Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
wiLLiq
Posty: 27
Rejestracja: 26 mar 2019, 22:37
Been thanked: 3 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: wiLLiq »

Kajak pisze: 17 maja 2024, 23:02 Było grane na 4 palniki, najnowszymi rasami, ze wszystkimi możliwymi oficjalnymi dodatkami.
Nie są przegięte ,gra się nimi fajnie.
Punktacja:
Lyra 46pt ( i jest to rekord punktowy we wszystkich moich 11 dotychczasowych grach)
W pierwszej rozgrywce nowa frakcja ustanowiles swoj najlepszy wynik w historii gry... to chyba wlasnie sa lekko przegiete?
Czy to byla jakas stala grupa Eclipsowa czy wyszlo debiutanci vs weterani?

Poza tym jak bys ocenil nowe rasy kolorystycznie?
Na zdjeciach wypadaja troche blado... to kwestia jakosci zdjecia czy na zywo tez tak jest?
Zwlaszcza ten brazowy sie mocno wtapia w tla. Szary vs bialy mechy ma duzy kontrast?
pzdr
wiLQ
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4051
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: AkitaInu »

wiLLiq pisze: 23 maja 2024, 15:27
Kajak pisze: 17 maja 2024, 23:02 Było grane na 4 palniki, najnowszymi rasami, ze wszystkimi możliwymi oficjalnymi dodatkami.
Nie są przegięte ,gra się nimi fajnie.
Punktacja:
Lyra 46pt ( i jest to rekord punktowy we wszystkich moich 11 dotychczasowych grach)
W pierwszej rozgrywce nowa frakcja ustanowiles swoj najlepszy wynik w historii gry... to chyba wlasnie sa lekko przegiete?
Czy to byla jakas stala grupa Eclipsowa czy wyszlo debiutanci vs weterani?

Poza tym jak bys ocenil nowe rasy kolorystycznie?
Na zdjeciach wypadaja troche blado... to kwestia jakosci zdjecia czy na zywo tez tak jest?
Zwlaszcza ten brazowy sie mocno wtapia w tla. Szary vs bialy mechy ma duzy kontrast?
Szary jest przezroczysty wiec tu nie ma problemu, braz tez, nie widze zadnego problemu :) moze czerwony eridiani i pomaranczowa lyra troche mniej ale na planszy mozna spokojnie wszystko rozroznic.

U nas wczoraj magellanie skonczyli na 44, lyra 26, exiles 35 a terranie na 31. Ale takie wyniki mialem juz hydranami czy draco, wiec po pierwszej grzej nie widze tutaj pola do braku balansu :)
wiLLiq
Posty: 27
Rejestracja: 26 mar 2019, 22:37
Been thanked: 3 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: wiLLiq »

AkitaInu pisze: 23 maja 2024, 15:33 Szary jest przezroczysty wiec tu nie ma problemu, braz tez, nie widze zadnego problemu :) moze czerwony eridiani i pomaranczowa lyra troche mniej ale na planszy mozna spokojnie wszystko rozroznic.
To najwazniejsze
AkitaInu pisze: 23 maja 2024, 15:33U nas wczoraj magellanie skonczyli na 44, lyra 26, exiles 35 a terranie na 31. Ale takie wyniki mialem juz hydranami czy draco, wiec po pierwszej grzej nie widze tutaj pola do braku balansu :)
Poki gracie bez wiekszego mieszania ras z dodatkow z tymi z podstawkami to moze byc ciezko powiedziec ;-]
pzdr
wiLQ
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4051
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: AkitaInu »

wiLLiq pisze: 23 maja 2024, 15:39
AkitaInu pisze: 23 maja 2024, 15:33 Szary jest przezroczysty wiec tu nie ma problemu, braz tez, nie widze zadnego problemu :) moze czerwony eridiani i pomaranczowa lyra troche mniej ale na planszy mozna spokojnie wszystko rozroznic.
To najwazniejsze
AkitaInu pisze: 23 maja 2024, 15:33U nas wczoraj magellanie skonczyli na 44, lyra 26, exiles 35 a terranie na 31. Ale takie wyniki mialem juz hydranami czy draco, wiec po pierwszej grzej nie widze tutaj pola do braku balansu :)
Poki gracie bez wiekszego mieszania ras z dodatkow z tymi z podstawkami to moze byc ciezko powiedziec ;-]
Bazujac na tym jakie mielismy wyniki w starym eclipsie to chyba nie, w nowym nie mam tylu gier jeszcze wiec ciezko powiedziec :)
Kajak
Posty: 184
Rejestracja: 11 lut 2006, 00:11
Lokalizacja: Niedaleko Nowej Huty
Has thanked: 113 times
Been thanked: 38 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Kajak »

