowym (chyba zakład). Zaryzykowałem rozwiązanie i okazało się, że się udało. Zabójcą był Stanley, narzędziem zbrodni środki czystości, a motywem zakład. No i nie wiem czy to był kompletny fart czy jednak przy tych informacjach była spora szansa, że mam rację.

Nie rozumiem co oznacza karta "albo X albo Y mogli przechodzić przez Z". Czy to zwiększa prawdopodobieństwo, że któryś z nich tam był? Czy tylko zabójca sie przemieszczał?

Jak działają poziomy trudności. Wiem, że od średniego może pojawić się współnik. Czy między trudnym, a bardzo trudnym różnica jest taka, że zabójca/wspólnik wybierają mniej oczywista trasę, czy podpowiedzi są mniej jednoznaczne, czy jeszcze coś innego?
Haisenberg83
Posty: 127
Rejestracja: 12 wrz 2021, 20:36
Has thanked: 142 times
Been thanked: 27 times

Re: Niepożądani goście / Awkward Guests

Post autor: Haisenberg83 »

...Na przykład karty, w których jedna osoba mówi, że motywem innej osoby mogło być to i to. Nie wiem czy to oznacza, że jeśli ta osoba zabiła, to z większym prawdopodobieństwem miała właśnie ten motyw, czy prawdopodobieństwo, że ta osoba zabiła jest większe, czy to i to...
To i to :-) Jednak zdarzyło mi się, że jedna osoba miała zaznaczone wszystkie 3 pola przy jednym motywie a wcale nie była zabójcą, albo że przy jednym motywie miałem dwie opcje zaznaczone i ten motyw też nie był tym prawdziwym. Tak więc te wskazania znaczą że motyw jest bardziej prawdopodobny, ale wcale nie jest to pewniak.
...Nie wiem też czy krótkie trasy są bardziej prawdopodobne niż dłuższe...
Grałem na razie do poziomu średniego i w większości były one bardziej prawdopodobne, ale raz mi się zdarzyło że droga była dłuższa i mam wrażenie że czym wyższy poziom tym będzie to bardziej skomplikowane i losowe :-)
...W tej jedynej rozgrywce, po 4 rundach miałem wykreślonych kilka kluczowych przejść i została jedna krótka trasa do miejsca zbrodni (przez szopę) i kilka bardzo okrężnych. Dodatkowo na tej krótkiej trasie miałem tylko jedno niewykreślone potencjalne narzędzie zbrodni. Miałem podpowiedź, że albo C albo S mógł przechodzić przez szopę. Dodatkowo dwie osoby powiedziały, że S mógł zabić z motywem finansowym (chyba zakład). Zaryzykowałem rozwiązanie i okazało się, że się udało. Zabójcą był Stanley, narzędziem zbrodni środki czystości, a motywem zakład. No i nie wiem czy to był kompletny fart czy jednak przy tych informacjach była spora szansa, że mam rację...
Szansa była spora, ale zdarzało mi się już pudłować przy podobnych informacjach, więc warto strzelać podczas gry z aplikacją. Podczas gry bez aplikacji może to być zdecydowanie bardziej kosztowny strzał :-)
Nie rozumiem co oznacza karta "albo X albo Y mogli przechodzić przez Z". Czy to zwiększa prawdopodobieństwo, że któryś z nich tam był? Czy tylko zabójca sie przemieszczał?
Ogólnie działa to tak że wszyscy, oprócz zabójcy przebywają w 4 dolnych "białych" lokacjach na mapie, a tylko zabójca twierdzi, że był w jednej z tych białych lokacji i musiał on z tej lokacji się dostać do gabinetu. To że ktoś twierdzi że ktoś gdzieś przechodził to jeśli się nie mylę wskazują zawsze "szare" lokacje (nigdy "białe") i stwierdzenie MÓGŁ oznacza że mógł, ale nie musiał. Równie dobrze oboje nie musieli, ale jeśli mamy już kandydata do tego że jest zabójcą i ktoś twierdzi że mógł gdzieś przechodzić i układa nam się to fajnie w trasę to może nam to pomóc dobrać trasę i tym samym wybrać rodzaj broni.
Jak działają poziomy trudności. Wiem, że od średniego może pojawić się wspólnik. Czy między trudnym, a bardzo trudnym różnica jest taka, że zabójca/wspólnik wybierają mniej oczywista trasę, czy podpowiedzi są mniej jednoznaczne, czy jeszcze coś innego?
Tutaj za dużo nie pomogę, bo nie grałem jeszcze na tych trudniejszych, ale podobno jeśli jest wspólnik to oprócz spiskowania (które może, ale nie musi oznaczać wspólnika) działa to tak że jeden jest zabójcą a drugi daje mu alibi. Oboje twierdzą że byli ze sobą i oboje twierdzą że byli w tej samej "białej" lokacji, jednak tylko jeden z nich tam był (wspólnik) a drugi z tej lokacji szedł do gabinetu :-)

