Everdell - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Nadab
Posty: 27
Rejestracja: 15 sty 2017, 20:26
Lokalizacja: Siedlce
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Everdell

Post autor: Nadab »

Dzięki. A co to za FAQ bo mi link nie działa?
Ok, znalazłem na BGG.
szleszym
Posty: 38
Rejestracja: 11 cze 2019, 07:56
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Everdell

Post autor: szleszym »

WieszKto pisze: 27 sty 2020, 12:20 Jeśli chodzi o ruiny to one nie bardzo czyszczą miasto bo zajmują miejsce karty wyrzucanej. Same dają 0 punktów więc kiepska ta zamiana. Uniwersytet rzeczywiście pomaga.
I tak i nie, to zależy od strategii. Ruiny zwracają koszt surowców usuwanej budowli, więc można zawsze usunąć inną budowlę żeby zyskać trochę surowców np. wieża zegarowa ma zero punktów i jesienią jest już bezużyteczna, loch po zagraniu pod niego dwóch stworzeń też robi się bezużyteczny. No i zagranie ruin może być opłacalne pod kątem zdobycia wydarzenia podstawowego (jeśli miałyby być trzecią brązową kartą) lub specjalnego (jeśli akurat jest dostępne takie, które ma ruiny jako wymóg). Przy pierwszych rozgrywkach też myślałem, że niektóre karty są bez sensu lub słabe, jednak z czasem okazuje się że wszystko zależy od naszego szczęścia/pecha w kartach i obranej strategii ;)
Awatar użytkownika
addekk
Posty: 642
Rejestracja: 28 gru 2018, 11:54
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 103 times

Re: Everdell

Post autor: addekk »

Ruiny żeby załatwić lochy dwa sloty żeby postawić kolejne lochy ale to nic nie dało i tak bo piach w kartach
Weźże chodźże grać BGG
Awatar użytkownika
rand
Posty: 491
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 118 times
Been thanked: 88 times

Re: Everdell

Post autor: rand »

Takie pare pytań mi się nasuwa po kupieniu dodatku:
1. Mistrz żołędziówki, nie do końca rozumiem punktacje, czy jeżeli mamy 3 scenariusze:
- 1 karta, 2 punkty umiejętność + 2 pkty za karte = 4pkt
- 2 karty, pierwsza daje mi 2x2+2 za kartę czyli 6, druga tak samo czyli 12 punktów.
- 3 karty, pierwsza daje 2x3=6 +2 za karte=8, skoro mamy takich kart 3 to suma = 24 pkt

2. Ognilla- czy nie jest przegięta? Jeżeli wystawie w drugim sezonie, mogę wziąć co turę dowolne najlepiej punktujące wydarzenie? Dałoby to 3, w ekstremalnych przypadkach 4 zdarzenia....

3. Niebiański Most - można położyć tylko jedną kartę na niej? Inna opcja wydaje się bez sensu, ale dla pewności pytam.

4. Srebrzyste źródło - Zagraj tę kartę pod kartę budowli w swoim mieście, czy ta karta zajmuje miejsce w mieście czy jest jako dodatkowa skoro ją się podsuwa? Czy skoro tą kartę posuwam i jest zakryta to w dalszym ciągu na koniec gry jest warta 2 punkty?
szleszym
Posty: 38
Rejestracja: 11 cze 2019, 07:56
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Everdell

Post autor: szleszym »

rand pisze: 28 sty 2020, 22:46 Takie pare pytań mi się nasuwa po kupieniu dodatku:
1. Mistrz żołędziówki, nie do końca rozumiem punktacje, czy jeżeli mamy 3 scenariusze:
- 1 karta, 2 punkty umiejętność + 2 pkty za karte = 4pkt
- 2 karty, pierwsza daje mi 2x2+2 za kartę czyli 6, druga tak samo czyli 12 punktów.
- 3 karty, pierwsza daje 2x3=6 +2 za karte=8, skoro mamy takich kart 3 to suma = 24 pkt

2. Ognilla- czy nie jest przegięta? Jeżeli wystawie w drugim sezonie, mogę wziąć co turę dowolne najlepiej punktujące wydarzenie? Dałoby to 3, w ekstremalnych przypadkach 4 zdarzenia....

