Rosyjskie koleje / Russian Railroads (Helmut Ohley, Leonhard Orgler)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3418
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1163 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: Russian Railroads

Post autor: piton »

Jak zaczynam pierwszy to wolę zabrać 2 pieniądze, niż inżyniera . 2 kasy zawsze daje kopa na następne rundy i w sumie dodatkowego pracownika. Zgadzam się, że początek raczej schematyczny jest zawsze :)
Inżynierów też biorę pod konkretną taktykę, raczej gra na przewagi jest dodatkowym elementem - tak jak pisał wyżej Piehoo. W sumie "marne" 40 punktów można zarobić na torach później.
W pierwszych grach brałem zwykle co popadnie i potem nawet nie korzystałem z tych inżynierów, bo mieli lipne akcje ;)
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Russian Railroads

Post autor: palladinus »

Odznaczyliśmy naszym wyróżnieniem Gra Planszowa Roku 2013 grę Russian Railroads w kategorii gra zaawansowana.

Obrazek
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Russian Railroads

Post autor: Lubel »

Ile jest kart i w jakim rozmiarze koszulki pasują? Bo w krótce będę kupował grę to od razu koszulki bym zakupił jeśli nie mam. A mam taki nawyk, że wszystko koszulkuje. No oprócz Robinsona bo tam za dużo kart ;-)
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Russian Railroads

Post autor: Piehoo »

Nie mam przed sobą pudełka żeby przeliczyć, ale odwołując się do Planszostrefy: 27 kart. To są tylko i wyłącznie te małe karty, takie jak w Robbinsonie talia pomysłów/zwierząt. Nie wiem czy jest jakakolwiek potrzeba koszulkowania: ewentualnie raz na początku gry tasujemy, później leżą na stole. Nie trzymamy w ręku, nie przekazujemy - nie powinny się jakkolwiek zniszczyć.
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Russian Railroads

Post autor: Don Simon »

Czy cos wiecej wiadomo o dacie premiery i cenie?
Maj juz za chwile...
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Russian Railroads

Post autor: pattom »

ESHERISE95 pisze:Witam wszystkich serdecznie! Jestem nowicjuszem i dlatego zwracam się z pytaniem do fachowców - potrzebuję informacji o grach strategicznych, wersja dla dorosłych, najlepiej na czterech - sześciu graczy.
Żeby przerwać łańcuszek pytań w kilku wątkach, proponuję poczytać to:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =43&t=6212
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1301 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Russian Railroads

Post autor: vinnichi »

Coś sporo botów ostatnio na forum... zmienili zainteresowania na gry planszowe?:)
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Russian Railroads

Post autor: Lubel »

conflagrate pisze: W angielskiej wersji (tej elektronicznej) jest jeden babol ale po konsultacji z niemiecką dość szybko sobie poradziłem.
Czy mógłbyś powiedzieć co to za babol ? Lub może ktoś też znalazł i się podzieli.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Russian Railroads

Post autor: Don Simon »

Don Simon pisze:
Czy cos wiecej wiadomo o dacie premiery i cenie?
Maj juz za chwile...
Maj sie zaczal - cos wiadomo wiecej?
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Russian Railroads

Post autor: mig »

Don Simon pisze:
Don Simon pisze:
Czy cos wiecej wiadomo o dacie premiery i cenie?
Maj juz za chwile...
Maj sie zaczal - cos wiadomo wiecej?
Podbijam pytanie.
Termin wydania jest już znany?

(ma może ktoś polską instrukcję albo jakiś sensowny skrót zasad?)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: Russian Railroads

Post autor: Przemek Bard.pl »

Gra powinna pojawić się w sklepach za jakieś 2 tygodnie. Instrukcję postaram wrzucić się pod koniec przyszłego tygodnia.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1301 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Russian Railroads

Post autor: vinnichi »

OOOO niemiła niespodzianka... dla portfela :)
Czy jest już jakaś wstępna cena ustalona?
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: Russian Railroads

Post autor: Przemek Bard.pl »

Jeszcze nie, ale jak tylko ją poznam dam wam znać ;)
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Russian Railroads

Post autor: Don Simon »

Przemek Bard.pl pisze:Jeszcze nie, ale jak tylko ją poznam dam wam znać ;)
To nie bedzie preorderow z bonusami/w lepszej cenie? :)
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: Russian Railroads

Post autor: Przemek Bard.pl »

O bonusach nic nie wiem, ale preorder w lepszej cenie na pewno będzie ;)
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Russian Railroads

Post autor: Lubel »

Przemek Bard.pl pisze:Instrukcję postaram wrzucić się pod koniec przyszłego tygodnia.
I jak z tą instrukcją? Jest już dostępna gdzieś?
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Russian Railroads

Post autor: Lubel »

Niby mój post pod moim postem, ale z innej beczki.