Mam nadzieję że trochę pomogłem i w miarę czytelnie to opisałem i nic nie pomieszałem :-)
Zbaviec
Posty: 69
Rejestracja: 09 wrz 2020, 07:40
Has thanked: 40 times
Been thanked: 21 times

Re: Niepożądani goście / Awkward Guests

Post autor: Zbaviec »

Gra wygląda ciekawie i chyba się zdecyduje na jej zakup. Zastanawiała się tylko jak z jakością kart, bo trochę będą mielone z tego co widziałem na rozgrywkach. Jakie koszulki na nie będą pasowały, jaki mają rozmiar, a może wg Was nie ma potrzeby koszulkowania?
Drugie pytanie jak wygląda kwestia kart do zakreślania? Nie widziałem wersji do druku. Wiem można skserować, ale spodziewałem się na stronie wydawcy pliku do druku.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 820
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 131 times
Been thanked: 384 times

Re: Niepożądani goście / Awkward Guests

Post autor: kurdzio »

Zbaviec pisze: 26 gru 2021, 22:19 Zastanawiała się tylko jak z jakością kart
Karty są grube. Wg mnie w tym wypadku koszulkowanie jest niepotrzebne i w koszulkach nie zmieściły by się w pudełku.
Zbaviec pisze: 26 gru 2021, 22:19 Drugie pytanie jak wygląda kwestia kart do zakreślania? Nie widziałem wersji do druku.
Zalaminuj kilka arkuszy i przy użyciu markerów suchościeralnych masz dożywotni zapas.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Haisenberg83
Posty: 127
Rejestracja: 12 wrz 2021, 20:36
Has thanked: 142 times
Been thanked: 27 times

Re: Niepożądani goście / Awkward Guests

Post autor: Haisenberg83 »

Na stronie jest arkusz w pdf do druku i pobrania.
Jednak na samym początku jest naprawdę sporo tych arkuszy dwustronnie nadrukowanych więc dodruk to trochę później :-)
http://gry.nk.com.pl/wp-content/uploads ... gracza.pdf
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 993
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 377 times
Been thanked: 806 times
Kontakt:

Re: Niepożądani goście / Awkward Guests

Post autor: Apos »

Niepożądani goście zjawili się u mnie jako prezent świąteczny 🎅. Szukałem niedługiej gry dedukcyjnej na mniejszą ilość osób (2-4). Mam w kolekcji Dochodzenie, które moim zdaniem jest jedną z najfajniejszych gier tego typu na 5-12 osób, ale nie zawsze spotykamy się taką ekipą.

Pierwsze wrażenia z rozgrywki - pozytywne!
Gra ma to wrażenie napięcia, co inny gracz dostał i już wie, a czego my nie wiemy. Przy grze na 2 osoby, można się domyślać jakim tropem podąża przeciwnik, którego gościa podejrzewa. A może po prostu chce nas zmylić?
Inna sprawa to sposób dedukcji i gameplay. Ten jest stricte dedukcyjny i skrupulatnie notując dostępne informacje, możemy dojść do tego, kto zamordował denata.
Zagraliśmy na razie tylko jeden scenariusz i bawiliśmy się zacnie. Od razu przy użyciu aplikacji i polecam korzystać z niej. Zasada oryginalna, że gracz po błędnym zarzucie, na stałe odpada z gry jest imho kiepska i kompletnie nie sprawdza się przy rozgrywce dwuosobowej. Do tego mamy klimatyczny, pasujący do rozgrywki podkład dźwiękowy.