wiLLiq pisze: 23 maja 2024, 15:27
Kajak pisze: 17 maja 2024, 23:02 Było grane na 4 palniki, najnowszymi rasami, ze wszystkimi możliwymi oficjalnymi dodatkami.
Nie są przegięte ,gra się nimi fajnie.
Punktacja:
Lyra 46pt ( i jest to rekord punktowy we wszystkich moich 11 dotychczasowych grach)
W pierwszej rozgrywce nowa frakcja ustanowiles swoj najlepszy wynik w historii gry... to chyba wlasnie sa lekko przegiete?
Czy to byla jakas stala grupa Eclipsowa czy wyszlo debiutanci vs weterani?

Poza tym jak bys ocenil nowe rasy kolorystycznie?
Na zdjeciach wypadaja troche blado... to kwestia jakosci zdjecia czy na zywo tez tak jest?
Zwlaszcza ten brazowy sie mocno wtapia w tla. Szary vs bialy mechy ma duzy kontrast?
Owoż :
Ekipa w miarę stała, graliśmy po raz 11.Debiutant zajął drugie miejsce.
Co do kolorystyki to ja maluję wszystkie jednostki , w zasadzie nie pamiętam oryginalnych barw.
SeekerKuba
Posty: 159
Rejestracja: 12 wrz 2022, 11:36
Has thanked: 31 times
Been thanked: 100 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: SeekerKuba »

Kajak pisze: 23 maja 2024, 20:45
wiLLiq pisze: 23 maja 2024, 15:27
Kajak pisze: 17 maja 2024, 23:02 Było grane na 4 palniki, najnowszymi rasami, ze wszystkimi możliwymi oficjalnymi dodatkami.
Nie są przegięte ,gra się nimi fajnie.
Punktacja:
Lyra 46pt ( i jest to rekord punktowy we wszystkich moich 11 dotychczasowych grach)
W pierwszej rozgrywce nowa frakcja ustanowiles swoj najlepszy wynik w historii gry... to chyba wlasnie sa lekko przegiete?
Czy to byla jakas stala grupa Eclipsowa czy wyszlo debiutanci vs weterani?

Poza tym jak bys ocenil nowe rasy kolorystycznie?
Na zdjeciach wypadaja troche blado... to kwestia jakosci zdjecia czy na zywo tez tak jest?
Zwlaszcza ten brazowy sie mocno wtapia w tla. Szary vs bialy mechy ma duzy kontrast?
Owoż :
Ekipa w miarę stała, graliśmy po raz 11.Debiutant zajął drugie miejsce.
Co do kolorystyki to ja maluję wszystkie jednostki , w zasadzie nie pamiętam oryginalnych barw.
Jeśli można to proszę o fotki nowych pomalowanych jednostek ;).
Stare pomalowałem jak na zdjęciach w necie a na nowe nie mam pomysłu...
Kajak
Posty: 184
Rejestracja: 11 lut 2006, 00:11
Lokalizacja: Niedaleko Nowej Huty
Has thanked: 113 times
Been thanked: 38 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Kajak »

SeekerKuba pisze: 23 maja 2024, 21:06 Jeśli można to proszę o fotki nowych pomalowanych jednostek ;).
Stare pomalowałem jak na zdjęciach w necie a na nowe nie mam pomysłu...
Oczywiście. Z tymże nie mam jakiś wielkich zdolności malarskich , ale nawet minimalnych nie powinno się dusić w sobie bo potem z tego mogą być problemy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Miałem problem z różowymi statkami , no bo jak im nadać groźny wygląd? :)
Z kolei chciałem żeby brązowe wyglądały na odrapane , co mi się umiarkowanie udało.
SeekerKuba
Posty: 159
Rejestracja: 12 wrz 2022, 11:36
Has thanked: 31 times
Been thanked: 100 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: SeekerKuba »

Kurcze będe coś musiał pokombinować bo chyba troche za podobne kolory do tych z podstawki... Dzięki za fotki ;)
Spoiler:
8r0wn
Posty: 10
Rejestracja: 24 maja 2024, 14:08
Has thanked: 2 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: 8r0wn »

