Merkator - Uwe Rosenberg

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Merkator - Uwe Rosenberg

Post autor: konev »

Z opisów wynika, że przeszkadzania będzie tyle co w innych grach Rosenberga. Czyli podbieranie tego co wspólne. Zresztą liczba graczy 1-4 też wskazuje na to, że gigantycznej interakcji tam nie będzie.
Zbiera się 16 dóbr, które są potrzebne na realizowanie kontraktów, zrealizowanie kontraktów daje Ci nowe, lepsze kontrakty. Do tego dodatkowe karty dające ekstra punkty zwycięstwa. Dorzucony też mały twist ze znacznikami czasu. Niektóre akcje oszczędzają czas, który możesz wydać na inne akcje. Można płacąc tym czasem działać w turze przeciwnika. Tyle wynika z opisów na boardgamenews.
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Merkator - Uwe Rosenberg

Post autor: Geko »

Filip Apostoł pisze:Ja też chętnie bym spróbował czegoś ekonomicznego, ale z możliwością poprzeszkadzania innym.
To zagraj w Cywilizację.

A wracając do Merkatora, to czekam na publikację reguł gry.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Merkator - Uwe Rosenberg

Post autor: waffel »

Ja z Rosenberga najbardziej lubię Fasolki.
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 19 times

Re: Merkator - Uwe Rosenberg

Post autor: Filip z Lublina »

waffel pisze:Ja z Rosenberga najbardziej lubię Fasolki.
+1
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Merkator - Uwe Rosenberg

Post autor: melee »

Dla osób z Warszawy, robimy zamówienie, chętni mogą się do mnie zgłaszać (szybko):
http://translate.google.com/translate?j ... bilaeum%2F
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2106
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: Merkator - Uwe Rosenberg

Post autor: pabula »

Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Merkator - Uwe Rosenberg

Post autor: costi »

Instrukcja miejscami troche angielskawa, ale da sie zrozumiec. Natomiast po jej przeczytaniu zupelnie nie czuje gry, jest strasznie sucha...
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Merkator - Uwe Rosenberg

Post autor: bart8111 »

Ja miałem podobne wrażenia po przeczytaniu na BGG relacji z rozgrywki w prototyp. Nic porywającego tam w niej nie widziałem. Na tyle, że nawet nie chce mi się czytać instrukcji, poczekam na pierwsze wrażenia z gier. Czyżby Uwe się skończył? ;)
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Merkator - Uwe Rosenberg

Post autor: costi »

Gra moze byc bardzo fajna, ma kilka mechanizmow, ktore mi sie podobaja (np. wymuszenie sprzedazy nadmiarowych kontraktow, co utrudnia gwaltowne odskoczenie od innych jak kostki surowcow podejda, czy mechanizm czasu i ruszania sie wraz z innym graczem).
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2106
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: Merkator - Uwe Rosenberg

Post autor: pabula »

A mnie się gra bardzo spodobała po przeczytaniu instrukcji...
Trochę miałem obawy co do negocjacji między graczami wyboru lokacji, do których się wybieramy, ale zostały one rozwiane przez Hanno.
(Aktywny gracz dostanie wyłącznie 1 lub 2 znaczniki czasu. Nie ma żadnego innego towaru wymiennego)
Nie ma więc wymian w stylu "oddam owcę za 3 drewna"
Jedynie dalej zostaje niezawodne: "Nie wracasz ze mną - goń autobus, jak nie poójdziesz teraz do Włoch"
:)
Ale jeszcze 3 tygodnie...
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Merkator - Uwe Rosenberg

Post autor: Veridiana »

Czy nazwa "Merkator" ma jeszcze inne znaczenie, bardziej ogólne, niż nazwisko kartografa? W instrukcji istnieje pojęcie "wytrawnego/doświadczonego" Merkatora co trochę mi się kłoci z intepretacją tytułu jako nazwiska konkretnej osoby.
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2819
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 103 times
Been thanked: 160 times
Kontakt:

Re: Merkator - Uwe Rosenberg

Post autor: Ink »

Veridiana pisze:Czy nazwa "Merkator" ma jeszcze inne znaczenie, bardziej ogólne, niż nazwisko kartografa? W instrukcji istnieje pojęcie "wytrawnego/doświadczonego" Merkatora co trochę mi się kłoci z intepretacją tytułu jako nazwiska konkretnej osoby.
Mercator to po łacinie kupiec.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Merkator - Uwe Rosenberg

Post autor: Veridiana »

dzienks :D teraz to ma sens
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Merkator - Uwe Rosenberg

Post autor: Lucf »

Dziwne że nie ma jeszcze żadnych fotek elementów, grafik które będą w grze [oprocz okladki] Essen już niebawem , a na BGG wciąż tylko prototyp. Szkoda, powinni coś wrzucić. Bo w sumie nic nie wiemy o wyglądzie planszy, elementów.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Merkator - Uwe Rosenberg

Post autor: Tycjan »

Lucf pisze:Dziwne że nie ma jeszcze żadnych fotek elementów, grafik które będą w grze [oprocz okladki] Essen już niebawem , a na BGG wciąż tylko prototyp. Szkoda, powinni coś wrzucić. Bo w sumie nic nie wiemy o wyglądzie planszy, elementów.
Trochę jednak wiemy z instrukcji ;)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2797
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 353 times
Been thanked: 637 times

Re: Merkator - Uwe Rosenberg

Post autor: bogas »

