Cytadela (Citadels)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
moonman
Posty: 250
Rejestracja: 25 mar 2005, 12:17
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: moonman »

Adam Waśkiewicz pisze:Najwyraźniej w polskiej wersji karty jest błąd w tłumaczeniu, poprawna wersja jest w opisie Architekta w instrukcji.
jest tak jak piszesz, potwierdzają to także karty EN

Obrazek

Adam Waśkiewicz pisze:Co gorsza nie jest to chyba błąd jedyny - o ile pamiętam, Wielki Mur zwiększał o jedną sztukę złota koszt zniszczenia przez Generała każdej innej Dzielnicy posiadającego go gracza - w wersji polskiej zwiększenie tego kosztu dotyczy wszystkich dzielnic, także samego Wielkiego Muru. czy ktoś posiadający anglojęzyczną wersję Cytadeli mógłby tu zweryfikować moje wątpliwości?
niestety nie udalo mi sie znalezc fotki zdjecia z najnowszego wydania FGG, ale we wczesniejszych jest tak jak piszesz:

Obrazek

takze istnieje opcja, ze jednak "uaktualniono" karte muru w najnowszym wydaniu. Oto co pisze D.W. na forum Galakty... (chociaz pisze o instrukcji, mysle ze dotyczy to takze kart)
D.Waszkiewicz pisze:Nie patrzcie w ten sposób, że w wersji angielskiej ściągniętej z internetu pisze np. takie zdanie „xxxxxx” a w polskiej go nie ma. Polska wersja jest tłumaczona do najnowszej produkcji FFG i tam w kilku miejscach się różni od wersji z poprzednich lat. Czasami są to całkiem inne zdania, lub jest zmieniona trochę ich treść.
Adam Waśkiewicz pisze:Czy ktoś jeszcze zauważył jeszcze jakieś błędy w tłumaczeniu opisów działania karty Dzielnic i/lub Postaci?
przylaczam sie do pytania, szczegolnie chodzi mi o aktualna wersje muru oraz wyłapanie pozostałych błędów, męczę ten temat ale na razie zadnych konkretow

ps. przperaszam, za tak skontrastowane zdjecia, ale chodzilo mi o to zeby tekst byl czytelny
JB
Posty: 347
Rejestracja: 14 maja 2005, 19:09
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: JB »

moonman pisze:(...) szczegolnie chodzi mi o aktualna wersje muru (...)
Aktualna wersja muru jest dokladnie taka sama jak na podanej przez ciebie karcie.
Awatar użytkownika
Hudson
Posty: 481
Rejestracja: 20 gru 2004, 00:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hudson »

W magazynach Galakty wyczerpal sie zapas Cytadeli. Gra jest dostepna w sklepach do czasu wyczerpania ich prywatnych zapasow.
Awatar użytkownika
TOMI
Posty: 378
Rejestracja: 20 maja 2006, 13:14
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 19 times

Post autor: TOMI »

Jako że to wątek poświęcony grze Cytadela wypadałoby coś napisać o samej rozgrywce.
Po otwarciu pudelka jest dobrze - karty wykonanie porządnie a rysunki zachęcają do gry. Po przeczytaniu 2 stronicowej instrukcji strzasznie się obawiałem banalnej gry na poziomie karcianej wojny ale .............. na szczęście jest bardzo dobrze :wink: .
Sama rozgrywka prosta do wytlumaczenia i bardzoooo grywalna.
Mechanika zrównoważona i ciekawa.
Trzeba pokombinowac:
- jaką postać wybrać
- jaką odrzucić
- brać zloto czy kolejne karty
Do tego sporo tu rywalizacji a czym dalej tym cisnienie rośnie a gra nabiera tempa i robi się coraz ciekawiej. Czas to około 30/40 minut nie za wiele do piwka w sam raz. Najlepiej sprawdza się na 3/4 graczy. Podoba się początkującym i wytrawnym graczom. ( Panie też są zadowolone - sprawdzone ).
Polecam bo jest to tytuł, który obowiązkowo trzeba mieć na domowej półce. Trzeba zagrać Super :D
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

