Etherfields (Michał Oracz)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1236
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 476 times
Been thanked: 447 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Shodan »

Pierwsze wrażenia po rozegraniu tutoriala (czyli bardzo wstępne):

Wykonanie kart, figurek, znaczników bez zastrzeżeń. Wszystkie ilustracje, grafiki bardzo klimatyczne, gra jest estetycznie i artystycznie spójna, szczególnie jeśli ktoś lubi trochę rozbuchany, barokowy styl, minimaliści mogą być troszkę przytłoczeni.
Insert niestety nie mieści kart nawet po tylko częściowym ich zakoszulkowaniu, warto również zaopatrzyć się w dodatkowe pojemniczki (najlepiej dedykowane do EF) na żetony, znaczniki, itp.
Z jednej strony to trochę słabo jak na produkt premium, z drugiej strony gry AR jak na oferowaną ilość zawartości mają moim zdaniem mimo wszystko korzystny stosunek ilość-jakość / cena.
Plansza to niestety tragedia. Wcześniej byłem sceptyczny wobec różnych narzekań na forach, lecz przekonałem się, że zarzuty odnośnie planszy są jak najbardziej zasadne. Jest to ergonomicznie jeden z najgorszych projektów z jakimi zetknąłem się w grach planszowych. Nieważne jak ją ułożyć i jak przy niej nie usiąść, zawsze ktoś musi patrzeć albo do góry nogami, albo ledwo widzi maciupeńkie napisy na kafelkach, albo ciężko mu dosięgnąć do figurek na krajobrazie snu.

Mechanika jest dość prosta i bardzo przyjemna, najprościej pisząc: nieskomplikowany deckbuilding, w którym używamy kart dla wskazanych na nich zasobów lub nadrukowanych w dolnej części akcji, można też budować fajne kombosy (z czasem zapewne coraz mocniejsze i bardziej wyrafinowane) szczególnie z tzw. kart "rozwoju". Mechanika jest na tyle nieskomplikowana, a obsługa gry intuicyjna, że nie odciąga nadmiernie uwagi od tego co dzieje się na planszy. Miłe jest też to, że każda postać posiada w talii po kilka kart dedykowanych specjalnie dla niej. Dzięki fizycznej obecności na kafelkach snów zarówno śniących (naszych postaci) jak i wrogów są tu dodatkowo pewne elementy taktyki (zwabić istotę w określone miejsce, uważać by nie znaleźć się w zasięgu jej ataku, itp).

O jakości fabuły narazie trudno napisać coś więcej poza tym, że jest bardzo enigmatyczna. Dodatkowo w czytanych skryptach część fabularna była przytłoczona przez bardzo długie akapity poświęcone omawianiu zasad gry. W założeniu miał to być taki samouczek, ale moim zdaniem nie jest to najszczęśliwiej pomyślane. Mam nadzieję, że dalej będzie tylko lepiej. Sytuację ratował fakt, że praktycznie co chwilę odkrywaliśmy coś nowego, do gry wchodziły kolejne elementy.
Spoiler:
Już na tym etapie można jednak poczuć klimat tajemniczości, podróży w nieznane, dziwności jaki oferuje EF. Z odniesień kulturowych najbardziej przypomina mi to Alicję w Krainie Czarów. Suma sumarum rozgrywka nas bardzo wciągnęła i żałowaliśmy, że nie mamy czasu grać dalej.

Po pierwszej rozgrywce ogólne wrażenia, mimo wspomnianych wyżej mankamentów, są bardzo pozytywne. Pozostaliśmy z rozbudzonym pragnieniem dalszej eksploracji i poznawania tego uniwersum.
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 966
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 337 times
Been thanked: 363 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: yrq »

Shodan pisze: 13 gru 2021, 15:29
Spoiler:
Jak to Wam się podobało to dalej jest tylko lepiej. Szykujcie się... :)
shuji
Posty: 1293
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 37 times
Been thanked: 220 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: shuji »

Shodan pisze: 13 gru 2021, 15:29 warto również zaopatrzyć się w dodatkowe pojemniczki (najlepiej dedykowane do EF) na żetony, znaczniki, itp.
możecie polecić coś co jest w znośnej cenie, łatwo dostępne i pasuje do insertu?
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1236
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 476 times
Been thanked: 447 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Shodan »

