[Warszawa] Planszowanie w Planszomanii - stary wątek

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 19 times

Re: [Warszawa] Planszowanie w Planszomanii - czwartek(19.04)

Post autor: Filip z Lublina »

Ja się dostosuję. Możemy też zagrać coś szybkiego i poczekać na Piotrka.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5833
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 408 times

Re: [Warszawa] Planszowanie w Planszomanii - czwartek(19.04)

Post autor: KubaP »

O kant dupy to wszystko potłuc.
Po co się umawiamy, skoro potem połowa składu się wysypuje? Bez sensu.

Czy będzie Perikles? Bo jak nie, to siadam jako czwarty do BI.
Pozdr,
Kuba
Awatar użytkownika
skiper_83
Posty: 161
Rejestracja: 26 lut 2009, 01:42
Lokalizacja: Wyszków

Re: [Warszawa] Planszowanie w Planszomanii - czwartek(19.04)

Post autor: skiper_83 »

Ja potwierdzam, będę.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5833
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 408 times

Re: [Warszawa] Planszowanie w Planszomanii - czwartek(19.04)

Post autor: KubaP »

Czyli skład do BI jest.
Pytanie: Czy mamy egzemplarz Periklesa i ile osób się na niego pisze? Rozumiem, że na razie ewentualnie ja i Filip, + być może jerrymagu, zgadza się?
Awatar użytkownika
skiper_83
Posty: 161
Rejestracja: 26 lut 2009, 01:42
Lokalizacja: Wyszków

Re: [Warszawa] Planszowanie w Planszomanii - czwartek(19.04)

Post autor: skiper_83 »

Mogę zagrać również w filipowych Sukcesorów.
Awatar użytkownika
kraken
Posty: 92
Rejestracja: 05 wrz 2011, 11:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: [Warszawa] Planszowanie w Planszomanii - czwartek(19.04)

Post autor: kraken »

Filip Apostoł pisze:Dobra, ustalmy ostatecznie ilu mamy obecnych. Kto przychodzi niech da znać. Ja jestem ostro nastawiony na Periklesa. Do niego trzeba nam 4-5 graczy. Ze swoich rzeczy mam Successors III i 1860.
Czy przewidziane są rozgrywki z nowym graczem ( tłumaczenie zasad) ? Jeśli tak to bym się pisał na powyższe.
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 19 times

Re: [Warszawa] Planszowanie w Planszomanii - czwartek(19.04)

Post autor: Filip z Lublina »

No i czadzik:) Gramy w Periklesa. Z tłumaczeniem nie będzie problemu. Piotrsmu, Ciebie również liczę do Periklesa;)
Awatar użytkownika
kraken
Posty: 92
Rejestracja: 05 wrz 2011, 11:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: [Warszawa] Planszowanie w Planszomanii - czwartek(19.04)

Post autor: kraken »

Filip Apostoł pisze:Cotygodniowe granie w Planszomani. Zaczynamy o 18.00, zazwyczaj w każdy czwartek.
Rozumiem że dziś tez początek od 18 ?
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 19 times

Re: [Warszawa] Planszowanie w Planszomanii - czwartek(19.04)

Post autor: Filip z Lublina »

jak najbardziej
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 19 times

Re: [Warszawa] Planszowanie w Planszomanii - czwartek(19.04)

Post autor: Filip z Lublina »

Planszomaniowy el Prezesso wyraził chęć dołączenia do Bożego Igrzyska. Nie była to chyba 100% deklaracja, ale w razie czego przygarniecie 4-go?(wiem, że Łukaszowi zależało na wypróbowaniu 3-osobowego wariantu) Od razu zaznaczam, że instrukcji nie przeczytałem bo myślałem, że nie będzie gry, więc jeśli macie jeszcze chwilę czy dwie to doszlifujcie zasady.
Do zobaczenia
El Maestro Filippo
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5833
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 408 times

Re: [Warszawa] Planszowanie w Planszomanii - czwartek(19.04)

Post autor: KubaP »

Bardzo ciekawa partia w Periklesa dzisiaj się odbyła. Sparta i Korynt spłonęły prawie do szczętu, Ateny raz pokonane (więc spadło im z 5 na... 5), Teby też raz.

