Wasze Top 10 gier

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
gogovsky
Posty: 2252
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 468 times
Been thanked: 516 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: gogovsky »

szafaaaa pisze: 20 lip 2021, 17:56 1. The Lord of the Rings: The Card Game
Z ciekawości Lcg czy Tcg?
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
szafaaaa
Posty: 248
Rejestracja: 07 paź 2011, 17:42
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 21 times
Been thanked: 32 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: szafaaaa »

gogovsky pisze: 21 lip 2021, 07:58
szafaaaa pisze: 20 lip 2021, 17:56 1. The Lord of the Rings: The Card Game
Z ciekawości Lcg czy Tcg?
Oczywiście że LCG. Gra idealna. Świetnie działa solo i w multi. Mimo ponad 10 lat wygląda dalej obłędnie. Klimat, regrywalność i wielki fun.
Awatar użytkownika
pacholettti
Posty: 68
Rejestracja: 26 sty 2020, 11:41
Has thanked: 14 times
Been thanked: 26 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: pacholettti »

No to i ja zamieszczam swoją:

1-2. Barrage, On Mars **
3. Anachrony
4. GWT
5. Kanban
6. Pipeline
7. Dominant Species
8. Brass Birmingham
9. Networks
10. Cyklady

* bardzo możliwe, że moje top 10 wyglądałoby inaczej gdybym w niektóre gry, które bardzo mi się podobały zagrał więcej niż 1 raz :)
**nie potrafię zdecydować; moje jedyne "10"
Awatar użytkownika
Admirał Thrawn
Posty: 132
Rejestracja: 31 mar 2020, 10:37
Has thanked: 66 times
Been thanked: 16 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Admirał Thrawn »

Ja aktualizuje moją topkę, głównie w oparciu o nowe gry, które mi przybyły oraz ze względu na to, że ostatnimi czasy miałem możliwość pogrania w szerszym gronie i przypomnienia sobie kilku tytułów.

1. Star wars Rebelia
2. Star wars lcg
3. Mage knight
4. Gloomhaven
5. Wojownicy podziemi
6. Imperium atakuje
7. Gears of war gra planszowa
8. Zew przygody
9. Magic the gathering
10. Boss monster

Gloomhaven i Imperium atakuje nadal bardzo lubię, chociaż fajnie by było, gdybym miał z kim w te gry grać, na razie jednak chętnych brak :?.
,,-Do you know the difference between an error and a mistake, ensign?
-No sir.
-Everyone can make an error, ensign. But that error doesn’t become a mistake until you refuse to correct it”
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1241
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 134 times
Been thanked: 61 times

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: poooq »

Nie mam klasycznego Top Ten, mam rozmaite gry na różne okazje. Natomiast 10 to górna granica liczby pudełek którą sobie narzuciłem w celu wyklarowania kolekcji (dodatki i promki nie wliczają się do stanu).

Aktualnie wygląda to następująco:

Do szwagra: Samuraj
Kooperacja: Załoga
Solo: Urbanista
Z Żoną: Viticulture
Budowanie: Race for the Galaxy
Kiedy dzieci są grzeczne: Claim & Claim2
Kiedy dzieci są niegrzeczne: Hero Realms
Fabuła: Pluszowe opowieści
Party: Tajniacy
Zamiast puzzli: Kakao

Spoiler:
Po co piać, gdy można grać?
Odkrycie roku 2019: nie każdego interesuje moje zdanie.
Awatar użytkownika
Sirius_Black
Posty: 137
Rejestracja: 17 sty 2016, 13:29
Has thanked: 222 times
Been thanked: 142 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Sirius_Black »

Moja pierwsza planszówkowa topka:

1. Rebelia
2. Brass: Birmingham
3. Projekt Gaja
4. Kanban
5. GWT
6. Scythe
7. Zamki Burgundii
8. Pan Lodowego Ogrodu
9. Concordia
10. Podwodne miasta

