Vinhos (Vital Lacerda)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
dave8
Posty: 747
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 71 times
Been thanked: 94 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: dave8 »

Seykan pisze: 03 kwie 2021, 13:51 Wygląda na to, że wersja z KS że strech goals jest nie do zdobycia, tylko Experts Pack na Allegro wisi (w dobrej cenie).
Uważacie, że tę mini dodatki są mocno istotne? Szukam pierwszego Lacerdy i zastanawiam się między Lisboa, a Vinhos. Bardziej jednak podoba mi się Vinhos, ale lubię też gry kompletne. Lisboa taka jest, a Vinhos musiałbym kupić bez tych dodatków. Więc szukam opinii, które stwierdzą, że te dodatki nie są tak ciekawe na jakie wyglądają ;) Jeśli jest inaczej to oczywiście chętnie się (jednak) o tym dowiem.
Spokojnie możesz dokupić później.
Ja kupowałem dodatki pojedynczo i moim zdaniem tak:
1. Eksperci - super dodatek szczególnie jak grasz w 2 osoby bo niektórzy z podstawki w tym składzie są kiepscy. Dla mnie must have.
2. Podwójne kafle i lepsze piwnice fajnie urozmaicają grę. Dodają więcej opcji, których w tej grze i tak jest dużo co może prowadzić do AP. Robak jest ekstra bo zmienia dynamikę grania. Dobrze mieć.
3. Wyspy średnio mi się podobają. Ta dająca gotówkę co rundę jest przegięta i każdy szybko ją kupuje. Trochę są niezbalansowane. Rzadko nimi gram.
4. Butelki i domki. Dodatek głównie wizualny. Poprawia estetykę i widać od razu kto gdzie ma winiarnie. Wprowadza jeszcze turystów, którzy są ciekawi ale można ich zastąpić innymi meeplami. Jest ok.
Awatar użytkownika
Seykan
Posty: 727
Rejestracja: 19 mar 2020, 11:57
Has thanked: 150 times
Been thanked: 155 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: Seykan »

Dzięki za odpowiedź!
Eksperci to nie problem, pewnie od razu bym wziął z Allegro. Piwnice już gorzej bo widzę, że trzebaby ściągać z zza granicy. Muszę pomyśleć :D
Awatar użytkownika
qreqorek
Posty: 424
Rejestracja: 26 maja 2015, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 558 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: qreqorek »

dave8 pisze: 03 kwie 2021, 14:34 3. Wyspy średnio mi się podobają. Ta dająca gotówkę co rundę jest przegięta i każdy szybko ją kupuje. Trochę są niezbalansowane. Rzadko nimi gram.
Moim zdaniem Wyspy to must have, ponieważ w przeciwnym razie wszyscy kupują na początku Douro (+3 Porto). Ja w zasadzie zawsze chcę grać ze wszystkimi dodatkami, więc jedyne zbędne, to te wizualne. Ekspertów najlepiej wylosować 7 różnych spośród wszystkich, dzięki temu rozgrywki mocno się różnią między sobą. Porównując Lisboe i Vinhos, to Lisboa dla mnie była mocno losowa, zwłaszcza na kaflach można było trafić super combo. Dlatego Lisboa wyleciała z mojej kolekcji, a Vinhos zostało.
buhaj
Posty: 1046
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 861 times
Been thanked: 513 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: buhaj »

qreqorek pisze: 03 kwie 2021, 23:07
dave8 pisze: 03 kwie 2021, 14:34 3. Wyspy średnio mi się podobają. Ta dająca gotówkę co rundę jest przegięta i każdy szybko ją kupuje. Trochę są niezbalansowane. Rzadko nimi gram.
Moim zdaniem Wyspy to must have, ponieważ w przeciwnym razie wszyscy kupują na początku Douro (+3 Porto). Ja w zasadzie zawsze chcę grać ze wszystkimi dodatkami, więc jedyne zbędne, to te wizualne. Ekspertów najlepiej wylosować 7 różnych spośród wszystkich, dzięki temu rozgrywki mocno się różnią między sobą. Porównując Lisboe i Vinhos, to Lisboa dla mnie była mocno losowa, zwłaszcza na kaflach można było trafić super combo. Dlatego Lisboa wyleciała z mojej kolekcji, a Vinhos zostało.
Ja nie kupuję Douro na początku i nie uważam, żeby to otwarcie było szczególnie mocne. Ma swoje zalety tak jak inne winnice.
dave8
Posty: 747
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 71 times
Been thanked: 94 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: dave8 »

