Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5614
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 806 times
Been thanked: 1256 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

GeQ pisze:a z czego wynika, że się nie liczą :) ?
Z instrukcji [emoji14]

Symbole na kartach wydarzeń są istotne tylko podczas zagrywania tych kart. Występują po to, żeby za te karty móc płacić stalą/tytanem i odpalać umiejętności wcześniej zagranych kart, jak np. szeroko omawiany tutaj Uniwersytet.
Awatar użytkownika
Szamano
Posty: 126
Rejestracja: 07 lis 2011, 16:44
Has thanked: 26 times
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Szamano »

Hey,

Gra np 3 graczy, 2 graczy spasuje to ten jeden co został może wykonywać kilka akcji póki ;) może ? czy tylko 1 lub 2 akcje na koniec pokolenia ?
Ostatnio zmieniony 08 mar 2017, 08:41 przez Szamano, łącznie zmieniany 1 raz.
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: GeQ »

Szamano pisze:Hey,

Gra np 3 graczy, 2 graczy spasuje to ten jeden co został może wykonywać kilka akcji puki może ? czy tylko 1 lub 2 akcje na koniec pokolenia ?
robi akcje tyle razy ile chce, PÓKI MOŻE ;)
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
Johnny Uraner
Posty: 9
Rejestracja: 17 wrz 2013, 12:55
Lokalizacja: Białystok

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Johnny Uraner »

Siemano wszystkim pomocnym! Po pierwszej partii w tę wspaniałą grę nasuwa mi się takie pytanka:

1. Jak buduję miasto sąsiadujące łącznie z dwoma oceanami to dostaje 4$ bonusu?
2. Jak buduje ocean koło mojego, postawionego wcześniej, miasta to również dostaje 2$ bonusu? Czy tylko jak buduje miasto przy oceanie?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5614
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 806 times
Been thanked: 1256 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

Po pierwsze - bonus za sąsiedztwo z oceanami masz przy wykładaniu dowolnych kafli, nie tylko miast.
Po drugie - dostajesz kasę tylko wykładają kafelek obok już istniejącego oceanu.
Awatar użytkownika
Johnny Uraner
Posty: 9
Rejestracja: 17 wrz 2013, 12:55
Lokalizacja: Białystok

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Johnny Uraner »

Dzięki! :)

Czyli jak wykładam las albo budynek specjalny koło oceanu to również dostaję bonus? Awesome! :D
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5614
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 806 times
Been thanked: 1256 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

Johnny Uraner pisze:Dzięki! :)

Czyli jak wykładam las albo budynek specjalny koło oceanu to również dostaję bonus? Awesome! :D
Tak. Co więcej kiedy wykładasz ocean obok oceanu to też zgarniasz bonus ;)
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

mat_eyo pisze:
Johnny Uraner pisze:Dzięki! :)

Czyli jak wykładam las albo budynek specjalny koło oceanu to również dostaję bonus? Awesome! :D
Tak. Co więcej kiedy wykładasz ocean obok oceanu to też zgarniasz bonus ;)
Instrukcja mówi że oceany są neutralne i że kiedy wykładasz inny obszar obok nich to dostajesz bonus. Podano przykład z miastem.
Nie wiem jak interpretować słowo "inny", inny czyli że też można wyłożyć taki sam?
Ja zawsze grałem tak że położony ocean obok innego oceanu nie dawał tego bonusu, ale teraz to już sam nie wiem...
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: osa1908 »

za ocean obok oceanu tez dostajesz bonus.
Deathhammer
Posty: 274
Rejestracja: 03 sty 2014, 22:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Deathhammer »

Czy stolica uznawana jest jako "zwykłe" miasto na potrzeby innych kart? Np. jest karta dająca pkt zwycięstwa za każde 3 miasta na planszy, stolica wlicza się w tą liczbę? I czy daje punkty za sąsiadujące z nią lasy tak jak każde miasto czy tylko za oceany?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tomzaq »

Deathhammer pisze:Czy stolica uznawana jest jako "zwykłe" miasto na potrzeby innych kart? Np. jest karta dająca pkt zwycięstwa za każde 3 miasta na planszy, stolica wlicza się w tą liczbę? I czy daje punkty za sąsiadujące z nią lasy tak jak każde miasto czy tylko za oceany?
Stolicę traktujesz jak normalne miasto
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: siekan »

