Gra w życie Cienie i blaski

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
jizdenka
Posty: 5
Rejestracja: 16 kwie 2010, 16:14

Gra w życie Cienie i blaski

Post autor: jizdenka »

Witam serdecznie,
mam pytanie-czy ktoś coś wie o tej grze?
Polecacie? Odradzacie?
Interesuje mnie ta wersja z terminalem, kartami chipowymi.
Na ile trzeba w tej grze myśleć a na ile to wszystko jest rzucaniem kostką i łutem szczęścia?
Będę wdzięczna zwłaszcza za opinie osób,które w nią grały!!!
Możecie wytłumaczyć dokładnie zasady gry?
Nigdzie nie mogę znaleźć szerokiego opisu gry a cena jest bardzo wysoka (prawie 200 zł),dlatego wolę zasięgnąć opinii zanim ją nabędę. Dodam,że zamierzają w nią grać osoby dorosłe,nie dzieci. Na czym polega zabawa? Co jest w niej wciągającego? Monopoly uwielbiam i znam od wielu wielu lat,ale nie rozumiem na czym polega podobieństwo tutaj...
Czy w tej grze się myśli? - to jest pytanie główne :)
Z góry dziękuję za pomoc!
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
arturion
Posty: 580
Rejestracja: 23 gru 2009, 18:48
Lokalizacja: Miłoszyce, prawie Wrocław

Re: GRA W ŻYCIE CIENIE I BLASKI

Post autor: arturion »

Może lepiej wybrać coś z tytułów zdecydowanie lepszych? Chociażby prościutkie Carcassonne.
Na moje oko wszelkie gry typu "Gra w życie" to zawyżone cenowo, wtórne "potworki". Oczywiście ktoś może takie coś lubić. Mimo iż ja w tą grę nie grałem, zdecydowanie odradzam :)
Saluton amikoj!
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: GRA W ŻYCIE CIENIE I BLASKI

Post autor: MichalStajszczak »

Jeżeli znasz angielski, to przeczytaj opis gry na Wikipedii. Opis dotyczy wersji podstawowej. "Blaski i cienie" to wersja, w której zamiast papierowych pieniędzy jest urzadzenie elektroniczne, podobne do tego z gry Monopoly Banking.
jizdenka
Posty: 5
Rejestracja: 16 kwie 2010, 16:14

Re: Gra w życie Cienie i blaski

Post autor: jizdenka »

OK, wszystko to wiem...ale czy ktoś z Was w to grał?!?!?!?!?
Moje pytanie brzmi - na ile osoba,która wygrywa zawdzięcza to swojej inteligencji i strategii a na ile kostce/łutowi szczęścia!
Jak to wszystko wygląda w praktyce? Jak się porusza po planszy? Jak ta karta zapamiętuje nasze wybory?
Proszę o więcej dokładnych odpowiedzi.
Pozdrawiam i dziękuję za dotychczasowe głosy :)
Awatar użytkownika
arturion
Posty: 580
Rejestracja: 23 gru 2009, 18:48
Lokalizacja: Miłoszyce, prawie Wrocław

Re: Gra w życie Cienie i blaski

Post autor: arturion »

Trudno będzie na tym forum znaleźć osobę ktora mogła w to grać, może jedna czy dwie się znajdą, ale nie więcej ;)
Saluton amikoj!
Awatar użytkownika
koksik111
Posty: 192
Rejestracja: 03 gru 2007, 20:51
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Gra w życie Cienie i blaski

Post autor: koksik111 »

Pewnie więcej grało, ale czy ktoś się przyzna :lol:
Musisz wiedzieć że jak trendy na tym forum jest granie w pitchcara a nie kapsle, tak zdecydowanie nie należy poruszać pewnych tytułów, które mimo wszystko planszówkami są dużo bardziej niż np. wspomniany pitchcar.
Z tego co zauważyłem to w szkole mojej córki, gra ta jest dosyć często rozkładana na świetlicowym stole, więc dzieci raczej na rozgrywkę narzekać nie powinny. Widząc że córka grała na swietlicy zastanawiałem się nawet czy nie kupić do domu, ale brak jakichkolwiek recenzji, instrukcji, opinii jednak zatrzymał moją decyzję. Wydaje mi się że ta gra to taka "papka" w rodzaju komputerowych simów.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Gra w życie Cienie i blaski

