Essen 2010 - nowości

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: folko »

Nie bardzo rozumiem, bo plansza jest pionowa... ;-)
Gra będzie dostępna, cały nakład nie pojechał do Essen ;-)
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4487
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1449 times
Been thanked: 1104 times

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: garg »

folko pisze:Nie bardzo rozumiem, bo plansza jest pionowa... ;-)
Może chodzi o planszę stojącą PIONOWO NA stole? I alpiniści (znaczy himalaiści) wspinają się w górę PONAD stół? :wink: Coś jak makieta góry w Bliskich spotkaniach 3 stopnia :lol:
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6488
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 611 times
Been thanked: 970 times

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: Odi »

Z tego co widzę na GeekBuzzie, K2 jest najwyżej ocenianą polską grą w tej chwili :)

Wygrywa... Junta :D
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: mbork »

garg pisze:
folko pisze:Nie bardzo rozumiem, bo plansza jest pionowa... ;-)
Może chodzi o planszę stojącą PIONOWO NA stole? I alpiniści (znaczy himalaiści) wspinają się w górę PONAD stół? :wink: Coś jak makieta góry w Bliskich spotkaniach 3 stopnia :lol:
No!
Na przykład na jakiejś metalowej podkładce, a himalaistom przytroczyć magnesiki.
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: herman »

Gralismy wczoraj w Junte, jak dla mnie nic ciekawego. Może to wina fatalnych współgraczy a może tego, że gra była po niemiecku i za kaźdym razem kolo z obsługi musiał nam tłumaczyc karty.Ma fajny mechanizm przyznawania grantów przez prezydenta i to chyba na tyle. Warto wspomnieć, że to nie klasyczna Junta..

My właśnie wracamy z Essen, kupiliśmy 17 gier: 7 wonders, Genesis, After Pablo, The Boss, Der Pate, Spank the Monkey, Horse Fever, Navegador, Badaboom, Leaping Lemings, Mr. Jack Pocket...nie wszystko nówki bo rzeczywiście można tam dostać sporo rzeczy w niezłych cenach (a nie bylismy w przecenową niedzielę) np:kupiliśmy Ugongo BMM za 5 euro, Caylus MC za 10 euro czy Super Stock za 5 euro..

Byliśmy obaj pierwszy raz, wrażenia w 100% pozytywne. Udało się zagrać w sporo gierek, poznać ludzi.

Grą tych targów jak dla mnie zdecydowanie jest 7 Wonders, imho to będzie hit.
Z polskich produkcji zagraliśmy w Magnum Sal i K2 i z czystym sumieniem obie mogę polecić. Aha zapomniałem, gralismy też w zaawansowaną ruletkę czyli Abetto. Ten tytuł jednak nie przypadł mi do gustu.

Wyprawa na Essen 10/10 ;)
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: costi »

mbork pisze:
garg pisze:
folko pisze:Nie bardzo rozumiem, bo plansza jest pionowa... ;-)
Może chodzi o planszę stojącą PIONOWO NA stole? I alpiniści (znaczy himalaiści) wspinają się w górę PONAD stół? :wink: Coś jak makieta góry w Bliskich spotkaniach 3 stopnia :lol:
No!
Na przykład na jakiejś metalowej podkładce, a himalaistom przytroczyć magnesiki.
Lepiej bedzie uzyc folii magnetycznej pod palnsza i metalowych podkladek pod himalaistow.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: herman »

dla zainteresowanych - prawdopodobnie w piątek wpadniemy na Polibude z 7 Wonders, Genesisem i Bossem.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: folko »

mbork pisze:
garg pisze:
folko pisze:Nie bardzo rozumiem, bo plansza jest pionowa... ;-)
Może chodzi o planszę stojącą PIONOWO NA stole? I alpiniści (znaczy himalaiści) wspinają się w górę PONAD stół? :wink: Coś jak makieta góry w Bliskich spotkaniach 3 stopnia :lol:
No!
Na przykład na jakiejś metalowej podkładce, a himalaistom przytroczyć magnesiki.
AAA, rozumiem :-) Jak już taką ktoś zrobi to proszę o zdjęcie :-)
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: ja_n »

costi pisze:Lepiej bedzie uzyc folii magnetycznej pod palnsza i metalowych podkladek pod himalaistow.
To nie takie proste, bo plansza jest dwustronna, z różnymi trasami. To by musiał być taki stojak z metalową kieszenią, do której od góry wsuwa się planszę. I do tego magnesiki przy himalaistach i przy namiotach. I do tego mało wygodnie będzie się chyba grało, chyba że stojak nie będzie pionowy, tylko pochylony gdzieś pod kątem 45-60 stopni.
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: konev »

folko pisze:
mbork pisze:
garg pisze: Może chodzi o planszę stojącą PIONOWO NA stole? I alpiniści (znaczy himalaiści) wspinają się w górę PONAD stół? :wink: Coś jak makieta góry w Bliskich spotkaniach 3 stopnia :lol:
No!
Na przykład na jakiejś metalowej podkładce, a himalaistom przytroczyć magnesiki.
AAA, rozumiem :-) Jak już taką ktoś zrobi to proszę o zdjęcie :-)
Jeszcze inaczej. Można wydrukować planszę na papierze samoprzylepnym, przykleić do folii magnetycznej i... przyczepić do LODÓWKI! :). Karty i meeple oczywiście też na folii magnetycznej. W ten sposób można niechcący codziennie rozegrać partyjkę K2. Przy śniadaniu, obiedzie, przekąsce, czy kolacji wykonać jeden dwa/ruchy :)
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9477
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: MichalStajszczak »

konev pisze:Jeszcze inaczej. Można wydrukować planszę na papierze samoprzylepnym, przykleić do folii magnetycznej i... przyczepić do LODÓWKI!
Bardziej "klimatyczne" byłoby umieszczenie planszy WEWNĄTRZ lodówki. :D
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: Andy »