Hej,
2 szybkie pytanka po rozegraniu rundy solo:
a) karta STALOWNIE "wydaj 4 jednostki energii aby otrzymać 2 jednostki stali i podnieść Poziom Tlenu o 1%" - czy po wykorzystaniu akcji z tej karty i podniesieniu poziomu tlenu automatycznie podnosze tez wspolczynnik Terraformacji? Czy zawsze automatycznie podnosze współczynnik Terraformacji, niezależnie od tego w jaki sposób podniose poziom tlenu, temperatury czy oceanów?
b) karta STACJA CELNA "podnieś swoją produkcję $ o 1 poziom za każdy symbol przestrzeni kosmicznej posiadany przez Twoich przeciwników" - czy jeżeli każdy z graczy na swoich niebieskich i zielonych kartach ma ok 10 symboli przestrzeni kosmicznej, gramy w 5 osób, czyli 10 x 4 przeciwników = podnoszę produkcję o 40? Wydaje mi się to trochę przegięte ale ciężko oceniać po jednej grze
Awatar użytkownika
Sebs
Posty: 179
Rejestracja: 07 wrz 2012, 22:36
Lokalizacja: Mielec
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Sebs »

a) Zawsze gdy podnosisz tlen czy to z karty czy za roslinki podnosisz rowniez swoj WT
b) na pewno gracze nie beda mieli po 10 symboli na kartach zielonych i niebieskich bo nie sa one na tych kartach zbyt czeste. Przeciwnie do kart czerwonych, ale jak dobrze wiesz, czerwone nie licza sie przy liczeniu symboli

Wysłane z mojego GT-I9195 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2494
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 432 times
Been thanked: 126 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Coen »

Czy akcję z planszetki można wykonać:
a) więcej niż raz w jednej akcji (np wydać 16 jednostek ciepła, żeby podnieść temperaturę o 4 stopnie)
b) raz na akcję, czyli dwa razy w swojej turze?
c) czy może tylko raz na turę?
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: GeQ »

Coen pisze:Czy akcję z planszetki można wykonać:
a) więcej niż raz w jednej akcji (np wydać 16 jednostek ciepła, żeby podnieść temperaturę o 4 stopnie)
b) raz na akcję, czyli dwa razy w swojej turze?
c) czy może tylko raz na turę?
Wydaje się, że raz na akcję. Czyli 2 razy podczas swojej tury.
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Yavi »

Coen pisze:Czy akcję z planszetki można wykonać:
a) więcej niż raz w jednej akcji (np wydać 16 jednostek ciepła, żeby podnieść temperaturę o 4 stopnie)
b) raz na akcję, czyli dwa razy w swojej turze?
c) czy może tylko raz na turę?
B :)
tejot
Posty: 354
Rejestracja: 25 lip 2012, 12:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tejot »

Yavi pisze:
Coen pisze:Czy akcję z planszetki można wykonać:
a) więcej niż raz w jednej akcji (np wydać 16 jednostek ciepła, żeby podnieść temperaturę o 4 stopnie)
b) raz na akcję, czyli dwa razy w swojej turze?
c) czy może tylko raz na turę?
B :)
Ale rozumiem że nie ma tu ograniczenia do wykonania jednej akcji na pokolenie jak w przypadku akcji z kart? Czyli możemy przerabiać ciepło i roślinność do oporu, byle trzymać się kolejki i tur graczy?
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: GeQ »

tejot pisze:
Yavi pisze:
Coen pisze:Czy akcję z planszetki można wykonać:
a) więcej niż raz w jednej akcji (np wydać 16 jednostek ciepła, żeby podnieść temperaturę o 4 stopnie)
b) raz na akcję, czyli dwa razy w swojej turze?
c) czy może tylko raz na turę?
B :)
Ale rozumiem że nie ma tu ograniczenia do wykponania jednej akcji na pokolenie jak w przypadku akcji z kart? Czyli możemy przerabiać ciepło i roślinność do oporu, byle trzymać się kolejki i tur graczy?
W ramach akci możesz korzystać z projektów standardowych. Nie ma ograniczeń co do liczby ich odpalenia na pokolenie.
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
tejot
Posty: 354
Rejestracja: 25 lip 2012, 12:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tejot »

