Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 495
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 253 times
Been thanked: 444 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: vnzk »

Jestem po pierwszej, dwuosobowej partii w Toskanię i muszę przyznać, że zrobiło się bardziej wytrawnie. I tłuściutko. Jest więcej możliwych akcji, więc zniweczenie naszego planu przez przeciwnika już tak nie boli, acz przez to i móżdżenia jest więcej, bo człek chce zoptymalizować ruchy. Zagraliśmy ze wszystkimi modułami (z sugerowanym brakiem punktowania za mapkę, jedynie bonusy) i odczucia są bardzo pozytywne! To dopiero jedna partia, ale muszę dołączyć do wielu głosów (słyszanych jeszcze przed polską premierą podstawki), że po zagraniu z planszą Toskanii już nie chce się wracać do oryginalnej.

Jeśli po tym jednym doświadczeniu miałbym ocenić jak dużo wnoszą moduły, też nie będę oryginalny: plansza (!) > konstrukcje > specjalni robotnicy. Ale każdy z nich dodaje ciekawy twist do rozgrywki.

Jeśli ktoś się jeszcze waha - polecam! Żona również bardzo zadowolona (szczególnie, że wygrywa ze mną czwartą partię z rzędu) i nie przestraszyła jej większą liczba decyzji oraz dłuższy czas rozgrywki.

PS: naklejka spełnia swoje zadanie i nie kłuje w oczy podczas rozgrywki.
dominGeS
Posty: 167
Rejestracja: 26 gru 2015, 16:43
Lokalizacja: Sadlinki woj.Pomorskie
Has thanked: 102 times
Been thanked: 19 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: dominGeS »

Mój egzemplarz Toskanii czeka już na odbior w paczkomacie. Podstawka bardzo nam podeszła. Zarówno żona jak i towarzystwo lubią w to grać. Zmeczylismy podstawkę juz chyba do granic 11 partii w krótkim czasie. Dlatego zdecydowałem się na dodatek. Sądzę po wypowiedziach, że warto.
Ostatnio zmieniony 04 lis 2020, 12:45 przez dominGeS, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

dominGeS pisze: 04 lis 2020, 12:34 Mój egzemplarz Toskanii czeka już na odbior w paczkomacie. Podstawka bardzo nam podeszła. Zarówno żona jak i towarzystwo lubią w to grać. Zmeczylismy podstawkę juz chyba do granic 11 partii w krótkim czasie. Dlatego zdecydowałem się na dodatek. Sądzę po wypowiedziach, że warto było.
Zdecydowanie :!: :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Dziami
Posty: 289
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 201 times
Been thanked: 75 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Dziami »

Coś mi post zniknął.
Póki co w Toskanię nie grałem. Natomiast co do błędu na planszy to coś trochę kuleje kontrola jakości. To już druga plansza w dosyć krótkim czasie. Mimo wszystko wziąłem dodatek bo sposob rozwiązania sprawy mnie satysfakcjonował, a w realu faktycznie ta naklejka nie kłuje w oczy.
Pochwalić natomiast musze Phalanxów za obsługę klienta. Pierwsza naklejkę spierdzieliłem, Phalanxi dosłali wymiennik błyskawicznie. Aż głupio bo nawet za przesyłkę nie zapłaciłem. Duży kciuk 👍
autopaga
Posty: 1434
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 96 times
Been thanked: 320 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: autopaga »

Zacząłem dzisiaj szukać metalowych monet do viticulture i widzę że jest ich strasznie dużo w paczce:
36 monet o nominale 1
24 monety o nominale 2
12 monet o nominale 5

Myślę że spokojnie połowa wystarczy, nie sądzę żebym grał w więcej ludzi niż 4, totalny max 5. Wydaje mi się że nawet połowa tych monet na taką liczbę ludzi styknie. Więc można spokojnie kupić na spółkę jedną paczkę, co o tym myślicie powinno styknąć w praktyce do grania?

