Pan Lodowego Ogrodu (Krzysztof Wolicki)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Kolejarz »

schizofretka pisze:Cały czas uważam, że narzekający nie znają realiów crowdfundingu.
Bez wątpienia tak jest, ale wspieram.to to nie Kickstarter. Na takiej platformie należy się spodziewać odbiorców, który z crowdfundingiem nie są jeszcze za pan brat. Jeśli zbiórka ma zakończyć się sukcesem, to przydałoby się przekonać również takie osoby.
To nie jest "kolejna gra z Kickstartera". Przyzwyczajeń się nie zmienia od razu. Skoro mechanika jest gotowa, przetestowana, sprawdza się i podoba graczom, to czemu nie wykorzystać jej zalet w promocji? Jest jeszcze dużo czasu i strona zbiórki na pewno wzbogaci się o szczegóły, ale informacja zwrotna od potencjalnych zainteresowanych na pewno się przyda. Może zamiast skupić się na dalszej promocji kampanii w różnych miejscach wydawca powinien postawić na rozwój strony, żeby nie zniechęcić kolejnych nieznających realiów. To raczej nie klient powinien się dostosowywać do zasad panujących na lokalnym rynku. Crowdfunding to wciąż nowość w Polsce i nie można tego nie brać pod uwagę.
Awatar użytkownika
syfon
Posty: 209
Rejestracja: 30 wrz 2013, 20:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: syfon »

schizofretka pisze:Cały czas uważam, że narzekający nie znają realiów crowdfundingu.
Znają. I właśnie dlatego narzekają. Bo widzieli setki razy jak można zrobić to lepiej.

Zrzuciłem się na niejedną rzecz dzięki crowdfundingowi i uwierz mi, w przypadku PLO autorzy zupełnie nie odrobili pracy domowej.
schizofretka pisze:Zgadzam się, że mogłyby być informacje o mechanice, ale, zakładam, że się pojawią z czasem.
Potencjalny klient, nie zaangażowany emocjonalnie, nic nie zakłada. Wchodzi na stronę, nie dostaje informacji których potrzebuje aby dokonać świadomego zakupu więc opuszcza stronę. I nigdy na nią nie wróci ponownie, nawet jak coś się pojawi na niej z czasem.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3378
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1052 times
Been thanked: 2056 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Ardel12 »

syfon pisze:
schizofretka pisze:Cały czas uważam, że narzekający nie znają realiów crowdfundingu.
Znają. I właśnie dlatego narzekają. Bo widzieli setki razy jak można zrobić to lepiej.

Zrzuciłem się na niejedną rzecz dzięki crowdfundingowi i uwierz mi, w przypadku PLO autorzy zupełnie nie odrobili pracy domowej.
schizofretka pisze:Zgadzam się, że mogłyby być informacje o mechanice, ale, zakładam, że się pojawią z czasem.
Potencjalny klient, nie zaangażowany emocjonalnie, nic nie zakłada. Wchodzi na stronę, nie dostaje informacji których potrzebuje aby dokonać świadomego zakupu więc opuszcza stronę. I nigdy na nią nie wróci ponownie, nawet jak coś się pojawi na niej z czasem.
Całkowicie popieram. Jeśli RedImp jest poważnym producentem, to nie może pozwolić sobie na takie błędy. Nie sprzedaje tytułu, na który duża liczba graczy oczekuje i przymknie na takie i inne niedociągnięcia. Gra nie kosztuje tyle co obiad, a całkiem dużą kwotę, tak więc tym bardziej należy zadbać o wszelkie detale.
Kiran
Posty: 65
Rejestracja: 22 lis 2013, 08:04

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Kiran »

Mam nadzieję, że wydawnictwo posłucha niektórych rad. Z innej beczki ktoś kto wejdzie na ten temat to przez "dobre" rady nie przeczyta nic merytorycznego o grze tylko wywody o prowadzeniu kampani na wspieram.to od ludzi którzy nie prowadzą wydawnictwa czy nawet firmy a tymbardziej kampani na wspieram.to.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Rocy7 »

Patrząc na powyższą dyskusje, aż boję się cokolwiek napisać, jakiekolwiek uwagi są traktowane jako atak na twórców i grę. Osobiście uważam jednak, iż krytyka nie musi oznaczać nieznajomości tematu lub hatewania gry.