GeQ pisze:
tejot pisze:
Yavi pisze: B :)
Ale rozumiem że nie ma tu ograniczenia do wykponania jednej akcji na pokolenie jak w przypadku akcji z kart? Czyli możemy przerabiać ciepło i roślinność do oporu, byle trzymać się kolejki i tur graczy?
W ramach akci możesz korzystać z projektów standardowych. Nie ma ograniczeń co do liczby ich odpalenia na pokolenie.
Coenowi i mi chodziło co prawda o akcje z planszetki ale to jak rozumiem działa identycznie jak te projekty standardowe z planszy.
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: GeQ »

:D z planszetki gracza dokładnie tak samo ;)
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: kastration »

Przyznam instrukcja brzmi świetnie dla mnie, ale mimo to mam jedno pytanie: czy stawiając miasto z karty projektu z ręki też dostaję bonus do produkcji megakredytów +1 tak jak z analogicznej akcji, tyle że z projektu standardowego, czy w przypadku tego pierwszego działania bonusu już nie ma?
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: GeQ »

kastration pisze:Przyznam instrukcja brzmi świetnie dla mnie, ale mimo to mam jedno pytanie: czy stawiając miasto z karty projektu z ręki też dostaję bonus do produkcji megakredytów +1 tak jak z analogicznej akcji, tyle że z projektu standardowego, czy w przypadku tego pierwszego działania bonusu już nie ma?
Bonus masz tylko z projektów standardowych z planszy głównej. Z kart masz dokładnie to co na karcie opisano.
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3365
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1120 times
Been thanked: 1289 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: seki »

Lothrain pisze:
Pizmak01 pisze:
GeQ pisze:


Zielone karty są jednorazowe. Liczy się jefynie symbol karty dlatego je zostawiasz ns polu gry.
Niebieskie mają przeważnie akcje do wykonania - jeden raz na pokolenie.
Koszt kart opłacany jest jednorazowo przy zagraniu karty.
Czyli niebieskie zostają odkryte ale raz na pokolenie płacę koszt jak chcę użyć i mogę to zrobić z 1 kartą 1 raz na pokolenie a nie tak, że w jednej turze wykonam 2 akcje a potem jak znów będzie moja tura w tym samym pokoleniu znów ta sama karta, dobrze ogarniam?
Dobrze ogarniasz.
Mam wątpliwości co do tej odpowiedzi Lothrain. Twierdzi on, że chcąc skorzystać z karty aktywnej (wyłożonej już na stole) trzeba za każdym razem płacić jej koszt. A z tego co kojarzę po przeczytaniu instrukcji (jeszcze nie grałem) koszt się płaci tylko za wyłożenie projektu. Mam racje?

Rozumiem, że efekt karty czyli np. przykładowa w instrukcji Trzoda dzieję się za każdym razem gdy zagram akcje z tego projektu czyli w tym przypadku po każdym postawieniu znacznika zwierzęcia zmniejszam produkcje roślinności i dostaje kasę? Czy też efekt ma miejsce tylko raz przy wyłożeniu projektu na stół? Oba przypadki nadal mają sens bo każde zwierzę to PZ na koniec gry. Fabularnie bardziej pasuje mi opcja pierwsza bo każde zwierze musi się przecież czymś żywić więc zjada rośliny :)
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: GeQ »

Cześć. Z niebieskimi kartami bywa różnie. Czasami dają jakiś przychód po zagraniu konkretnego symbolu z innej karty. Wtedy efekt jest nielimitowany można rzec.
Ale jeśli chodzi o karty z czerwoną strzałka akcji to odpala się je raz na pokolenie. Czasami od po prostu., czasami płacąc jakiś koszt i otrzymując jakiś efekt.
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3365
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1120 times
Been thanked: 1289 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: seki »

Prawda. Ale z tego co ja rozumiem to w dalszych pokoleniach ponosimy koszty wynikające z treści karty a nie koszt w lewym górnym rogu, który ponosimy tylko raz prawda?

Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