TOMI pisze:Polecam bo jest to tytuł, który obowiązkowo trzeba mieć na domowej półce. Trzeba zagrać Super :D
Polemizowałbym :P
Gór mi mało i trzeba mi więcej
Awatar użytkownika
TOMI
Posty: 378
Rejestracja: 20 maja 2006, 13:14
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 19 times

Post autor: TOMI »

To moja subiektywna zachęta bo wiadomo, że zawsze znajdą się osoby którym gra ( jakakolwiek ) nie przypadnie do gustu- tak już jest :P Myślę że Cytadela jest mimo wszystko godna polecenia
mysterio
Posty: 19
Rejestracja: 03 lut 2005, 10:31
Lokalizacja: warszawa

Post autor: mysterio »

cytadela nie wszystkim od razu podchodzi
mi sie spodobala dopiero po 5 grach
zalezy tez od graczy
fajnie sie gra w cytadele w wiekszym gronie ok 5 graczy lub wiecej
pozdr krzysiek
Torion
Posty: 5
Rejestracja: 24 lip 2006, 12:21
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Torion »

A ja się przyłączę do zachęcania innych do nabycia tej gry póki jest jeszcze na półkach, sam posiadam ją od roku i udało mi się do niej przekonać większość osób nawet sceptycznie nastawionych, gra ma oczywiście kilka mankamentów ale generalnie jej grywalność i wykonanie stoją na najwyższym poziomie. Dzięki pewnym opcjonalnym zasadą stała się też niekwestionowanym hitem ostatniego mojego sylwestra, naprawdę wariant 3 jest zabójczy - http://www.faidutti.com/index.php?Modul ... ichier=104
Co do osób które nie lubią tej gry, to z tego co zauważyłem w większości miłośnicy zaciekli gry o tron i wszystkich innych gier gdzie losowość jest znacząco ograniczona, takie moje spostrzeżenie, chociaż sam jestem fanem obu gier.
Osobiście najbardziej lubię grać na 3 osoby lub na większą ilości graczy, gra na 4-5 osób wydaje mi się jednak lekko żmudna.
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

Hehe jesli o mnie chodzi, nie trafiles - nie lubie GoTa ;) (WK i owszem ;P).

Pzdr
Gór mi mało i trzeba mi więcej
Awatar użytkownika
moonman
Posty: 250
Rejestracja: 25 mar 2005, 12:17
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: moonman »

pytanie o najlepszy/najciekawszy/najbardziej grywalny układ kart dla dwóch graczy - jesli chodzi o włączenie dodatku do gry

jakie postacie podmienic?
jakie dzielnice dodac/podmienic?

pzdr.
Grzegorz973
Posty: 122
Rejestracja: 30 maja 2007, 20:47
Lokalizacja: Kwidzyn

Post autor: Grzegorz973 »

Mam takie "podstawowe" pytanie o zasady - gracz z koroną wybiera sobie postać, podaje talię graczowi z lewej, ten z kolei wybiera jedną kartę i:
A) Podaje talię dalej?
B) Podaje wybraną kartę graczowi z lewej?

W instrukcji napisali:
"Potem oddaje talię graczowi po swojej lewej stronie, który także wybiera jedną kartę i oddaje ją następnemu."

Oddaje kartę, czy talię, bo zaczynam mieć wątpliwości? :oops:
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Post autor: Sztefan »

Talię. Gracz po lewej też wybiera SOBIE kartę i oddaje talię swojemu graczowi po lewej itd.
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

Wybierasz postac, a nastepnie wszystkie pozostale podajesz do nastepnej osoby.
Gór mi mało i trzeba mi więcej
Grzegorz973
Posty: 122
Rejestracja: 30 maja 2007, 20:47
Lokalizacja: Kwidzyn

Post autor: Grzegorz973 »

Dobra, dzięki za pomoc - jutro pierwsza partia, wolałem się upewnić :wink:
Awatar użytkownika
otgees
Posty: 50
Rejestracja: 21 lut 2006, 10:44
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: otgees »

Czy ktoś wie cokolwiek o wznowieniu Cytadeli?

