Gloom of Kilforth: A Fantasy Quest Game (Tristan Hall)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Gloom of Kilforth: A Fantasy Quest Game (Tristan Hall)

Post autor: Largo »

vikingowa pisze: 08 lis 2020, 22:15 Moim zdaniem warto mieć wszystko do tej gry.
Takiej odpowiedzi się obawiałem :P
Najwyżej jak gra się sprawdzi to trzeba będzie rozważyć zamówienie od wydawcy. Może jeszcze ktoś się skusi to koszty wysyłki się rozbiją
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Gloom of Kilforth: A Fantasy Quest Game (Tristan Hall)

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 21:02 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1512
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 83 times
Been thanked: 174 times

Re: Gloom of Kilforth: A Fantasy Quest Game (Tristan Hall)

Post autor: Goldberg »

vikingowa pisze: 08 lis 2020, 22:15 Przepraszam ale o jakiej 2 edycji mówisz? Przecież nie ma czegoś takiego... Pimp odpicowywuje podstawkę dodając większe karty lokacji, dużo dodatkowych kości, większy worek i dodatkowe kafelki postaci.
Moim zdaniem warto mieć wszystko do tej gry.
OK może znów skrót myślowy. Chodzi o 2 print run z kickstartera.
Wystarczy spojrzeć na bgg...
Gloom of Kilforth - Changelog from 1st Printing/Edition to 2nd Printing/Edition tak się nazywa plik.
I w tym poprawionym wydaniu (2ed...) jest dokładnie to co poprawiał Pimp... O czym też wystarczy poczytać na bgg
A z dodatków są tylko encounters i 3 karty promo dodawane do gry 1066 TTMM
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11039
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3380 times
Been thanked: 3271 times

Re: Gloom of Kilforth: A Fantasy Quest Game (Tristan Hall)

Post autor: japanczyk »

Pytanie czy Gloom jest lepszy/gorszy od Shadows?
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1512
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 83 times
Been thanked: 174 times

Re: Gloom of Kilforth: A Fantasy Quest Game (Tristan Hall)

Post autor: Goldberg »

Hmmmmmmmmmmmmmm... Prawie identyczne mechaniki.
Shadow jest ciut trudniejszy,jakies nowe keywordy, nowe klasy.... Kurde to jak granie w D&D3ed a potem w 3.5...chyba lepiej ci tego nie opiszę.
A grafika.... No tu już jest różnica....oczywiscie klasa ta sama, ale Shadow jest bardziej.... "straszny" :)
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2098
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 434 times

Re: Gloom of Kilforth: A Fantasy Quest Game (Tristan Hall)

Post autor: tomp »

Goldberg pisze: 09 lis 2020, 09:48 Hmmmmmmmmmmmmmm... Prawie identyczne mechaniki.
Shadow jest ciut trudniejszy,jakies nowe keywordy, nowe klasy.... Kurde to jak granie w D&D3ed a potem w 3.5...chyba lepiej ci tego nie opiszę.
A grafika.... No tu już jest różnica....oczywiscie klasa ta sama, ale Shadow jest bardziej.... "straszny" :)
i bardziej "azjatycki". Pojawiają się postacie w kimono itp.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
tommyray
Posty: 1331
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 410 times
Been thanked: 565 times
Kontakt:

Re: Gloom of Kilforth: A Fantasy Quest Game (Tristan Hall)

Post autor: tommyray »

W SoK doszły zmiany z efektem gloom na lokacjach. Nie jest to już tylko -1 HP przy nocowaniu, ale nie znam szczegółów.
Awatar użytkownika
mBird
Posty: 130
Rejestracja: 16 lut 2017, 15:33
Lokalizacja: Wadowice
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times

Re: Gloom of Kilforth: A Fantasy Quest Game (Tristan Hall)

Post autor: mBird »

Powiedzcie mi proszę, jak z zależnością językową tej gry? Nie mam problemów z komunikacją w języku angielskim, ale obawiam się, że zbyt wyszukane słownictwo zabije przyjemność z gry.
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1512
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 83 times
Been thanked: 174 times

Re: Gloom of Kilforth: A Fantasy Quest Game (Tristan Hall)