Planszy wraz z graczami. :P
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: sheva »

Kombinatorzy no :lol:

Zagrał bym w totemo... Chyba najbardziej mnie po samej prezentacji zaciekawiło, ciekawe wydanie i logiczna gra, może być bardzo ciekawie :)
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: jax »

kiedy wreszcie w polskich sklepach będzie coś z Essen?.... ja chcę kupooować... :wink:
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: folko »

Jax, czy to Ty? Co Ci się stało??
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: Matio.K »

http://www.ustream.tv/recorded/10367354 - najpierw zganil losowosc, a potem z dumą stwierdzil "w naszej losowosc to 30-40%" :) Ale prezentacja bardzo udana - zresztą zważywszy, ze gosc jest francuzem, porozumiewal sie angielskim fenomenalnie, przyjemnie, az posluchac. Zainteresowal mnie, choc z reguly takie kobyly omijam szerokim lukiem.
www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9477
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: MichalStajszczak »

folko pisze:Jax, czy to Ty? Co Ci się stało??
Niedawno pisał o gipsie, ale to chyba nie o to chodzi? :lol:
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: costi »

ja_n pisze:
costi pisze:Lepiej bedzie uzyc folii magnetycznej pod palnsza i metalowych podkladek pod himalaistow.
To nie takie proste, bo plansza jest dwustronna, z różnymi trasami. To by musiał być taki stojak z metalową kieszenią, do której od góry wsuwa się planszę. I do tego magnesiki przy himalaistach i przy namiotach. I do tego mało wygodnie będzie się chyba grało, chyba że stojak nie będzie pionowy, tylko pochylony gdzieś pod kątem 45-60 stopni.
Sztywna podstawa, naklejasz z dwoch stron folie magnetyczna (ktora jest namagnesowana jednostronnie) i heja ;)
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: folko »

Prościej planszę nakleić na płytę metalową, a "pionki" podkleić taśmą magnetyczną. Sprawdzone na go demonstracyjnym ;-)

A jax... coś jakby image zmienił ;-)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: Andy »

folko pisze:Jax, czy to Ty? Co Ci się stało??
Jax jak LeClerc: Człowiek O Tysiącu Twarzy. :D
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: Ryslaw »

W końcu obejrzałem sporą część prezentacji z Essen i jedno co mnie ujęło, to naprawdę wysoki poziom przygotowania polskich projektantów:

- Bardzo sprawna i wyluzowana prezentacja 51. Stanu przez Trzewika. Moim zdaniem poszło o wiele lepiej niż w zeszłym roku przy Strongholdzie.
- Sympatyczna, choć na początku lekko było widać tremę, prezentacja Magnum Sal przez Yosza i Filipa.
- Wyjątkowo płynna i interesująca prezentacja Showbusinessu i Master of Economy. Przy okazji - bardzo swobodna angielszczyzna Grzegorza, który prowadził prezentację. Choć poprzednio Showbusiness nie interesował mnie za bardzo, to po tej prezentacji mocno zastanawiam się nad zakupem.

Prezentacje K2 i Bazyliki jeszcze przede mną, ale mam nadzieję, że też stanęli na wysokości zadania - bo gry zacne bardzo.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: yosz »

stalker pisze:A Yosz i Filip mieli luz, podobno nie musieli cały dzień tkwić na stoisku, to i w lepszym humorze podeszli do sprawy.
Kłamsta Panie Stalker ;) 75% czasu na targach poświęcaliśmy na tłumaczenie gry na stoisku ;) Gardła nie czuję, lekko przeziębiony itd itp
Stres oczywiście był, ale mieliśmy już nieźle przetrenowane opowiadanie o regułach no i MS łatwo się tłumaczy (ale proszę nie każcie mi tego więcej robić... "This is a game about one of the oldest and biggest salt mines in the world...")
Odi pisze:To nie Pan Prawnik który Zna Wszystkie Adresy prezentował (padnij!) Master of Economy (powstań...), tylko ktoś z wydawnictwa
Prezentowal Grzegorz Majewski - super fajny gość - autor Show Businessu :)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: jax »

folko pisze:Jax, czy to Ty? Co Ci się stało??
Ano to są skutki oglądania seriali TV ;)
Ryslaw pisze:Choć poprzednio Showbusiness nie interesował mnie za bardzo, to po tej prezentacji mocno zastanawiam się nad zakupem.
Showbusinees mam od dawna na celowniku. Ta prezentacja tylko potwierdziła, że to cholernie tematyczna gra. Mam nadzieję, że sama mechanika nie zawiedzie... Na 100% do sprawdzenia.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: Nataniel »

Gry z Essen w REBELu pojawią się jutro.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: bazik »

Nataniel pisze:Gry z Essen w REBELu pojawią się jutro.
a 7 wonders?
ODPOWIEDZ