Z minusów, mogę tylko powtórzyć, co już inni wymienili: Trochę upierdliwe przygotowanie i składanie gry. Może jakby karty były podzielone co 10-20, w stylu 7th Continent, przyspieszyłoby to ten proces. Trzeba też 2x sprawdzić czy dobraliśmy właściwe karty.
Inny minus, to trochę zamieszana instrukcja (dałoby się to prościej napisać) oraz zasłonka, na której można byłoby dodać więcej informacji o przebiegu rundy (szczególnie o fazie oferty i wymiany kart). Polecam sobie wydrukować taką ściągę.

Zbaviec pisze: 26 gru 2021, 22:19 Gra wygląda ciekawie i chyba się zdecyduje na jej zakup. Zastanawiała się tylko jak z jakością kart, bo trochę będą mielone z tego co widziałem na rozgrywkach. Jakie koszulki na nie będą pasowały, jaki mają rozmiar, a może wg Was nie ma potrzeby koszulkowania?
Drugie pytanie jak wygląda kwestia kart do zakreślania? Nie widziałem wersji do druku. Wiem można skserować, ale spodziewałem się na stronie wydawcy pliku do druku.
Jakość kart - jest ona w porządku, ale patrząc z perspektywy, że dużo się tymi kartami operuje, a grę pewnie nieraz zabiorę do pubu, znajomych i na wydarzenia planszówkowe - wolałbym ją zakoszulkować. Niestety, karty wtedy nie będą się mieściły :?. Druga sprawa, to że gra się zużywa, ale na szczęście można dodrukować bądź zalaminować arkusze gry.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Niepożądani goście / Awkward Guests

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Miał ktoś okazję zagrać w około pełnym składzie 6-8 osób?
Jak to czasowo wychodzi, jak fajność z rozgrywki, czy ta gra może być imprezowa czy raczej jest to bardziej do grania niż na imprezę?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
shod
Posty: 574
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 268 times
Been thanked: 178 times

Re: Niepożądani goście / Awkward Guests

Post autor: shod »

Dr. Nikczemniuk pisze: 28 gru 2021, 10:37 Miał ktoś okazję zagrać w około pełnym składzie 6-8 osób?
Jak to czasowo wychodzi, jak fajność z rozgrywki, czy ta gra może być imprezowa czy raczej jest to bardziej do grania niż na imprezę?
Gra nam bardzo podeszła i graliśmy przez całe święta, łącznie chyba już ze 20 partii rozegrałem. Obecnie większość partii w 4 osoby, ale udało się zagrać kilka razy w 6-7 osób. Niestety czasu zapomniałem zmierzyć, ale rozgrywka szła szybko i sprawnie [w zasadzie tylko raz skończyła się nam talia śledztwa]. Fajność z rozgrywek w większym gronie nadal jest, tylko wtedy już trzeba bardziej decydować z kim się wymieniać, bo raczej ze wszystkimi się nie uda. Choć to też zależy o co się pyta i jak gracze proponują. Zdarza się, że proponowane wartości są za duże i wydaje mi się, że w większym gronie lepiej proponować mniej kart na wymianę, żeby w ogóle ona doszła do skutku. Miałem czasem tak, że przy wartość 5-6 do wymiany nie doszła ona do skutku i to tak naprawdę tura w plecy, bo tracimy możliwość pozyskania nowych informacji. Pomijam kwestię, że niektórzy ciągle tymi samymi kartami operują i wtedy zaczyna się gra nad stołem, łącznie z groźbami ;). Jak na razie to nie zagrałem na poziomie wyższym niż średni [bo to był zawsze rodzinny skład] a myślę, że to też wpływa na czas rozgrywki. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że gra mogłaby być imprezowa przy niższych stopniach trudności a przy wyższych już bardziej do rozkminiania. Pewnie w Sylwestra zagramy w przynajmniej 5 osób na wyższym poziomie, to ew. podzielę się doświadczeniami.