Swoją drogą błąd planszy to jedno, bardziej gryzie mnie w oczy że planszę z modułem budynków, więc że tak powiem "docelową" zrobili na tyle planszy i jest ta brzydka ramka z zawiniętej podstawowej planszy.
Awatar użytkownika
Propi
Posty: 1164
Rejestracja: 04 sty 2019, 19:06
Has thanked: 507 times
Been thanked: 348 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Propi »

autopaga pisze: 07 lis 2020, 15:52 Zacząłem dzisiaj szukać metalowych monet do viticulture i widzę że jest ich strasznie dużo w paczce:
36 monet o nominale 1
24 monety o nominale 2
12 monet o nominale 5
O jakich monetach zamiennych myślisz? Szukam od dłuższego czasu takiego uniwersalnego zestawu do wszystkich gier, stylizowanych na stare monety, ale bez naleciałości orientalnych czy starożytnych, ale nic ciekawego i racjonalnie wycenionego nie rzuciło mi się w oczy, nawet na Aliexpress...
autopaga
Posty: 1434
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 96 times
Been thanked: 320 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: autopaga »

Dobrymi monetami uniersalnymi są z klanów kaledonii, a stylizowane na starsze są też fajne z najeźdzców z północy, u mnie obskakują całą trylogię zachodniego królestwa i na scythie też się załapią. Z charterstoną też są bardzo uniwersalne, szkoda że same jedynki, sam zamysł Jamiego Stegmeiera był taki aby po rozegranej kampanii zostawić je sobie na pamiątkę do innych gier, dlatego zostały zaprojektowane dosyć uniwersalnie.

Natomiast w poście powyżej mam na myśli te dedykowane do viticulture:
Obrazek
poxi
Posty: 241
Rejestracja: 28 kwie 2020, 21:37
Has thanked: 51 times
Been thanked: 108 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: poxi »

autopaga pisze: 07 lis 2020, 15:52 Swoją drogą błąd planszy to jedno, bardziej gryzie mnie w oczy że planszę z modułem budynków, więc że tak powiem "docelową" zrobili na tyle planszy i jest ta brzydka ramka z zawiniętej podstawowej planszy.
To! Też mnie to uderzyło bardziej niż naklejka. Początkowo myślałem, że to błąd w druku, ale wygląda to raczej na niedopatrzenie przy projektowaniu. Byłoby super, gdyby to również zostało poprawione przy okazji przedruku plansz.
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 495
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 253 times
Been thanked: 444 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: vnzk »

Myślę, że niełatwo być wydawcą gier planszowych. Nie odbieram nikomu prawa do tego, żeby jego wszelkie oczekiwania były spełnione, ale czasem mam wrażenie, że można im nigdy nie sprostać.

Viticulture, dobre euro, chętnie bym kupił, gdyby ktoś to wydał w Polsce. -> O, wydadzą. Odważna decyzja. Ale jeśli wydają bez Toskanii, nie kupuję. -> O, wydadzą z Toskanią. Ale zrobili błąd na jednej z plansz, nie kupuję. -> O, zrobili łatkę żeby nie opóźniać premiery. Ale to obrzydzi ładną planszę. -> O, obiecali dosłać prawidłowe plansze w przyszłości. Ale <wodze fantazji> na planszy z tyłu pudełka też jest błędna mapa (true fact), co z pudełkiem? / w Toskanii przydałaby się wypraska, podobnie jak w podstawce / plansza powinna być sklejona z drugiej strony / co z pozostałymi dodatkami, bo mam cały komplet po angielsku. </wodze fantazji>

Żeby nie było, Poxi, to nie atak w Twoją stronę (szczególnie, że napisałeś 'byłoby super' a nie 'jeśli nie poprawią, bojkotuję'). Ot, takie przemyślenie po trafianiu na różne stanowiska.

I oczywiście też mnie dziwi, że takie rzeczy nie są wyłapywane na etapie korekt (podobnie np. z planszą w Zimnej Wojnie), w końcu druk to niemałe pieniądze, akcje naprawcze tym bardziej. Jednak, koniec końców, jeśli wydawnictwo popełniło błąd, ale nie ignoruje oczekiwań graczy i próbuje go naprawić, moim zdaniem najważniejsze jest to, czym docelowo mają nas raczyć planszówki, czyli przyjemność z rozgrywki. ;)

A trochę bardziej w temacie - rzeczywiście w Toskanii da się wygrać nie skupiając się na zamówieniach. W ostatniej partii zdobyłem 38 punktów realizując tylko jedno zlecenie (i to w ostatnim ruchu w grze, który nie był nawet potrzebny do zwycięstwa). W podstawce mi się to nie zdarzyło, więc cieszę się, że zwiększyła się liczba możliwych dróg do zwycięstwa. :)
poxi
Posty: 241
Rejestracja: 28 kwie 2020, 21:37
Has thanked: 51 times
Been thanked: 108 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: poxi »