Poza topką:
Spoiler:
Wyszło na to, że na listę trafiły gry z mojej czołówki pod względem liczby rozegranych partii, a ponadto w top10 są wyłącznie gry, w które mam w kolekcji. Kolejność nie jest sztywna i myślę, że za jakiś czas może ulec zmianie. Szczególnie PLO myślę, że zyskałby gdyby regularniej trafiał na stół.
Druga dziesiątka to po części pozycje, które nie zmieściły się do top10, a po części gry, w które mam mało partii i chciałbym je jeszcze lepiej ograć, aby ocenić. Miejsca 11-14 są dosyć blisko pozycji zamykających top10. W gry z miejsc 15 i 16 mam po kilka partii, ale nadal w mojej ocenie za mało żeby wrzucić je do top10. Liczę jednak, że kiedyś uda się znaleźć czas i towarzystwo do regularnego grania, przez co te tytułu powędrują wyżej. Miejsca 17-20 to gry, w które mam po 1-2 rozgrywki ale spodobały mi się na tyle, że po większej ilości partii mogłyby trafić do dziesiątki.
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 819
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 298 times
Kontakt:

Re: Wasze TOP 10 gier

Post autor: Grzdyll »

poooq pisze: 27 lip 2021, 13:43 Nie mam klasycznego Top Ten, mam rozmaite gry na różne okazje. Natomiast 10 to górna granica liczby pudełek którą sobie narzuciłem w celu wyklarowania kolekcji (dodatki i promki nie wliczają się do stanu).

Aktualnie wygląda to następująco:

Do szwagra: Samuraj
Kooperacja: Załoga
Solo: Urbanista
Z Żoną: Viticulture
Budowanie: Race for the Galaxy
Kiedy dzieci są grzeczne: Claim & Claim2
Kiedy dzieci są niegrzeczne: Hero Realms
Fabuła: Pluszowe opowieści
Party: Tajniacy
Zamiast puzzli: Kakao
O, takie podejście z "zadaniową" topką znacznie bardziej mi się podoba niż klasyczne! U mnie obecnie wygląda to mniej więcej tak:

Niekwestionowany standard rodzinny: Wsiąść do Pociągu (wszystkie mapy)
Coś żeby trochę bardziej pogłówkować: Everdell
Coś żeby się poprzekomarzać: Szeryf z Nottingham (+ obowiązkowo moduły poprawiające opłacalność kontrabandy z dodatku)
Kooperacja niestresująca: Załoga: Wyprawa w głębiny
Kooperacja stresująca: Space Alert
Coś zupełnie neutralnego (gdzie nikt nikomu nie przeszkadza) : Welcome to
Spotkanie w większym gronie (szczególnie z nowymi osobami) : Decrypto
Szybki pojedynek: Hero Realms
Trochę dłuższy, bardziej satysfakcjonujący pojedynek: Tajemnica Whitehall
Fabuła: Magia i Myszy
Coś prostego, żeby wszyscy mogli zagrać: Kingdomino (+kafelki z Queendomino i/lub Gigantów gdy ponad 4 osoby)
Coś co uwielbiam ale nikt oprócz mnie nie chce grać :( : Alchemicy
SuCHaR
Posty: 273
Rejestracja: 25 mar 2015, 22:29
Has thanked: 29 times
Been thanked: 40 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: SuCHaR »

Obecne TOP10 pod względem rozegranych partii:
1. Marvel Champions (257)
2. Blood bowl figurkowy (52)
3. Star Realms (43)
4. Legendary: A Marvel Deck Building Game (39)
5. No Thanks (37)
6. Blood Rage (34)
7. Osadnicy NI (32)
8. Batman GCC (32)
9. HwA LCG (31)
10. Marvel United (30)
MsbS
Posty: 884
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 55 times
Been thanked: 73 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: MsbS »

