Tainted Grail: Upadek Avalonu / The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3360
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1119 times
Been thanked: 1288 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: seki »

A ja uważam, że jak najbardziej można spodziewać się wersji retailowej. Większość tytułów od AR które ujrzały światło dzienne było wydane do sklepów: This war of mine, Nemesis, Lords of hellas.
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 182 times
Been thanked: 144 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: aduko »

seki pisze: 13 sie 2020, 14:46 A ja uważam, że jak najbardziej można spodziewać się wersji retailowej. Większość tytułów od AR które ujrzały światło dzienne było wydane do sklepów: This war of mine, Nemesis, Lords of hellas.
Ale tylko TG nie ma polskiego wydawcy, znaczy się ma, są nim AR.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11078
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3382 times
Been thanked: 3278 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: japanczyk »

No i LoH sie mega slabo sprzedał
SeigeStorm tez nie zostal wydany
Awatar użytkownika
addekk
Posty: 642
Rejestracja: 28 gru 2018, 11:54
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 103 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: addekk »

japanczyk pisze: 13 sie 2020, 15:23 No i LoH sie mega slabo sprzedał
SeigeStorm tez nie zostal wydany
Słabo się sprzedał ? Wydawało mi się że w pewnym momencie w sklepach nie było wgl LOH i nakład się wyprzedał ale może mi się tylko wydawało.
Weźże chodźże grać BGG
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11078
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3382 times
Been thanked: 3278 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: japanczyk »

addekk pisze: 13 sie 2020, 15:33
japanczyk pisze: 13 sie 2020, 15:23 No i LoH sie mega slabo sprzedał
SeigeStorm tez nie zostal wydany
Słabo się sprzedał ? Wydawało mi się że w pewnym momencie w sklepach nie było wgl LOH i nakład się wyprzedał ale może mi się tylko wydawało.
To mocny offtop, ale nie - (mogę się mylić) ale sklepy nie towarowaly LoHa bo się słabo sprzedawał i leżał na magazynie u PHALANXow
Zreszta gdyby się tak dobrze sprzedał to poszłyby dodatki, a jest pusto w tym temacie
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4116
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 270 times
Been thanked: 938 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: brazylianwisnia »

Raz bylo wspomniane ze AR bedzie mial naklad dla Polskich sklepow ale nie wiem czy nie uleglo to zmianie. Bankowo bedzie sprzedaz po drugiej fali przez gamefound a pozniej zapewne zrobia drugiego KSa. Gra zbiera dobre oceny, buduje popularność wiec to sa pieniadze lezace na ulicy.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
addekk
Posty: 642
Rejestracja: 28 gru 2018, 11:54
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 103 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: addekk »

Mysle że druga kampania to tylko kwestia czasu ciekawe czy jakiś polski wydawca się zainteresuję.
Żeby nie ciągnąc całkiem offtopu
Ktoś już grał i znalazł jakąś parę bohaterów która się względnie uzupełnia?
I w drugą stronę która para bohaterów działa bardzo źle żeby się przypadkiem w nią nie wpakować ?
Myslalem nad Niamph i Beorgiem ale chyba to akurat najbardziej podobne do siebie postacie
Weźże chodźże grać BGG
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: grzeslaw90 »

addekk pisze: 13 sie 2020, 16:09 Mysle że druga kampania to tylko kwestia czasu ciekawe czy jakiś polski wydawca się zainteresuję.
Żeby nie ciągnąc całkiem offtopu
Ktoś już grał i znalazł jakąś parę bohaterów która się względnie uzupełnia?
I w drugą stronę która para bohaterów działa bardzo źle żeby się przypadkiem w nią nie wpakować ?
Myslalem nad Niamph i Beorgiem ale chyba to akurat najbardziej podobne do siebie postacie
Czerw i Arev super sobie razem radzą - obie postacie są zbalansowane pod kątem umiejętności i niczego im nie brakuje.
Beor i Ailei się nawzajem uzupełniają. Ot takie skrajności. Zabawnie się nimi gra w parze :D
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3360
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1119 times
Been thanked: 1288 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: seki »

grzeslaw90 pisze: 13 sie 2020, 16:22 Beor i Ailei się nawzajem uzupełniają. Ot takie skrajności. Zabawnie się nimi gra w parze :D
To uzupełniają się czy gryzą? Nie bardzo wiadomo.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: grzeslaw90 »

seki pisze: 13 sie 2020, 17:02
grzeslaw90 pisze: 13 sie 2020, 16:22 Beor i Ailei się nawzajem uzupełniają. Ot takie skrajności. Zabawnie się nimi gra w parze :D
To uzupełniają się czy gryzą? Nie bardzo wiadomo.
Beor dobrze nawala a Ailei dobrze gada :D w taki sposób się uzupełniają.