Co do innych kwestii. Miałem obawy co do tego, czy będą pomyłki przy szykowaniu tych 70 kart, ale na razie ani razu pomyłki nie było i to bez weryfikacji [szykowanie na pewno ułatwia aplikacja]. Jak koszulki nie są premium to w miarę się to mieści w wyprasce. Wg. mnie instrukcja jak i zasady są na tyle proste, że nie trzeba żadnych ściąg. Jak przynajmniej jedna osoba zna dobrze zasady to bardzo szybko wytłumaczy je nowym graczom. W naszym wypadku bardzo szybko nawet 10 latki załapywały zasady i potrafiły wygrać.
Zastanawiam się teraz właśnie nad zalaminowaniem kilku arkuszy i używanie pisaków suchościeralnych, bo jednak już sporo zużyliśmy. Młode osoby sugerowały, że może jakaś apka by się przydała ułatwiająca zaznaczanie...albo PDF z możliwością zaznaczania. Ciekawe, ale ja chyba wolę kreślić ;).
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1023
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 758 times
Been thanked: 238 times

Re: Niepożądani goście / Awkward Guests (Ron Gonzalo García)

Post autor: Beskid »

w skali bgg na ile oceniasz ten tytuł?
sądzisz, że cena bedzie spadać?

coś mnie nos swędzi, że jak się wyprzeda to nie będzie wznowienia :?:
shod
Posty: 574
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 268 times
Been thanked: 178 times

Re: Niepożądani goście / Awkward Guests (Ron Gonzalo García)

Post autor: shod »

Beskid pisze: 28 gru 2021, 13:18 w skali bgg na ile oceniasz ten tytuł?
sądzisz, że cena bedzie spadać?

coś mnie nos swędzi, że jak się wyprzeda to nie będzie wznowienia :?:
Ja na ta chwilę dałbym ocenę 8 w skali BGG, z zaznaczeniem że bardzo lobię gry dedukcyjne. Jest to w końcu naprawdę regrywalna gra dedukcyjna. I nie nudziły mi się nawet 3 partie pod rząd. z tym, że zwiększaliśmy poziom trudności ;)].
Co do ceny się nie wypowiem, ale chyba jest całkiem spory popyt, więc raczej cena nie powinna spadać.
A kwestie ew. dodruku najlepiej pytać u źródła, czyli NK. :)
Zbaviec
Posty: 69
Rejestracja: 09 wrz 2020, 07:40
Has thanked: 40 times
Been thanked: 21 times

Re: Niepożądani goście / Awkward Guests (Ron Gonzalo García)

Post autor: Zbaviec »

Jestem po 2 grach. Jedna na 2 osoby, druga solo. Jest bardzo dobrze. Jeżeli chodzi o grę solo i aplikację na urzadzeniu mobilnym to zauważyłem, że jak w pierwszej rundzie dostaje się 6 kart i włączy się wygaszacz ekranu lub wyłączy się wyświetlacz i ponownie się go włączy to aplikacja zmienia numery 6 kart na początek jakie mamy wyciągnąć na inne. Rozwiązaniem jest ustawienie wygaszacza na wartość kilkuminutową w telefonie. Nie sprawdzałem jak zachowuje się aplikacja po dokonaniu takiej zmiany. Wyświetlacz ustawiłem na 10 minut i nie było problemu.
Haisenberg83
Posty: 127
Rejestracja: 12 wrz 2021, 20:36
Has thanked: 142 times
Been thanked: 27 times

Re: Niepożądani goście / Awkward Guests (Ron Gonzalo García)

Post autor: Haisenberg83 »

A to ciekawe zjawisko. U mnie coś takiego się nie dzieje i jest wszystko w porządku. Karty nawet po wygaszeniu wyświetlacza są takie jak były wcześniej. Może to kwestia urządzenia lub oprogramowania.
ODPOWIEDZ