1. Race for the Galaxy
2. Caylus Magna Carta
3. Blokus
4. Puerto Rico
5. Skulls of Sedlec
6. Universal Rule
7. Tajniacy
8. Battle Line/Schotten Totten
9. Gejsze
10. Keyforge
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 700
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Largo »

Podrzucam też swoje. Opierałem się tylko na tym, co mam w kolekcji przed oczami i nie dorzucałem gier po pojedynczych partiach, nawet jeżeli mi się spodobały :P

1. Lords of Waterdeep z dodatkiem
2. Beyond the Sun
3. Pan Am
4. Nanty Narking
5. Architekci Zachodniego Królestwa z dodatkiem
6. Tapestry
7. Zaginiona Wyspa Arnak
8. Zamki Burgundii
9. Diuna Imperium
10. Wicehrabiowie Zachodniego Królestwa

Poza (za mało partii lub rzadziej lądują na stole, ale równie dobre):
1. Teotihuacan plus dodatki
2. Brass Birmingham
3. Reavers of Midgard
4. Azul
5. Honey Buzz
6. Viral
7. Brzdęk plus dodatki
8. Najeźdźcy z Północy z dodatkami (być może będą zastąpieni przez tych ze Scytii)
9. Na skrzydłach
10. Roll For The Galaxy
Awatar użytkownika
Domeru
Posty: 107
Rejestracja: 07 kwie 2019, 00:57
Has thanked: 248 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Domeru »

Posortowane pod względem ocen na bgg, ale czasem się coś zmienia zależnie od nastroju. :)

1. Eldritch Horror
2. Spirit Island
3. Battlestar Galactica
4. Nemesis
5. Detektyw
6. U-Boot
7. This War of Mine
8. Pandemic Legacy: Sezon 1
9. T.I.M.E Stories
10. Horror w Arkham 2ed
Dominik Sobociński
https://www.facebook.com/groups/gry.pla ... i.zdjecia/ - nie tylko zdjęcia planszówek, ale między innymi. :P
https://www.boardgamegeek.com/user/Domeru - mój profil na BGG
vader777
Posty: 114
Rejestracja: 13 lis 2015, 12:15
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: vader777 »

1. Star Wars lcg
klimat,grafika dynamika

2.Agot 2.0
Świetne grafiki,mnóstwo możliwości
mixowania talii.

3.Warhammer Podbój
Świetne bitwy,strategiczniść

4.Netrunner
Świetna mechanika,szkoda że taki multikulti.

6.Lotr lcg
Piękne grafiki,trudna.

5.Arkham Horror
Klimat i małe talie

6.Inwazja
Sentymenty pierwsza lcg

7.Star Wars destiny
Super kostki i małe talie.

8.L5 r ccg
W porównaniu z MTG gra z duszą i fajne grafiki.

9. Agot 1.0
Klimat ale słabe grafiki

10.L5 r lcg
Najładniejsza lcg i tylko tyle.
Imen
Posty: 7
Rejestracja: 15 mar 2020, 00:33
Been thanked: 2 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Imen »

Witam. Moje top 10 to dość umowna sprawa. Często odkrywam tytuły na nowo i mam do siebie pretensję jak mogłem zapomnieć, że są aż tak dobre.
Karciana: Netrunner
Żetony z klimatem ;) : War Chest niezła wojenka
Pojedynek 1vs1: Zimna Wojna
Fabuła: War of mine
Euro z negatywną interakcją: Brass
Euro na grzecznie: Klany Kaledonii
Rodzinna: Szarlatani z Pasikurowic
Kooperacja: Szczęki Lwa Gloomhaven
Imprezowa: La Cosa Nostra
Przyjemność sama w sobie: Concordia

Czekam na Clasha 4x, Dominant Species i Pax Pamir 2ed. Mogą trochę namieszać.
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 507 times
Been thanked: 123 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: NestorZolo »