Partia pięcioosobowa z dwoma nowicjuszami - kraken i jerrymagu, do tego ja, piotrsmu i Filip.

Filip już po pierwszej erze posmakował kostek (ja też, ale o tym za chwilę), zwiesił głowę i został w takiej pozycji właściwie do końca gry.
kraken twierdził, że nie ogarnia i wykonywał dość nieprzewidywalne i chaotyczne ruchy.
jerrymagu zdawał się wszystko ogarniać i wykonywał ruchy jeszcze bardziej chaotyczne, słuchając od czasu do czasu moich życzliwych podszeptów. Khe, khe :twisted:
piotrsmu... no właśnie. Piotrek na początku stwierdził, że on się nas nie boi i rzuca same dwunastki (na dwóch K6). Po czym dokonał kilku absurdalnie i bezdennie nieprzemyślanych ruchów i ustawił się do bicia. (tak było generalnie do końca gry).
Ja... ja zacierałem ręce i ruszyłem na bezbronną (o naiwności!) ofiarę, czyli Piotrka.
Już w pierwszej erze razem z Filipem po razie odbiliśmy się od osobliwych rzutów kością Piotrka, zamieniając miażdżące przewagi na wstydliwe i hańbiące porażki. W tej erze Piotrek zdobył trzy kafelki - 5, 4 i 3, w drugiej dorzucił jeszcze jedną piątkę, kiedy to Pers (Filip) znowu został rozgromiony przez oczka Piotrkowych sześciościanów. Dopiero w ostatniej erze udało nam się wmanewrować Piotrka w Megarę, której to potężne armie Piotrek rozbił na dwie bitwy i tym razem nawet kości popukały się w czoło.
Koniec końców wyniki wyglądały tak:
Piotrek 51 pkt (w tym SIEDEMNAŚCIE kostek z planszy)
kraken 45 (tak, tak, ten co to nic nie ogarniał)
ja 43 (ku mojemu bezbrzeżnemu zdumieniu, byłem pewien, że dziabnę drugie miejsce)
Filip 39 (ku swej rozpaczy i klnący na losowość)
jerrymagu 34 (który może rzeczywiście dał mi się parę razy wpuścić na jakąś minkę).

Podsumowując - świetna zabawa, sporo knucia i śmiechu/zgrzytania zębów nad kostkami. Zasłużone 8,5, a waham się nad 9 :)

Dzięki raz jeszcze wszystkim za grę i czekam na relację ze stołu obok (Boże Igrzysko z Grzelem, l.a.d.em i skiperem na dzikich polach)
piotrsmu
Posty: 441
Rejestracja: 17 cze 2010, 01:27

Re: [Warszawa] Planszowanie w Planszomanii - czwartek(19.04)

Post autor: piotrsmu »

nie sądzę że moje ruchy były nie przemyślane przynajmniej te przy wybieraniu wojen choć nie powiem żebym nie był zaskoczony przebiegiem pierwszej rundy, a odnośnie 3 rundy to przecież wiesz dlaczego podzieliłem armię chciałem po prostu zrekompensować Filipowi los który tak dotkliwie go doświadczył (znaczy się wyłączyłem kilka punków z puli która przypadła graczom którzy mogli by mi zagrozić) zdecydowanie Kuba od początku widziałem że grasz najlepiej i rozważałem wszystkie swoje ruchy w kontekście dystansu który nas dzieli, widziałem że ty też mnie nie szczędzisz pierwszy atak został wymierzony we mnie zanim zdążyłem się ruszyć, chętnie zagram rewanż.
ja po tej partii obniżam ocenę 8 ->7.8
o ile dobrze pamiętam to jedna z moich 2 partii(obie 14 miesięcy temu) które rozegrałem do tej pory skończyła się w bardzo podobny sposób
Awatar użytkownika
kraken
Posty: 92
Rejestracja: 05 wrz 2011, 11:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: [Warszawa] Planszowanie w Planszomanii - czwartek(19.04)

Post autor: kraken »