Mam wrażenie, że rzeczywiście kolory statków Mechanemy i Exiles trochę się mieszają na planszy. Ale przy innych frakcjach tego problemu raczej nie ma. Jak grali Eridiani i Lyra obok siebie to trochę trzeba było wytężyć wzrok, ale nie tak mocno jak przy tych dwóch pierwszych wymienionych.
wiLLiq
Posty: 27
Rejestracja: 26 mar 2019, 22:37
Been thanked: 3 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: wiLLiq »

MichalCh132 pisze: 21 lut 2023, 20:45 Na BGG pojawił się ciekawy temat o Eridani i ich szansach na zwycięstwo. Pojawiło się sporo głosów, że są oni nie tyle trudniejsza rasa co zwyczajnie słabsza. W statystykach prowadzonych przez graczy wychodziło, że Eridani mieli najmniej zwycięstw, a w innym temacie gdzie były prowadzone dokładniejsze statystyki wyszło, że rasa ta ma ~5pkt niższa średnia niż Draco Orion czy Hydran.
Glownym problemem w takich statystykach jest rozklad rozgrywek - kto ile razy gral dana rasa? Zeby wynik byl obiektywny to na duzej probce wszyscy musieliby grac tyle samo razy kazda rasa co w praktyce bedzie ciezko przeprowadzic. A zapewne jest tak, ze [srednio rzecz biorac] Eridani trafiaja do mniej doswiadczonych graczy na stole i voila, gorsze srednie wyniki.
MichalCh132 pisze: 21 lut 2023, 20:45 Jak to jest u Was? Zdążają się wygrane ta rasa, czy raczej też widać w rozgrywkach że lekko odstają od reszty?
Zdarzaja sie, ale mimo to rasa nieco odstaje... wymaganym doswiadczeniem by w nia dobrze grac. Wg mnie to jest najbardziej specyficzna rasa, ktora nigdy nie powinni grac najmniej doswiadczeni gracze przy planszy. Bo nie dosc, ze ona wymaga agresywnosci na planszy [gdy domyslnie nowi zazwyczaj preferuja czajenie sie i obserwacje] to jeszcze maja w sobie 2 duze pulapki, ktore wymagaja doswiadczenia by w nie za latwo nie wpasc:
MichalCh132 pisze: 21 lut 2023, 20:45 - Startowe złoto i tak zostanie wydane na droższe akcje w trakcie gry, więc to żaden bonus
To jest wlasnie pulapka nr 1 z ta dodatkowa kasa, ze latwo ja przepierdzielic na glupoty bo jest dostepna. Nie raz widzialem jak ktos wydal cale poczatkowe zloto na jakis drogi tech, ktory jest zbedny na poczatku i to jest taki strzal w stope z ktorego ciezko sie wygrzebac [a ktory potrafi generowac nietypowo niskie wyniki punktowe]. A dodatkowo...
MichalCh132 pisze: 21 lut 2023, 20:45 - Brak dysków to nie tylko mniejsza ilość akcji, ale głównie mniejsze imperium co bezpośrednio odbija się na punktacji koncowej
To jest pulapka nr 2, ze rase czeka nieuchronny klif finansowy, a czesto jak go gracz dostrzega to juz jest za pozno by go naprawic bo wydal prawie cala startowa kase.
MichalCh132 pisze: 21 lut 2023, 20:45 - 2 startowe żetony punktow niewiele dają, bo i tak są tylko 4 sloty. Jeśli złapie się słabe punkty, to tak jakbyśmy nic nie dostali, bo potem zostają wymienione na lepsze
Tutaj wiele zalezy od losu, jak z dociagu dostaniesz 1 i 2 to faktycznie byl on bezwartosciowy bo prawie na pewno bedziesz to wymienial, ale jak dostaniesz na starcie rzadka 4 to jest dobry bonus.
Mozna uwazac, ze to zbyt losowe, ale przewaga Draco tez jest sporo losowa tzn ile i gdzie wypadnie neutralsow.
MichalCh132 pisze: 21 lut 2023, 20:45 - Zerowy margines błędu, gdzie inne rasy nawet jak stracą 1-2 sektory to zwykle max 25% kontrolowanych sektorów. Dla Eridani to może być nawet 40% obszarów.
W tym temacie wiele zalezy od tego czy ktos wpadl w w/w 2 pulapki, ale wydaje mi sie, ze po Eridani najwczesniej widac czy komus idzie dobrze czy zle. I jesli wypadnie na to drugie moze to byc zniechecajace do dalszej gry i jest troche statystowanie.
MichalCh132 pisze: 21 lut 2023, 20:45 - Brak extra sposóbow na punktowanie takich jak 5 slot na żeton
Z tym akurat sie zgodze, rasa ofensywna powinna miec cos nagradzajacego wiecej walki, albo 5 slotow na zetony walki albo moze jakies punkty za pokonanie wiekszych statkow przeciwnika albo cos w tym stylu.
pzdr
wiLQ
MichalCh132
Posty: 216
Rejestracja: 27 lip 2019, 20:51
Has thanked: 133 times
Been thanked: 77 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: MichalCh132 »