Imen pisze: 17 sie 2021, 03:21 Witam. Moje top 10 to dość umowna sprawa. Często odkrywam tytuły na nowo i mam do siebie pretensję jak mogłem zapomnieć, że są aż tak dobre.
Karciana: Netrunner
Żetony z klimatem ;) : War Chest niezła wojenka
Pojedynek 1vs1: Zimna Wojna
Fabuła: War of mine
Euro z negatywną interakcją: Brass
Euro na grzecznie: Klany Kaledonii
Rodzinna: Szarlatani z Pasikurowic
Kooperacja: Szczęki Lwa Gloomhaven
Imprezowa: La Cosa Nostra
Przyjemność sama w sobie: Concordia

Czekam na Clasha 4x, Dominant Species i Pax Pamir 2ed. Mogą trochę namieszać.
Trochę mnie zaskoczyły kategorie Brassa i Klanów Kaledonii. Odkąd mnie raz kumpel w klanach przyblokował w rozgrywce 3-osobowej, to już nigdy nie nazwałbym tej gry grzeczną. Natomiast interakcja w brassie często daje profity przeciwnikom. Ale wiadomo, że też można uprzykrzyć komuś życie. Jednak gdy wyobrażę sobie rozgrywkę 4-osobową w klany, gdzie moi przeciwnicy będą grać agresywnie, tak jak jeden z moich współgraczy, to uznaje klany za grę wręcz brutalną :wink:
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
Imen
Posty: 7
Rejestracja: 15 mar 2020, 00:33
Been thanked: 2 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Imen »

Niestety w obie gry gram tylko w składzie dwuosobowym. W Klanach wtedy jest na pewno dużo luźniej. Poza tym jestem w stanie zaakceptować bardzo wysoki poziom negatywne j interakcji :D
korne
Posty: 116
Rejestracja: 20 lut 2016, 09:03
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: korne »

Moje obecne TOP10:

1. Twillight Struggle
2. Wojna o Pierścień
3. Richard III
4. Manoeuvre
5. Cywilizacja Poprzez Wieki
6. Friedrich
7. Quartermaster General (seria)
8. Kemet
9. Brass
10. Modern Art
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1301 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: vinnichi »

Niestety po tych kilku latach grania nie potrafię zrobić listy od 1 do 10, bo dużo zależy od tego którą nogą wstałem więc będzie alfabetycznie:
Spoiler:
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4672
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1044 times
Been thanked: 1986 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: warlock »

vinnichi pisze: 19 sie 2021, 17:25 Niestety po tych kilku latach grania nie potrafię zrobić listy od 1 do 10, bo dużo zależy od tego którą nogą wstałem więc będzie alfabetycznie:
Spoiler:
Muszę przyznać, że brak jakiejkolwiek 18xx w TOP10 uważam za sporą niespodziankę ;).
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 819
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 298 times
Kontakt:

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Grzdyll »

warlock pisze: 19 sie 2021, 18:04
vinnichi pisze: 19 sie 2021, 17:25 Niestety po tych kilku latach grania nie potrafię zrobić listy od 1 do 10, bo dużo zależy od tego którą nogą wstałem więc będzie alfabetycznie:
Spoiler:
Muszę przyznać, że brak jakiejkolwiek 18xx w TOP10 uważam za sporą niespodziankę ;).
A ja muszę przyznać, że już dawno nie przeczytałem tak treściwej i budzącej apetyt na poznanie listy gier, których nie znam. Damn it, po co ten spoiler otwierałem...
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1301 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: vinnichi »

