Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: mikeyoski »

xtomashx pisze: 11 paź 2021, 09:04 Dodruk dodatków już za chwilę. Który z nich jest absolutnym must have? Niestety mogę kupić tylko jeden.
Wystarczy cofnąć się kilka stron wcześniej. Tam jest mała dyskusja na ten temat
tapczanik420
Posty: 328
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 22 times
Been thanked: 112 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: tapczanik420 »

xtomashx pisze: 11 paź 2021, 09:04 Dodruk dodatków już za chwilę. Który z nich jest absolutnym must have? Niestety mogę kupić tylko jeden.
Sprawdź sobie co zawierają i sam dojdziesz do wniosku, że Artisans of Naaqala :wink:
Na sprzedaż, a poza tym to szukam kafla promo do Dice Settlers ze Sierra West. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2808
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 311 times
Been thanked: 526 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: kaszkiet »

xtomashx pisze: 11 paź 2021, 09:04 Dodruk dodatków już za chwilę. Który z nich jest absolutnym must have? Niestety mogę kupić tylko jeden.
Rzemieślnicy to dodatek znakomicie wzbogacający Five Tribes i polecam kupić ten.
Zachcianki natomiast są dodatkiem bardzo dobrym, ale polecałbym go tylko zagorzałym fanom gry (czyli np. sobie).
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 474
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 234 times
Been thanked: 215 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: wrojka »

Jeżeli nie masz gigantycznej presji na 5-tego gracza, to zawsze i wszędzie Rzemieślnicy.
Jeżeli po raz dwudziesty musisz zrezygnować z gry w Pięć Klanów, bo masz dokładnie 5 graczy (nie 4, nie 6, nie 5.5) to Zachcianki
Warto dodać, że wiele osób po prostu odradza grę w 5 osób, bo się dłuży.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 334 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: hipcio_stg »

Kup 5 pudełek rzemiślników. Za dwa lata zmienisz sobie samochód ;)
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: Largo »

Z tego, co widać na stronie Rebela premiera dodruku przesunięta na 22 października
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11055
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3382 times
Been thanked: 3275 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: japanczyk »

BTW insert Folded Space pasuje do polskiego wydania?
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2826
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 846 times
Been thanked: 363 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: Gromb »

japanczyk pisze: 20 paź 2021, 12:06 BTW insert Folded Space pasuje do polskiego wydania?
Patrząc na wymiary pudełek dla wydań, tylko niemieckie jest większe, reszta trzyma standard wydawniczy.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 474
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 234 times
Been thanked: 215 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: wrojka »

japanczyk pisze: 20 paź 2021, 12:06 BTW insert Folded Space pasuje do polskiego wydania?
Pasuje. Mam. Polecam :D
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 813
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 128 times
Been thanked: 384 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: kurdzio »

Moje wrażenia po 3 rozgrywkach dwuosobowych (2 w samą podstawkę, a do 3 partii dorzuciliśmy Rzemieślników):

+ świetny design, rozgrywka jest bardzo płynna i niesamowicie przyjemna
+ satysfakcja z wyszukania dobrego ruchu
+ licytacja kolejności w rundzie, która działa na dwie osoby
+ dodatek Rzemieślnicy dodaje więcej tego samego, ale nie chce już grać bez niego
+ zasady nie pozostawiają wątpliwości

- mimo płynności potrafi zawiesić na dłuższą chwilę
- upierdliwe żonglowanie żetonami punktów (kasy)
- słaba rotacja kart Dżinów
- grafiki Dżinów i kart towarów wyglądają jakby pochodziły z innych gier

Bardzo się cieszę że starsze, świetne gry są dodrukowywane i świeżaki takie jak ja mają szanse je poznać :) kolejna trafiona pozycja w kolekcji.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2808
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 311 times
Been thanked: 526 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: kaszkiet »

Co do rotacji Dżinów to zależy od partii i pomysłu na grę danego gracza. Są takie, gdzie ktoś mocno idzie w dżiny (które oprócz różnych zdolności same z siebie dają punkty) i wtedy jest tam duża zmienność. Ale jeśli przy grze na dwie osoby mało kto je kupuje, to rzeczywiście będzie tutaj statycznie.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3360
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1119 times
Been thanked: 1287 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: seki »

W Pięć klanów gram od lat, Zachcianki i Złodziei mam również od dawna. Dziś jednak zagrałem po raz pierwszy z Rzemieślnikami.