Zagrałem 2 razy z żoną i co do gry w 2 osoby chciałbym się wypowiedzieć. Chyba coś jest nie tak, bo osoba, która idzie głównie w fabryki wygrywa znacznie. A na jakieś porządne zbudowanie transsyberyjskiej ze wsparciem czegokolwiek (drugiej linii lub trochę fabryk) średnio jest czas, za każdym razem (z tych dwóch gier) dopiero w ostatniej rundzie udało się dojść do końca żeby otrzymać biały tor. Takie są nasze odczucia po tych grach. Zdecydowanie lepiej i ciekawiej w 4 osoby, mimo że za każdym razem zajmuję 3 lub 4 miejsce.
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Russian Railroads

Post autor: Wolf »

Linia transsyberyjska wymaga odpowiednio dużej koncentracji na tej strategii, istotne jest też wsparcie bonusów (mam na myśli żetony ze znakiem zapytania), warto zdobyć 2 bonusy z Petersburga oraz oczywiście bonus z samej linii transsyberyjskiej, bardzo ważne są również żetony podwajające punkty. Jest to długofalowa inwestycja, która potrafi przynieść duży zysk, ale nie można się rozdrabniać, bo wtedy straci swoją siłę.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3418
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1163 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: Russian Railroads

Post autor: piton »

Lubel pisze:Niby mój post pod moim postem, ale z innej beczki.
Zagrałem 2 razy z żoną i co do gry w 2 osoby chciałbym się wypowiedzieć. Chyba coś jest nie tak, bo osoba, która idzie głównie w fabryki wygrywa znacznie. A na jakieś porządne zbudowanie transsyberyjskiej ze wsparciem czegokolwiek (drugiej linii lub trochę fabryk) średnio jest czas, za każdym razem (z tych dwóch gier) dopiero w ostatniej rundzie udało się dojść do końca żeby otrzymać biały tor. Takie są nasze odczucia po tych grach. Zdecydowanie lepiej i ciekawiej w 4 osoby, mimo że za każdym razem zajmuję 3 lub 4 miejsce.
Wszystko zależy od przeciwnika - jego stylu gry, agresywności itp. oraz inżynierów, którzy uzupełniają strategię.
Ja z żoną grałem z 5-6 razy na dwie osoby i nie ma jednej strategii wygrywającej. Jak przeciwnik cię puszcza na rozbudowę torów - sam skupia się na fabrykach - wszystko jest możliwe i relatywnie proste i da się nastukać milion punktów na kolejach. Jeśli się walczy i blokuje wzajemnie rozwój torów(czy tam linii) to trzeba szukać alternatywy w fabrykach. jak dwie osoby walczą o fabryki trzeba uciec w tory - zależy to od agresji współgracza... my zawsze gramy brzydko :P po pierwsze szkodzić :D
My np. grając dwa razy pod rząd mieliśmy dwie totalnie inne rozgrywki - raz wygrały koleje(linie), raz wygrały fabryki. W innych grach wygrywał np. mix starategii.
Po zagraniu w różnych konfiguracjach 2-3-4 osoby stwierdzam, że w każdej gra się naprawdę dobrze, gra jest zbalansowana. W sumie w grze bardzo liczy się wykorzystywanie szans, blokowanie przeciwników i walka o kolejność w turze tez jest bardzo ważna.
Czasem udaje się zrealizować strategię w 100%, czasem w trakcie gry szedłem nagle z torów na fabryki i wyszło, czasem nie ;) wszystko zależy od przeciwnika/przeciwników w mojej opinii.
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Russian Railroads

Post autor: Pixa »

Jak oceniacie zlozonosc gry? Ilosc elementow troche mnie przerazila. Wprawdzie trudniejsze tytuly potrafie ogarnac, ale wolalbym cos na srednim poziomie skomplikowania.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Russian Railroads

Post autor: Lubel »

Sama gra nie jest bardzo złożona, to typowy WP stawiasz workera na to co chcesz zrobić i robisz, zasady proste, na początku punktowanie wydawało mi się skomplikowane, ale w sumie też jest prosto. Gra jest co do zasad prosta, ale co do strategii itp jest dosyć mózgożerna.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3418
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1163 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: Russian Railroads

Post autor: piton »

Lubel pisze:Sama gra nie jest bardzo złożona, to typowy WP stawiasz workera na to co chcesz zrobić i robisz, zasady proste, na początku punktowanie wydawało mi się skomplikowane, ale w sumie też jest prosto. Gra jest co do zasad prosta, ale co do strategii itp jest dosyć mózgożerna.
w 100% się zgadzam, zasady są do wytłumaczenia w 5 minut - to worker placement i wszystko widać na planszy. Trzeba do tego wytłumaczyć sposób punktowania, który na początku wydaje się mega dziwny, ale po jednej turze każdy zalapie. I w zasadzie tyle, można grać :)

Gra z cyklu easy to learn hard to master. Jakbym miał porównać to radzieckie PKP przypomina mi Le Havre: w sensie zasad niewiele i zasady intuicyjne, ale ogarniecie tej kuwety proste nie będzie ;)
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Russian Railroads

Post autor: cezaras »

dostałem z Barda informację, że można kupić Rosyjskie Koleje
cena w przedsprzedży: 169 PLN
no nie powala
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Russian Railroads

Post autor: mig »

faktycznie dość drogo, ale pewnie w innych sklepach taniej będzie.

A na obiecaną instrukcję można liczyć?
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: Russian Railroads

Post autor: Przemek Bard.pl »

Obiecuję, że jutro wrzucę ;)
ODPOWIEDZ