A śmiesznie się nimi gra, bo na ogólnym przykładzie Beor rozpętał awanturę a Ailei ją deeskalowała :D
tommyray
Posty: 1336
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 413 times
Been thanked: 566 times
Kontakt:

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: tommyray »

Na BGG znalazłem bardzo ciekawe uwagi użytkownika Hector_Xavier. Niektóre uwagi nieoczywiste a jednak interesujące, jak np. nie eksplorowanie lokacji do cna przy pierwszych wizytach. Może kogoś zainspirują.
Punkty 3, 6 i 7 zdają się być dobrymi kandydatami do zastosowania:
Spoiler:
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2577
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1171 times
Been thanked: 461 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: polwac »

tommyray pisze: 13 sie 2020, 18:48 Na BGG znalazłem bardzo ciekawe uwagi użytkownika Hector_Xavier. Niektóre uwagi nieoczywiste a jednak interesujące, jak np. nie eksplorowanie lokacji do cna przy pierwszych wizytach. Może kogoś zainspirują.
Punkty 3, 6 i 7 zdają się być dobrymi kandydatami do zastosowania:
Spoiler:
Do tego jakby ktoś nie wiedział to AR stworzyło oficjalny poradnik
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
mnw
Posty: 319
Rejestracja: 15 sty 2010, 17:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 84 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: mnw »

Czy dobrze wnioskuję, że ten potencjalny grind z menhirami jest problemem kampanii z podstawki, a pozostałe będą miały inną mechanikę?
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4116
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 270 times
Been thanked: 938 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: brazylianwisnia »

Po pierwsze to nie jest problem a tym jest ta gra. Zarzadzaniem zasobami i kombinowaniem jak je zdobyć. Survival jest czescia tej gry i wszystkie 3 kampanie z podstawki beda sie krecic wokol menhirow.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1220
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 385 times
Been thanked: 265 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Deem »

brazylianwisnia pisze: 14 sie 2020, 21:58 wszystkie 3 kampanie z podstawki beda sie krecic wokol menhirow.
Hmmm na pewno? Patrząc na to fabularnie menhirów może jeszcze nie być w pierwszej kampanii i mogą już nie być potrzebne w trzeciej (licząc kolejność kampaniI chronologią świata)
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
Gribbler
Posty: 542
Rejestracja: 11 wrz 2019, 22:24
Has thanked: 121 times
Been thanked: 393 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Gribbler »

Deem pisze: 14 sie 2020, 22:21
brazylianwisnia pisze: 14 sie 2020, 21:58 wszystkie 3 kampanie z podstawki beda sie krecic wokol menhirow.
Hmmm na pewno? Patrząc na to fabularnie menhirów może jeszcze nie być w pierwszej kampanii i mogą już nie być potrzebne w trzeciej (licząc kolejność kampaniI chronologią świata)
Mam nadzieję, że menhiry będą dalej. Może jestem w mniejszości, ale zabawa z zasobami bardzo mi się podoba. W połączeniu z ciekawą fabułą gra daje dużo frajdy.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4116
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 270 times
Been thanked: 938 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: brazylianwisnia »

Deem pisze: 14 sie 2020, 22:21
brazylianwisnia pisze: 14 sie 2020, 21:58 wszystkie 3 kampanie z podstawki beda sie krecic wokol menhirow.
Hmmm na pewno? Patrząc na to fabularnie menhirów może jeszcze nie być w pierwszej kampanii i mogą już nie być potrzebne w trzeciej (licząc kolejność kampaniI chronologią świata)
Tak. W fall of avalon gralem tylko kilka godzin i to w prototyp wiec nie znam fabuly ale zakladam ze w ostatniej kampanii przyplywamy po osiedleniu sie pierwszych ludzi na Avalonie wiec pewnie juz beda a w last knight cos tam jeszcze bedzie istniec. Zasoby to jedna z głównych mechanik a menhiry maja spowalniac eksploracje wiec nie znikna tak poprostu.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
tomekmani3k
Posty: 600
Rejestracja: 29 lip 2015, 19:26
Has thanked: 59 times
Been thanked: 144 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: tomekmani3k »