Tak, z premedytacją :) dla mnie to zupełnie inna kategoria hobby, jeśli bym miał stałą ekipę do grania na żywo to grałbym pewnie tylko w nie, tak jak kiedyś w bitewniaka. 20-30 partii to kropelka w morzu, samouczek żebym mógł mieć z nich satysfakcję to musiałbym zagrać 200-300 partii, jedna partia na kilka miesięcy podrażnia tylko żołądek :)

warlock pisze: 19 sie 2021, 18:04
vinnichi pisze: 19 sie 2021, 17:25 Niestety po tych kilku latach grania nie potrafię zrobić listy od 1 do 10, bo dużo zależy od tego którą nogą wstałem więc będzie alfabetycznie:
Spoiler:
Muszę przyznać, że brak jakiejkolwiek 18xx w TOP10 uważam za sporą niespodziankę ;).
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4114
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2660 times
Been thanked: 2573 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Gizmoo »

Moja lista nie była aktualizowana od 23 października 2020, więc najwyższa pora na drobne korekty. ;)

Zmian nie wiele, w zasadzie przetasowania, ale trochę tego jest.

Obecna topka, aktualna na 20.08.2021:

1. ZAMKI SZALONEGO KRÓLA LUDWIKA – Bez zmian. Arcydzieło.

2. GUGONG + PANJUN – Bez zmian. Arcydzieło.

3. TERRAFORMACJA MARSA – Oczko wyżej. Kocham, nie dostrzegając wad.

4. THE GODFATHER: IMPERIUM CORLEONE – Oczko wyżej, bo w gronie najbliższych przyjaciół, to gra w którą najbardziej uwielbiamy grać. (obok Wildlands)

5. CRY HAVOC + AFTERMATH – Oczko wyżej. Smutek, że gram od wielkiego dzwonu, albo i rzadziej. :(

6. PODWODNE MIASTA – Dwa oczka wyżej. Dodatek nadal nie ograny. :(

7. RAJAS OF THE GANGES + Goodieboxy – Dwa oczka wyżej. Goodiboxy genialnie odświeżyły tą kapitalną grę. Uwielbiam w to grać. Z jednej strony mega relaksujące, z drugiej strony - ciekawe decyzje i emocjonujący wyścig pod sam koniec.

8. LORENZO IL MAGNIFICO – Potężny spadek z trzeciego miejsca. Zagrałem całkiem niedawno i choć bawiłem się nieźle, to już nie było takiego olśnienia jak kiedyś. To świetna gra, ale jakoś ostatnio mniej mną "zakręciła". Dodatki nadal nie ograne. Może jak zagram z dodatkami - powróci w glorii i chwale. :D

9. WILDLANDS + dodatki. Oczko do góry, ale zastanawiam się, czy nie powinno być jeszcze wyżej. Strasznie mi ta gra podchodzi. Każda rozgrywka dostarcza masę frajdy. Dodatkowe mapy są rewelacyjne, a dzięki mappakowi 2 – gra działa nieźle na dwie osoby. Nie mogę się doczekać ogrania The Ancients. Podobno tryb kooperacyjny jest przekombinowany, ale są też głosy zachwytu.

10. CUBA – Spadek wyłącznie spowodowany tym, że nie grałem już w Cubę blisko dwa lata. :evil: Trochę boje się powrotu, bo nie wiem, czy gra nie wypadnie z listy.

Po piętach, do pierwszej dziesiątki, pną się w górę: Marco Polo, Goa, Klany Kaledonii, Wendake i nowość - Merlin, który zadziwiająco mocno mi podszedł. W zasadzie wszystkie wyżej wymienione tytuły powinny znaleźć się w mojej topce, ale nie chcę oszukiwać, bo jak ma być 10 to musi być 10.

Link do poprzedniej topki z 23.10.2020:

viewtopic.php?f=64&t=39864&start=650#p1292108
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 989
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 365 times
Been thanked: 784 times
Kontakt:

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Apos »

Było ich 560, gier w które miałem przyjemność zagrać.
Zostało się 17, które dostały ocenę wyższą niż 9.0 na BGG.
Z tych 17 do TOP10 wybieram:

1. Great Western Trail z dodatkiem Kolej na Północ. Tytuł, do którego mogę usiąść o każdej porze dnia i nocy. Jest coś w tym tytule, że wszystko komponuje się w przyjemną rozgrywkę: ani za łatwą, ani za trudną. W mój gust trafia idealnie i to mimo tego, że nie jestem fanem Westernów!

