Essen 2010 - nowości

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: Jacek_PL »

Swoją drogą co to za dziwne daty premier w dni wolne od pracy :)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: bogas »

Moim zdaniem to Essen było przeciętne. Jak będą 2 tytuły, w które będę pogrywał jeszcze we wrześniu następnego roku to będzie hiper dobrze (i raczej nie będzie to 7 Wonders), ale o tym wiedziałem już w sumie przed targami.
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: Browarion »

bogas pisze:Moim zdaniem to Essen było przeciętne. Jak będą 2 tytuły, w które będę pogrywał jeszcze we wrześniu następnego roku to będzie hiper dobrze (i raczej nie będzie to 7 Wonders), ale o tym wiedziałem już w sumie przed targami.
A co Ty opowiadasz
Ja co najmniej trzy to mam tylko od nas z kraju - of koz 51., Magnum Sal i K2, że nie wspomnę o świetnym Undead.
A i Antics ma szansę mocno namieszać (z tego co wiem).
O 7 wonders się nie wypowiadam, bo czekam aż wyjdzie i zagram

:)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: folko »

Bogas przechodzi okres zmanierowania i marudzenia nad grami ;-)
Awatar użytkownika
salou
Posty: 1074
Rejestracja: 20 gru 2006, 19:19
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 47 times
Been thanked: 47 times

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: salou »

Browarion pisze:
bogas pisze:Moim zdaniem to Essen było przeciętne. Jak będą 2 tytuły, w które będę pogrywał jeszcze we wrześniu następnego roku to będzie hiper dobrze (i raczej nie będzie to 7 Wonders), ale o tym wiedziałem już w sumie przed targami.
A co Ty opowiadasz
Ja co najmniej trzy to mam tylko od nas z kraju - of koz 51., Magnum Sal i K2, że nie wspomnę o świetnym Undead.
A i Antics ma szansę mocno namieszać (z tego co wiem).
O 7 wonders się nie wypowiadam, bo czekam aż wyjdzie i zagram

:)
haha to sie Browarion zdenenenenerwował :lol: Bogas napisał o sobie, a że gramy regularnie razem to mogę tylko powiedzieć, że gry które wymieniłeś raczej nie zaliczają się do tych co to na stole do września wytrzymają. Może zagram w domu ze znajomymi ale w piątek z Bogasem raczej nie sądzę. Przypuszczam że chodzi o tytuły wybitne takie w które masz kilkadziesiąt zagranych partii i nadal chcesz, a tych rzeczywiście mało i trudno o takie. Dobrych lub jak ktoś woli solidnych pozycji nie zabraknie. :)
Awatar użytkownika
salou
Posty: 1074
Rejestracja: 20 gru 2006, 19:19
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 47 times
Been thanked: 47 times

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: salou »

folko pisze:Bogas przechodzi okres zmanierowania i marudzenia nad grami ;-)
Myślę że taki gracz jak Bogas ma już wykrystalizowany gust a to oznaka dojrzałości jeżeli chodzi o hobby, wszystko co się na stole pojawia nie jest fajne i ciekawe, często po pierwszej partyjce w piątek wymieniamy się spostrzeżeniami i właściwie są one takie same, ciężko jest się jednej grze utrzymać w Nieborowicach na stole :D. Co nie oznacza że każda z tych co to już nie wracają na stół jest słabą grą, po prostu nam ona nie odpowiada za mało możliwości zbyt płytko , duża losowość. Powodów jest więcej. To tak naprawdę kwestia gustów :)
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: Nataniel »

2-4 graczy to była oczywiście pomyłka. Ja niestety jestem we Włoszech, więc nie wiem skąd data premiery 11. listopada - jeżeli tak faktycznie będzie, to nie będzie na GRAMY - wielka szkoda :(
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: Browarion »

salou pisze:haha to sie Browarion zdenenenenerwował :lol:
A co :P. Niech wiedzą wszem i wobec, że uważam, że takich gier jest więcej niż 2-3 ;)
salou pisze:
folko pisze:Bogas przechodzi okres zmanierowania i marudzenia nad grami ;-)
Myślę że taki gracz jak Bogas ma już wykrystalizowany gust a to oznaka dojrzałości jeżeli chodzi o hobby...
Of course.
I w ogóle to fajnie że mamy ludzi którzy lubią TO, a inni TAMTO :)

Ogólnie to zgadzam się, że mniej tytułów porażało przed i po Essen... ale to też dlatego, że naprawdę pozycje z Polski są bardzo dobre, a generalnie my-rodacy trochę o nich zapominamy (tak ogólnie, niezależnie od gustów).
Bo jak je wliczymy to IMHO jest tych tytułów które rozgrzewają kilka więcej.