buhaj pisze: 04 kwie 2021, 07:16
qreqorek pisze: 03 kwie 2021, 23:07
dave8 pisze: 03 kwie 2021, 14:34 3. Wyspy średnio mi się podobają. Ta dająca gotówkę co rundę jest przegięta i każdy szybko ją kupuje. Trochę są niezbalansowane. Rzadko nimi gram.
Moim zdaniem Wyspy to must have, ponieważ w przeciwnym razie wszyscy kupują na początku Douro (+3 Porto). Ja w zasadzie zawsze chcę grać ze wszystkimi dodatkami, więc jedyne zbędne, to te wizualne. Ekspertów najlepiej wylosować 7 różnych spośród wszystkich, dzięki temu rozgrywki mocno się różnią między sobą. Porównując Lisboe i Vinhos, to Lisboa dla mnie była mocno losowa, zwłaszcza na kaflach można było trafić super combo. Dlatego Lisboa wyleciała z mojej kolekcji, a Vinhos zostało.
Ja nie kupuję Douro na początku i nie uważam, żeby to otwarcie było szczególnie mocne. Ma swoje zalety tak jak inne winnice.
Dokładnie. Też tak uważam. Dla mnie najlepsza jest Minho. Nie lubię tej z farmerem. Oczywiście rozmawiamy o wersji 2010.
Awatar użytkownika
qreqorek
Posty: 424
Rejestracja: 26 maja 2015, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 558 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: qreqorek »

dave8 pisze: 04 kwie 2021, 07:26 Oczywiście rozmawiamy o wersji 2010.
Ja pisałem w odniesieniu do v. 2016.
dave8
Posty: 747
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 71 times
Been thanked: 94 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: dave8 »

qreqorek pisze: 04 kwie 2021, 09:13
dave8 pisze: 04 kwie 2021, 07:26 Oczywiście rozmawiamy o wersji 2010.
Ja pisałem w odniesieniu do v. 2016.
No to tym bardziej nie widzę przewagi Douro. W tej wersji jest wszystkiego dużo więc łatwo to nadrobić.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: Abizaas »

DragonEye ma Vinhos'a za 360zł bez polskiej instrukcji.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Matcase
Posty: 35
Rejestracja: 22 maja 2019, 21:23
Has thanked: 34 times
Been thanked: 22 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: Matcase »

A czy jest polska instrukcja do tej edycji Vinhos?
Awatar użytkownika
Seykan
Posty: 727
Rejestracja: 19 mar 2020, 11:57
Has thanked: 150 times
Been thanked: 155 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: Seykan »

Nie, do Vinhos Deluxe nie ma polskiej instrukcji, wydaje mi się, że jest tylko do starej wersji.
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: michalldz90 »

przedwczoraj zagraliśmy partie na 4ech i pogoda ułożyła się nam tak fatalnie, że całą grę bidowaliśmy ze słabymi winami i zaciągnietymi pożyczkami... Jeszcze dorzuciłem kafelek zarazy i raczej odradzam z niego korzystać. Jak przez całą gre mamy słabą pogodę i jeszcze wyjdzie on (cały na biało) to można się niepotrzebnie do tej gry zniechęcić, bo w końcu cały fun polega na produkcji, a nie przetrwaniu. Mimo wszystko bardzo lubię Vinhos za całokształt i warto mieć go w swojej kolekcji. Póki co moja ulubiona gra Lacerdy.
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: lotheg »