Zastanawiam się nad kupnem gry ale niestety dostępna jest tylko z drugiej ręki. Do tej pory recenzję które oglądałem i czytałem bardzo zachwycały się nad ta grą ale dziś trafiłem na jedną która mówi że do 10 godzin jest fajna ale potem już męcząca powtarzalnością decyzji związana z przeżyciem co strasznie spowalnia przygodę. Czy osoby które grały maja podobne odczucia?
Wiem że nie ma jeszcze dodatkowych kampanii z SG ale czy orientuję się ktoś jak bardzo maja zmieniać grę? Czy wystarczy mi podstawowa gra czy raczej szukac ofert z SG? A może czekać aż kiedyś bedzie dodruk, druga kampania z ewentualnymi poprawkami? Zupełnie nie mam doświadczenia w grach tego wydawnictwa.
feniks_ciapek
Posty: 2301
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1608 times
Been thanked: 936 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: feniks_ciapek »

tomekmani3k pisze: 17 sie 2020, 22:33 Zastanawiam się nad kupnem gry ale niestety dostępna jest tylko z drugiej ręki. Do tej pory recenzję które oglądałem i czytałem bardzo zachwycały się nad ta grą ale dziś trafiłem na jedną która mówi że do 10 godzin jest fajna ale potem już męcząca powtarzalnością decyzji związana z przeżyciem co strasznie spowalnia przygodę. Czy osoby które grały maja podobne odczucia?
Przejrzyj ten wątek, znajdziesz sporo różnych opinii na ten temat.
tommyray
Posty: 1336
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 413 times
Been thanked: 566 times
Kontakt:

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: tommyray »

tomekmani3k pisze: 17 sie 2020, 22:33 Zastanawiam się nad kupnem gry ale niestety dostępna jest tylko z drugiej ręki. Do tej pory recenzję które oglądałem i czytałem bardzo zachwycały się nad ta grą ale dziś trafiłem na jedną która mówi że do 10 godzin jest fajna ale potem już męcząca powtarzalnością decyzji związana z przeżyciem co strasznie spowalnia przygodę. Czy osoby które grały maja podobne odczucia?
Wiem że nie ma jeszcze dodatkowych kampanii z SG ale czy orientuję się ktoś jak bardzo maja zmieniać grę? Czy wystarczy mi podstawowa gra czy raczej szukac ofert z SG? A może czekać aż kiedyś bedzie dodruk, druga kampania z ewentualnymi poprawkami? Zupełnie nie mam doświadczenia w grach tego wydawnictwa.
Jeżeli świadomie kupujesz to i będziesz świadom jak zminimalizować czy też "zmitygować" problem powtarzalności mechanik i pewnych rozwiązań skutkujących u niektórych tzw. grindem czy też farmieniem.
Innymi słowy: to od decyzji gracza, planowania swoich akcji i ich uskuteczniania będzie zależało czy pojawi się lub nie owe żmudne farmienie, lub czy powtarzalność pewnych lokacji będzie miała miejsce lub nie (np. całkiem dobra choć nieintuicyjna porada - nie ma musu eksplorowania do cna wszystkiego za pierwszą wizytą w danej lokacji).

Najlepiej podejść do tego tak: w tej grze z powodu jej kampanijnego i wielogodzinnego charakteru jest dużo farmienia, dużo powtórnych eksploracji miejsc, i dużo powtarzalności czysto mechanicznej. Przyjmij to jako podstawę swoich wyobrażeń o tej grze, przygotuj się na to - w ten sposób unikniesz rozczarowania, a możliwe że i znajdziesz takie sposoby na uniknięcie, minimalizację tych "wad" (dyskusyjne czy to wady), że one po prostu znikną, albo staną się właśnie pozytywami.
Lukić
Posty: 237
Rejestracja: 28 mar 2019, 09:31
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 49 times
Been thanked: 71 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Lukić »