Pozdrowionka i do zobaczyska przy planszy
:mrgreen:
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: folko »

Zgadzam się, że jednemu podoba się to innemu tamto. W Nieborowicach gracie w Agricolę i Caylusa (między innymi) a obie te gry są dla mnie nudne :)
Le Havre i Brass to co innego ;-)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: bogas »

folko pisze:Bogas przechodzi okres zmanierowania i marudzenia nad grami ;-)
Tak jest. Ten z prawej na awatarze Don Simona to ja ;)
Pewnie, że gusta są różne i chwała za to najwyższemu. Ja piszę ze swojej perspektywy i nie widzę na razie szans żeby więcej niż dwie gry przeszły tak ciężką próbę czasu. To wytrzymają tylko najlepsi z najlepszych, a tych na razie nie widać nawet na horyzoncie :(
Ale żeby nie wyjść na jakiegoś zmanieryzowanego starucha i marudę to oczywiście przez najbliższe miesiące będzie szał grania w nowości i od tego absolutnie nie zamierzam się wzbraniać 8)
Tele
Posty: 88
Rejestracja: 28 wrz 2006, 09:39

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: Tele »

Generalnie się zgadzam, że pod względem jakiś ponadczasowych hitów to szału nie ma.
Jak ktoś lubi takie gry to pogra długo w 51 Stan. Jak ktoś jest wstanie polubić Rosenberga w wersji bez tysiąca pierdołków to pogra w Merkatora, jak dla mnie to Le Havre ale nie na sterydach a z innego punktu widzenia, i można powiedzieć że jeśli wolicie perspektywę kupca niż producenta to Merkator powinien się sprawdzić. Może Antics jeśli się sprawdzi (jeszcze nie grałem), może Posejdon, jeśli czas gry faktycznie zamknie się w 2 godzinach i nie zdegeneruje rozgrywki. Grą dobrą na dłużej jest też Inca Empire ale wyłącznie na 4 osoby.
7 wonders ma genialnie wykorzystaną mechanikę draftową z wszystkim co można upakować pod nią w mechanice planszówkowej więc zobaczymy. Jeśli da się grać przeciwko innym graczom i pod tym kątem efektywnie wybierać karty to może mieć siłę Dominiona.
Tele
Posty: 88
Rejestracja: 28 wrz 2006, 09:39

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: Tele »

Co do K2 to imho jest grą w którą na wyższych poziomach trudności można się świetnie bawić przez bardzo długi czas.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: janekbossko »

apropo nowosci Essen...XX wiek jest gra bardzo dobra ale związku z Peloponess ja nie widzę praktycznie żadnego. Po zagranu w gronie 4 gości każdy z nas stwierdził że podobna to gra nie jest...zdecydowanie trudniejsza od Peloponess z większym paraliżem decyzyjnym :)
Nasza pierwsza rozgrywka bez tłumaczenia reguł zajęła 2 godziny bite. Przy wprawnych graczach jest możliwe dojście do półtorej ale niżej na pewno nie. Zgodnie z poleceniem autora nie używaliśmy punktujących kart dodatkowych.
IMO mocna 9 :)
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: ja_n »

Haggis na GF: http://www.gamesfanatic.pl/2010/10/29/h ... zut-okiem/. O tej grze cicho było dotąd. Pora z tym skończyć :).
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: bogas »

ja_n pisze:Haggis na GF: http://www.gamesfanatic.pl/2010/10/29/h ... zut-okiem/. O tej grze cicho było dotąd. Pora z tym skończyć :).
CHLAST!! I kolejny łeb smoka z essen odcięty.
Awatar użytkownika
salou
Posty: 1074
Rejestracja: 20 gru 2006, 19:19
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 47 times
Been thanked: 47 times