Post autor: MichalStajszczak »

koksik111 pisze:Z tego co zauważyłem to w szkole mojej córki, gra ta jest dosyć często rozkładana na świetlicowym stole, więc dzieci raczej na rozgrywkę narzekać nie powinny.
jizdenka pisze:zamierzają w nią grać osoby dorosłe,nie dzieci
Jak widać, jizdenka poszukuje gry dla dorosłych, więc argument, że gra dość często trafia na świetlicowy stół, nie może być brany pod uwagę.
jizdenka pisze:Monopoly uwielbiam i znam od wielu wielu lat,ale nie rozumiem na czym polega podobieństwo tutaj...
Podobieństwo polega na tym, że obie gry mają charakter ekonomiczny i duży udział losu. Wprawdzie w Grę w Życie nie grałem, ale z tego co się orientuję, jest ona od Monopoly bardziej losowa, a przede wszystkim brakuje w niej największej zalety Monopoly, czyli możliwości ujawnienia umiejetności psychologicznych podczas negocjacji związanych z zakupem czy wymianą działek budowlanych.
jizdenka
Posty: 5
Rejestracja: 16 kwie 2010, 16:14

Re: Gra w życie Cienie i blaski

Post autor: jizdenka »

Witam ponownie :)
Wielkie dzięki za ostatnie głosy - powiedziały mi coś więcej...

Znalazłam w internecie opinie ludzi dorosłych,którzy uwielbiają tę grę.
Tutaj z kolei padło zdanie "może ktoś z tego forum w to grał,ale kto Ci się przyzna?" - sugeruje,że wstyd grać w tę grę? :?

Znalazłam bardzo skąpe informacje odnośnie gry - wiem,że wybiera się w niej ścieżkę zawodową, nie wiem jak z osobistą (ktoś napisał,że miał w grze bliźniaki i musiał je utrzymać,ale jak to się stało - nie wiem - rzucił kostką i musiał stanąć na polu "wyjdź za mąż"?) ... Jestem bardzo rozdarta - z jednej strony gra wydaje się być bardzo nowoczesna, ciekawa (rozwiązanie z kartą chipową wydaje się kuszące,nigdy nie grałam z jej użyciem,choć Monopoly ją już też ma) - z drugiej strony padło stwierdzenie,że dzieci się nią fascynują,ale -w domyśle- dorośli mogą nią nudzić. Nie wiem,co zrobić :(
Cena jest wysoka i żal mi wydawać tyle pieniędzy,jeżeli ma przynieść rozczarowanie - z drugiej strony żadna z osób z tego forum nie napisała "tak,grałem w to i mogę polecić/odradzić...",więc to wszystko traci ciut na obiektywności...

Uwielbiam z gier Scrabble i Monopoly i chciałam nabyć grę w tym stylu dla siebie i rodziny,bo uwielbiamy grać w czwórkę a nawet w piątkę,ale zarazem gra musi się spełniać też,gdy jesteśmy w dwójkę z chłopakiem.
Może coś doradzicie...? Są jeszcze jakieś inne gry z kartą chipową? Nie ukrywam,że chciałabym spróbować :)

Pozdrawiam serdecznie!
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Gra w życie Cienie i blaski

Post autor: Tycjan »

jizdenka pisze:Może coś doradzicie...
Nie pisz na różowo...

A z gier zobacz takie tytuły: Wsiąść do Pociągu: Europa, Osadnicy z Catanu, Carcassonne.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1237
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 131 times
Been thanked: 57 times

Re: Gra w życie Cienie i blaski

Post autor: poooq »

Jeżeli podoba Ci się pomysł zawarty w tej grze i czujesz że może się sprawdzić, to chyba warto zaryzykować i przekonać się na własnej skórze... Najwyżej, kiedy okaże się słaba, zawsze możesz ją sprzedać i poszukać czegoś ciekawszego. Ryzyko istnieje zawsze, nie ma gier idealnych.

