Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Post autor: ragozd »

z ww to gra ekonomiczna najlepiej pasuje do PR
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Ale w jaki sposob "gra ekonomiczna" to klimat? :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

przyłączam się do próśb o konretne propozycje zmian, i najlepiej na forum lacerty... to że teraz jest dość śmiesznie każdy widzi...
Awatar użytkownika
Hatar
Posty: 203
Rejestracja: 02 sty 2007, 10:30
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Hatar »

MichalStajszczak pisze:Wiem - w Polsce nie było niewolnictwa tylko wyzysk chłopa pańszczyźnianego, ale skąd w opisie klimatu gry Puerto Rico rycerze i zamki?
(Oczywiście wiem skąd - z operacji Ctrl C, Ctrl V zastosowanej do klimatu gry Carcassonne, ale czy w taki sposób powinien być robiony leksykon?)
Zresztą Hatar też skopiował swój post z forum Lacerty i stąd jego wypowiedź nie pasująca do cytowanego mojego posta :D
I tu, i na forum Lacerty moj post dotyczyle tego samego, polemiki z toba na temat klimatu gry (wiec pasuje do cytowanego posta). Uwazam ze dla przejrzystosci gry lepiej uzyc okreslenia szybciej kojarzace sie z dana cecha budynku lub postaci, niz utrzymywac za wszelka cene "klimat" epoki kosztem trudniejszego orientowania sie co ktory budynek lub postac robi.
Awatar użytkownika
lacerta
Posty: 300
Rejestracja: 22 cze 2006, 17:24
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 98 times

Post autor: lacerta »

Na naszym forum umieściliśmy nowy wątek dotyczący nazw budynków. Dla uniknięcia nieporozumień poprzedni został zamknięty. Zaktualizowaliśmy niektóre z nazw biorąc pod uwagę Wasze wypowiedzi i sugestie. Pełna lista znajduje się pod tym linkiem
Zapraszamy na facebooka: https://facebook.com/LacertaPL
oraz do naszego sklepu z planszówkami https://sklep.lacerta.pl/
Awatar użytkownika
hamanu
Posty: 856
Rejestracja: 16 lis 2006, 14:19
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Post autor: hamanu »

Przy okazji tego tematu...mysle ze nastepne glosowanie na gre roku mozemy sobie odpuscic i od razu przystapic do ogloszenia zwyciezcy
"Jutro to dziś, tyle że jutro."
S. Mrożek
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

No co Ty? Dzięki opatentowanemu systemowi głosowania Puerto Rico zdobędzie tylko tytuł najlepszej gry, w której występuje trzcina cukrowa, a nagrodę gry roku zdobędzie Leśna Zgraja II. ^^

A tak na serio - nie byłbym taki pewien - Puerto Rico jest na pierwszym miejscu na BGG - so what? To niby jedyna strona poświęcona grom planszowym? Zauważ ile świetnych gier wyszło/wyjdzie w tym roku - np. ja bardziej lubię T&E od Puerto Rico.
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Lim-Dul pisze: A tak na serio - nie byłbym taki pewien - Puerto Rico jest na pierwszym miejscu na BGG - so what? To niby jedyna strona poświęcona grom planszowym? Zauważ ile świetnych gier wyszło/wyjdzie w tym roku - np. ja bardziej lubię T&E od Puerto Rico.
Otóż to! Ja też bardziej cenie E&T od Puerto Rico, co nie zmienia faktu, że bardzo czekam na polska wersję PR. A z nagrodą roku to będzie się działo.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
maluman
Posty: 445
Rejestracja: 20 gru 2005, 10:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: maluman »

Wygląda na to, że w interesie Lacerty byłoby przesunąć premierę PR na 1 stycznia, wtedy mieliby szansę na (w sumie) 3 nagrody gry roku pod rząd. :)

m.
Jesteś z Poznania? Wstąp do NAS.
Gildia Poznańskich Graczy spotykających się w Alibi: www.gramajda.pl
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9477
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Lim-Dul napisał:
Puerto Rico zdobędzie tylko tytuł najlepszej gry, w której występuje trzcina cukrowa,
Skąd wiesz, że będzie trzcina cukrowa? Skoro na serio stawiane są propozycje takich nazw budynków, jak Czworaki, to może zamiast trzciny cukrowej będą buraki cukrowe? :D

hamanu napisał:
Przy okazji tego tematu...mysle ze nastepne glosowanie na gre roku mozemy sobie odpuscic i od razu przystapic do ogloszenia zwyciezcy
Zwróć uwagę na to, że w Niemczech Puerto Rico grą roku nie zostało (przegrało z Villa Paletti). W tym roku w Polsce też wydawało się, że sprawa jest przesądzona, a wcale tak nie było. Zresztą następne głosowanie będzie prowadzone zapewne w inny sposób, więc trudno cokolwiek przesądzać.
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Post autor: konev »

MichalStajszczak pisze:
hamanu napisał:
Przy okazji tego tematu...mysle ze nastepne glosowanie na gre roku mozemy sobie odpuscic i od razu przystapic do ogloszenia zwyciezcy
Zwróć uwagę na to, że w Niemczech Puerto Rico grą roku nie zostało (przegrało z Villa Paletti).
Jak Haman napisał, że głosowanie można by sobie odpuścić, bo wiadomo kto będzie zwycięzcą zacząłem się zastanawiać, gdyż... zgadzam się z nim.