Gra jest ciekawa, ma interesującą (przynajmniej mnie) mechanikę, wciągające uniwersum i naprawdę spore szanse na sukces. Jednak wybierając sposób finansowania ze zbiórki warto pamiętać iż mieć dobry produkt nie oznacza automatycznie sprzedać ten produkt.

I przychylam się do uwag a zmianie 1 postu by bardziej informował o projekcie (ale zauważcie, iż to nie wydawnictwo jest autorem wątku).

Swoją drogą moglibyście pokazać jak mogą wyglądać figurki czerwonych wież i Lodowego Ogrodu?

Może w takim razie wydzielmy część dyskusji to odrębnego wątku?

Off top o kampanii
Spoiler:
Ostatnio zmieniony 02 mar 2014, 22:22 przez Rocy7, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: BartP »

syfonowi brakuje wizualizacji wszystkich komponentów do gry. Kickstarter przyzwyczaił klientów do tego (i inne formy prezentacji nowych gier). Rozłożona plansza, karty w wachlarzyk, żetony rozłożone, kosteczki itd., żeby klienci widzieli, na co łożą kasę.

Ja, wchodząc na stronę projektu, oczekiwałem tylko jednego: filmiku z omówieniem zasad, a najlepiej jeszcze dodatkowym rozegraniem przykładowo dwóch pierwszych rund. Na razie czegoś takiego nie ma, dajcie znać, jak będzie.
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: ragozd »

costi pisze: Co prawda to nie planszówka, tylko bitewniak, ale Ogniem i Mieczem poradziło sobie dość zacnie - zebrano ponad 80.000 dolarów, co stanowiło 1600% planowanej kwoty.
Co może też świadczyć, że autorzy nie oszacowali prawidłowo potencjału projektu ;) Ale wynik OiM jest zacny.

Mi brakuje jednoznacznej informacji - musiałem przejrzeć kilkadziesiąt wpisów, by się upewnić, że projekt wystartował. Luźno będący w temacie (albo nie będąc wcale) - mało kto się o dowie że projekt wystartował. Warto zmienić temat wątku i dać niezbędne info w pierwszym poście.
Na FB też polecam większą aktywność - choćby zrobienie wydarzenia Wykopu i zaproszenie wszystkich którzy lubią RedImp.

Drobniejsze uwagi.
- mi brakuje pakietu z dwoma grami - np na prezent.
- poziomy od 55 do 100 zł są bez sensu. 5 zł symbolicznego wsparcia + pierwszy poziom z gotową grą - nic innego pomiędzy. To widać po liczbie ofert zresztą ;)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Merigold
Posty: 81
Rejestracja: 02 sty 2014, 13:40

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Merigold »

Śledzę ten wątek z zaciekawieniem. I co mogę powiedzieć, to to że zachęcił mnie do przeczytania książki - czytam właśnie drugi tom. Początkowo myślałam, że grę kupię, szybko 1 marca nie weszłam na wspieram.to z myślą zakupu i nie kupiłam.
Co mnie zniechęciło?
- po pierwsze cena - gra wydała mi się podobna do Kemeta na którego poluję i za którego 180zł uznałam, że jest za dużo
- chciałam kupić od razu z dodatkowymi figurkami - ale 70zł za kilka figurek + to że jeszcze nie wiem czy będą. No i gra wychodzi ponad 200zł co wydaje mi się za dużo.
- nie wiem do końca czy gra mi się będzie podobała, czy mechanika będzie odpowiadać - bo nie można tego nigdzie zobaczyć.
- mapy, artbooki i inne takie w ogóle mnie nie zachęcają, tym bardziej tapeta na pulpit.
- plansza, figurki, wszystko jest na razie wielką niewiadomą i za wielką niewiadomą tyle kasy?