Potrzebuję tej gry na połowę sierpnia i nie wiem, czy ją ściągać w wersji angielskiej, czy pojawi się do tego czasu w sklepach polska.
Awatar użytkownika
gigi
Posty: 823
Rejestracja: 24 lip 2006, 16:19
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: gigi »

w tym watku jest troche informacji
http://www.forum.galakta.pl/viewtopic.php?t=652
Awatar użytkownika
meehoow
Posty: 90
Rejestracja: 01 cze 2007, 12:30
Lokalizacja: Pyrlandia

Post autor: meehoow »

Wow! Rebel już ma w ofercie, ale realizacja za dwa tygodnie.
Awatar użytkownika
assurbanipal
Posty: 250
Rejestracja: 09 sie 2007, 04:59
Lokalizacja: Bielsko - Biała
Has thanked: 1 time

Post autor: assurbanipal »

meehoow pisze:Rebel już ma w ofercie, ale realizacja za dwa tygodnie.
Właśnie dostałem maila z Rebela, że sprzedaż rusza od środy :D
Awatar użytkownika
buras
Posty: 178
Rejestracja: 07 cze 2007, 19:13
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

Wybieranie postaci czy można tasować??

Post autor: buras »

pytanie jak w temacie.. chodzi mi o to, że jako gracz posiadający korone wybieram postac jako pierwszy i załóżmy że zapamiętam układ kart, to pamiętam jakie karty ktos dobiera no i czym mniej kart to mastepna osoba tez zapamieta i przy dobrej obserwacji kazdy wie kto jakie karty dobiera. Chyba raczej jest wkazane przetasowac przez następnego wybierającego postac????
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Wybieranie postaci czy można tasować??

Post autor: Don Simon »

buras pisze:pytanie jak w temacie.. chodzi mi o to, że jako gracz posiadający korone wybieram postac jako pierwszy i załóżmy że zapamiętam układ kart, to pamiętam jakie karty ktos dobiera no i czym mniej kart to mastepna osoba tez zapamieta i przy dobrej obserwacji kazdy wie kto jakie karty dobiera. Chyba raczej jest wkazane przetasowac przez następnego wybierającego postac????
No to oczywiste. Przeciez nie patrzysz innym na rece, zeby wiedziec, ktora karte wzieli, a oni na to pozwalaja...

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Post autor: kwiatosz »

Generalnie zawsze dobrze jest przetasować karty po dostaniu ich od kogoś, tudzież przed losowaniem przeciwnika - i to nie tylko w tej grze :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Earl_MW
Posty: 272
Rejestracja: 20 gru 2006, 13:13
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Wybieranie postaci czy można tasować??

Post autor: Earl_MW »

buras pisze:pytanie jak w temacie.. chodzi mi o to, że jako gracz posiadający korone wybieram postac jako pierwszy i załóżmy że zapamiętam układ kart
Co rozumiesz przez układ kart? Na stole leży jedna karta zakryta, od zera do kilku odkrytych, resztę masz w garści. Dedukujesz sobie, co leży zakryte, wybierasz postać, podajesz dalej. Gracz kolejny z 50% skutecznością wie, co leży zakryte i chwała mu za to. Z kart, które trzyma w garści, wybiera sobie jedną i podaje dalej. Im dalej w las, tym:
- mniejsza wiedza o tym, co leży zakryte na stole
- większa wiedza, co mają następni gracze (aż do 50% na końcu).

Tak czy owak żadnego układu tu nie widzę ;)

Earl
Awatar użytkownika
buras
Posty: 178
Rejestracja: 07 cze 2007, 19:13
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

Post autor: buras »

wielkie dzieki KWIATOSZ !!! to było najwiekszym sporem w grze. bo wybierając złodzieja zawsze pamietalem jaką ktos dostanie i wybierałem tą, ktora ma najwiecej kasy :twisted:
bb.bartosz
Posty: 217
Rejestracja: 17 cze 2006, 10:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: bb.bartosz »

ja czasami(kiedy nie chciałem żeby moje gesty wydały co wybrałem) robiłem ślepy wybór

kiedy (będąc ostatni) dostawałem dwie karty to patrzyłem na nie, po czym tasowałem i na ślepo wybierałem jedną, a drugą (też nie patrząc) odkładałem na stół :twisted:
Awatar użytkownika
buras
Posty: 178
Rejestracja: 07 cze 2007, 19:13
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

Post autor: buras »

na zdjeciach w angielskiej wesji są jakies zetony a w polskiej nie ma co to sa za elementy??
ODPOWIEDZ