Nie chcę tu rozpoczynać dyskusji na temat wyższości Puerto Rico od EiT, czy odwrotnie, ale zastanówcie się nad jednym.
Gra Roku jest wybierana z pośród nowych gier WYDANYCH w Polsce, a nie nowych gier w ogóle. I tutaj zaczyna się problem. Gra Roku jest wybierana przez znawców, którzy siedzą już w tym parę ładnych lat. W Puerto Rico i EiT grali/grają już parę ładnych lat i zdążyli się już w tych grach zakochać lub je znienawidzić.
To nie jest to samo co Spiele des Jahres. Tam konkurują ze sobą gry, które pojawiły się na rynku w przeciągu roku lub dwóch lat jednocześnie i mają równe szanse na "wywarcie wrażenia".

W tym momencie nasuwają się wątpliwości, co do obiektywizmu.
Jestem sobie w stanie wyobrazić sytuację, gdy Filary Ziemi nie zostaną grą roku, gdyż wszyscy będą myśleli: No tak... Filary Ziemi to dobra gra, ale Puerto Rico to w końcu Peurto Rico... wiadomo.
Zaznaczam, że nie grałem w Filary Ziemi.

Jeżeli w tym momencie założymy, że nagroda Gry Roku jest potrzebna do promocji gier planszowych w ogóle, to według mnie głosowanie można sobie odpuścić.
Żeby polubić EiT trzeba rozegrać co najmniej kilka gier i lubić bardziej szachy niż spotkania rodzinne przy kawie. EiT to nie jest dobra gra do zniesienia stereotypu gier planszowych jako czegoś wymagającego i dla fanatyków.
Puerto Rico to co innego...

P.S. No i nie obyło się bez odniesienia Puerto Rico vs EiT :).
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

Eeeehhmm - tylko znów zakładasz, że T&E i PR będą jedynymi pretendentami do tytułu, a to wcale nie jest powiedziane.

To, że PR nie zdobyło tytułu Spiel des Jahres udowadnia, że ono też kiepsko się nadaje do promowania gier planszowych w Polsce i przełamywania pewnych stereotypów. Na pierwszy rzut oka jest dość brzydkie, a reguły też są dość skomplikowane - w końcu to przez mnogość strategii (chociaż ja widzę głównie dwie =) ta gra jest tak ceniona.

Zgadzam się natomiast z tym, że nasza nagroda ma pewien "odchył fanboyowski", ale dyskusji na temat obiektywizmu związanych z nagrodą nasłuchałem się wystarczająco dużo... Jasne, nagroda nie jest obiektywna, ale ufam ludziom, którzy ją wybierają - tzn. jeżeli mówimy o ekspertach, bo nie wiadomo jak w tym roku będzie wyglądało głosowanie.
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Post autor: konev »

Lim-Dul pisze:Eeeehhmm - tylko znów zakładasz, że T&E i PR będą jedynymi pretendentami do tytułu, a to wcale nie jest powiedziane.

To, że PR nie zdobyło tytułu Spiel des Jahres udowadnia, że ono też kiepsko się nadaje do promowania gier planszowych w Polsce i przełamywania pewnych stereotypów. Na pierwszy rzut oka jest dość brzydkie, a reguły też są dość skomplikowane - w końcu to przez mnogość strategii (chociaż ja widzę głównie dwie =) ta gra jest tak ceniona.
To, że PR nie zdobyło tytułu Spiel des Jahres nic według mnie nie udowadnia. Biorąc pod uwagę fakt, że była nominowana można wysunąć stwierdzenie, że jest lepsza do promocji od gier, które nie były nawet nominowane.

Wczoraj graliśmy w Puerto Rico. Jak się rozłoży plansze (4 graczy) i zagra kilka tur to ta gra naprawdę prezentuje się ładnie. Wszędzie coś się dzieje. Miasta są budowane, obsadzanie kolonistami, najróżniejsze plantacje, towary na statkach, koloniści czekający na statkach (i obok na przybycie).
Rozumiem, że wszystkich odpychają fioletowe budynki, no ale ku uciesze prawie wszystkich w polskiej wersji będą już ilustracje.
W tym momencie Puerto Rico będzie prezentowała się wręcz bajecznie :).