Ja używam takich, które polecałem tutaj:

viewtopic.php?f=57&t=61671&start=825

Nie wiem czy są niedrogie, płaciłem kilkadziesiąt złotych za wydruk 3D plus wysyłka.
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Jools »

Shodan pisze: 13 gru 2021, 15:29 Insert niestety nie mieści kart nawet po tylko częściowym ich zakoszulkowaniu, warto również zaopatrzyć się w dodatkowe pojemniczki (najlepiej dedykowane do EF) na żetony, znaczniki, itp.
U mnie się wszystko mieści, ale posiadam pudelko Sleeve Box 2, tj. dodatkowe pudełko z insertem na karty, tam jest tona miejsca.
No i uwaga - NIE koszulkujemy wszystkiego od razu. Bo 1) spoilery, 2) bo możemy sobie popsoć kolejność, 3) bo nie wszystko chce mieć koszulkę, itd
Shodan pisze: 13 gru 2021, 15:29 Dodatkowo w czytanych skryptach część fabularna była przytłoczona przez bardzo długie akapity poświęcone omawianiu zasad gry. W założeniu miał to być taki samouczek, ale moim zdaniem nie jest to najszczęśliwiej pomyślane. Mam nadzieję, że dalej będzie tylko lepiej. Sytuację ratował fakt, że praktycznie co chwilę odkrywaliśmy coś nowego, do gry wchodziły kolejne elementy.
Tutorial (samouczek) nie jest niejako rozpoczęciem gry. Gra (kampania) zaczyna się w zasadzie po nim.
W samouczku poznajemy zasady, i jest to bardzo fajnie zrobione. Nie ma on żadnej zagadki, tajemnicy, czy trudności. Tylko idziemy do przodu, i ze skryptow dowiadujemy się jak grac.
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1236
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 476 times
Been thanked: 447 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Shodan »

Jools pisze: 13 gru 2021, 16:09
U mnie się wszystko mieści, ale posiadam pudelko Sleeve Box 2, tj. dodatkowe pudełko z insertem na karty, tam jest tona miejsca.
No i uwaga - NIE koszulkujemy wszystkiego od razu. Bo 1) spoilery, 2) bo możemy sobie popsoć kolejność, 3) bo nie wszystko chce mieć koszulkę, itd
Ja nie kupowałem koszulek od AR, więc nie posiadam Sleeve Boxa.
To oczywiste, że nie dotykałem się do talii sekretów. :) Mam zakoszulkowane talie śniących, targ wpływu, talię tur oraz startowe talie losu i defektów.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4133
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 272 times
Been thanked: 941 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: brazylianwisnia »

Shodan pisze: 13 gru 2021, 15:29 Z jednej strony to trochę słabo jak na produkt premium
Tyle że to nie jest produkt premium. To gra za 350zl gdzie dostajemy pierdyliard zawartości i kart więc to bardziej produkt "value". Premium to predzej Kingdom Death Monster czy Too Many Bones.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
chemik22
Posty: 77
Rejestracja: 13 sty 2020, 21:32
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: chemik22 »

Ciekaw jestem ile przyjdzie czekać na opinie po przejściu całej rozgrywki. Choć pewnie nim samemu dostanę swój egzemplarz. Zamówienie w jednej fali, już nigdy nie popełnię tego błędu.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4547
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1370 times
Been thanked: 875 times
Kontakt:

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Hardkor »

chemik22 pisze: 13 gru 2021, 20:03 Ciekaw jestem ile przyjdzie czekać na opinie po przejściu całej rozgrywki. Choć pewnie nim samemu dostanę swój egzemplarz. Zamówienie w jednej fali, już nigdy nie popełnię tego błędu.
Już są takie opinie, ale po angielskiej wersji :)
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
pawianlsm
Posty: 191
Rejestracja: 08 gru 2015, 18:26
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 27 times
Been thanked: 43 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: pawianlsm »

Ja zagrałem wczoraj pełnoprawny sen i muszę przyznać, że był bardzo ciekawy, wprowadzał nową mechanikę. Jeżeli będzie tego coraz więcej i jeszcze ciekawiej pod względem mechaniki i historii to ja jestem kupiony na całego. 😉
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Jools »

Kaczor zrobił bardzo fajną, rzetelną i obiektywną recenzję:
https://www.youtube.com/watch?v=bjt9T7aJ_rw