feniks_ciapek pisze: 17 sie 2020, 23:25
tomekmani3k pisze: 17 sie 2020, 22:33 Zastanawiam się nad kupnem gry ale niestety dostępna jest tylko z drugiej ręki. Do tej pory recenzję które oglądałem i czytałem bardzo zachwycały się nad ta grą ale dziś trafiłem na jedną która mówi że do 10 godzin jest fajna ale potem już męcząca powtarzalnością decyzji związana z przeżyciem co strasznie spowalnia przygodę. Czy osoby które grały maja podobne odczucia?
Przejrzyj ten wątek, znajdziesz sporo różnych opinii na ten temat.
Nastaw się, że to de facto gra paragrafowa z figurkami i rozbudowanym systemem walki w formie pasjansa. Jak dla mnie miodzio.
W kolejności czego w tej grze jest najwięcej a czego najmniej:
dużo czytania -> chodzenia od lokacji do lokacji -> dokonywania wyborów fabularnych -> walki -> zbierania surowców

Takie są moje odczucia po pięciu rozdziałach. Grind nie przeszkadza. Przynajmniej na początku te surowce jakoś tak same wpadają z różnych walk i zadań.
...słaba ta gra, nawet nie ma premii za przejście przez start...
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: grzeslaw90 »

Moje zaś odczucia po dojściu do rozdziału 8 - sam grind nie przeszkadza ale zaczyna coś przeszkadzać w grindzie przez co robi się już mniej przyjemnie niż w poprzednich rozdziałach.
Eksploracja staje się wolniejsza i mniej dokładna - łatwo coś po drodze pominąć przez co płacisz jeszcze większym czasem, bo cały czas coś Ci przeszkadza. Chyba, że uda Ci się idealnie wstrzelić wyborami to wtedy jest bardzo przyjemnie :)
Po takim czasie zauważasz błędy w rozwoju postaci - od siebie dodam, że na początku skupiłem się jedynie na atrybutach olewając obie talie. Trzeba jednak znaleźć kompromis i również dopieścić talie, bo co Ci po dwóch punktach odwagi jak karty w podstawowej talii walki, które się tym kluczem łączą są meh. Warto przejrzeć zarówno karty z talii rozwojów jak i umiejętności i obmyślić co z nich jest potrzebne, aby postać rozwijała się liniowo wraz z postępem kampanii, bo zagrożenia stają się coraz silniejsze. Osobiście bardzo podoba mi się umiejętność zamieniająca X na 1x - taki Ostateczny Cios z talii podstawowej już nie kończy sekwencji :D

Podsumowując - gra jest piękna, opisy i narracja są cudowne, gra się super, jeśli wiesz co robisz. Popełniając błędy spodziewaj się wpierdzielu od gry. Od siebie polecę jeszcze żeby przejść pierwsze 3-4 rozdziały kilka razy a walki ćwiczyć na sucho - nabiera się wtedy obycia i od razu gra się przyjemniej :) no i masz kilka zapisanych stanów gry i możesz wrócić do dowolnego z nich :)
Awatar użytkownika
sin
Posty: 673
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: sin »

tomekmani3k pisze: 17 sie 2020, 22:33 Wiem że nie ma jeszcze dodatkowych kampanii z SG ale czy orientuję się ktoś jak bardzo maja zmieniać grę? Czy wystarczy mi podstawowa gra czy raczej szukac ofert z SG? A może czekać aż kiedyś bedzie dodruk, druga kampania z ewentualnymi poprawkami? Zupełnie nie mam doświadczenia w grach tego wydawnictwa.
Opinie co do samej rozgrywki opinie pojawiły się wyżej, więc ode możliwe warianty zakupu gry:
  • Kupić z drugiej ręki - drożej, szybko (podstawka, bo na zawartość drugiej fali i tak trzeba będzie poczekać)
  • Poczekać na ponowne otwarcie pledge managera (planowane po zakończeniu 2 fali ENG - czyli +/- początek 2021, źródło) i porozumieć się z kimś, kto wsparł, aby domówił do zamówienia interesujący Cię pakiet - taniej, ale wolniej, prawdopodobnie też bez możliwości sundropa
  • Poczekać na wersję retail lub/i drugiego kickstartera - najwolniej i pewnie również drożej. W nowej edycji mogą być poprawione błędy (chociaż wygląda na to, że w polskiej wersji jest ich wyjątkowo mało), potencjalny retail będzie uboższy w stosunku do KS, a nowy KS mógłby dodać nową zawartość (chociaż same nowości na pewno też byyłby do zamówienia oddzielnie, bez komponentów z pierwszej kampanii). Biorąc pod uwagę sukces gry oraz model działania przy Nemesis uważam, że ponowy KS lub/i retail są bardzo prawdopodobne.
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4116
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 270 times
Been thanked: 938 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: brazylianwisnia »