3. Niebiański Most - można położyć tylko jedną kartę na niej? Inna opcja wydaje się bez sensu, ale dla pewności pytam.

4. Srebrzyste źródło - Zagraj tę kartę pod kartę budowli w swoim mieście, czy ta karta zajmuje miejsce w mieście czy jest jako dodatkowa skoro ją się podsuwa? Czy skoro tą kartę posuwam i jest zakryta to w dalszym ciągu na koniec gry jest warta 2 punkty?
1. Za 3 karty Mistrz żołędziówki miałbyś 18 punktów (jest to nawet napisane w indeksie karty w instrukcji):
#1 karta - 2pkt. bazowe + 2pkt. za #2 kartę + 2pkt. za #3 kartę = 6pkt.
#2 karta - 2pkt. bazowe + 2pkt. za #1 kartę + 2pkt. za #3 kartę = 6pkt.
#3 karta - 2pkt. bazowe + 2pkt. za #1 kartę + 2pkt. za #2 kartę = 6pkt.
Bonusowe punkty dostajesz za każdego innego Mistrza żołędziówki, czyli analogicznie do powyższego za dwie karty dostałbyś łącznie 8pkt., a za jedną tylko 2pkt.

2. Są takie głosy na BGG, ale wg FAQ każda legendarna karta może być potencjalnie przegięta.

3. Tak.

4. Nie zajmuje miejsca w mieście (jak każda legendarna karta). Tak, daje punkty na koniec
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Everdell

Post autor: Nidav »

rand pisze: 28 sty 2020, 22:46 2. Ognilla- czy nie jest przegięta? Jeżeli wystawie w drugim sezonie, mogę wziąć co turę dowolne najlepiej punktujące wydarzenie? Dałoby to 3, w ekstremalnych przypadkach 4 zdarzenia....
Niemniej jest całkiem droga i wymiana z Królowej to też albo 5 jagód albo postawienie Pałacu, który do tanich nie należy. Zatem przy dobrym starcie może w wiośnie uda się zagrać, ale zazwyczaj jest to kosztem rozwoju silnika, zatem coś za coś - ja przykładowo staram się nie wysyłać pionków po wydarzenia aż do lata co najmniej, bo szkoda tracić ruch, który może pomóc w rozbudowie, na czysto punktowe zgarnięcie czegoś. Nie wspominając o tym, że gracze mogą się na wydarzeniach skupić i te najlepiej punktujące wezmą szybko + do niektórych wydarzeń trzeba się chociaż trochę przygotować, żeby w ogóle móc je zgarnąć. No ale jest to mocna karta. Tak samo jak Opera w Oleandrach przykładowo, dzięki której ostatnio widziałem, jak ktoś zgarnął 12 punktów (nie wspominając o punktach bazowych). Myszko tak samo, jeśli się dobrze zagra i zgarnie sporo wydarzeń. Ogólnie, jak już zostało powiedziane, każda karta z Legend może wydawać się przegięta ;)
Awatar użytkownika
rand
Posty: 491
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 118 times
Been thanked: 88 times

Re: Everdell

Post autor: rand »

Dzięki śliczne za pomoc, niemniej podczas dzisiejszej partii z żoną znów nasunęła się pewna wątpliwość.
Żona położyła niebiański most, no i teraz jeśli weźmie za darmo architekta i położy znacznik zajętości jest ok. Jeżeli dalej dzięki mostowi postawi inną kartę dajmy na to zamek to czy może za darmo postawić króla? Czy w tym momencie znacznik zajętości powinien być przełożony z mostu na zamek?
Awatar użytkownika
hrachubi
Posty: 397
Rejestracja: 17 sty 2013, 20:07
Lokalizacja: Pruszków
Has thanked: 55 times
Been thanked: 10 times

Re: Everdell

Post autor: hrachubi »

Mam takie 2 pytania:

1. Gdy np. na karcie jest tekst mówiący o przeniesieniu robotnika na Pole Akcji, to przez Pole Akcji mam rozumieć jakiekolwiek miejsce gdzie mogę postawić robotnika czyli zarówno Karty w Mieście, Leśne Polany, Wydarzenia, Podróż i inne? Czy tylko akcje podstawowe?

2. Czy akcja karty Karczma dotyczy tylko zwykłych budynków i stworzeń czy również unikatowych? (Zagraj stworzenie lub budynek z łąki płacąc 3 surowce mniej).
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Everdell

Post autor: Nidav »

1. Zazwyczaj jest na kartach sprecyzowane o co chodzi, czyli np. podstawowe pola akcji, przez co rozumie się pola nad Łąką. Zatem zależy o jaką kartę pytasz - chyba, że chodzi o np. Strażnika Leśnego, o ile mnie pamięć nie myli, bo on pozwala przenieść swojego robotnika gdzie zechcesz. Wtedy faktycznie możesz go przenieść gdzie Ci się żywnie podoba, ale oczywiście jeśli chcesz iść na Wydarzenie, to musisz spełniać warunki, a na podróż możesz iść tylko Jesienią.