Ze swojej strony dodam że jesteśmy po 3 snach (w tym tutorial) i nie kumam negatywnego podejścia do Drzemek w grze. Jest to taki mechaniczny przerywnik i wstępniak przed głównym daniem - Snem. Póki co Drzemki są nawet zaskakujące, i generalnie ok.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4547
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1370 times
Been thanked: 875 times
Kontakt:

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Hardkor »

Jools pisze: 14 gru 2021, 11:44 nie kumam negatywnego podejścia do Drzemek w grze. Jest to taki mechaniczny przerywnik i wstępniak przed głównym daniem - Snem. Póki co Drzemki są nawet zaskakujące, i generalnie ok.
Mi też się walka o zasoby i odpalanie menhirów na początku w TG podobała, a potem męczyła :D
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
lou
Posty: 153
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:09
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 27 times
Been thanked: 34 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: lou »

A mi się podobała (mechanika manhirów) i na początku, i później. Traktuję tę grę jak RPGa, staram się wczuć w świat, a nie tylko jak najszybciej dowiedzieć się jak się kończy i przejść do kolejnej gry. I w przypadku Etherfields liczę na podobną sytuację
"Humans need fantasy to be human. "
— Terry Pratchett
moje gry
dawid
Posty: 520
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 184 times
Been thanked: 243 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: dawid »

Jools pisze: 14 gru 2021, 11:44 Ze swojej strony dodam że jesteśmy po 3 snach (w tym tutorial) i nie kumam negatywnego podejścia do Drzemek w grze. Jest to taki mechaniczny przerywnik i wstępniak przed głównym daniem - Snem. Póki co Drzemki są nawet zaskakujące, i generalnie ok.
Mimo wszystko jesteś dopiero na początku. Jest szansa, że jak będziesz przechodził po raz 15 tą samą drzemkę i jak będziesz musiał śmigać po drzemkach przez 2 godziny żeby dojść do snu to zmienisz zdanie :-)
Golin
Posty: 329
Rejestracja: 13 paź 2016, 20:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Golin »

w końcu tego nie naprawili? była chyba mowa że jednak dodadzą jakieś alternatywne zasady żeby obyło się bez farmy, chyba że mylę z TG
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Jools »

Golin pisze: 15 gru 2021, 10:22 w końcu tego nie naprawili? była chyba mowa że jednak dodadzą jakieś alternatywne zasady żeby obyło się bez farmy, chyba że mylę z TG
Naprawili. Tj. dali tryb "Continues dream mode" czy jakoś tak, czyli zasada z pomijaniem drzemek. Jest to opcjonalne, i nie wystepuje w podstawowej wersji gry i jej zasadach.

Pytanie też czy jest to potrzebne do naprawiania?

Dla mnie póki co drzemki są podróżą do snów, takimi przystankami, ale dopiero zacząłem grać, i być może nie zdążyłem się tym znużyć.

Zastanawia mnie czy te negatywne podejście ludzi do drzemek nie wynika z presji "palenia contentu", tj. "szybko szybko ja chce już w to grać". Taki szybki konsumpcjonizm, bez delektowania się, że potem zapominamy jak smakowało.

Po 3 snach i kilku drzemkach (ok. 10h) gry mam pozytywne wrażenia odnośnie samych drzemek, tj. jest to etap między snami, gdzie:
- dobieramy jakieś wydarzenia (Los),
- spotykamy jakieś istoty na mini planszy, gdzie potrafiły zaskakiwać swoją mechaniką, i dawać do myślenia jak je ogarnąć, mimo że tego samego spotkaliśmy trzeci raz,
- możemy kupić jakieś karty,
- możemy rozwinąć swoje karty rozwoju,
- możemy oberwać przez złe rzeczy, gdzie musimy podjąć jakieś decyzje (blok kart czy udręka np),
- oczekujemy z niecierpliwością na upragniony sen, i to wszystko co on nowego odkryje,
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1236
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 476 times
Been thanked: 447 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Shodan »

Jako ciekawostka: na kanale Asi EF jest najlepszą grą roku:

https://youtu.be/C7vx5eAxCB8
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4133
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 272 times
Been thanked: 941 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: brazylianwisnia »

Shodan pisze: 15 gru 2021, 11:53 Jako ciekawostka: na kanale Asi EF jest najlepszą grą roku:

https://youtu.be/C7vx5eAxCB8
Z jednej strony tak już jest że gry kampanijne można uwielbiać lub nienawidzić. Dla mnie 7th Continent to był mega powiew świeżości, swietne uczucie ruszenia w nieznane, rozwijania się i zdobywania wiedzy o świecie która pozwalała mi zdobywać więcej i lepiej. Dla innych brutalna losowość i farmienie. Podobnie jest z Etherfields dlatego jedni mogą pocisnąć ostoro(np Shut up) a inni uwielbiać(Asia).