2. Uczta dla Odyna z dodatkiem Norwegowie. Gry Uwe Rosenberga bardzo cenię, za wiele rzeczy, ale Uczta jest dla mnie najciekawszą kombinacją jego mechanik. Doceniam swobodę wyborów oraz dróg do zwycięstwa, że nie jest to sałatka punktowa. Tematyka Wikingów i fakt, że nie zostali oni przedstawieni jako tylko krwiożerczy najeźdźcy jest dużym plusem. Dodatek zamienia prawie idealną grę w ideał.

3. Barrage z dodatkiem Projekt Leeghwatera. Gry Simone Lucianego bardzo często lądowały na stole i zawsze dostarczały wiele emocji i myłich wspomnień, ale to właśnie Barrage jest moim zdaniem jego najlepszym dziełem. Czy to ze względu na genialną i prostą mechanikę produkcji energii. Czy to z powodu interakcji między graczami. Po prostu tytuł, do którego zawsze siadami z wypiekami na policzkach, bo wiemy, że szykuje się solidny kawał rozgrywki przed nami. Gdyby tylko oprawa wizualna była bardziej czytelna...

4. Seria Unlock, szczególnie najnowsze części. Jestem fanem wszelkich gier zagadkowych, kryminalnych, escape roomowych etc i to właśnie gry z napisem Unlock na pudełku bawią najbardziej. Doceniam fajny poziom zagadek, ich pomysłowość oraz humor historii. Szkoda, że tylko pierwsza (i najgorsza) część została u nas wydana.

5. Keyflower z dodatkami. Klasyk, który przetrwał próbę czasu. Bardzo doceniam za skalowalność, płynność rozgrywki, przyjemną interakcję i czas rozgrywki. Świetnie działa od 2 do 6 osób i przy pełnym składzie rozgrywka potraf się zamknąć w 2 godziny.

6. Decrypto. Ulubiona gra imprezowa. Sprytna, niebanalna i daje wiele frajdy. Mechanika praktycznie ponadczasowa.

7. Food Chain Magnate z dodatkiem Ketchup. Wiele wspomnień mam z tym tytułem. Wiele emocji i pamiętam, że po pierwszej grze mocno się odbiłem od "brzydkiej gry o zarządzaniu restauracją". Rozgrywka miała jednak w sobie "to coś" i po powrocie oraz ograniu pokazała pełnię swoich atrybutów oraz zalet. 3 elementy, które najbardziej lubię w FCM: Zdobywanie i zagrywanie kart. Interakcja między graczami. Elementu banku i operowania gotówką. Warto zagrać, szczególnie z dodatkiem.

8. Brzdęk z dodatkami. Jako reprezentant gier "dla wszystkich". Świetnie się sprawdza do wprowadzania nowych graczy do świata planszówek. Rozgrywka przyjemna i tak samo się nią tłumaczy. Brzdęk w sumie wypchnął Everdell oraz Na Skrzydłach z tej kategorii.

9. Rosyjskie Koleje z dodatkami. Podobnie jak GWT, coś jest w tym worker placemencie, że rozgrywka zawsze sprawia mi frajdę. Podstawka staje się powtarzalna po pewnym czasie i dodatki są musem.

