Bonaparte (Marcin Tomczyk)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

No, czuje sie juz niezle poinformowany.
Szkoda jednak ze nie bylo tych informacji/uscislen w instrukcji (zdecydowanie sugeruje wyprodukowanie uzupelnionej, wersji 2.0 instrukcji i umiesczenie jej na stronie).
Fakt, ze niektore pytania nadaja sie bardziej do FAQ, ale jednak odpowiedzi na wiekszosc powinny byc integralna czescia instrukcji.

I jeszcze dopytam:
Red Baron pisze:- tak uzupełniasz natychmiast po ruchu przed bitwą
Czy ta odpowiedz dotyczy rowniez zdolnosci Wellingtona?
(zakladajac ze do uzupelnienia wybiore armie ktora akurat ruszam razem z Wellingtonem)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Red Baron
Wydawca
Posty: 235
Rejestracja: 03 lip 2004, 09:14

Post autor: Red Baron »

Dotyczy to równiez Wellingtona.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

- zalozmy ze wcielilem do swojego panstwa prowincje z oznaczeniem 'Mobilizacja +1'. Zalozmy ze aktualnie okupuje ja wrog. Czy w takiej sytuacji dostaje bonus +1 z jej tytulu w fazie Mobilizacji czy nie? Instrukcja tego nie precyzuje.

- czy przy ucieczce po bitwie moge uciec do prowincji innego gracza gdzie znajduje sie jego garnizon? Normalnie jest to niedozwolone, ale skoro mozna sie umawiac na wkraczanie do prowincji i nie zdejmowanie garnizonu innego gracza, to czy mozna umowic sie na cos podobnego w przypadku ucieczki po bitwie?
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

odgrzewam powyzsze pytania i dodaje nowe:

- gdy Prusy korzystaja ze swej zdolnosci i po bitwie odrzucaja jednostke do swych Koszar i okazuje sie ze przekraczaja wtedy pojemnosc koszar - co sie dzieje? mozna wstawic jednostke do koszar mimo to czy tez nalezy ja calkiem odrzucic?

na deser wrazenia z Bonaparte:

http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 3605#43605

oraz opis rozgrywki w Bonaparte:

http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 3599#43599
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Red Baron
Wydawca
Posty: 235
Rejestracja: 03 lip 2004, 09:14

Post autor: Red Baron »

nie było mnie kilka dni juz odpowiadam:
Dopóki jest twoja macierzystą otrzymujesz bonus do Mobilizacji.
Można się tak umówić i cofac się do prowincji z garnizonem nie zdejmując go.
Nalezy ja całkiem odrzucić (tą lub inna tak aby nie przekraczac pojemności koszar)

ps.
Cieszy mnie ża gra się podoba!
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6482
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 608 times
Been thanked: 959 times

Post autor: Odi »

Czy jest przewidziana II edycja Bonapartego? (poprawione zasady i wykonanie planszy, scenariusze dla 2-3 osób)
Awatar użytkownika
Larry
Posty: 167
Rejestracja: 28 kwie 2006, 13:42
Lokalizacja: Poznań Wilda

Post autor: Larry »

Zasady poprawione (przynajmniej nieoficjalne) są i na tym forum. Scenariusz na 2 osoby jest na stronie Imperium. A specjalnie drukować nowe plansze?... Kto by to kupił?
Awatar użytkownika
Bogoria
Posty: 105
Rejestracja: 23 sty 2005, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 32 times
Been thanked: 7 times

Post autor: Bogoria »

Wczoraj udało mi się wreszcie zasiąść do "Bonapartego" i prawie skończyć całą rozgrywkę. Prawie, gdyż razem z tłumaczeniem zasad gra zajęła nam chyba z 5 godzin...

Do gry zasiedliśmy w 5 osób, co niestety w jakiś tam sposób wpłynęło na rozwój sytuacji, dość niekorzystny na początku dla Prus, później zaś dla Rosji. I tu pierwsze spostrzeżenie - wcielający się we Fryderyka Wilhelma stoi przed nie lada wyzwaniem, gdyż jego państwo może stać się łakomym kąskiem dla połączonych sił rosyjsko - austriackich. W wariancie 5 osobowym jest więc dość odczuwalny brak Turcji, która szachuje bądź to Rosję bądź to Austrię, co na pewno ma jakieś przełożenie na pozycję Prus. Te ostatnie nie mogą też za bardzo liczyć na pomoc np. Francji, gdyż ta jest z kolei zagrożona przez Wielką Brytanię.
Innym wariantem przy grze 5 - osobowej może też być sojusz austriacko - pruski skierowany przeciw Rosji. W sytuacji, gdy Francja jest uwikłana w wojnę z Wielką Brytanią, Austria swobodnie może sobie poczynać w walce z Rosją lub Prusami.
Oczywiście możliwości dyplomatycznych jest bardzo dużo i opisane powyżej scenariusze wcale nie muszą wystąpić przy danej rozgrywce, ale są na pewno możliwe.