Post autor: Goldberg »

mBird pisze: 09 lis 2020, 13:01 Powiedzcie mi proszę, jak z zależnością językową tej gry? Nie mam problemów z komunikacją w języku angielskim, ale obawiam się, że zbyt wyszukane słownictwo zabije przyjemność z gry.
Jak dla mnie zależność jest minimalna.
Kilka kewordow (zazwyczaj 3) krótki tekst typu planszowkowego a pod spodem jakoś banalny flavor text w stylu:
Knights must have good weapons, it's a good idea to have the best one... Bla bla (wymyślony z pupy ale to coś w tym stylu)
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Gloom of Kilforth: A Fantasy Quest Game (Tristan Hall)

Post autor: Phate »

Dziś dotarło pudło z grą i dodatkami :) Grafiki wyglądają obłędnie :) Poleci ktoś jakiś dobry tutorial z zasadami ?
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1512
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 83 times
Been thanked: 174 times

Re: Gloom of Kilforth: A Fantasy Quest Game (Tristan Hall)

Post autor: Goldberg »

A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Gloom of Kilforth: A Fantasy Quest Game (Tristan Hall)

Post autor: Phate »

Dzięki Goldberk :)
Wie ktoś jak odróżnić karty z dodatku Encounters od tych z samej podstawki ? Mam wszystkie razem.
Na dole kart zauważyłem numerację ale coś mi się nie zgadza bo mam trzy rodzaje numerów:
1) same cyfry np. 165
2) cyfry poprzedzone litera D np D10
3) jw. Tylko z literą K np. K10
4) jw. Tylko z literą E np. E5

Jakieś pomysły ?
maruniewicz
Posty: 31
Rejestracja: 08 maja 2013, 22:36
Has thanked: 13 times
Been thanked: 20 times

Re: Gloom of Kilforth: A Fantasy Quest Game (Tristan Hall)

Post autor: maruniewicz »

Phate pisze: 10 lis 2020, 17:12 Dziś dotarło pudło z grą i dodatkami :) Grafiki wyglądają obłędnie :) Poleci ktoś jakiś dobry tutorial z zasadami ?
A skąd zamawiałeś zestaw? Sam się zastanawiam.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Gloom of Kilforth: A Fantasy Quest Game (Tristan Hall)

Post autor: Phate »

Z rynku wtórnego ;)
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Gloom of Kilforth: A Fantasy Quest Game (Tristan Hall)

Post autor: Largo »

Udało się zagrać parę razy w Gloom of Kilforth to może napiszę co nieco, bo kogoś może zainteresować. Rozegrałem tylko partie solo, jedna postać i w tym trybie raczej będę dalej grał.

Wygląd/Wykonanie
Ilustracje na kartach są niesamowite. Nigdy nie widziałem czegoś tak dobrego. Wiadomo, że o gustach się nie rozmawia, ale chyba każdy będzie zadowolony z tych kart. Jeżeli chodzi o jakość wykonania kart to jest ok. Bez szaleństw w jedną, czy drugą stronę. Można pokusić się o koszulkowanie, ale nie wydaje mi się żeby to było konieczne. Tokeny są z drewna i są ok. Przy takim dark fantasy jednak spodziewałbym się bardziej klimatycznych znaczników złota, czy przeszkód, ale przynajmniej jest czytelnie. Duży plus za dorzucenie dividerów do pudełka dzięki czemu łatwo rozdzielić karty. Sam worek na żetony nagród jest lekko za mały, ale jego wykonanie i sam fakt, że jest, na plus. Kości jest mało. Nie pogardziłbym jeszcze przynajmniej trzema sztukami.

Zasady
Można powiedzieć, że są proste jak konstrukcja cepa w pozytywnym tego stwierdzenia znaczeniu. Pierwsza partia może obfitować w częste zaglądanie do instrukcji lub reference sheet, ale w kolejnych wszystko robi się już intuicyjnie. Mi najczęściej zdarza się zapominać, że jeżeli mamy na karcie słowo kluczowe z gwiazdką to nie możemy mieć drugiej karty z tym słowem. Ogólnie rzecz biorąc trzon rozgrywki opiera się na słowach kluczowych, których będziemy poszukiwać i rzutach kośćmi, gdzie 5 i 6 to sukcesy. Właśnie jeżeli chodzi o rzuty kośćmi i losowość. Jeżeli ktoś nie lubi losowości to niech nawet nie podchodzi do tej gry. O ile rzuty jeszcze jakoś idzie kontrolować, przerzucać itp. o tyle mapa układana jest losowo, karty spotkań i nagród są dobierane losowo (zazwyczaj), żetony nagród są losowane z woreczka. Mi to nie przeszkadza, ale trzeba pamiętać że będzie to wymuszać bardziej taktyczne, aniżeli strategiczne podejście do tematu.