10. Gry z kategorii 18XX. Gry do których podchodziłem jak pies do jeża. Słyszałem wiele negatywnych opinii oraz legend, które okazały się tylko legendami. "Osiemnastki" po około 15 latach gry w "euro" i "ameri", wprowadziły powiew świeżego powietrza. Bardzo doceniam swobodę jaką w nich ma gracz. Jak niepowtarzalna jest rozgrywka i wszystko zależy od tego co inni gracze zrobią oraz jak my na to zareagujemy. Ta interakcja między graczami na wielu poziomach rozgrywki jest najlepsza. Spotkałem się z określeniem, że 18XX to "ekonomiczne bitewniaki" i jest to prawidłowe określenie. Do tego intuicyjne i nieskomplikowane zasady - poziom trudności tych gier sprowadza się do tego, co inni gracze poczynią podczas gry. Dla osób, które narzekają na "pasjansowatość" w grach euro albo szukają gier z bardziej elegancką negatywną interakcją - serdecznie polecam! Ciesze się, że poznałem te gry, bo otworzyły zupełnie nowe wrota w świecie gier planszowych.

Warte wspomnienia:
Gry autorstwa Lacerdy. Bardzo doceniam jego twórczość i zawsze chętnie zagram. Mają jednak w sobie coś, że nie lądują za często na stole.
Pola Arle, First Class - tytuły, które zostają w kolekcji mimo tego, że nieczęsto trafiają na stół.
Maracaibo. Tytuł, do którego usiądę tak samo chętnie, jak do GWT. Gra wymaga tylko większego ogrania.

Dużo się zmieniło od 2017, gdy tworzyłem to top10. Część gier nawet sprzedałem, ale kilka nadal pozostaje w topce!
Spoiler:
Jinx1337
Posty: 118
Rejestracja: 19 maja 2021, 13:37
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: Jinx1337 »

Runda główna:
1. Lords of Hellas (koniecznie z modularnymi dodatkami)
2. Mythic Battles: Pantheon
3. Runewars (z dodatkiem)
4. Gloomhaven
5. Nemesis (koniecznie z dodatkami)
6. Mage Knight Ultimate (cudowne solo)
7. Earth Reborn
8. Eclipse: Second Dawn
9. Wojna o Pierścień (druga edycja)
10. Star Wars: Rebelia (z dodatkiem)
Kolejność przypadkowa.
Runda bonusowa:
11. Jagged Alliance - gra planszowa (solo)
12. Spirit Island

Ostrzę zęby na Dark Ages z drugiej ręki i Hellenice (ale tu jakis sajgon z shippingiem i pewnie z drugiej ręki za rok/dwa będę polować).
Ze wspartych to 6: Siege // Lords of Ragnarok za niedługo.

Najgorsze jest to, że poza tymi grami nie widzę jak dla siebie nic więcej (do ogrania jeszcze The Others).
Może ktoś coś poleci, na podstawie powyższych? :)
Awatar użytkownika
woytas
Posty: 756
Rejestracja: 03 lis 2013, 16:11
Has thanked: 179 times
Been thanked: 139 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: woytas »

Jinx1337 pisze: 26 sie 2021, 16:23 Najgorsze jest to, że poza tymi grami nie widzę jak dla siebie nic więcej (do ogrania jeszcze The Others).
Może ktoś coś poleci, na podstawie powyższych? :)
Too Many Bones - gram solo i jestem zadowolony :)
Awatar użytkownika
jacobPL
Posty: 143
Rejestracja: 05 paź 2020, 13:36
Lokalizacja: Warszawa / Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 39 times

Re: Wasze Top 10 gier

Post autor: jacobPL »

Aktualny Top 10:
1_Inis (z dodatkiem)
2_Tyrants of the Underdark (z dodatkiem)
3_Elekt (z trzema dodatkami)
4_Metallum
5_Kemet+TaSeti (ale bez miasta)
6_Spartakus (z dodatkami lub bez)
7_Pan Lodowego Ogrodu
8_Santorini (moce podstawowe)
9_Bitwa 5 Armii
10_Wojna Szeptów (koniecznie z budynkami 3D oraz house rules + czekam na dodatek)

Poza topką, ale regularnie w rotacji:
Spoiler:
Oczekują na werdykt / potrzeba więcej partii:
Spoiler:
ODPOWIEDZ