Najbardziej zachęcające by jednak jeszcze wesprzeć projekt jest recenzja Tycjana z Pionka tej gry.
Próbuję sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego nie kupiłam jeszcze gry mimo, że wyczekiwałam momentu pojawienia się jej na wspieram.to i byłam prawie pewna, że kupie od razu. I sama się dziwię.
Filmik mi się podobał, ale uważam że niewiele wnosi do wiedzy na temat gry, a ja chciałabym kupić grę, w którą będę grać.

ps. dodam, że autograf autora i dla mnie nie jest czymś zachęcającym
Z pozdrowieniami
1% dla psów ratowniczych
Awatar użytkownika
syfon
Posty: 209
Rejestracja: 30 wrz 2013, 20:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: syfon »

BartP pisze:syfonowi brakuje wizualizacji wszystkich komponentów do gry. Kickstarter przyzwyczaił klientów do tego (i inne formy prezentacji nowych gier). Rozłożona plansza, karty w wachlarzyk, żetony rozłożone, kosteczki itd., żeby klienci widzieli, na co łożą kasę.

Ja, wchodząc na stronę projektu, oczekiwałem tylko jednego: filmiku z omówieniem zasad, a najlepiej jeszcze dodatkowym rozegraniem przykładowo dwóch pierwszych rund. Na razie czegoś takiego nie ma, dajcie znać, jak będzie.
Dokładnie. Wizualizacja chętnie, wtedy łatwo zrozumieć za co się płaci, jednak tak samo jak Ty najbardziej chciałbym zobaczyć filmik z mechaniką, bo przecież to jest "mięcho" każdej gry.
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Banan2 »

Merigold pisze:Co mnie zniechęciło?
- po pierwsze cena - gra wydała mi się podobna do Kemeta na którego poluję i za którego 180zł uznałam, że jest za dużo
- chciałam kupić od razu z dodatkowymi figurkami - ale 70zł za kilka figurek + to że jeszcze nie wiem czy będą. No i gra wychodzi ponad 200zł co wydaje mi się za dużo.
- nie wiem do końca czy gra mi się będzie podobała, czy mechanika będzie odpowiadać - bo nie można tego nigdzie zobaczyć.
- mapy, artbooki i inne takie w ogóle mnie nie zachęcają, tym bardziej tapeta na pulpit.
- plansza, figurki, wszystko jest na razie wielką niewiadomą i za wielką niewiadomą tyle kasy?

Najbardziej zachęcające by jednak jeszcze wesprzeć projekt jest recenzja Tycjana z Pionka tej gry.
Próbuję sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego nie kupiłam jeszcze gry mimo, że wyczekiwałam momentu pojawienia się jej na wspieram.to i byłam prawie pewna, że kupie od razu. I sama się dziwię.
Filmik mi się podobał, ale uważam że niewiele wnosi do wiedzy na temat gry, a ja chciałabym kupić grę, w którą będę grać.

ps. dodam, że autograf autora i dla mnie nie jest czymś zachęcającym
+ 1
Poza tym koszulka za 60 PLN ?! :shock:
Mam nadzieję, że zagram, a przynajmniej dokładnie obejrzę, na Pyrkonie. A potem zdecyduję.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Odp: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Rocy7 »

Wracajac do tematu gry zastanawia mnie na ile grywalne sa partie ma mniej niz 4 osoby np. jedynie na dwie? I czy jest dowolnosc w wyborze stron czy ilosc graczy determinuje dostepnych czyniacych?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5612
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 803 times
Been thanked: 1253 times
Kontakt:

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: mat_eyo »

Z tego co pamiętam to ilość graczy wpływa na ilość dostępnych obszarów, coś jak w Cykladach.
Drakkainen
Posty: 136
Rejestracja: 02 lip 2013, 20:52

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Drakkainen »

Tak się zastanawiam dlaczego projekt o takim dużym zainteresowaniu ma tylko 20 % po weekendzie otwierającym. Moje konkluzje:
- brak faktycznej nagrody dla "early birds" : większość z osób krytykujących stronę projektu i czekających na poprawki z pewnością by już zadeklarowała wsparcie gdyby dla 50 pierwszych osób był unikatowy gadżet jak np. te nieszczęsne figurki
- fani gier nie otrzymali żadnych wiadomości o rozgrywce i mechanice,
- fani książki dostali jedynie mało zachęcającą miniaturę mapy (naprawdę nie da się tego chociaż 2-krotnie powiększyć)
- fani książki i artów mogą sobie zobaczyć okładkę artbooka, zero przykładowych szkiców co może być w środku i dlaczego warto wydać na blisko 70 zł. Przykro mi, ale stwierdzenie że jest to unikatowe wydanie nie przekonuje mnie do wydania takiej kwoty.

