Cosmic Encounter / Kosmiczne spotkania (B. Eberle, J. Kittredge, B. Norton, P. Olotka, K. Wilson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 800
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Cosmic Encounter

Post autor: Michał M »

A to tak. Ale pisałeś o niewłaściwej, nie o cichej ekipie. Niewłaściwa ekipa zepsuje każdą grę, przy Cosmicu niewłaściwa to cicha. Jeśli bredzę, zwalam winę na piątek.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Cosmic Encounter

Post autor: kwiatosz »

Jeśli się postarać to każdą grę da się zepsuć - skłonny jestem zaryzykować tezę, że ktoś siedzący cicho może popsuć grę nie bardziej niż przemądrzały gracz przy czymś wymagającym liczenia i skupienia.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4675
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1988 times

Re: Cosmic Encounter

Post autor: warlock »

Michał M pisze:A to tak. Ale pisałeś o niewłaściwej, nie o cichej ekipie. Niewłaściwa ekipa zepsuje każdą grę, przy Cosmicu niewłaściwa to cicha. Jeśli bredzę, zwalam winę na piątek.
Spoko, ja duży skrót myślowy zastosowałem ;). Chodzi mi o to, że pewne gry wymagają od graczy czegoś więcej niż tylko zrozumienia zasad. Gracze muszą dawać coś ekstra od siebie, szczególnie w grach opartych na dyplomacji i negocjacjach. Grając w eurosuchara pokroju Zamków Burgundii gracze mogą "poruszać się" tylko w obrębie mechaniki, a gra będzie działać z grubsza tak samo. A gdyby sprowadzić Cosmica to gry w stylu "wspierasz mnie? Nie. Nie. Nie." to wyszłaby masakra ;).
Ostatnio zmieniony 12 maja 2017, 14:11 przez warlock, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 800
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 29 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Cosmic Encounter

Post autor: Michał M »

Jasne. Akurat bez tego można bardzo się na Cosmica obrazić - gra na więcej osób może skończyć się jeszcze przed pierwszą turą tych, którzy są później w kolejce. I jeśli w międzyczasie nie będą się angażować, rozgrywka może być dla nich bardzo nieciekawa.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cosmic Encounter

Post autor: donmakaron »

Michał M pisze:Jasne. Akurat bez tego można bardzo się na Cosmica obrazić - gra na więcej osób może skończyć się jeszcze przed pierwszą turą tych, którzy są później w kolejce. I jeśli w międzyczasie nie będą się angażować, rozgrywka może być dla nich bardzo nieciekawa.
Jeszcze się ktoś zniechęci do gry czytając takie rzeczy! Nie ma opcji, żeby ktoś wygrał przed końcem pierwszej tury, takie rzeczy się nie dzieją w CE. Teoretycznie są możliwe, ale wymaga to, żeby pozostali gracze z premedytacją podali jednej osobie zwycięstwo na tacy.
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1093
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 86 times
Been thanked: 31 times

Re: Cosmic Encounter

Post autor: Rafal_Kruczek »

donmakaron pisze:
Michał M pisze:Jasne. Akurat bez tego można bardzo się na Cosmica obrazić - gra na więcej osób może skończyć się jeszcze przed pierwszą turą tych, którzy są później w kolejce. I jeśli w międzyczasie nie będą się angażować, rozgrywka może być dla nich bardzo nieciekawa.
Jeszcze się ktoś zniechęci do gry czytając takie rzeczy! Nie ma opcji, żeby ktoś wygrał przed końcem pierwszej tury, takie rzeczy się nie dzieją w CE. Teoretycznie są możliwe, ale wymaga to, żeby pozostali gracze z premedytacją podali jednej osobie zwycięstwo na tacy.
A mi sie zadarzło uczestniczyc w takiej jednorundowej grze - RAZ na około 50 razy - Z drugiej strony zdarzyło mi sie uczestniczyć w grze gdzie przez 6 tur utrzymywał sie wynik 4:4:4:4:4:_ . Sprawa jest taka - jak gracz na wiecej graczy inaczej trzeba traktować przy wyborze mocy moce zagrwalne Tylko Atak, Tylko główny gracz. I jak gracie w towarzytwie które ni lubu zakałdac sojuszy to moze to nie jest dobra gra :) .Ale niestrozne zapraszanie i wymiany kolonia za kolenie mogą skończyć gre szybko lub szybko przesunac gre w intersujace reniony 3-4 założonych koloni, 2-3 straonych domowych światow :)
Niezliczona liczba kombinacji, rozgrywka nieprzewidywalan w sesnie że niezeskryptowana to podstawoe CECHY rozgrywki - jak gra sieszybko sonczy to po prostu jest wieceh czasu na kolejną :)
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cosmic Encounter