Nie przyjmuję tego jako atak i nie mam też co bojkotować - zarówno podstawkę, jak i dodatek kupiłem w pre-orderze. Mój komentarz, to bardziej pobożne życzenie, niż marudzenie. Gdybym nie dostał informacji, że plansza ma być wymieniana, to bym siedział cicho ciesząc się grą.
Viticulture pewnie dłuższy czas zostanie w mojej kolekcji i spodziewam się, że kupię wszystko, co do niej będzie wydane. Skoro i tak plansze będą przedrukowywane, to zwrócenie uwagi na rzecz, która może może być dodatkowo poprawiona "przy okazji' wydało mi się być wartościowe.
Załączam zdjęcia. Na górze plansza bez modułu konstrukcji. Na dole "właściwa" strona planszy, z ramką z zawiniętej pierwszej strony, tak, że jest lustrzane niedopasowanie.
Spoiler:
A tak poza tym, to bardzo się ucieszyłem z wydania również dodatkowego zestawu kart pomocników. Miła niespodzianka, za którą zdecydowanie należy im się pochwała. :wink:
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1601
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 637 times
Been thanked: 550 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: eveni »

Osoby, które są zainteresowane spolszczonymi dodatkami z pierwszego wydania Toskanii (nie ma ich w drugiej edycji - obecnym dodatku) zapraszamy do zbiórki, która się właśnie tworzy :)

Lista chętnych:
viewtopic.php?f=55&t=66446&start=100#p1297334

Szczegóły:
viewtopic.php?f=55&t=66446&start=125#p1297443
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2025
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1503 times
Been thanked: 1154 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Bruno »

poxi pisze: 08 lis 2020, 13:39 Skoro i tak plansze będą przedrukowywane, to zwrócenie uwagi na rzecz, która może może być dodatkowo poprawiona "przy okazji' wydało mi się być wartościowe.
Załączam zdjęcia. Na górze plansza bez modułu konstrukcji. Na dole "właściwa" strona planszy, z ramką z zawiniętej pierwszej strony, tak, że jest lustrzane niedopasowanie.
Spoiler:
Dokładnie tak samo wygląda plansza w edycji angielskiej, więc nie sądzę, żeby akurat dla Phalanxów ktoś miał zrobić wyjątek.
Inna rzecz, że na którąś ze stron ta okleina musi się zawijać, a że akurat Ty uznajesz stronę z budynkami za "właściwą", nie znaczy, że jest to punkt widzenia oryginalnego wydawcy :wink:
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Atk
Posty: 1406
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 499 times
Been thanked: 288 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Atk »

Bruno pisze: 08 lis 2020, 23:53
poxi pisze: 08 lis 2020, 13:39 Skoro i tak plansze będą przedrukowywane, to zwrócenie uwagi na rzecz, która może może być dodatkowo poprawiona "przy okazji' wydało mi się być wartościowe.
Załączam zdjęcia. Na górze plansza bez modułu konstrukcji. Na dole "właściwa" strona planszy, z ramką z zawiniętej pierwszej strony, tak, że jest lustrzane niedopasowanie.
Spoiler:
Dokładnie tak samo wygląda plansza w edycji angielskiej, więc nie sądzę, żeby akurat dla Phalanxów ktoś miał zrobić wyjątek.
Inna rzecz, że na którąś ze stron ta okleina musi się zawijać, a że akurat Ty uznajesz stronę z budynkami za "właściwą", nie znaczy, że jest to punkt widzenia oryginalnego wydawcy :wink:
Nie no panie szanujmy się Plansza się musi zawijać ale nie znaczy to że naklejka idącą na tą stronę nie mogłaby być parę mm większą żeby to zawinięcie zakryć


Tak tylko mówię bo osobiście mam to w d****
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2025
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1503 times
Been thanked: 1154 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Bruno »

Atk pisze: 09 lis 2020, 11:56
Spoiler:
Nie no panie szanujmy się Plansza się musi zawijać ale nie znaczy to że naklejka idącą na tą stronę nie mogłaby być parę mm większą żeby to zawinięcie zakryć

Tak tylko mówię bo osobiście mam to
Spoiler:
Zgłoście to do Stonemaier Games, nie do Phalanxa.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Nidav »

W międzyczasie dla osób zainteresowanych wymianą planszy poszła taka wiadomość na funpage'u Phalanx:
❗️Uwaga, ważne info❗️

Każdy, kto zakupił dodatek "Toskania" do "Viticulture: Essential Edition" i chce otrzymać nową, poprawioną planszę do gry niech zgłosi się do nas mailowo na adres: reklamacja@phalanxgames.pl 🙂

W wiadomości koniecznie prosimy o przesłanie dowodu zakupu dodatku (paragon lub potwierdzenie zamówienia z e-sklepu) oraz podanie danych paczkomatu do wysyłki (ewentualnie danych dla kuriera, gdy w waszej okolicy nie ma paczkomatu) 🙂 Tylko z tymi informacjami przyjmiemy zgłoszenie!