Muszę przyznać, że rzeczywiście Rzemieślnicy są najbardziej udanym dodatkiem:
- pasma górskie i przepaść fajnie utrudniają poruszanie członkami klanów, dodaje to smaczku, nie utrudnia zasad - fajne urozmaiceni
- płytki warsztatów i akcje fioletowych rzemieślników umożliwiające pobieranie przedmiotów jako alternatywny sposób zbierania punktów i magiczne przedmioty jako łamacz zasad - bardzo mocne przedmioty, bez wyjątku - kolejna opcja, nie łamie gry a ją rozszerza w kwestii wyborów taktycznych. Świetna sprawa.
Partia z Rzemieślnikami bardzo mi się podobała.

Zachcianki:
- płytki wspaniałych miast to coś co wg mnie jest zbyt mocnym wabikiem - ich wysoka punktacja sprawia, że każda partia rozpoczyna się od ich zdobywania - punkty albo podzielą się na współgraczy, a jak innym się nie uda i jeden gracz zdobędzie ich dużo to niemal że zamiata całą rozgrywkę. Pomysł na te płytki jest fajny, ale wg mnie zdobycz punktowa powinna być mniejsza.
- zachcianki jednakże bardzo lubię - fakt są dość losowe, jedne dają nagrodę bez trudu, inne nie pasują do strategii - mimo to czasami fajnie nakierowują na pewne wybory. Są fajnym urozmaiceniem.
- zestaw dla 5 gracza - nie wykorzystałem jeszcze nigdy ale mimo downtime'u chętnie policytował bym kolejność w takim składzie.

Złodzieje (mini dodatek):
- był OK jeśli nie miało się żadnego dużego dodatku. albo wrzucałem je na stół raz na jakiś czas z jednym dodatkiem ale obecnie czuje, ze są zbędni i już na stół nie wejdą.

Obecnie będę chyba grywał rotacyjnie raz z jednym raz z drugim dużym dodatkiem. Raczej nie wyłożę ich obu na stół. Grywam w Pięć klanów raczej zawsze trzyosobowo. Plansza z samą podstawką ma 30 pól, z jednym dodatkiem ma 36 pól i to przy trzech graczach wystarczy. Przy dwóch dodatkach byłyby to 42 pola i uważam, że to już zbyt dużo opcji na taką ilość graczy. Co innego w takiej rozgrywce 4-5 osobowej. A Wy rozkładacie oba duże dodatki niezależnie od składu?
Rahu
Posty: 313
Rejestracja: 20 wrz 2014, 17:39
Has thanked: 289 times
Been thanked: 27 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: Rahu »

seki pisze: 07 lis 2021, 21:22 W Pięć klanów gram od lat, Zachcianki i Złodziei mam również od dawna. Dziś jednak zagrałem po raz pierwszy z Rzemieślnikami.

Muszę przyznać, że rzeczywiście Rzemieślnicy są najbardziej udanym dodatkiem:
- pasma górskie i przepaść fajnie utrudniają poruszanie członkami klanów, dodaje to smaczku, nie utrudnia zasad - fajne urozmaiceni
- płytki warsztatów i akcje fioletowych rzemieślników umożliwiające pobieranie przedmiotów jako alternatywny sposób zbierania punktów i magiczne przedmioty jako łamacz zasad - bardzo mocne przedmioty, bez wyjątku - kolejna opcja, nie łamie gry a ją rozszerza w kwestii wyborów taktycznych. Świetna sprawa.
Partia z Rzemieślnikami bardzo mi się podobała.
Zastanawiam się na zakupem Rzemieślników. Czy jest to dla Ciebie must-have jak już zasmakowałeś? Czy dopiero po konkretnym ograniu byś polecił?
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3360
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1119 times
Been thanked: 1287 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: seki »