Post autor: donmakaron »

Rafal_Kruczek pisze:A mi sie zadarzło uczestniczyc w takiej jednorundowej grze - RAZ na około 50 razy
Powiedz chociaż, że wygrała więcej niż jedna osoba. W przeciwnym razie to nie rozumie jak tak można dać komuś wygrać, żeby przed swoją pierwszą turą miał te 3-4 kolonie albo zapraszać go do atakującego sojuszu jak ma 4 a ja mam 3 :P No chyba, że to Machine i wyjątkowo szczęśliwe rozdanie ;)
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1093
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 86 times
Been thanked: 31 times

Re: Cosmic Encounter

Post autor: Rafal_Kruczek »

donmakaron pisze:
Rafal_Kruczek pisze:A mi sie zadarzło uczestniczyc w takiej jednorundowej grze - RAZ na około 50 razy
Powiedz chociaż, że wygrała więcej niż jedna osoba. W przeciwnym razie to nie rozumie jak tak można dać komuś wygrać, żeby przed swoją pierwszą turą miał te 3-4 kolonie albo zapraszać go do atakującego sojuszu jak ma 4 a ja mam 3 :P No chyba, że to Machine i wyjątkowo szczęśliwe rozdanie ;)
Gdy dana sytuacja obejmuje
- motywacje i strategie, sympatie/antypatie 5 graczy
- losowość doboru kart z talii głównej
- losowośc talii przeznaczenia
to jest to sytuacja trudna do zrozumienia/przekazania/zapamiętania. I nawet jesli moce postaci coś wpłyneły to chyba nieznacznie( chyba tez nie było przegiętej flary) Nie pamiętam kto wygrał, (na pewno nie była to Machina) i to chyba nbyły po prostu 2 zwycięstwa , ale pamietam że zaraz po tym zagraliśmy kolejną rozgrywkę dużo bardziej satysfakcjonującą. W 3h można spokojnie rozegrać 2 lub 3 rozgrywki ( w zależności od długości). Tak wiec jest pewna wariancja w długości gry i trezba taką neprzewidywalność lubić. Choć w pewnych ekstremalnych przypadkach można zrzucać sprawe na losowość i narzekać ze o grze zdecydowało losowanie pierwszego gracza to zazwyczaj pierwsze 3 (lub 4 punkty) mozna spokojnie zdobyć w turach innych graczy i tym samym gracze wz konca kolejki maja szanse wygrac w swojej pierwszej turze.
Ogónie rzecza biorąc przy 5 graczach i dużym procencie udanych spotkań i zapraszaniu przynajmniej 1 sojusznika do ataku lub wyminianach kolenia za kolonie itd. gra konczy sie w drugiej lub trzeciej kolejce. Przy mniejszych sukcesach po trzeciej kolejce przynajmniej 1 lub 2 graczy ma 4 kolonie, a a jak tak nie jest to oznacza ze gra moze sie troche przeciągnac. jesli ktos robi swoja 6 turę to oznacza że chyba było coś nie tak.
Ale przy grze która nawet bez dodatków ma (50 choose 3) + (50 choose 4) + (50 choose 5) =
2368660 mozliwosci (nie lizac niewybranych flar i rozkłądu kart na rekach itp.) trudno przewidziec wszytkie interakcje.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cosmic Encounter

Post autor: donmakaron »

Rafal_Kruczek pisze:Choć w pewnych ekstremalnych przypadkach można zrzucać sprawe na losowość i narzekać ze o grze zdecydowało losowanie pierwszego gracza to zazwyczaj pierwsze 3 (lub 4 punkty) mozna spokojnie zdobyć w turach innych graczy i tym samym gracze wz konca kolejki maja szanse wygrac w swojej pierwszej turze.
Ogónie rzecza biorąc przy 5 graczach i dużym procencie udanych spotkań i zapraszaniu przynajmniej 1 sojusznika do ataku lub wyminianach kolenia za kolonie itd. gra konczy sie w drugiej lub trzeciej kolejce. Przy mniejszych sukcesach po trzeciej kolejce przynajmniej 1 lub 2 graczy ma 4 kolonie, a a jak tak nie jest to oznacza ze gra moze sie troche przeciągnac. jesli ktos robi swoja 6 turę to oznacza że chyba było coś nie tak.
Heh to my gramy zupełnie inaczej. Rzadko kiedy zapraszamy do ataku gracza, który nie ma wyraźnie mniej kolonii od offence'a. To przecież prosta droga do przegranej, bo jego następna tura będzie wcześniej niż moja ;) Podobnie z wymianą kolonia za kolonię. Zazwyczaj gramy 6-9 rund (czasem dłużej, rzadko krócej), zdarzyło się wynaleźć z technologii Prometeusza (just for the kicks), nową planetę i drugą zdolność rasową.
Może to power gaming na wyrost w tak luźnej grze, ale naprawdę jak w tej turze nie wygrywam, to zapraszanie kogoś, kto ma już 2 kolonie, może oznaczać, że najzwyczajniej w świecie podałem mu zwycięstwo na tacy. Oczywiście przesadzam dla uwypuklenia argumentu, ale trochę racji w tym jest.