Dzięki temu stworzymy listę wysyłkową znacząco ułatwiającą proces wymiany gdy tylko poprawione plansze do nas dotrą - kiedy? Najprawdopodobniej w lutym 2021! 😉
Luty 2021 to całkiem nieodległy termin - byłem święcie przekonany, że przyjdzie nam dłużej poczekać. Dobra informacja w każdym razie.
niwlak
Posty: 61
Rejestracja: 20 sty 2020, 14:08
Has thanked: 36 times
Been thanked: 31 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: niwlak »

Czy u was też dodatkowa plansza konstrukcji posiada inny odcień niż plansza gracza? Na początku paru gier nie zwróciłem na to uwagi. Na żywo różnica w kolorze jest większa. Nie przeszkadza to w niczym podczas gry, tylko się zastanawiam czy nie dało się tej różnicy wyłapać wcześniej. :roll:
Spoiler:
dominGeS
Posty: 167
Rejestracja: 26 gru 2015, 16:43
Lokalizacja: Sadlinki woj.Pomorskie
Has thanked: 102 times
Been thanked: 19 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: dominGeS »

Tak, moje plansze też różnią się odcieniem. Kij tam, nie ma co roztrzasać.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Mnie bardziej zastanawia o co chodzi z jej drugą stroną, korzysta się z niej jakoś?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2801
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 357 times
Been thanked: 639 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: bogas »

Dr. Nikczemniuk pisze: 11 lis 2020, 08:27 Mnie bardziej zastanawia o co chodzi z jej drugą stroną, korzysta się z niej jakoś?
Myślę że jako podkładka pod kubek lub kieliszek z winem się nada. ;)
poxi
Posty: 241
Rejestracja: 28 kwie 2020, 21:37
Has thanked: 51 times
Been thanked: 108 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: poxi »

Dr. Nikczemniuk pisze: 11 lis 2020, 08:27 Mnie bardziej zastanawia o co chodzi z jej drugą stroną, korzysta się z niej jakoś?
https://boardgamegeek.com/thread/174167 ... ded-boards
Taka sytuacja
Atk
Posty: 1406
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 499 times
Been thanked: 288 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Atk »

W Barrage tak też jest że druga strona jest czysta i nie ma dodatkowej grafiki z pkt kanałów itp
AFM
Posty: 52
Rejestracja: 14 sty 2020, 17:14
Has thanked: 9 times
Been thanked: 23 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: AFM »

Czy należy spodziewać się od PHALANX maila zwrotnego w sprawie wymiany planszy do Toskanii? Kupiłam grę w innym sklepie internetowym, zgłoszenie dot. planszy wysłałam w dniu, kiedy wydawnictwo poinformowało o takiej możliwości, ale do dzisiaj nie otrzymałam żadnej wiadomości potwierdzającej przyjęcie zgłoszenia.
Awatar użytkownika
sin
Posty: 673
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: sin »

Ja dostałem potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia w zasadzie od ręki, też kupowałem w innym sklepie. Może zabrakło w Twojej wiadomości którejś kluczowej informacji, o którą Phalanx prosił?
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
Awatar użytkownika
Propi
Posty: 1164
Rejestracja: 04 sty 2019, 19:06
Has thanked: 507 times
Been thanked: 348 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: Propi »

U mnie to był krótki mail o treści "dodano do bazy adresowej" i tyle, chyba zostaje czekać. Natomiast jeśli takiego maila nie było to może warto ponowić kontakt?
AFM
Posty: 52
Rejestracja: 14 sty 2020, 17:14
Has thanked: 9 times
Been thanked: 23 times

Re: Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Post autor: AFM »

Mail był kompletny, ale na wszelki wypadek rzeczywiście wyślę go ponownie.
ODPOWIEDZ