Klimat/Fabuła
Fantasy/Dark Fantasy/Gothic Fantasy – mniej więcej taki klimat można odczuć patrząc na karty. Same opisy nie są zbyt rozbudowane, ale bardzo fajnie układa się historia z kart sagi. Nawet słowa kluczowe który szukamy dla spełnienia każdego kolejnego rozdziału najczęściej fajnie odpowiadają temu o czym mówi treść zadania. Nie mamy tu rozbudowanych fabuł, historii rozpisanej w stustronicowych księgach scenariuszy albo aplikacji dogrywającej muzyczkę i opowiadającej różne cuda. Bardzo ładnie można sobie w głowie układać historię swojego bohatera. Wszystko się klei i pasuje do siebie (oprócz Dog ninja 😉 ). Opisy fabularne na kartach jednak mogłyby być obszerniejsze. Dodatek Shadows of Kilforth to klimaty dalekiego wschodu. Jest to samodzielna podstawka.

Gameplay
Całość rozgrywki przebiega bardzo dynamicznie. Można wyrobić się w 1h z partyjką true solo. Właśnie true solo. Dla mnie to ogromny plus, że jeżeli chcę zagrać sam to nie muszę tego robić na 2, 3 czy 58 rąk tylko mogę poprowadzić sprawnie jedną postać i rozwijać jej historię. Według mnie powiązanie punktów akcji z liczbą punktów zdrowia też jest ok i można to tematycznie fajnie wytłumaczyć. Po przejściu każdego etapu Sagi wskakuje nam „level” i mamy więcej życia i więcej akcji oraz dostajemy skilla spośród dwóch wybranych. Fajna sprawa.

Cena
Za granicą w sklepie wydawcy cena to 50 funtów plus przesyłka ok. 16 funtów. W PL w sklepie można grę dostać od 250 zł (czasami jest za tyle dostępna po doliczeniu rabatów) do 290 zł. Używki od 160 zł do 350 zł (all in) czasami więcej. Poniżej 200 zł można brać bez zastanowienia. 250 zł za nówkę ze sklepu jeżeli ktoś lubi przygodówki również warto. Więcej chyba nie warto wydawać na samą podstawkę. Dodatek Dark gloom podobno można odpuścić, bo to tylko 12 kart +18. W PL chodzi w cenie 69 zł (sic!), ale na stronie wydawcy jest wyprzedaż (5 funtów). Pimp my gloom to ulepszone komponenty, co też chyba można sobie darować. Encounters Pack z dodatkowymi 85 kartami spotkań to koszt w PL ok 130 zł, a u wydawcy 25 funtów plus przesyłka. Na ten jeden chyba warto się skusić, ale na razie go nie mam to się nie wypowiadam.

Ode mnie 9/10, może z dodatkowymi kartami spotkań będzie 10/10. Bardzo fajny powiew świeżości po tych wszystkich grach przygodowych, gdzie walczy się cały czas z Cthulhu 😊


EDIT: Polecam dedykowaną ścieżkę dźwiękową do gry: https://www.youtube.com/playlist?list=P ... tXW2MwkuZB
Spoiler:
Ostatnio zmieniony 12 lis 2020, 13:29 przez Largo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mBird
Posty: 130
Rejestracja: 16 lut 2017, 15:33
Lokalizacja: Wadowice
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times

Re: Gloom of Kilforth: A Fantasy Quest Game (Tristan Hall)

Post autor: mBird »

Dzięki za fajny opis. Małe sprostowanie co do cen w polskich sklepach. Obecnie gra dostępna już chyba tylko w rebelu za 330zł. W planszomanii już niedostępna i u ich dostawcy również. Jak ktoś wie, gdzie można kupić w dobrej cenie to fajnie jakby się podzielił, bo grę mam na radarze.
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Gloom of Kilforth: A Fantasy Quest Game (Tristan Hall)