Z drugiej strony Asia jest mocno wspierana przez AR, dostaje ekskluzywny content na YT od nich, wywiady itd. Przez to nie można jej obiektywnie wierzyć niestety.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Bysztel
Posty: 72
Rejestracja: 23 lis 2020, 23:39
Has thanked: 14 times
Been thanked: 13 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Bysztel »

Jestem po pierwszym śnie nie licząc tutoriala i sam nie wiem, co myśleć.

Jestem cofany chyba ze 4 razy na start, bo okazuje się, że nie powinienem sprawdzać okna czy drzwi, tylko zapadnię. Gapię się na te kafelki i gapię i dalej nie wiem, skąd miałem to wiedzieć.

Ponoć to jest gra na dedukcję i spostrzegawczość, a skoro ja nie wiem, co robić już w pierwszym śnie, to nie za dobrze to rokuje na dalszą kampanię :lol:
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1236
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 476 times
Been thanked: 447 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Shodan »

Bysztel pisze: 18 gru 2021, 18:59
Ponoć to jest gra na dedukcję i spostrzegawczość, a skoro ja nie wiem, co robić już w pierwszym śnie, to nie za dobrze to rokuje na dalszą kampanię :lol:
Też dzisiaj rozegraliśmy ten sen.
Spoiler:
pawianlsm
Posty: 191
Rejestracja: 08 gru 2015, 18:26
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 27 times
Been thanked: 43 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: pawianlsm »

Bysztel pisze: 18 gru 2021, 18:59
Spoiler:
Spoiler co do pierwszego snu:
Spoiler:
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Jools »

Bysztel pisze: 18 gru 2021, 18:59 Ponoć to jest gra na dedukcję i spostrzegawczość, a skoro ja nie wiem, co robić już w pierwszym śnie, to nie za dobrze to rokuje na dalszą kampanię :lol:
Nie, po prostu oblałeś test na Dedukcję i Spostrzegawczość 😀
Awatar użytkownika
Ikari
Posty: 195
Rejestracja: 20 gru 2019, 23:11
Has thanked: 11 times
Been thanked: 42 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Ikari »

Czy mi się wydaje czy nigdzie nie ma opisu archetypu 5 gracza (dodatku) w języku polskim. Podstawowi śniący są opisani w instrukcji. 5 gracz nie ma żadnego tekstu. Znalezlem na bgg opis tej postaci ale wydaje się to dziwne że nigdzie nie jest to ujęte . Na polskiej stronie AR nawet nie ma etherfields
Awatar użytkownika
Bartoszeg02
Posty: 568
Rejestracja: 25 mar 2009, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 178 times
Been thanked: 44 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Bartoszeg02 »

Podobno autor miał opublikować zasady dzięki którym można grać z pominięciem drzemek. Szukałem czegoś takiego na stronie wydawcy ale nie znalazłem. Czy ktoś coś wie na ten temat? Nie wykluczam ze mogli to mi się przyśnić i w rzeczywistości nikt nad czymś takim nie pracuje :p
Awatar użytkownika
Ikari
Posty: 195
Rejestracja: 20 gru 2019, 23:11
Has thanked: 11 times
Been thanked: 42 times

Re: Etherfields (Michał Oracz)

Post autor: Ikari »

Bartoszeg02 pisze: 19 gru 2021, 01:01 Podobno autor miał opublikować zasady dzięki którym można grać z pominięciem drzemek. Szukałem czegoś takiego na stronie wydawcy ale nie znalazłem. Czy ktoś coś wie na ten temat? Nie wykluczam ze mogli to mi się przyśnić i w rzeczywistości nikt nad czymś takim nie pracuje :p
Jak wejdziesz jak dobrze pamietam na stronę kickstartera to w oficjalnych updates jest artykuł o tym i wyjaśniona reguła w tym do pobrania kafelek z tą "nowa" zasada. Jeden z ostatnich artykułów. Wyjaśnione po ang. Ale to dosłownie parę zdań. W wave 2 będzie to dodane bodajże już wydrukowane.
ODPOWIEDZ