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: salou »

ja_n pisze:Haggis na GF: http://www.gamesfanatic.pl/2010/10/29/h ... zut-okiem/. O tej grze cicho było dotąd. Pora z tym skończyć :).
A już myślałem że przeoczyłem coś ciekawego :D
Awatar użytkownika
salou
Posty: 1074
Rejestracja: 20 gru 2006, 19:19
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 47 times
Been thanked: 47 times

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: salou »

bogas pisze:
ja_n pisze:Haggis na GF: http://www.gamesfanatic.pl/2010/10/29/h ... zut-okiem/. O tej grze cicho było dotąd. Pora z tym skończyć :).
CHLAST!! I kolejny łeb smoka z essen odcięty.
O Bogas to ty ?? :) daj no jakąś maczetę będziemy CHLASTAĆ razem :lol: :lol:
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: sheva »

Życzę wam chłopaki, żeby się nie okazało, że to hydra jest ;)
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: konev »

ja_n pisze:Haggis na GF: http://www.gamesfanatic.pl/2010/10/29/h ... zut-okiem/. O tej grze cicho było dotąd. Pora z tym skończyć :).
E tam cicho. Haggis sobie najlepiej radzi w rankingu BGG zaraz po 7 Wonders :).
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: yosz »

Bo to nowa wersja a nie nowa gra. I tez mam ja na radarze
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Filip z Lublina
Posty: 1684
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: Filip z Lublina »

Ja Haggis dostałem prosto z wydawnictwa jeszcze przed Essen. Razem z Triumvirate i The Resistance. Gra jest bardzo ciekawą, dwu- i trzyosobową wersją Tichu z fajnym twistem w postaci 3 kart "wild", które ma każdy gracz od początku rozdania, a które można wykorzystać na różne sposoby(jokery, bomby, lub jako walet, dama czy król). I właśnie dobre wykorzystanie tych kart jest kluczem do zwycięstwa. Żeby gracze nie mogli sobie wszystkiego policzyć 8 kart jest w każdym rozdaniu odkładane, dostanie je na koniec gracz, który zejdzie pierwszy. Poza tym większość zasad jak w Tichu. Odszedł najważniejszy zarzut mojej Białogłowy wobec Tichu, gra nie może trwać wiecznie;) Nie odejmuje się punktów w trakcie gry, nieugrane deklaracje(15, 30pkt) są dodawane do punktów gracza, który zszedł ze wszystkich kart pierwszy oraz tego, który nic nie deklarował w tej turze. Generalnie gra jest ok. Okazuje się, że można zrobić dobrze działającą grę trick taking dla dwóch osób.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: folko »

A jak Triumvirate? Możesz coś o niej napisać?
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: Sandman »

folko pisze:A jak Triumvirate? Możesz coś o niej napisać?
O The Resistance też możesz kilka słów skrobnąć. 8)
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: Filippos »

Ja z essenowych nowości nie grałem jeszcze faktycznie w nic co jest mega hitem na miarę Dominiona i grą o potencjalnej porównywalnej regrywalności. Jakbym miał dać pierwszą trójkę to jest Antics, K2 i 20 wiek póki co. Troyes mnie rozczarowało, Great fire of London mnie bardzo rozczarował. Fajny jest Nornberc, Navegador jest ok, podobnie London ("ludzka" gra od Wallace'a btw - na godzinę i bez niepotrzebnych przekombinowań :wink: ). Travel blog jest bardzo fajny ale to w sumie party game. 7 wonders zagrałem wczoraj i gra jest bardzo fajna i pewnie ją kupię bo idealnie wypełnia lukę w kolekcji pt " gra na 5, 6 i 7 osób która jest czymś więcej niż głupiutką party game". Natomiast porównywanie 7 wonders do Dominiona pod względem systemu, silnika gry i poziomu regrywalności uważam za całkiem nie na miejscu. 7 Wonders jest bardzo lekką grą, o dużo mniejszej liczbie istotnych wyborów i nieporównywalnie mniejszej liczbie możliwych kombinacji, układów kart i strategii. To jest gra może na 5-10 rozgrywek maks myślę. Potem już chyba niczym mnie nie zaskoczy. Obym się mylił :wink:
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Essen 2010 - nowości

Post autor: Tycjan »

folko pisze:A jak Triumvirate? Możesz coś o niej napisać?
Nie wiem, czy widziałeś to: http://www.youtube.com/watch?v=sPk3XjPEkc4

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
ODPOWIEDZ