Post autor: Largo »

mBird pisze: 12 lis 2020, 12:05 Dzięki za fajny opis. Małe sprostowanie co do cen w polskich sklepach. Obecnie gra dostępna już chyba tylko w rebelu za 330zł. W planszomanii już niedostępna i u ich dostawcy również. Jak ktoś wie, gdzie można kupić w dobrej cenie to fajnie jakby się podzielił, bo grę mam na radarze.
330 zł to sporo. Czasami na rebelu trafiają się dodatkowe kody rabatowe plus rabat lojalnościowy to może będzie odrobinę lepiej. Chyba najkorzystniej teraz wychodzi w sklepie wydawcy tylko to trzeba by zorganizować większe zamówienie żeby przesyłka się podzieliła. Przy obecnym kursie zamówienie jednej sztuki plus wysyłka to właśnie 330 zł.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Gloom of Kilforth: A Fantasy Quest Game (Tristan Hall)

Post autor: Phate »

Uzupełniając opis Largo o dodatkach dodam jeszcze że w "Pimp...." Są dodatkowe standy z rysunkami ras. W podstawce są jedynie standy dedykowane klasą granych postaci.
konrad88
Posty: 31
Rejestracja: 16 lip 2016, 21:17
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gloom of Kilforth: A Fantasy Quest Game (Tristan Hall)

Post autor: konrad88 »

Szkoda tylko, że i-szop nie pokazuje gier z nowego sklepu rebela (a przynajmniej Gloom jest niewidoczny)...
barjed
Posty: 18
Rejestracja: 10 lip 2012, 08:41
Has thanked: 1 time
Been thanked: 13 times

Re: Gloom of Kilforth: A Fantasy Quest Game (Tristan Hall)

Post autor: barjed »

Jakby ktoś rozważał zamówienie od producenta, to dajcie znać. Może bym się skusił? Nie grałem ani w Gloom, ani w Shadows, ale ta gra regularnie wysoko się pojawia w rankingach solo i nie wiem, czy jeszcze długo dam radę tak żyć :D
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 639
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 195 times
Been thanked: 175 times

Re: Gloom of Kilforth: A Fantasy Quest Game (Tristan Hall)

Post autor: Michito »

Czy ktoś z Was umieszczał może żetony łupów (Loot Tokens) w kapslach numizmatycznych? Jeżeli tak, to jaka średnica jest właściwa?
tommyray
Posty: 1331
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 410 times
Been thanked: 565 times
Kontakt:

Re: Gloom of Kilforth: A Fantasy Quest Game (Tristan Hall)

Post autor: tommyray »

Michito pisze: 15 lis 2020, 13:38 Czy ktoś z Was umieszczał może żetony łupów (Loot Tokens) w kapslach numizmatycznych? Jeżeli tak, to jaka średnica jest właściwa?
Podobno 25 mm wg BGG https://www.boardgamegeek.com/filepage/ ... unofficial
ale te żetony nie stanowią żadnego och i ach aby wymagały kupy plasitku aby je chronić, to są solidne kartony...
Ja dość mocno spimpowałem GoKa ale kapslowanie olałem.
Spoiler:
tommyray
Posty: 1331
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 410 times
Been thanked: 565 times
Kontakt:

Re: Gloom of Kilforth: A Fantasy Quest Game (Tristan Hall)

Post autor: tommyray »

GoK jest zadziwiającym tytułem - po 5 latach od pierwszego KS i trzech latach od bycia na rynku zyskuje coraz większą rozpoznawalność i popularność, nowa recenzja w ramach DiceTower https://youtu.be/d8MqAxUzUxU dorzuci jeszcze do żywotności tej gry. Serce rośnie ;)
Awatar użytkownika
mmag
Posty: 1154
Rejestracja: 02 lut 2016, 18:08
Has thanked: 420 times
Been thanked: 261 times

Re: Gloom of Kilforth: A Fantasy Quest Game (Tristan Hall)

Post autor: mmag »

Na horyzoncie czai się kolejny dodatek/podstawka - Call of Kilforth:
Tristan Hall pisze: All new content once again.
Tropical islands.
Maybe a pirate or two.
That's all for now. 😉
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 699
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Gloom of Kilforth: A Fantasy Quest Game (Tristan Hall)

Post autor: Largo »

mmag pisze: 24 lis 2020, 11:23 Na horyzoncie czai się kolejny dodatek/podstawka - Call of Kilforth:
Tristan Hall pisze: All new content once again.
Tropical islands.
Maybe a pirate or two.
That's all for now. 😉
To chyba już wiem, co będzie pierwszym wspartym przeze mnie KS'em :D Słowo Call może wskazywać na jakieś nawiązania do Call of Cthulhu. Ciekawe...

Polecacie jakieś fajne figurki, które można by kupić na sztuki i wykorzystać w grze zamiast standów postaci?
ODPOWIEDZ