michalldz90 pisze: 30 kwie 2021, 17:40 przedwczoraj zagraliśmy partie na 4ech i pogoda ułożyła się nam tak fatalnie, że całą grę bidowaliśmy ze słabymi winami i zaciągnietymi pożyczkami... Jeszcze dorzuciłem kafelek zarazy i raczej odradzam z niego korzystać. Jak przez całą gre mamy słabą pogodę i jeszcze wyjdzie on (cały na biało) to można się niepotrzebnie do tej gry zniechęcić, bo w końcu cały fun polega na produkcji, a nie przetrwaniu. Mimo wszystko bardzo lubię Vinhos za całokształt i warto mieć go w swojej kolekcji. Póki co moja ulubiona gra Lacerdy.
Jakimi pożyczkami?
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
Sirius_Black
Posty: 134
Rejestracja: 17 sty 2016, 13:29
Has thanked: 219 times
Been thanked: 142 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: Sirius_Black »

Chodziło o dezinwestycje, czyli kasa do ręki na teraz, ale potem ujemny przychód.
Partia była ciężka to fakt, pogoda mocno psuła plany i było biednie z winami. Ja w jednej posiadłości miałem dwie winnice i do tego winiarnie i enologa, więc miałem dosyć mocne wino (jak na tę partię), ale za to w małych ilościach, co też dawało o sobie znać. Z perspektywy czasu to słabo wybrałem swój początkowy region. Przez to, że wina miałem mało to nie miałem szans na dojście do trzeciego pola magazynu i skorzystania z darmowego eksportu i zdolność regionu Azory się wcale nie przydała. No ale ciężko było przewidzieć na początku, że dodatkowy kafelek z plagą akurat wyjdzie :roll:
dave8
Posty: 747
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 71 times
Been thanked: 94 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: dave8 »

Ja tam robaka lubię. Trzeba pod niego planować. W grze z nim ekspert od przewidywania jest dobry.
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: lotheg »

Ja mam starą edycję i szukałem ostatnio opcji jak wprowadzić do gry ekspertów z dodatku (chciałem kupić). Pisałem do Hobbitów czy można u nich kupić podstawowych ekspertów, ale z wersji deluxe. Niestety odesłali mnie do EGG i tamci też stwierdzili, że nie sprzedają takich elementów. Może ktoś ma jakieś pomysły? Ewentualnie ktoś sprawdzał kompatybilność pozostałych dodatków z wersją z 2010 roku?
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: michalldz90 »

dave8 pisze: 30 kwie 2021, 22:33 Ja tam robaka lubię. Trzeba pod niego planować. W grze z nim ekspert od przewidywania jest dobry.
tylko to jest efekt w stylu: komu plany posypią się bardziej, bo to że magnaci nie wybrzydzają na wino w tym roku to malutki profit. :mrgreen:
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11035
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3379 times
Been thanked: 3270 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: japanczyk »

Ja mam też pytanie - kupilem podstawke Vinhos, jeszcze nie gralem czy potrzebuje zestawu dodatkow?
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7334
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1108 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: detrytusek »

Absolutnie nie. To gra skończona. W ogóle do żadnego Lacerdy jeszcze nie wyszedł jakiś zajebisty dodatek, który by zmieniał/ulepszał rozgrywkę. To bardziej przypomina promki albo małe modułki.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
buhaj
Posty: 1046
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 861 times
Been thanked: 513 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: buhaj »

japanczyk pisze: 28 maja 2021, 11:42 Ja mam też pytanie - kupilem podstawke Vinhos, jeszcze nie gralem czy potrzebuje zestawu dodatkow?
Nie potrzebujesz. Zwłaszcza na początku spotkania z tą grą.
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: lotheg »

japanczyk pisze: 28 maja 2021, 11:42 Ja mam też pytanie - kupilem podstawke Vinhos, jeszcze nie gralem czy potrzebuje zestawu dodatkow?
Popieram przedmówców. Nie potrzebujesz. Mam za sobą 18 partii w wersję 2010 i 4 partie w wersję 2016. Do v2016 mogę usiąść, ale tylko z dodatkami...jednak nie muszę tego w ogóle robić, bo gram raczej w wersję 2010 :) Dodatki są fajne, nawet do starszej wersji, ale po kilku-kilkunastu rozgrywkach.
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
qreqorek
Posty: 424
Rejestracja: 26 maja 2015, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 558 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: qreqorek »