Wniosek jeden - co grupa, to inne podejście, a gra zawsze sprawia frajdę :)
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1093
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 86 times
Been thanked: 31 times

Re: Cosmic Encounter

Post autor: Rafal_Kruczek »

donmakaron pisze:
Rafal_Kruczek pisze:Choć w pewnych ekstremalnych przypadkach można zrzucać sprawe na losowość i narzekać ze o grze zdecydowało losowanie pierwszego gracza to zazwyczaj pierwsze 3 (lub 4 punkty) mozna spokojnie zdobyć w turach innych graczy i tym samym gracze wz konca kolejki maja szanse wygrac w swojej pierwszej turze.
Ogónie rzecza biorąc przy 5 graczach i dużym procencie udanych spotkań i zapraszaniu przynajmniej 1 sojusznika do ataku lub wyminianach kolenia za kolonie itd. gra konczy sie w drugiej lub trzeciej kolejce. Przy mniejszych sukcesach po trzeciej kolejce przynajmniej 1 lub 2 graczy ma 4 kolonie, a a jak tak nie jest to oznacza ze gra moze sie troche przeciągnac. jesli ktos robi swoja 6 turę to oznacza że chyba było coś nie tak.
Heh to my gramy zupełnie inaczej. Rzadko kiedy zapraszamy do ataku gracza, który nie ma wyraźnie mniej kolonii od offence'a. To przecież prosta droga do przegranej, bo jego następna tura będzie wcześniej niż moja ;) Podobnie z wymianą kolonia za kolonię. Zazwyczaj gramy 6-9 rund (czasem dłużej, rzadko krócej), zdarzyło się wynaleźć z technologii Prometeusza (just for the kicks), nową planetę i drugą zdolność rasową.
Może to power gaming na wyrost w tak luźnej grze, ale naprawdę jak w tej turze nie wygrywam, to zapraszanie kogoś, kto ma już 2 kolonie, może oznaczać, że najzwyczajniej w świecie podałem mu zwycięstwo na tacy. Oczywiście przesadzam dla uwypuklenia argumentu, ale trochę racji w tym jest.

Wniosek jeden - co grupa, to inne podejście, a gra zawsze sprawia frajdę :)
No własnie dlatego niektórtre zdolnosci offence only przy takim długim stylu maja wiecej sensu.
Ale jak jest mało sojuszy to zdolności sojusznicze sa słabsze ,a mocniejsze takie które sojusze wymuszaja...
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 729
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 148 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Cosmic Encounter

Post autor: Munchhausen »

Martwi mnie brak informacji o potencjalnych dodatkach, bo im więcej obcych, tym lepiej.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5242
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 527 times
Been thanked: 1849 times
Kontakt:

Re: Cosmic Encounter

Post autor: Gambit »

Munchhausen pisze:Martwi mnie brak informacji o potencjalnych dodatkach, bo im więcej obcych, tym lepiej.
Masz na myśli polską wersję? Bo w angielskiej trochę ich jest :)
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 729
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 148 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Cosmic Encounter

Post autor: Munchhausen »

Polską, polską. Już przy niej jest wiele wątpliwości odnośnie niektórych interakcji między mocami, ciężko mi sobie wyobrazić, co musi się dziać po dodaniu niuansów językowych :)

Wysłane z mojego Redmi 3 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 729
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 148 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Cosmic Encounter

Post autor: Munchhausen »

Minął już prawie rok od ostatniego postu w temacie, a polskiej wersji dodatków nadal nie widać. Generalnie mam wrażenie, że polska edycja szału nie zrobiła i mało kto dziś o grze mówi. A szkoda, bo to świetna pozycja.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cosmic Encounter

Post autor: donmakaron »

Może rebel przejmie kiedyś wszystkie zabawki od Galakty i wypuści dodatki. Trzeba też przyznać, że jeśli jest jakaś gra, która się może nie przyjąć na naszym gruncie, to właśnie CE.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2452
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 539 times
Been thanked: 463 times
Kontakt:

Re: Cosmic Encounter

Post autor: Jiloo »