2. Dotyczy wszystkich kart, bez różnicy czy są unikatowe czy zwykłe.
Bujaro
Posty: 13
Rejestracja: 04 lut 2019, 11:32

Re: Everdell

Post autor: Bujaro »

Zastanawia mnie jedna rzecz w dodatku "Legendy". Instrukcja mówi, że "każda legendarna karta tworzy i zajmuje dodatkowe miejsce w mieście gracza". Jak to rozumiecie? Jeśli zagram legendarną kartę za darmo i odrzucę kartę, która na to pozwala (jej nazwa jest na czerwonej wstędze), to ta legendarna karta zajmuje jakby 16-te miejsce w mieście? Więc docelowo zagranie legendarnej budowli i legendarnego stworzenia "rozciąga" miasto do 17 kart? Czy też tak to rozumiecie?
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 276
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 64 times
Been thanked: 110 times

Re: Everdell

Post autor: yaro_ »

Bujaro pisze: 06 lut 2020, 12:42 Zastanawia mnie jedna rzecz w dodatku "Legendy". Instrukcja mówi, że "każda legendarna karta tworzy i zajmuje dodatkowe miejsce w mieście gracza". Jak to rozumiecie? Jeśli zagram legendarną kartę za darmo i odrzucę kartę, która na to pozwala (jej nazwa jest na czerwonej wstędze), to ta legendarna karta zajmuje jakby 16-te miejsce w mieście? Więc docelowo zagranie legendarnej budowli i legendarnego stworzenia "rozciąga" miasto do 17 kart? Czy też tak to rozumiecie?
Dokładnie tak. Natomiast wczoraj grałem z Niebiańskim mostem i ona mówi żeby budowaną kartę położyć na tym moście.
W takim wypadku sam most nie zajmuje miejsca, ale co z budynkiem położonym na nim ?
Julka182
Posty: 50
Rejestracja: 23 kwie 2019, 11:54
Has thanked: 30 times
Been thanked: 5 times

Re: Everdell

Post autor: Julka182 »

yaro_ pisze: 06 lut 2020, 12:56
Bujaro pisze: 06 lut 2020, 12:42 Zastanawia mnie jedna rzecz w dodatku "Legendy". Instrukcja mówi, że "każda legendarna karta tworzy i zajmuje dodatkowe miejsce w mieście gracza". Jak to rozumiecie? Jeśli zagram legendarną kartę za darmo i odrzucę kartę, która na to pozwala (jej nazwa jest na czerwonej wstędze), to ta legendarna karta zajmuje jakby 16-te miejsce w mieście? Więc docelowo zagranie legendarnej budowli i legendarnego stworzenia "rozciąga" miasto do 17 kart? Czy też tak to rozumiecie?
Dokładnie tak. Natomiast wczoraj grałem z Niebiańskim mostem i ona mówi żeby budowaną kartę położyć na tym moście.
W takim wypadku sam most nie zajmuje miejsca, ale co z budynkiem położonym na nim ?
Również ta karta nie zajmuje miejsca w mieście.

https://boardgamegeek.com/thread/213388 ... 2#31014802
Julka182
Posty: 50
Rejestracja: 23 kwie 2019, 11:54
Has thanked: 30 times
Been thanked: 5 times

Re: Everdell

Post autor: Julka182 »

Mam wątpliwość co do wydarzenia „schwytanie złodziei żołędzi” -> gdy zdobędziesz tę kartę umieść pod nią do 2 stworzeń ze swojego miasta.

Czy umieszczone tam stworzenia zostają pod karta do końca gry? I wtedy punktowane są po 3pkt za każde stworzenie a nie są punktowane według punktów z karty?
bargaw
Posty: 12
Rejestracja: 03 gru 2019, 15:13

Re: Everdell

Post autor: bargaw »

A ja mam pytanie odnośnie legend. Czy można je traktować jako unikaty, gdy np. Teatr punktuje za każde unikatowe stworzenie w mieście . Czy legendy wowczas nie bierze sie pod uwagę?
Julka182
Posty: 50
Rejestracja: 23 kwie 2019, 11:54
Has thanked: 30 times
Been thanked: 5 times

Re: Everdell

Post autor: Julka182 »

bargaw pisze: 09 lut 2020, 19:09 A ja mam pytanie odnośnie legend. Czy można je traktować jako unikaty, gdy np. Teatr punktuje za każde unikatowe stworzenie w mieście . Czy legendy wowczas nie bierze sie pod uwagę?
Nie, legendarna karta to legendarna karta.
Ani unikatowa ani zwykła.


https://boardgamegeek.com/article/29592852#29592852
picu
Posty: 4
Rejestracja: 16 gru 2012, 12:51

Re: Everdell

Post autor: picu »

hej
w instrukcji nie ma mowy kiedy dobierać karty
zatem czy dobrze myślę, że mogę dobrać kartę wtedy gdy:
1. postawimy robotnika na polu (polanie), które to umożliwia czyli weź surowiec i kartę (lub kilka)
oraz
2. gdy wyraźnie mówi o tym "wybudowana" karta?
pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
michcic
Posty: 190
Rejestracja: 18 paź 2014, 09:43
Has thanked: 13 times
Been thanked: 42 times