A jeśli masz chwilę czasu to może przetestuj jej konwersję na PC, zobaczysz jak może wyglądać rozgrywka. Będziesz już miała jakieś konkretny stosunek do mechaniki i innych rozwiązań.
Game of Life PC .
Po co piać, gdy można grać?
jizdenka
Posty: 5
Rejestracja: 16 kwie 2010, 16:14

Re: Gra w życie Cienie i blaski

Post autor: jizdenka »

Bardzo Wam dziękuję!
Chętnie odwiedzę polecony wątek dla wątpiących początkujących ;)
Co to jest to PC coś tam? Możesz mi wyjaśnić co dokładnie mam z tym zrobić?!?!?
Z góry dziękuję!
JESZCZE JEDNO- CZY ZNACIE GRY ZWIĄZANE ZE SZTUKĄ? (MUZYKA/TANIEC/MALARSTWO/FOTOGRAFIA/FILM)
natrafiłam na "Modern Art" - wydaje się ciekawa.
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1237
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 131 times
Been thanked: 57 times

Re: Gra w życie Cienie i blaski

Post autor: poooq »

PC coś tam to komputerowa wersja gry o którą pytałaś: pobierasz z internetu plik, instalujesz na komputerze i sprawdzasz czy gra spodoba ci się w wersji planszowej.
Po co piać, gdy można grać?
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: Gra w życie Cienie i blaski

Post autor: Odi »

Oprócz Modern Art:
- Dream Factory
- Opera

Polecam także Dixit, który posiada przepiękne, magiczne ilustracje stworzone przez Marie Cardouat. Baaaardzo polecam.

Jest również Identik/Portrayal, czyli gra w rysowanie

Na tym forum niezbyt interesują nas pochodne Monopoly czy inne 'Gry w życie', bo jesteśmy świadomi istnienia innych gier, które uważamy za lepsze. Niestety, świadomość ta nie jest powszechna... Nie oznacza to, że nie można się fajnie bawić przy Monopoly, Grze w życie itp. Z fajnymi ludźmi można się bawić przy każdej okazji. Ale z racji tego, że zakup gry niesie za sobą wydatek dość pokaźny (80-150 zł), namawiamy, abyś poczytała sobie także o innych grach, zanim zdecydujesz się na pierwszy z brzegu tytuł :) No i przestudiuj poradnik z linka :)

Pozdrawiam
Jabol
Posty: 207
Rejestracja: 28 kwie 2008, 22:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra w życie Cienie i blaski

Post autor: Jabol »

Odi pisze: Jest również Identik/Portrayal, czyli gra w rysowanie
No chyba jeszcze nie ma ;)
Każdy w końcu kiedyś zaczyna...
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gra w życie Cienie i blaski

Post autor: zephyr »

zagrałem jedną partię w

http://www.gamefools.com/downloads/TheG ... /2825.html

bez sensu - 5 decyzji na krzyż przy czym większość albo jest oczywista albo "wyważona" czytaj nie ma znaczenia co weźmiesz

w porównaniu do nowoczesnych gier wypada blado

a klimatycznie to mnie irytowała, grałem prawnikiem przeciwko mechanikowi, który został gwiazdą i notorycznie dostawałem od przeciwnika polem "pozew sądowy zabierz przeciwnikowi 100k $"...
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
aro_kal
Posty: 39
Rejestracja: 12 sie 2009, 21:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra w życie Cienie i blaski

Post autor: aro_kal »

Słaba gra. Ja grałem kilka razy. "Rzucasz" elektroniczną kostką, poruszasz pionkiem i podejmujesz dość banalne decyzje. Reszta zależy od przypadku co cyfrowe ustrojstwo Ci wylosuje. Zasady gry są bardzo proste. Jest milion gier, które są ciekawsze. Jedynym intrygujący elementem gry jest ten "kalkulatorek", dzieciaki lubią takie zabawki, tylko moim zdaniem gra planszowa ma umożliwiać grę bez prądu, a tu bez tego ni rusz.

Wykonanie kart graczy jest słabe, a statystyki określa się poprzez przesunięcie spinacza, który niszczy papier.

Gra nudzi się pioruńsko szybko. Nie ma w niej nic do odkrywania. Pobawić się z maluchami do 6 roku życia, no powiedzmy do 8, na pewno da radę, dla starszych to chyba jednak strata czasu. To już monopol jest lepszy, byle nie z tym elektronicznym bankiem, a papierowymi banknotami - przynajmniej smyki nauczą się liczyć.