wiLLiq pisze: 24 maja 2024, 15:17
Glownym problemem w takich statystykach jest rozklad rozgrywek - kto ile razy gral dana rasa? Zeby wynik byl obiektywny to na duzej probce wszyscy musieliby grac tyle samo razy kazda rasa co w praktyce bedzie ciezko przeprowadzic. A zapewne jest tak, ze [srednio rzecz biorac] Eridani trafiaja do mniej doswiadczonych graczy na stole i voila, gorsze srednie wyniki.
Statystyki nie były przeklamane bo to % rozgrywek w których te rasy brały udział, nie wszystkich rozgrywek ogólnie. Grupa o której mowie to raczej stali gracze z dużą liczba rozgrywek na TTS, jak znajdę ten temat to podrzucę link do tego tematu na BGG.
To jest pulapka nr 2, ze rase czeka nieuchronny klif finansowy, a czesto jak go gracz dostrzega to juz jest za pozno by go naprawic bo wydal prawie cala startowa kase.
Tutaj miałem na myśli to, że mając fizycznie 2 dyski mniej w ostatniej turze możesz zrobić 2 akcje mniej niż inni - czyli narazić się bardzo mocno na najazd - albo posiadać 2 hexy mniej niż inni co przekłada się na mniej punktów. Nie możesz odłożyć więcej złota, żeby mieć tyle samo akcji, zawsze będziesz mieć przynajmniej 2 akcje/hexy mniej.
To w polaczeniu z tym, że nie masz dodatkowych źródeł punktowania sprawia, że bardzo ciężko jest konkurować o pierwsze miejsce.
shod
Posty: 574
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 268 times
Been thanked: 178 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: shod »

Kajak pisze: 23 maja 2024, 21:44 Miałem problem z różowymi statkami , no bo jak im nadać groźny wygląd? :)
Z kolei chciałem żeby brązowe wyglądały na odrapane , co mi się umiarkowanie udało.
Dawałeś jakiś podkład pod to malowanie?
Też się od ponad roku przymierzam do malowania Eclipse i jakoś nie mogę się zebrać, ale te nowe rasy to już wymagają malowania, wiec może mnie to zmobilizuje ;)
Kajak
Posty: 184
Rejestracja: 11 lut 2006, 00:11
Lokalizacja: Niedaleko Nowej Huty
Has thanked: 113 times
Been thanked: 38 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: Kajak »

shod pisze: 27 maja 2024, 10:24
Kajak pisze: 23 maja 2024, 21:44 Miałem problem z różowymi statkami , no bo jak im nadać groźny wygląd? :)
Z kolei chciałem żeby brązowe wyglądały na odrapane , co mi się umiarkowanie udało.
Dawałeś jakiś podkład pod to malowanie?
Też się od ponad roku przymierzam do malowania Eclipse i jakoś nie mogę się zebrać, ale te nowe rasy to już wymagają malowania, wiec może mnie to zmobilizuje ;)
Istotnie dawałem, lepiej się maluje ,lepiej lakier się trzyma. Polecam zwłaszcza w spray'u . Psik psik i można się pobawić z malowaniem.
8r0wn
Posty: 10
Rejestracja: 24 maja 2024, 14:08
Has thanked: 2 times

Re: Eclipse: Second Dawn for the Galaxy (Touko Tahkokallio)

Post autor: 8r0wn »

Zwycięstwo Rho Indi, ale wyniki bardzo ciasno - 37, 35 ludzie, 33 Magellan, 32 Eridiani, 31 Mechanema, 29 Exiles i 18 Orion. Ekipa raczej doświadczona. Mam jednak wrażenie, że gdyby nie wojna Ludzi z Magellanem, to trochę nie miałbym opcji, by wygrać. Fajne jest to, że tym Rho Indi gra się kompletnie inaczej niż innymi frakcjami.
ODPOWIEDZ