Choć po chwili zastanowienia chyba zmienię swoje zdanie. Biorąc pod uwagę, że polski rynek planszówkowy jest młody itp. itd. to lepiej będzie dać nagrodę roku Wsiąść do Pociągu.
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

To, że PR nie zdobyło tytułu Spiel des Jahres nic według mnie nie udowadnia.
W takim razie niczego nie udowadnia również brak nagrody Spiel des Jahres dla T&E - obie gry zdobyły za to Deutscher Spielepreis, który jest chyba bliższy naszej koncepcji nagrody gry roku, bo wybierają go też doświadczeni gracze, kluby gier, krytycy itp.

konev - nie tylko Ty tu decydujesz (całe szczęście) czemu przyznać nagrodę gry roku, a czemu nie. =) Dopiero niedawno zostali ogłoszeni zwycięzcy poprzedniej edycji, a rok jeszcze młody i wiele różnych rzeczy może się pojawić na rynku - łącznie z jakimś "sleeper hitem" a la Neuroshima Hex. Do tego nie wiemy jak będzie wyglądał proces wybierania gry roku, więc chill down - fajnie, że Ci się podoba Puerto Rico, ale na jakiekolwiek dywagacje na temat tego co zdobędzie nagrodę gry roku, a co nie, jest o wiele za wcześnie.
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
hamanu
Posty: 856
Rejestracja: 16 lis 2006, 14:19
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Post autor: hamanu »

Czy ktos zna przyblizony termin wydania PR? (bardziej precyzyjny niz wczesna jesien). Jak bedzie wygladala kwestia przedsprzedaży (termin, niższa cena)?
"Jutro to dziś, tyle że jutro."
S. Mrożek
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9477
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

To chyba temat na forum Lacerty (już były tam takie pytania)
Awatar użytkownika
Al
Posty: 560
Rejestracja: 01 mar 2006, 14:22
Lokalizacja: Wodzisław Śl. ( Gorzyce )

Post autor: Al »

No to jest już do zaciągnięcia instrukcja.

Choć ponoć jeszcze do poprawienia ...
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9477
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Nie ponoć tylko na pewno do poprawienia. Jedna osoba znalazła już kilkanaście błędów
Awatar użytkownika
lacerta
Posty: 300
Rejestracja: 22 cze 2006, 17:24
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 98 times

Post autor: lacerta »

MichalStajszczak pisze:Nie ponoć tylko na pewno do poprawienia. Jedna osoba znalazła już kilkanaście błędów
Dla doprecyzowania: Instrukcja powstała dziś o 2 nad ranem i jeszcze nikt poza tłumaczem jej nie czytał. Osoba, o której tu wspomniano znalazła kilka (a nie kilkanaście) błędów. A dokładnie to 2 błędy logiczne i 3 językowe. Pozostałe rzeczy to raczej uwagi estetyczne, za które i tak bardzo dziękujemy.
Znaleziono też rozbieżność pomiędzy instrukcją dla 2 osób dostępną na stronie Alea oraz tą, którą otrzymaliśmy od wydawnictwa Alea emailem. Sprawa jest wyjaśniana.
Zapraszamy na facebooka: https://facebook.com/LacertaPL
oraz do naszego sklepu z planszówkami https://sklep.lacerta.pl/
Awatar użytkownika
Hudson
Posty: 481
Rejestracja: 20 gru 2004, 00:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hudson »

Proponuję skupić się na tych uwagach estetycznych, bo w poprzednich instrukcjach można znaleźć różne dziwne twory :wink: Elegancji nigdy za wiele :)
Awatar użytkownika
lacerta
Posty: 300
Rejestracja: 22 cze 2006, 17:24
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 98 times

Post autor: lacerta »

Jasne :)

Między innymi po to udostępniliśmy instrukcję przed jej oddaniem do druku 8)
Zapraszamy na facebooka: https://facebook.com/LacertaPL
oraz do naszego sklepu z planszówkami https://sklep.lacerta.pl/
Awatar użytkownika
hamanu
Posty: 856
Rejestracja: 16 lis 2006, 14:19
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Post autor: hamanu »

Co myslicie o rysunkach budynków, które można zobaczyć w instrukcji?
"Jutro to dziś, tyle że jutro."
S. Mrożek
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3079
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 90 times

Post autor: cezner »

Wyglądają jakby je jakieś dziecko malowało... :?
Awatar użytkownika
hamanu
Posty: 856
Rejestracja: 16 lis 2006, 14:19
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Post autor: hamanu »

Takie też było moje pierwsze skojarzenie. I nie tylko moje. Na BGG pojawily sie pierwsze komentarze.
Mimo tego mają swój urok. Jeszcze nie zdecydowałem czy mi się podobają. Chciałbym zobaczyć je w lepszej jakości.
"Jutro to dziś, tyle że jutro."
S. Mrożek
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

Marudy... Moim zdaniem są OK i faktycznie poprawią nieco wygląd gry. Na pewno nie chciałbym żadnych komputerowych obrazków, albo czegoś tam, chociaż namalować coś takiego lepiej niewątpliwie się da (popatrzcie na rysunki, a właściwie obrazy na kartach do Um Krone und Kragen!).
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
ODPOWIEDZ