Rahu pisze: 07 lis 2021, 22:24
Zastanawiam się na zakupem Rzemieślników. Czy jest to dla Ciebie must-have jak już zasmakowałeś? Czy dopiero po konkretnym ograniu byś polecił?
Poznałem wiele gier, które po dodaniu dodatków rozwinęły skrzydła i nie wyobrażam sobie grania bez nich. Ale Pięć klanów taką grą nie jest. Wyobrażam sobie, że będą zwolennicy grania bez dodatków. Tytuł ich nie potrzebuję, broni się tym co oferuje również bez dodatków i to wciąż świetna oryginalna gra. Nie jest to dla mnie must have. Jak pisałem będę dodatki dodawał do rozgrywki rotacyjnie bo fajnie urozmaicają grę ale nie są one niezbędne i bez nich Pięć klanów.oceniam tak samo wysoko jak z nimi.
Rahu
Posty: 313
Rejestracja: 20 wrz 2014, 17:39
Has thanked: 289 times
Been thanked: 27 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: Rahu »

seki pisze: 07 lis 2021, 22:55
Rahu pisze: 07 lis 2021, 22:24
Zastanawiam się na zakupem Rzemieślników. Czy jest to dla Ciebie must-have jak już zasmakowałeś? Czy dopiero po konkretnym ograniu byś polecił?
Poznałem wiele gier, które po dodaniu dodatków rozwinęły skrzydła i nie wyobrażam sobie grania bez nich. Ale Pięć klanów taką grą nie jest. Wyobrażam sobie, że będą zwolennicy grania bez dodatków. Tytuł ich nie potrzebuję, broni się tym co oferuje również bez dodatków i to wciąż świetna oryginalna gra. Nie jest to dla mnie must have. Jak pisałem będę dodatki dodawał do rozgrywki rotacyjnie bo fajnie urozmaicają grę ale nie są one niezbędne i bez nich Pięć klanów.oceniam tak samo wysoko jak z nimi.
Super, dziękuję za obszerną odpowiedź. Na razie skupię się na poznawaniu innych gier, a być może kiedyś dokupię dodatek 😊
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 334 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: hipcio_stg »

Rahu pisze: 07 lis 2021, 22:24 Zastanawiam się na zakupem Rzemieślników. Czy jest to dla Ciebie must-have jak już zasmakowałeś? Czy dopiero po konkretnym ograniu byś polecił?
Kupuj dopóki są! Później znowu człowiek może żałować, że przespał temat. Rzemieślnicy to najlepszy dodatek do Klanów. Wszystkie duże są super, złodzieje tacy ok. Jak się trafi jakiś dobry złodziej to ma szansę zagrać. Jak stos się ułoży od kiepskiego złodzieja to mizerne szanse na ruszenie dodatku. Reszta jest mega!
shod
Posty: 574
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 268 times
Been thanked: 178 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: shod »

seki pisze: 07 lis 2021, 21:22 A Wy rozkładacie oba duże dodatki niezależnie od składu?
My gramy od kilku lat i w zasadzie tylko w 3 osoby. Gramy zawsze ze wszystkimi dodatkami, bo to wydłuża rozgrywkę, co nam pasuje. Wcześniej jakoś zbyt szybko się kończyło, chyba że wpadał ten Dżin, który mógł dokładać meple ;). Też zagrałbym kiedyś w 5 osób, ale downtime może być spory.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1530
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 303 times
Been thanked: 646 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: EsperanzaDMV »