Re: Everdell

Post autor: michcic »

picu pisze: 19 mar 2020, 12:33 hej
w instrukcji nie ma mowy kiedy dobierać karty
zatem czy dobrze myślę, że mogę dobrać kartę wtedy gdy:
1. postawimy robotnika na polu (polanie), które to umożliwia czyli weź surowiec i kartę (lub kilka)
oraz
2. gdy wyraźnie mówi o tym "wybudowana" karta?
pzdr
Piotr
Tak, dodatkowo możesz dobrać dwie karty (z łąki) przy akcji przygotowanie do nowej pory roku (lato).
Członek Stowarzyszenia Pamper - Grupa Testerska - organizatora Designer Camp.
Game developer w wydawnictwie Go On Board.

Dziękuję za pomoc w zakupach: grabash4u, Quaku, Banan2, donmakaron
picu
Posty: 4
Rejestracja: 16 gru 2012, 12:51

Re: Everdell

Post autor: picu »

faktycznie
teraz dopiero doczytałem
dzięki za pomoc
pzdr
Piotr
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1401
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Everdell

Post autor: raiden25 »

Pytanie do gry solo.
Zagrywam kartę na stół, następnie:
A) rozpatruje jej efekt a potem dokładam kartę do Polany i rzucałam kością dla Krostawca
Czy
B) dokładam kartę i rzucam kością, następnie rozpatruje efekt swojej karty
??
Ostatnio zmieniony 05 kwie 2020, 15:28 przez raiden25, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Everdell

Post autor: RasTafari »

W instrukcji masz kolejność podaną i jest tam napisane, że najpierw dokładasz kartę na łące a dopiero potem odpalasz efekt z karty więc ja bym zagrał: dokładam nową kartę na łąkę, rozpatruję jej efekt (czyli cała sekwencja grania kart) i dopiero wtedy kostka.
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
2010cobra25
Posty: 32
Rejestracja: 17 lut 2011, 21:42
Lokalizacja: Józefów woj.lubelskie
Has thanked: 1 time

Re: Everdell

Post autor: 2010cobra25 »

Pytania odnośnie wersji solo :
1: Czy po zagraniu każdej karty nawet tej którą uzyskujemy za darmo z innej karty ,rzucamy kością krostawca ?
2: Czy w grze solo gramy wszystkimi kartami ? czy unikatowe odrzucamy ?
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 576
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 457 times
Been thanked: 307 times

Re: Everdell

Post autor: vikingowa »

2010cobra25 pisze: 03 kwie 2020, 12:16 Pytania odnośnie wersji solo :
1: Czy po zagraniu każdej karty nawet tej którą uzyskujemy za darmo z innej karty ,rzucamy kością krostawca ?
2: Czy w grze solo gramy wszystkimi kartami ? czy unikatowe odrzucamy ?
1. Tak
2. Gramy wszystkimi kartami
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1401
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Everdell

Post autor: raiden25 »

RasTafari pisze: 25 mar 2020, 07:18 W instrukcji masz kolejność podaną i jest tam napisane, że najpierw dokładasz kartę na łące a dopiero potem odpalasz efekt z karty więc ja bym zagrał: dokładam nową kartę na łąkę, rozpatruję jej efekt (czyli cała sekwencja grania kart) i dopiero wtedy kostka.
Oglądałem jakiś tutorial i właśnie było trochę tak tak jak w instrukcji. Czy gdy ty budujesz kartę, Krostawiec zdobywa swoją. Opis kolejności o którym mówisz nie jest do Solo i równie dobrze można za jego pomocą zagrać w dwie strony jeśli chodzi o Solo.
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Everdell

Post autor: RasTafari »

raiden25 pisze:Opis kolejności o którym mówisz nie jest do Solo
Nie jest nie jest, ale jest opisem działania gry a w trybie solo nie ma innych specjalnych objaśnień żeby grać inaczej więc ja zawsze jeśli gdzieś nie stoi napisane inaczej kieruję się podstawowymi zasadami (no chyba, że instrukcja jest nieprecyzyjna :wink: ).
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
beehn
Posty: 12
Rejestracja: 24 lis 2016, 11:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Everdell

Post autor: beehn »

Mam wątpliwość co do działania połączenia kart uniwersytet i pasterz:

Uniwersytet: Odrzuć stworzenie albo budowlę ze swojego miasta. Weź z puli surowce widniejące w koszcie karty następnie weź 1 dowolny surowiec + 1 PZ.

Pasterz: koszt budowy to 3 jagody (dla przeciwnika).

W momencie gdy chce odrzucić pasterza przy pomocy uniwersytetu to kto powinien otrzymać 3 jagody z kosztu budowy?

Pozdr.
ODPOWIEDZ