Rebel, podobnie jak Galakta, na wydawanych tytułach chce zarabiać. Myślisz, że dlaczego Rebel nie wydał dodatków do Race for the Galaxy? Jeśli coś się nie opłaca Galakcie to i innym się nie będzie opłacać. Nie wiem jaka jest sprzedaż gry u nas, ale pewnie Galakta pewnie sobie przekalkulowała, że dodatki są nieopłacalne i ich nie wyda.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cosmic Encounter

Post autor: donmakaron »

Pewnie masz rację. Jedyne co mi się w głowie kołacze, to taka różnica, że Rebel potrafiłby CE wypromować porządnie, pokazać gdzie trzeba, zaprezentować jako pół-imprezówkę i po prostu ludziom tę grę sprzedać. Śledzę oba wydawnictwa z podobnie niewielkim zaangażowaniem, ale od wielkiego R dociera do mnie dużo informacji o grach, które by mnie w inny sposób nie zainteresowały. Od średniego G nie słyszałem nic. Oczywiście tak długo po premierze to jużn za późno, nie mówiąc o tym, że same założenia o rebelu wydającym gry FFG na większą skalę, to na razie gdybanie.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2452
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 539 times
Been thanked: 463 times
Kontakt:

Re: Cosmic Encounter

Post autor: Jiloo »

donmakaron pisze: 15 maja 2018, 16:44 (...) Śledzę oba wydawnictwa z podobnie niewielkim zaangażowaniem, ale od wielkiego R dociera do mnie dużo informacji o grach, które by mnie w inny sposób nie zainteresowały. Od średniego G nie słyszałem nic. (...)
A wiesz, że coś w tym jest...
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 729
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 148 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Cosmic Encounter

Post autor: Munchhausen »

Też mam wrażenie, że Galakta średnio potrafi w marketing - przecież ta gra podchodzi prawie pod imprezówkę. Sporo śmiechu, dzikie sytuacje, zdradzanie sojuszników... Cocmic aż się prosi o jakiś gameplay u znanego youtubera.
feniks_ciapek
Posty: 2304
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1608 times
Been thanked: 936 times

Re: Cosmic Encounter

Post autor: feniks_ciapek »

Popieram. Mnie do zakupu zachęciła rozgrywka na Shut Up and Sit Down. Wcześniej w ogóle nie była u mnie na radarze. Dobrze by było mieć dodatki po polsku, bo w mojej grupie nie wszyscy po angielsku spikają.
Ostatnio zmieniony 16 maja 2018, 23:24 przez feniks_ciapek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2810
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 312 times
Been thanked: 528 times

Re: Cosmic Encounter

Post autor: kaszkiet »

Galakta nie odżegnywała się od dodatków jak ich o to pytałem i może dochodzi też kwestia międzynarodowego druku.
Brałbym dodatki sekundę po premierze.
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2365
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 98 times

Re: Cosmic Encounter

Post autor: karawanken »

A tymczasem nowa edycja została zapowiedziana

https://www.fantasyflightgames.com/en/n ... y-edition/

Teraz pewnie o ewentualną polska edycje trzeba dopytywac nie Galakte a Rebela. Aczkolwiek marne na to szanse. Edycja od Galakty cały czas jest w sklepach.
yarzab
Posty: 353
Rejestracja: 28 cze 2012, 18:40
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 21 times
Been thanked: 29 times

Re: Cosmic Encounter

Post autor: yarzab »

Ja widzę dwie opcje:

1)Dodatki, które zostały wydane do tej pory mają być kompatybilne z nową podstawką, więc możliwe że nikt nie wyda tej edycji w PL,a Galakta będzie wydawać dodatki póki ma podpisaną umowę na ten tytuł.
2)Galakta "odda" Kosmiczne Spotkania Rebelowi, a oni wtedy wydadzą nową podstawkę, a później dodatki.
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 607
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 68 times
Been thanked: 89 times

Re: Cosmic Encounter

Post autor: Bludgeon »

karawanken pisze: 27 maja 2018, 11:39 A tymczasem nowa edycja została zapowiedziana

https://www.fantasyflightgames.com/en/n ... y-edition/
Nowa edycja tylko w szerokim rozumieniu tego słowa. To jest to samo co aktualnie, lekko zmodyfikowana wizualnie (naprawdę lekko), z kilkoma dodatkowymi bajerami (1 nowy alien, 1 nowa talia pomagająca początkującym wybrać alienów).
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2810
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 312 times
Been thanked: 528 times

Re: Cosmic Encounter

Post autor: kaszkiet »

Tak, to takie wydanie rocznicowe, w pełni kompatybilne ze wszystkim z przezroczystymi stateczkami.
Wolałbym zdecydowanie dodatki po polsku niż tę podstawkę jeszcze raz.
ODPOWIEDZ