Uważam, że dziś byłoby przynajmniej 40-50 % gdyby powyższe były spełnione. Apeluję do Wydawnictwa: projekt będzie zrealizowany, tylko pamiętajcie że jego strona jest wizytówką dla inwestorów, którzy chcą wiedzieć na co wykładają kasę. Nie jesteśmy na tym forum zgrają geeków którzy się rzucą ot tak tylko z powodu dobrego tematu planszówki. Potraktujcie to poważnie. Wszystkie Wasze dotychczasowe starania rozbudzające zaciekawienie projektem, wsłuchiwanie się w poprawki dot. ilustracji, jeżdżenie z prototypem sprawiły że oczekiwano czegoś dużego. Pierwszy wygląd strony jak widać troszkę ostudził zapał wielu, tak jak i mój.

Na koniec pytanie. Czy jeśli zakupię opcję z samą planszówką będę mógł później wejść na wyższy poziom poprzez dopłacenie różnicy?
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Indar »

Nie wszystkie banki księgują od ręki, szczególnie w weekend. Dziś w porze obiadowej będzie wiadomo ile % weszło przez sobotę i niedzielę.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: espresso »

"Tylko 20%", ale to jest ponad 12 tys zł, więc wcale niemała kwota. Dla porównania Piwne Imperium zebrało raptem 2x tyle, a było szeroko reklamowane (miało nawet banner na wykopie).
Zgadzam się jednak, że brakuje skróconego opisu mechaniki gry, filmu prezentującego rozgrywkę, zdjęć komponentów (nawet prototypowych), przykładowych artów. Może dodać przykładowe opinie testerów? Warto się też pochwalić tytułem najlepszej gry na Pionku.
Na dodanie sensownego early bids już nieco za późno, ale może jakieś atrakcyjne stretch goale? Możliwość zakupu figurek nie jest celem, na którego osiągnięciu jakoś bardzo by mi zależało, skoro pociągnie za sobą wydatek kolejnych 70zł...
Trzymam kciuki za powodzenie projektu, bo dużo sobie obiecuję po tej grze.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2335
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 575 times
Been thanked: 932 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Galatolol »

Obawiam się, że jeśli nie będzie jakiegoś większego medialnego szumu na odpowiednich portalach ogólnofantastycznych/ogólnogrowych, to projekt co najwyżej doczłapie do połowy wymaganej kwoty.

Ponadto na przyszłość warto powstrzymać deklaracje "kupna w ciemno, jak tylko będzie", a potem pisanie, że jednak nie. To jest nie w porządku.

No i niepotrzebny upór wydawnictwa - mnóstwo progów spośród których wybierane są tylko te z grą, co było już tu przewidziane oraz figurki windujące cenę, a i tak nie zmieniające postaci rzeczy (wciąż większość znaczników to drewno).
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5612
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 803 times
Been thanked: 1253 times
Kontakt:

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: mat_eyo »

espresso pisze:może jakieś atrakcyjne stretch goale? Możliwość zakupu figurek nie jest celem, na którego osiągnięciu jakoś bardzo by mi zależało, skoro pociągnie za sobą wydatek kolejnych 70zł...
+1

Mogło by to wyglądać tak, że figurki "odblokowują się" do kupienia przy zebraniu 70 000 zł, a później są ustalone progi, np co 1000 albo 5000, i po każdym z nich figurki tanieją.
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Kolejarz »

Jako ciekawostka - realia crowfundingu w Polsce:
https://wspieram.to/zakonczone,wszystkie,udane.html
http://polakpotrafi.pl/projekty/?typ=udane

Jeśli się uda, to będzie to największa zbiórka na wspieram.to.
W przypadku PolakPotrafi udał się jeden projekt o większej potrzebnej kwocie, jeden o takiej samej, a dwa z niższą przebiły potrzebne do wydania PLO 60tyś.
Istnieją także inne polskie platformy, ale dotyczą np. crowdfundingu udziałowego, tylko kultury albo akcji charytatywnych itd.
Zresztą jak widać największe zbiórki przeprowadzane są przez fundacje. Plusem dla PLO może być to, że taka nietypowa skala dla komercyjnego produktu może dodać rozgłosu.
matio2007
Posty: 626
Rejestracja: 05 gru 2013, 12:55
Been thanked: 121 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: matio2007 »