Lukić pisze: 18 sie 2020, 09:00
feniks_ciapek pisze: 17 sie 2020, 23:25
tomekmani3k pisze: 17 sie 2020, 22:33 Zastanawiam się nad kupnem gry ale niestety dostępna jest tylko z drugiej ręki. Do tej pory recenzję które oglądałem i czytałem bardzo zachwycały się nad ta grą ale dziś trafiłem na jedną która mówi że do 10 godzin jest fajna ale potem już męcząca powtarzalnością decyzji związana z przeżyciem co strasznie spowalnia przygodę. Czy osoby które grały maja podobne odczucia?
Przejrzyj ten wątek, znajdziesz sporo różnych opinii na ten temat.
Nastaw się, że to de facto gra paragrafowa z figurkami i rozbudowanym systemem walki w formie pasjansa. Jak dla mnie miodzio.
W kolejności czego w tej grze jest najwięcej a czego najmniej:
dużo czytania -> chodzenia od lokacji do lokacji -> dokonywania wyborów fabularnych -> walki -> zbierania surowców

Takie są moje odczucia po pięciu rozdziałach. Grind nie przeszkadza. Przynajmniej na początku te surowce jakoś tak same wpadają z różnych walk i zadań.
Zdecydowanie nie jest to gra paragrafowa. Fabula jest nieliniowa to tak ale gra nie ma wiele wspolnego z paragrafowka bo jednak jest tu bardzo duzo gameplayu. Dla niektoruch jak widac to az za duzo. Sam fakt ze mozesz isc przed siebie, lejac na fabule kłóci sie z paragrafowka.

Określiłbym ze to gra survivalowa, z duzo iloscia fabuly, wyborow. Tzw story driven game. Mamy tu sporo farmienia jak na taki typ przystalo, rozwoj bohaterow, zarządzanie zasobami, deckbuilding a nawet worker placement(gdzie robotnikami sa bohatetowie odpalajacy akcje lokacji za energie).
Nie polecam nastawiac sie jak na cRPG na planszy(wiem, troche dziwne okreslenie). Takze jak ktos lubi zarówno ciekawa fabule, wybory, eksploracje ale takze zarzadzanie zasobami, optymalizacje, survical to gra powinna mu sie bardzo spodobac.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Lukić
Posty: 237
Rejestracja: 28 mar 2019, 09:31
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 49 times
Been thanked: 71 times

Re: Tainted Grail: The Fall of Avalon (Krzysztof Piskorski, Marcin Świerkot)

Post autor: Lukić »

brazylianwisnia pisze: 18 sie 2020, 11:20
Lukić pisze: 18 sie 2020, 09:00

Nastaw się, że to de facto gra paragrafowa z figurkami i rozbudowanym systemem walki w formie pasjansa. Jak dla mnie miodzio.
Zdecydowanie nie jest to gra paragrafowa. Fabula jest nieliniowa to tak ale gra nie ma wiele wspolnego z paragrafowka bo jednak jest tu bardzo duzo gameplayu. Dla niektoruch jak widac to az za duzo. Sam fakt ze mozesz isc przed siebie, lejac na fabule kłóci sie z paragrafowka.
Widzę, że inaczej patrzymy na to czym jest/może być paragrafówka. Ja to widzę tak:
Masz kartę kampanii, na której sobie skrupulatnie odnotowujesz zdobywane statusy. Większość eksploracji to kilka opcji wyboru w stylu: jeśli masz status X, możesz wybrać paragraf 1, jeśli masz status Y to możesz wybrać paragraf 2, a jak nie masz tych statusów, możesz wybrać paragraf nr 3. Jak już wybierzesz jedną z opcji i zapoznasz się z opisaną narracją dla Twojego wyboru (ewentualnie powalczysz, tudzież stracisz lub zyskasz zasoby), na koniec zazwyczaj uzupełniasz kartę kampanii o kolejny status. To z kolei pozwala Ci w innej lokacji wybrać dodatkowe opcje dialogowe, które są niezbędne do pchnięcia fabuły do przodu. Dla mnie jest to kwintesencja paragrafówki.
...słaba ta gra, nawet nie ma premii za przejście przez start...
ODPOWIEDZ