Rahu pisze: 08 lis 2021, 00:56Super, dziękuję za obszerną odpowiedź. Na razie skupię się na poznawaniu innych gier, a być może kiedyś dokupię dodatek 😊
+1 do wypowiedzi hipcio_stg powyżej. Nie wiem ile lat polowałem na dodatki do Pięciu Klanów - "Whims of Sultan" ściągnąłem w końcu z UK (i sobie chwalę grę z tym dodatkiem), "Artisans" byli już zupełnie niedostępni od lat. Teraz po raz pierwszy w historii wyszły te dodatki po polsku, "Rzemieślników" kupiłem już pierwszego dnia przedsprzedaży :D zatem jeśli prześpisz teraz kupno, to może się okazać, że też prędko ich już nie dostaniesz... jeśli w ogóle. Co najwyżej z drugiej ręki.
Nawet jeśli stwierdzisz, że wystarczy Ci podstawka, to w niedalekiej przyszłości jest duża szansa, że sprzedasz te dodatki z zyskiem. Także jeśli masz środki, to kupuj teraz, nie pożałujesz ;)
tapczanik420
Posty: 328
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 22 times
Been thanked: 112 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: tapczanik420 »

Może trochę offtop, ale u nas w PL przecież w większości przypadków lepiej brać w ciemno przedsprzedaż i ewentualnie sprzedać wychodząc na zero albo nawet z zyskiem jak się nakład skończy :wink: Pomijając jakieś potężne wypadki przy pracy jak GH: JotL to akurat tutaj mamy sprawdzone dodatki do uznanej gry gdzie nie ma za bardzo miejsca na pomyłkę w tłumaczeniu - to powinien być instabuy a jak nie podejdzie to poleci na handel.

Wracając do tematu głównego ja zamówiłem oba dodatki bo Five Tribes jest pozycjaą która trafia na stol dosłownie raz na rok ale trzymam ją w kolekcji ze względu na to, że to jedna z najbardziej eleganckich gier pod względem zasad i mechaniki.
Na sprzedaż, a poza tym to szukam kafla promo do Dice Settlers ze Sierra West. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 474
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 234 times
Been thanked: 215 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: wrojka »

Info: Galbells znów jest dostępny w BGG store, gdyby ktoś potrzebował sobie złapać :D

https://boardgamegeekstore.com/products ... s-galbells
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 325
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 230 times
Been thanked: 98 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: scraber »

wrojka pisze: 22 kwie 2022, 08:55 Info: Galbells znów jest dostępny w BGG store, gdyby ktoś potrzebował sobie złapać :D

https://boardgamegeekstore.com/products ... s-galbells
Szkoda tylko że przesyłka droga + jeszcze pewnie jakiś VAT dowalą do przesyłki.
Oj nabrałbym promosek do różnych gier :D
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 334 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: hipcio_stg »

Z drugiej strony 5$ to jakoś znacznie więcej niż 4zł do arnaka :D Mam po dwóch dodatkach ekstra dżiny (bo są do zastąpienia). Wydrukowałem promosy i powkładałem w koszulki. Januszostwo, ale działa :D
Torquemada666
Posty: 803
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 254 times
Been thanked: 129 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: Torquemada666 »

Czy rodzi to jakiś problem w trakcie rozgrywki - mam 9 pałaców i 13 palm, przy czym nadwyżkowa palma jest pomalowana w kolorze brakującego pałacu.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 04 sie 2022, 18:55 przez Torquemada666, łącznie zmieniany 1 raz.
toblakai
Posty: 1279
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 228 times
Been thanked: 243 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: toblakai »

Żaden problem.
tapczanik420
Posty: 328
Rejestracja: 26 kwie 2020, 12:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 22 times
Been thanked: 112 times

Re: Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Post autor: tapczanik420 »

Torquemada666 pisze: 04 sie 2022, 18:07 Czy rodzi to jakiś problem w trakcie rozgrywki - mam 9 pałaców i 13 palm, przy czym nadwyżkowa palma jest pomalowana w kolorze brakującego pałacu.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 04 sie 2022, 22:43 przez Curiosity, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: cytowanie
Na sprzedaż, a poza tym to szukam kafla promo do Dice Settlers ze Sierra West. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
ODPOWIEDZ