Moi współgracze zgodnie jednak ocenili, że granie Prusami jest bardzo trudne (przynajmniej w wariancie 5 - osobowym). Obecność Turcji chyba ten mankament eliminuje, o czym przekonam się grając w pełnym składzie, na co mam wielką ochotę :)

Podsumowując: gra przypadła mi do gustu żeby jednak w pełni móc ją docenić i ew. zweryfikować pierwsze wrażenie muszę zagrać w 6 - osobowym wariancie.
Awatar użytkownika
kruck
Posty: 239
Rejestracja: 29 sie 2005, 01:52
Lokalizacja: Lochy
Has thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kruck »

Dzisiaj wieczorem przyjdzie mi stoczyć pierwszą rozgrywkę, choć nie wiem jeszcze do końca w jak licznym gronie. Mam cichą nadzieję, że będę mógł się dołączyć do głosów chóru wielbiącego Bonapartego :) . Wrażeń nie omieszkam zamieścić na forum.
Awatar użytkownika
Bogoria
Posty: 105
Rejestracja: 23 sty 2005, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 32 times
Been thanked: 7 times

Post autor: Bogoria »

Po kolejnej rozgrywce pojawiły się dwa pytania:
- w którym momencie (która faza) można zapłacić, by zlikwidować żeton buntu armii, który został zagrany przez przeciwnika?
- czy można poruszać się "pustą" (nie zawierającą żadnych jednostek) armią? Chodzi o sytuację powstałą zaraz po fazie finansowej, w której sformułowana została nowa armia i nie została jeszcze uzupełniona podczas fazy akcji.

Btw - w rozgrywce na 4 osoby gra dobrze sobie radzi, a rozgrywka jest wyrównana :)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6482
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 608 times
Been thanked: 959 times

Post autor: Odi »

Mam pytanie:

W przypadku jednostek artylerii w armii, za każdą dodajemy 1 pkt strat zadanych przeciwnikowi.

Czy podobne zasady są stosowane do pionierów (-1 do strat własnych) i ułanów (+1)?
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

z tego co pamietam, to w jedej armii nie mozesz miec dwu jednostek specjalnych (oprocz chyba Turka co jest jego specjalna wlasciwoscia)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6482
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 608 times
Been thanked: 959 times

Post autor: Odi »

Mamy za sobą pierwszą rozgrywkę w Bonapartego. Powiedziałbym, że fajnie, ale jakoś strasznie wolno nam to szło... Nadspodziewanie wolno. Tłumaczenie zasad, obliczanie wyniku bitwy... :/
Nie wiem - to pewnie specyfika pierwszej gry. W kazdym bądź razie generalnie sie nam podoba. Wkrótce kolejne gry:)

Kilka pytań sie nam zrodziło:

- jeśli zagrywam w swojej kolejce kartę ruchu "przemarsz 3 armii", to mogę poruszyć np armię 1 do prowincji, gdzie mój przeciwnik ma armię 5. Zaatakować i - w przypadku porażki - zaatakować jego armię kolejną moją armią (np Armią 2) w tej samej kolejce? I jeśli przegram to jeszcze raz, kolejną moją armią?

- rozumiem, że jeśli wystawiam armię w fazie rekrutacji, to jest to początkowo armia pusta? Nie moge włączyć do niej zakupionych jednostek w tej fazie, tylko muszę czekać na swoją kolejkę w fazie ruchu, i wtedy za pomocą uzupełnienia przenieść jednostki z koszar do tej armii?

- zasada kirasjerów pruskich brzmi, że jeśli różnica w stratach jest +1 -1 dla mnie, to mogę zmienić wynik bitwy. Troche nie rozumiem, przyznam się...
Jeśli atakuje prowincje przeciwnika i zadam mu np 2 straty, a on 1- w takim wypadku normalnie bym przegrał. Ale - dajmy na to - odrzucam Kirasjerów i wygrywam bitwę (bo różnica w stratach jest na moją korzyść tylko +1). To jasne. Ale czy tak samo jest, jeśli ja ATAKUJĘ przeciwnika, a on mi zadał 2 straty, sam ponosząc 1. W takim przypadku straty są na moją niekorzyść (-1). Czy mogę odrzucić Kirasjerów i wygrać taką bitwę? Czy przy równych stratach nie mam takiej możliwości?