Witam Panowie. Dzięki za wprowadzenie do Peryklesa. Zawsze mnie intrygowała ta gra. Mimo sprawnego wytłumaczenia zasad nie udało mi się jednak wyeliminować karygodnych i czasem absurdalnych błędów. Odniosłem wrażenie że mocniejsi gracze skupili się na rywalizacji między sobą przez co udało mi się złapać parę extra punktów. Właściwie moja strategia polegała by dotrwać do końca i nie być ostatnim :-) Dla tego właściwie jedyny gracz z jakim rywalizowałem to Jerrymagu. Decydująca okazała się dla mnie 3 runda gdzie seria udanych rzutów kostką pozwoliła mi złapać kilka decydujących punktów. Finalnie 2-gie miejsce było prawdziwym zaskoczeniem. Podsumowując: Uważam że gra mimo bardzo ciekawej mechaniki planowania jest mimo wszystko trochę nieprzewidywalna.
Jednak to był dopiero moja pierwsza rozgrywka więc daleki jestem od decydującej oceny gry.
Awatar użytkownika
skiper_83
Posty: 161
Rejestracja: 26 lut 2009, 01:42
Lokalizacja: Wyszków

Re: [Warszawa] Planszowanie w Planszomanii - czwartek(19.04)

Post autor: skiper_83 »

Podziękowania dla Filipa za organizację. Odświeżyłem sobie Boże Igrzysko po rocznej przerwie i było bardzo miło. Dziękuję kolegom za ciekawą partię.
Awatar użytkownika
l.a.d
Posty: 191
Rejestracja: 10 sty 2012, 01:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Warszawa] Planszowanie w Planszomanii - czwartek(19.04)

Post autor: l.a.d »

Rzut suchym beretem od miejsca gdzie rozgrywały się bitwy wojny peloponeskiej, trwała heroiczna obronna Rzeczypospolitej przed kolejnymi najazdami wrogów, czyli Boże Igrzysko. Głównymi postaciami byli: ród Radzwiłłów (skiper_83), ród Sapiehów (GrzeL) i ród Potockich (l.a.d).
Jak przystało na wielkich magnatów, żaden z graczy niespecjalnie rozważał współpracę z innymi w obronie Rzeczypospolitej. Jeśli bronić to samemu! To hasło przyświecało nam przez większość gry. Atakować wroga wedle własnych interesów - jak przystało na wielkich Panów. Tak można by w skrócie opisać taktykę magnatów - zwłaszcza Sapiehów i Potockich.

Z ciekawych wydarzeń podczas wszystkich 4 rund, to:
1. Heroiczna obrona Litwy przed Moskwą przez Sapiehę w 4 rundzie (w pełni udana!).
2. Utopienie przez Potockich całej jazdy w bagnach Prypeci (ja się pytam - jak można jednym rzutem wyrzucić trzy 1(na 3 kostkach)?????)
3. Inwestowanie w naukę (o ile kolegia jezuickie godne są takiego określenia :wink: ) przez Radziwiłła - przy jednoczesnej bierności w tej materii pozostałych rodów.
4. Brak odsieczy wiedeńskiej - co skutkowało tym, że w ostatnim etapie nie istniało już Imperium Habsburgów, za wpływy Wysokiej Porty były tak wielkie, że przeciwko Rzeczpospolitej wysłali 18 pułków (na Ukrainę i do Wielkopolski via Wiedeń).
5. Wieczny pokój z Krzyżakami/Szwedami/Prusami - przez wszystkie etapy dzięki sprawnym działaniom dyplomatycznym najpierw Radziwiłła a później Potockiego Prusy Królewskie ani razu nie zostały tknięte najazdem i były najlepiej prosperującą ekonomicznie prowincją Rzeplitej.
6. Konfederacja Pruska stworzona przez Potockiego, która dotknęła Radziwiłła i pozbawiła go połowy posiadłości w Prusach na rzecz Potockiego.
7. Całkowite spalenie Wielkopolski i Małopolski - żadna posiadłość nie została tam utrzymana na koniec gry. Turcy wsie złupili, pola spalili a ludność powlekli w jasyr.
8. W ostatnim etapie heroiczna obrona Prus przez Potockiego, który wiedziony swym instynktem wielkiego stratega :wink: wszystkie swe siły zmobilizował w Wielkopolsce i tam bronił granic przed nacierającymi Turkami. Obrona okazała się skuteczna (mimo knowań Radziwiłła, który starał się zawczasu wygubić armię koronną, by nie mogła ona pomóc w obronie hetmanowi wielkiemu koronnemu Potockiemu), choć ledwo ledwo i niewiele brakowało, a Wielkopolska by padła, a za nią i Prusy.