Tycjan pisze:
Lucf pisze:Dziwne że nie ma jeszcze żadnych fotek elementów, grafik które będą w grze [oprocz okladki] Essen już niebawem , a na BGG wciąż tylko prototyp. Szkoda, powinni coś wrzucić. Bo w sumie nic nie wiemy o wyglądzie planszy, elementów.
Trochę jednak wiemy z instrukcji ;)
I niestety jest do bani :(
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Merkator - Uwe Rosenberg

Post autor: mst »

Instrukcja czy gra?
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2797
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 353 times
Been thanked: 637 times

Re: Merkator - Uwe Rosenberg

Post autor: bogas »

mst pisze:Instrukcja czy gra?
Grafika ;)
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Merkator - Uwe Rosenberg

Post autor: mst »

Uff ;-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3076
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 90 times

Re: Merkator - Uwe Rosenberg

Post autor: cezner »

bogas pisze: I niestety jest do bani :(
Bosze, weźcie mnie nie straszcie bo już prawie zawału dostałem :wink:
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Merkator - Uwe Rosenberg

Post autor: folko »

Ja też zgłupiałem co jest do bani :D
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6358
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Merkator - Uwe Rosenberg

Post autor: yosz »

A ktoś kto czytał instrukcję może podzielić się wrażeniami? Ja tylko przejrzałem i niestety pierwsze skojarzenie jakie miałem po przejrzeniu instruckji (bardzo pobieżnie) to Macao i to nie jest fajne skojarzenie :P
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2797
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 353 times
Been thanked: 637 times

Re: Merkator - Uwe Rosenberg

Post autor: bogas »

Jasny gwint nie wiedziałem, że swoją niewinną opinią naraziłem tyle osób na utratę zdrowia.
yosz pisze:A ktoś kto czytał instrukcję może podzielić się wrażeniami? Ja tylko przejrzałem i niestety pierwsze skojarzenie jakie miałem po przejrzeniu instruckji (bardzo pobieżnie) to Macao i to nie jest fajne skojarzenie :P
Czytałem i to nie jest Macao (na całe szczęście).
Le Havre na sterydach też to nie jest (i to akurat niedobrze). W ogóle nie wiem skąd porównanie do Le Havre?! Moim zdaniem całkowity brak części wspólnych (w sferze mechaniki oczywiście).
Wkurza mnie mocno jedna rzecz. Tysionc pincet dziwincet wariantów i opcjonalnych zasad. Se każdy ma wybrać co mu się podoba czy jak? :evil: W Agricoli był wariant familijny i zaawansowany, w Le Havre oprócz "normalnego" był krótki. Tutaj mamy, że przytoczę za instrukcją oprócz standardowej gry "long game variant", "expert rules" i "additional variants (A, B, C i D)". OCKCh?! (geko to dla ciebie ;)).
Nie lubię wyrokować tylko po lekturze instrukcji, ale bez tych dodatkowych zasad chyba nie będę chciał grać. Ale to wyjdzie w praniu. A zagrać na pewno chcę, chociaż moim zdaniem "szału ni ma".
Ot mamy kontrakty o różnej wartości (od 2 do 10), które wypełniamy. Aby kontrakt wypełnić to musimy nazbierać odpowiednich kosteczek, ups! przepraszam, towarów i udać się do odpowiedniej lokalizacji (można też podpiąć się do czyjejś wyprawy, ale to kosztuje żetony czasu). W nagrodę za wypełnienie kontraktu możemy zabrać kontrakt o wartości o 1 wyższej niż ten właśnie zrealizowany. Zrealizowanych kontraktów nie odrzucamy. Można je realizować w dalszych rundach, można też kontrakty sprzedać (czasem nawet trzeba) i zainwestować w karty budynków (PZ na koniec gry) albo karty bonusowe (dodatkowe kostki przy odwiedzaniu konkretnej lokalizacji). Na koniec liczy się 5 najlepszych kontraktów jakie mamy (nie muszą być zrealizowane)+1/2 PZ za pozostałe kontrakty+PZ z budynków (tutaj wygląda typowo: Jak masz ileś czegoś tam to dostajesz ileś PZ). Wszystko to wygląda dość marnie (wtórnie itp.), ale całość ma ratować właśnie system poruszania się kupca po planszy i wielu niejednoznacznych wyborów z tym związanych. Z instrukcji wygląda, że faktycznie tak jest, a jak to działa w rzeczywistości to zobaczymy.
Niepokojące są natomiast sygnały o pertraktowaniu, gdzie ma powędrować kupcem gracz aktywny (Genua? to nie kojarzy się specjalnie dobrze) oraz niepokoi losowość pojawiania się kontraktów, które są istotą gry, chociaż wygląda na to, że jest to do opanowania.
Reasumując zagrać na pewno chcę, ale przestałem się łudzić, że jest to gra na poziomie Le Havre. Ba, mam nawet obawy czy przynajmniej jest ona na poziomie Agricoli.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Merkator - Uwe Rosenberg

Post autor: melee »

my już kupiliśmy masowo, więc proszę nas nie straszyć :)
dzięki bogas za opis, nie chciało mi się czytać instrukcji, gry którą już zamówiłem, gdy mam do przeczytania tyle, co do których zakupu się waham ;)

gdybym przeczytał ten opis wcześniej, na pewno bez instrukcji bym nie zamówił..
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2797
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 353 times
Been thanked: 637 times

Re: Merkator - Uwe Rosenberg

Post autor: bogas »

melee pisze:my już kupiliśmy masowo, więc proszę nas nie straszyć :)
(...)
gdybym przeczytał ten opis wcześniej, na pewno bez instrukcji bym nie zamówił..
Mogę odkupić za pół ceny :mrgreen:
ODPOWIEDZ