- no właśnie -co się dzieje, kiedy obie strony nie ponoszą żadnych strat? Rozumiem, że atakujący musi się wycofać, ale czy to też liczy si jako wygrana bitwa (1 Punkt Polityki?)

- i jeszcze jedno - jesli moja armia musi wycofać się (na skutek porażki w bitwie) do prowincji sąsiedniej, a w każdej sąsiedniej prowincji najduje sie jakaś armia (oprócz tej, z której właśnie przybył agresor), to cy mogę wycofać się/zająć tą jego prowincję, z której wyruszył do ataku na mnie?

Przyznam się szczerze, że to dosyc dziwne rozwiązanie... Dlatego w naszej grze przyjęliśmy zasadę, że jeśli moja armia musi sie wycofać, a w sąsiednich prowincjach są inne moje armie, to mogę przejść (uciec) przez prowincję zajęta przez inną moją armię, i zatrzymać się w nastepnej WOLNEJ OD ARMII prowincji (czyli taki... forsowny odwrót :]). Natomiast nie moge "wskoczyć" do prowincji opuszczonej właśnie przez atakującego. Co myślicie o takiej modyfikacji?

Z góry dzięki za odpowiedź :]
Awatar użytkownika
gsg80
Posty: 10
Rejestracja: 10 gru 2005, 11:51
Lokalizacja: Tychy

Post autor: gsg80 »

Z pamięci (nie mam przed sobą instrukcji) to wygląda tak:

ad. 1 - Najpierw deklarujesz wszystkie ruchy, następnie rozgrywasz bitwy. Rzecz jasna możesz mieć po ruchach 1 armię w prowincji, więc Twój wariant odpada.

ad. 2 - Tak to wygląda w instrukcji, Co więcej taką "pustą" armią możesz okupować prowincje, jeśli zostanie ona zaatakowana zostaje automatycznie zniszczona (choć ciekawi mnie co się stanie jak "pusta" zaatakuje "pustą" ;) ). W dziale rozszerzeń zasad przedstwiłem swój pomysł powoływania armii. Podczas naszych rozgrywek stosujemy ten alternatywny wariant.

ad. 3 - Zasada Kirasjerów rzeczywiście jest dość niejasna. Wydaje mi się, że chodzi tylko i wyłącznie o pierwszy Twój przykład.

ad. 4 - Z tego co pamiętam atakujący by wygrać bitwę musi zadać o 2 straty więcej niż obrońca by wygrać bitwę, w każdym innym przypadku wygrywa obrońca. Ale znów tak mi się tylko kojarzy, musiałbym zajrzeć do instrukcji :)

ad. 5 - Zgodnie z zasadami można się wycofać do prowincji z której został przeprowadzony atak. Z tym, że aby wycofać się do macierzystej prowincji innego gracza, trzeba uzyskać na to jego zgodę.

Wiele pytań i odpowiedzi do Bonaparte znajdziesz tu:

http://www.wydawnictwoimperium.pl/test/ ... sc&start=0

No i w tym wątku ;)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6482
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 608 times
Been thanked: 959 times

Post autor: Odi »

Dzieki za odpowiedzi i linka :)

Mimo wszystko nie przekonuje mnie ten system z "wyrazeniem zgody" na wycofanie do prowincji macierzystej...
Morgon
Posty: 626
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 31 times
Been thanked: 56 times

Post autor: Morgon »

Dzisiaj gralismy w Bonapartego na podstawowych zasadach. Szczerze mówiąc mam trochę wątpliwości:

Przeciwnik używa karty Transport dwóch armii i atakuje przez morze armią. Niestety przegrywa bitwę i musi się wycofać. Czy może wycofać się spowrotem przez morze do prowincji z której dokonał ataku czy jego armia jest niszczona bo nie ma się gdzie indziej wycofać?

Czy Francja nie ma szans na zaatakowanie Anglii? Nie znaleźliśmy karty akcji z możliwością transportu morskiego armii...

Jak to jest z tym transportem morskim. Czy z portu można transportować armię do dowolnego portu na mapie czy tylko do portu w sąsiednim akwenie morskim?

Mam wrażenie że grając na podstawowych zasadach Prusy są lekko przegięte ze swoimi zdolnościami specjalnymi. Sam grałem Anglią i nie mając ani floty ani dodatkowych akcji dyplomatycznych , mając tylko 3 mobilizacji niewiele mogłem zdziałać, jedynie obrona dobrze mi wychodziła. I miałem dużo kasy a wydawać nie było na co...