mat_eyo pisze:
espresso pisze:może jakieś atrakcyjne stretch goale? Możliwość zakupu figurek nie jest celem, na którego osiągnięciu jakoś bardzo by mi zależało, skoro pociągnie za sobą wydatek kolejnych 70zł...
Właśnie, albo nie mogę ich nigdzie znaleźć, albo nie ma stretch goali? (takich normalnych, darmowych). Jeżeli faktycznie nie ma to koniecznie twórcy powinni pomyśleć nad dodaniem, to jest element, który zazwyczaj napędza cała machinę wspierających po przekroczeniu minimalnego progu ufundowania gry.
A jeżeli stretch goale gdzieś są opisane, to powinny być bardziej widoczne bo ciężko je znaleźć :P

Swoją drogą, 20% po pierwszym weekendzie, w sytuacji gdy nie ma early birds (autograf ciężko za taki uznać) to według mnie jest całkiem dobry wynik.
Drakkainen
Posty: 136
Rejestracja: 02 lip 2013, 20:52

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Drakkainen »

matio2007 pisze: Swoją drogą, 20% po pierwszym weekendzie, w sytuacji gdy nie ma early birds (autograf ciężko za taki uznać) to według mnie jest całkiem dobry wynik.
Zgadzam się, tylko że te 20 % to są ludzie którzy sami z siebie chcieli pokazać jak najwcześniejsze wsparcie dla projektu i niezależnie od bonusu i tak by wsparli. Early birds powinny być zachętą dla tych którzy chcą mieć coś więcej co im wynagrodzi 2-miesięczne zamrożenie środków. Niesie to obopólne korzyści, ponieważ autorzy śpią spokojniej widząc ładny wynik i inwestorzy są zadowoleni bo zostali nagrodzeni swoją szybkością. Tutaj tego nie ma. Autograf autora jest czymś miłym i na pewno wraz z osobistą dedykacją (nie wyobrażam sobie inaczej w tym przypadku) będzie wyróżnieniem dla tych co kupili, ale to nie jest to co by miało spowodować początkową eksplozję.

Jeśli autorzy w to wątpią to proszę sprawdzić ruch jaki był w sobotę do południa na stronie. Jestem pewien, że dużo osób wchodziło by zobaczyć czy jest się o co bić i większość rezygnowała żeby zobaczyć jak się rozwinie. Zegar odliczył do początku premiery, ale zabrakło impulsu "muszę to mieć bo zaraz nie będzie". Gwarancja darmowej figurki lodowego ogrodu dla pierwszych x osób sprawiłaby że 20 % pękłoby do południa w sobotę, a później byłaby motywacja żeby ciągnąć wyżej tak by wszyscy mieli możliwość posiadania figurki (zwykła i bardzo skuteczna zazdrość). To naprawdę było tak proste.
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Kolejarz »

To nie było takie proste. Nie znamy planu biznesowego. Już na pewno odpada dorzucenie darmowej figurki, której przy założonej kwocie 60000zł w ogóle nie będzie opłacało się produkować, a po osiągnięciu odpowiedniego pułapu i tak będzie sprzedawana za kilkadziesiąt złotych.
Early Birds chyba nie może być zbyt dobrą motywacją, bo potem może zniechęcać kolejnych wspierających. Spóźniłem się, płacę tyle samo, a dostaję znacznie mniej - może lepiej w ogóle odpuścić? Tak było przy Piwnym Impierum, wszyscy płacili tyle samo, a tylko część zgarnęła dodatek gratis. Na forum pisali, że odeszła im ochota, a akcja już wiele ponad tamten próg nie zebrała.
W drugą stronę to też działa - jakby w ogóle nie było autografów, to mniej osób narzekałoby na nie. To tak jak z tapetą, wielu wspierającym się w ogóle nie przyda, a jest wymieniona w każdym progu. Czasem lepiej dać mniej niż więcej. Autograf i tapeta nie są jakąś wielką wartością dodaną, z punktu widzenia klienta nie wiadomo, za co się płaci, bo koszt wydawcy jest tu znikomy albo żaden.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: espresso »