A jeszcze przy okazji ten bubel kupę kosztuje.
jizdenka
Posty: 5
Rejestracja: 16 kwie 2010, 16:14

Re: Gra w życie Cienie i blaski

Post autor: jizdenka »

BARDZO DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM !!!
Podjęłam decyzję - odpuszczam sobie zakup tej gry :-)
Forum jest naprawdę przydatne. Przejrzałam wątek dla początkujących graczy i zapoznałam się z szeroką ofertą gier-byłam pod wrażeniem. Póki co żadna z nich nie spełnia moich oczekiwań.
Oczekuję od gry bardzo estetycznego wyglądu - na Scrabble czy Monopoly uwielbiam patrzeć a gry z mapami, wojskami czy labiryntami nigdy mnie nie przekonywały - zbyt mroczne,poza tym nie bawią mnie zabawy,gdzie trzeba układać wagoniki, żetony... Bardzo zaciekawił mnie DIXIT - jedyna gra,którą biorę pod uwagę,by kupić :-)
Dziękuję raz jeszcze wszystkim za rady-naprawdę doceniam! :-)
Pozdrawiam serdecznie!
Awatar użytkownika
oopsiak
Posty: 832
Rejestracja: 04 lip 2009, 00:48
Lokalizacja: Warszawa / gdzieś na morzu

Re: Gra w życie Cienie i blaski

Post autor: oopsiak »

Stone Age, Ticket To Ride, Notre Dame, Filary Ziemi, Kingsburg, Blue Moon City, Alhambra, Duch Teb (Thebes), Maori, Wasabi

Ładne.
LICZBA graczy/punktów/żetonów

MAM / ODDAM / CHCĘ
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Gra w życie Cienie i blaski

Post autor: garg »

Zajrzyj tutaj

http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... lit=maliny

Omówienie najładniej wyglądających gier też tutaj jest :)
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Gra w życie Cienie i blaski

Post autor: MichalStajszczak »

jizdenka pisze:Oczekuję od gry bardzo estetycznego wyglądu - na Scrabble czy Monopoly uwielbiam patrzeć
:shock:
Wprawdzie w odróżnieniu od wielu osób z tego forum widzę wiele zalet Scrabble i Monopoly, ale nie podejrzewałem nigdy, że zaletą może być w przypadku tych gier estetyka.
Awatar użytkownika
oopsiak
Posty: 832
Rejestracja: 04 lip 2009, 00:48
Lokalizacja: Warszawa / gdzieś na morzu

Re: Gra w życie Cienie i blaski

Post autor: oopsiak »

scrabble są w miarę estetyczne - szczególnie jak porówna się je z podróbkami - Magic letters, upwords itp
LICZBA graczy/punktów/żetonów

MAM / ODDAM / CHCĘ
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Gra w życie Cienie i blaski

Post autor: MichalStajszczak »

oopsiak pisze:scrabble są w miarę estetyczne - szczególnie jak porówna się je z podróbkami - Magic letters, upwords itp
Podobnie jak Monopoly na tle Eurobusinessu ...
Ale w porównaniu z grami, które wcześniej wymieniłaś (i jeszcze wieloma innymi, choćby z Gigamica), to jednak gra Scrabble prezentuje się dość ubogo - prosta plansza, płytki z literkami i nic więcej.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: Gra w życie Cienie i blaski

Post autor: Odi »

Ojej....

A zawsze byłem przekonany, że Scrabble jest brzydkie (kolorystyka stołu bilardowego i krzyżowki w 'Przekroju'), a Monopoly też jakies takie sterylne...

Naprawdę uważasz, że np 'Stone Age' jest 'mroczne'?
link, link
albo Osadnicy z Catanu...
link
...Zaginione Miasta...
link
...Cuba...
link
...Zlot Czarownic...
link

...

przecież niektóre z nich to małe dzieła sztuki!

A to są tylko gry, które zostały wpisane do poradnika dla początkujących. Poza nim jest jeszcze wiele ślicznych gier
ODPOWIEDZ