Pozdrawiam
Morgon
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Bonaparte - epicka gra planszowa

Post autor: SeeM »

Otrzymałem niedawno Napoleona w prezencie. Karty znalazłem dwa dni później na strychu. :) Całość kompletna i w bardzo dobrym stanie, tylko instrukcji nie ma. Przejrzałem wątek i czytam, że zasady zostały mocno podreperowane i były gdzieś dostępne. Gierka wygląda spoko i chętnie bym zagrał, tylko nie wiem jak.
+ (BGG)
jonkisz
Posty: 2
Rejestracja: 16 maja 2017, 17:32

Re: Bonaparte - epicka gra planszowa

Post autor: jonkisz »

Hej,

Wiem, że gra już dawno nie jest aktualna ale kupiłem ją tydzień temu i sprzedawca mnie oszukał. Gra miała być kompletna ale brakuje w niej jednego wodza (kolor jego kart czarny). Czy ktoś ma taką kartę ?
Bardzo proszę o zdjęcie, skan lub z chęcią odkupię.
Stawiam piwo osobie, która mi pomoże
za jakąkolwiek pomoc będę wdzięczny
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Bonaparte - epicka gra planszowa

Post autor: Andy »

Rozumiem, że chodzi o kartę Fryderyka Wilhelma III Pruskiego. Podaj mi swojego maila na PW, jutro zrobię skan i Ci wyślę.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Bonaparte - epicka gra planszowa

Post autor: Andy »

Taka mnie smętna refleksja ogarnęła w poniedziałek z rana.

Wpada gość na forum 16 maja, rejestruje się, w ciągu 20 minut wysyła pięć postów, po godzinie jeszcze jeden, w sumie sześć w pięciu wątkach. Dramat, tragedia, klęska: kupił grę, brak karty, potrzebna pomoc, informacja, skan, cokolwiek.

Przed północą natrafiam na jego posty, przypominam sobie, że mam Bonapartego i postanawiam pomóc. Ściągam z szafy pudło z dawno nieużywanymi grami, odnajduję Bonapartego, identyfikuję kartę o którą chodzi, piszę posta. Skaner w domu nie działa, więc wiozę kartę następnego dnia do pracy, skanuję, zapisuję pliki, czekam na kontakt.

I co? I jajco. Gość odwiedza forum jeszcze raz po dobie, 17 maja, czyli widzi mój odzew, ale nie reaguje, choćby krótką informacją, że karta się znalazła, albo że problem rozwiązał się jakoś inaczej.

Nie robię z siebie męczennika, nie zależy mi na piwie (wolę inne trunki). Ale tak jakoś słabo to wyszło...
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Djogenes
Posty: 3
Rejestracja: 26 mar 2016, 10:19
Has thanked: 1 time

Re: Bonaparte - epicka gra planszowa

Post autor: Djogenes »

Czy może ktoś udostępnić instrukcję do Bonaparte? Na stronie Wydawnictwa Imperium gdzie kiedyś był pdf (2,2MB) już inna tematyka.
Taki wpis jeszcze znalazłem:
"Zasady poprawione (przynajmniej nieoficjalne) są i na tym forum. Scenariusz na 2 osoby jest na stronie Imperium."
Jakby ktoś te poprawione (nieoficjalnie) zasady i scenariusz na 2 graczy udostępnił też chętnie się zapoznam.

Dopisek: dziękuje użytkownikowi Kaimada za odnośnik do instrukcji
Ostatnio zmieniony 26 lis 2020, 16:44 przez Djogenes, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1133
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 28 times
Been thanked: 127 times

Re: Bonaparte - epicka gra planszowa

Post autor: kaimada »

Djogenes pisze: 25 lis 2020, 23:17 Czy może ktoś udostępnić instrukcję do Bonaparte? Na stronie Wydawnictwa Imperium gdzie kiedyś był pdf (2,2MB) już inna tematyka.
Taki wpis jeszcze znalazłem:
"Zasady poprawione (przynajmniej nieoficjalne) są i na tym forum. Scenariusz na 2 osoby jest na stronie Imperium."
Jakby ktoś te poprawione (nieoficjalnie) zasady i scenariusz na 2 graczy udostępnił też chętnie się zapoznam.
Sprawdź czy to nie to:
https://boardgamegeek.com/filepage/2525 ... napartepdf
ODPOWIEDZ