Ostateczna punktacja wyglądała następująco:
ród Radzwiłłów (skiper_83) - 53 punkty (w tym 14 za kolegia jezuickie, oraz 11 punktów za latyfundia na Litwie - mimo że ani razu nie stawał w ich obronie)
ród Potockich (l.a.d) - 43 punkty (w tym 21 punktów za latyfundia w Prusach)
ród Sapiehów (GrzeL) - 41 punktów (ziemię miał tylko na Litwie i Ukrainie)

Grało się bardzo miło i jeszcze z chęcią do tej gry wrócę.
Greed, for lack of a better word, is good.
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: [Warszawa] Planszowanie w Planszomanii - czwartek(19.04)

Post autor: staszek »

Opisy bardzo ciekawe-zwłaszcza BI-aż mam ochotę zagrać.W Periklesa też z resztą jak zwykle.Nie miałby ktoś , której z tych gier pożyczyć może :twisted:
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5833
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 408 times

Re: [Warszawa] Planszowanie w Planszomanii - czwartek(19.04)

Post autor: KubaP »

staszek pisze:Opisy bardzo ciekawe-zwłaszcza BI-aż mam ochotę zagrać.W Periklesa też z resztą jak zwykle.Nie miałby ktoś , której z tych gier pożyczyć może :twisted:
No dobrze, dobrze, nadmienić trzeba, że sponsorem tego wieczoru były literki "S" jak Staszek i "G" jak jego Gry :D
Awatar użytkownika
skiper_83
Posty: 161
Rejestracja: 26 lut 2009, 01:42
Lokalizacja: Wyszków

Re: [Warszawa] Planszowanie w Planszomanii - czwartek(19.04)

Post autor: skiper_83 »

Panowie, gramy w na Morcinka w czwartek 26.04 ?
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 19 times

Re: [Warszawa] Planszowanie w Planszomanii - czwartek(19.04)

Post autor: Filip z Lublina »

Oczywiście:) Proszę składać propozycje na pozycje;)
Awatar użytkownika
skiper_83
Posty: 161
Rejestracja: 26 lut 2009, 01:42
Lokalizacja: Wyszków

Re: [Warszawa] Planszowanie w Planszomanii - czwartek(26.04)

Post autor: skiper_83 »

Sukcesorzy lub Gra o Tron. Tą drugą mogę przynieść.
jerrymagu
Posty: 460
Rejestracja: 27 gru 2010, 20:28

Re: [Warszawa] Planszowanie w Planszomanii - czwartek(26.04)

Post autor: jerrymagu »

Mogę przynieść Wallensteina, Railways of the World, Periklesa, Confuciusa
Age of Industry, Liberte, Helvetie, London- jeśli na coś się chętni znajdą
Czarne serce mam i czarną w żyłach krew!
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 19 times

Re: [Warszawa] Planszowanie w Planszomanii - czwartek(26.04)

Post autor: Filip z Lublina »

Ja dostosuję się w 100%.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: [Warszawa] Planszowanie w Planszomanii - czwartek(26.04)

Post autor: GrzeL »

Najchętniej z wymienionych tytułów zagrałbym w Wallensteina.
Awatar użytkownika
skiper_83
Posty: 161
Rejestracja: 26 lut 2009, 01:42
Lokalizacja: Wyszków

Re: [Warszawa] Planszowanie w Planszomanii - czwartek(26.04)

Post autor: skiper_83 »

Bardzo chętnie Wallenstein.
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 19 times

Re: [Warszawa] Planszowanie w Planszomanii - czwartek(26.04)

Post autor: Filip z Lublina »

El Szefo też się pisze na Wallensteina. Ja natomiast chętnie przygarnę kogoś na boczek do Hannibala;)
Zablokowany