japanczyk pisze: 28 maja 2021, 11:42 Ja mam też pytanie - kupilem podstawke Vinhos, jeszcze nie gralem czy potrzebuje zestawu dodatkow?
Każdy ma inaczej. Ja mam na koncie ponad 80h grania w Vinhos i już nigdy nie usiądę do wersji 2010 ani nie zagram bez dodatków.
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: lotheg »

qreqorek pisze: 31 maja 2021, 09:22
japanczyk pisze: 28 maja 2021, 11:42 Ja mam też pytanie - kupilem podstawke Vinhos, jeszcze nie gralem czy potrzebuje zestawu dodatkow?
Każdy ma inaczej. Ja mam na koncie ponad 80h grania w Vinhos i już nigdy nie usiądę do wersji 2010 ani nie zagram bez dodatków.
Tego Pana nie słuchaj! Kiedyś 10 minut myślał nad ruchem, patrzył w planszę, mruczał do siebie i na końcu głośno stwierdził, że "2+2=4" :D Śmiechom nie było końca, a on obraził się na Vinhos w wersji z bankiem (2010) ;) A serio to wygrał większość rozgrywek i pewnie stwierdził, że ma z nami za łatwo ;)
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
fitzroy
Posty: 292
Rejestracja: 28 sie 2012, 16:08
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 189 times
Been thanked: 111 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: fitzroy »

Noszę się z zamiarem zakupu wersji deluxe edition. Wiem,że gra jest nie zależna językowo i ma tylko angielską instrukcję. Czy polska instrukcja od hobbitów, która dotyczy starej edycji będzie pasować do nowej? Wiem, że nowa edycja to tak jakby dwie gry; wersja uproszczona Vintage 2016 i wersja oparta prawie w 100% o stara edycje czyli Reserve 2010. Rozumiem, że polska instrukcja do starej edycji nauczy mnie grać tylko w część nowej edycji(Reserve 2010) o ile w ogóle. A może jest gdzieś dostępne tłumaczenie edycji deluxe? U mnie z angielskim nie najgorzej ale nauka takiej gry w obcym języku to jednak spore wyzwanie.
Awatar użytkownika
kuchar
Posty: 104
Rejestracja: 05 lip 2019, 18:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: kuchar »

fitzroy pisze: 28 sie 2021, 09:48 Noszę się z zamiarem zakupu wersji deluxe edition. Wiem,że gra jest nie zależna językowo i ma tylko angielską instrukcję. Czy polska instrukcja od hobbitów, która dotyczy starej edycji będzie pasować do nowej? Wiem, że nowa edycja to tak jakby dwie gry; wersja uproszczona Vintage 2016 i wersja oparta prawie w 100% o stara edycje czyli Reserve 2010. Rozumiem, że polska instrukcja do starej edycji nauczy mnie grać tylko w część nowej edycji(Reserve 2010) o ile w ogóle. A może jest gdzieś dostępne tłumaczenie edycji deluxe? U mnie z angielskim nie najgorzej ale nauka takiej gry w obcym języku to jednak spore wyzwanie.
Instrukcja Hobbitów nauczy Was grać w jedną wersję - prostszą i pewnie warto od tego zacząć.
Jeżeli chodzi o drugi wariant, to warto doczytać w instrukcji lub obejrzeć tłumaczenie zasad lub nawet cała rozgrywkę np na https://youtu.be/EqrGn6_P9aM. Jak ktoś wytłumaczy na przykładach, to jednak inna bajka :)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7334
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1108 times

Re: Vinhos (Vital Lacerda)

Post autor: detrytusek »

Jeśli stara wersja Vinhosa to była ta trudniejsza (z bankiem) to polska instrukcja Hobbitów też się tyczy starej, trudniejszej.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
ODPOWIEDZ