W PI problemem nie było istnienie early bids, tylko fakt, że zostały ogłoszone już po starcie kampanii.
IMO istotne jest wygenerowanie jak największego rozgłosu dla akcji, a więc: kopnięcie patronów medialnych, żeby opublikowali posta z informacją o zbiórce (sprawdzałam rano i znalazłam taką informację tylko u połowy patronów), rozbudowa strony gry (http://www.panlodowegoogrodu.pl/ - licznik zniknął, ale gdzie jakaś treść, zdjęcia, opisy?) i dodanie gry na BGG (może to akurat w promocji najmniej pomoże, ale na pewno nie zaszkodzi).
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Kolejarz »

Niezupełnie - jak ktoś trafił na zbiórkę "za późno", to czy przejmował się wcześniejszymi problemami z komunikacją?
Oczywiście miały one duży wpływ na tych, którzy odkładali decyzję o wsparciu, jeszcze nie mieli pieniędzy lub z innych powodów jeszcze nie wsparli projektu, a byli nim zainteresowani.
Rozgłos jest potrzebny i on się pewnie pojawi, ale falstart może zaszkodzić. Zgłaszane są uwagi, czego odwiedzającym brakuje na stronie. Jeśli to nie zostanie poprawione, to kolejne osoby będą miały podobne podejście. Przecież da się tego uniknąć.
Crowdfunding jest młody, a świadomość społeczna wciąż nie tak wielka. Szczególnie kiedy informacja o zbiórce pojawi się w innych mediach ważne będzie, żeby potencjalni klienci mieli świadomość, czemu koszta są takie, a nie inne. Nie wszyscy wiedzą, ile kosztuje wydanie gry planszowej. Cel akcji powinien być jasny, sfinansowanie wydania gry wymaga odpowiedniej kwoty, a zebrane pieniądze nie idą do kieszeni, tylko na druk plansz, kart, produkcję figurek i tak dalej. Nam się to wydaje oczywiste, ale ludzie nie muszą sobie zdawać z tego sprawy, bo przecież sami z siebie nie muszą się nad tym zastanawiać.
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Sandman »

Kolejarz pisze: Autograf i tapeta nie są jakąś wielką wartością dodaną
Eee tam ja, jak większość ludzi, marzę o autografie, eeee jak mu tam? No, autora gry! :roll:
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Drakkainen
Posty: 136
Rejestracja: 02 lip 2013, 20:52

Re: Pan Lodowego Ogrodu

Post autor: Drakkainen »

Kolejarz pisze:To nie było takie proste. Nie znamy planu biznesowego. Już na pewno odpada dorzucenie darmowej figurki, której przy założonej kwocie 60000zł w ogóle nie będzie opłacało się produkować, a po osiągnięciu odpowiedniego pułapu i tak będzie sprzedawana za kilkadziesiąt złotych.
Early Birds chyba nie może być zbyt dobrą motywacją, bo potem może zniechęcać kolejnych wspierających. Spóźniłem się, płacę tyle samo, a dostaję znacznie mniej - może lepiej w ogóle odpuścić? Tak było przy Piwnym Impierum, wszyscy płacili tyle samo, a tylko część zgarnęła dodatek gratis. Na forum pisali, że odeszła im ochota, a akcja już wiele ponad tamten próg nie zebrała.
W drugą stronę to też działa - jakby w ogóle nie było autografów, to mniej osób narzekałoby na nie. To tak jak z tapetą, wielu wspierającym się w ogóle nie przyda, a jest wymieniona w każdym progu. Czasem lepiej dać mniej niż więcej. Autograf i tapeta nie są jakąś wielką wartością dodaną, z punktu widzenia klienta nie wiadomo, za co się płaci, bo koszt wydawcy jest tu znikomy albo żaden.
W Piwnym Imperium dodatek otrzymali kupujący do 3ego stretch goal'a i wtedy faktycznie wszyscy powyżej mogli czuć się niezbyt komfortowo z tego tytułu. Ja mówię o sytuacji w której early birds dostają coś co mogą mieć wszyscy po osiągnięciu stretch goal'a czyli jest motywacja by ciągnąć dalej. Może figurka za darmo to byłoby zbyt wiele ale come on, powiedzmy za 20 zł więcej przy zakupie gry pierwsze 50 osób by ją dostało z marszu. Reszta musiałaby poczekać aż się uzbiera więcej. Zła motywacja?
ODPOWIEDZ