Catan / Osadnicy z Catanu (Klaus Teuber)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: Pixa »

Warto pamietac, ze wersja drewniana i plastikowa nie sa kompatybilne jesli chodzi o dodatki.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: Kin@a »

Mam na razie tylko możliwość kupna podstawki drewnianej (nowa).
Z dodatków chciałabym oczywiście rozszerzenie dla 5i6 oraz dodatek Żeglarze (mogą być już używane, ale w db stanie) a to myślę, że nie będzie takie trudne do zdobycia. W końcu gra się nudzi/brak czasu itd.

Dopytuję o jakość wydań i estetykę bo np. Carcassonne w poprzedniej edycji jest wg mnie ładniejszy.
dizzit
Posty: 295
Rejestracja: 09 maja 2011, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 21 times

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: dizzit »

Jak już to dokup "Miasta i rycerzy" to lepszy dodatek. Dalej pograj w podsatwke do znudzenia i zamist dodatku kup sobie inna gre :) - bo jak zakładam to początek zabawy z planszówkami
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: mig »

Kin@a pisze:Mam na razie tylko możliwość kupna podstawki drewnianej (nowa).
Z dodatków chciałabym oczywiście rozszerzenie dla 5i6 oraz dodatek Żeglarze (mogą być już używane, ale w db stanie) a to myślę, że nie będzie takie trudne do zdobycia. W końcu gra się nudzi/brak czasu itd.

Dopytuję o jakość wydań i estetykę bo np. Carcassonne w poprzedniej edycji jest wg mnie ładniejszy.
Ja bym się jednak w drewnianą nie pakował. Będzie coraz trudniej o dodatki a poza tym nie będzie można używać nowych a zapewne jeszcze coś wyjdzie kiedyś. Estetykę bym na dalszy plan odsunął...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: Kin@a »

dizzit pisze:Jak już to dokup "Miasta i rycerzy" to lepszy dodatek. Dalej pograj w podsatwke do znudzenia i zamist dodatku kup sobie inna gre :) - bo jak zakładam to początek zabawy z planszówkami
Nie zupełny początek, mam kilkadziesiąt gier, ale tej akurat jeszcze nie, a potrzebuję prostych bo w te trudniejsze nie mam z kim grać.
Smutne, ale prawdziwe. Ludzie* nie chcą uczyć się zasad, jeśli nie zrozumieją w 5 max 10 minut to tracą zainteresowanie grą.


* nie piszę o pasjonatach udzielających się na tym forum
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: Bary »

Kin@a pisze:A jak z solidnością i jakością materiału oraz wykonania?
Podobno wersja drewniana posiada najgrubszą planszę (elementy są bardziej trwałe) i karty.
To prawda?
Mam plastikową wersję Osadników i jakość komponentów jest na wysokim poziomie. Po około 50 rozgrywkach z dzieciakami komponenty nadal wyglądają jak nowe. Tak jak napisał kolega powyżej, nie pchałbym się w edycję drewnianą.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: Kin@a »

A z którego roku masz wydanie?
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1968
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 854 times

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: Neoptolemos »

Z własnego doświadczenia wiem, że drewnianych dodatków- zwłaszcza na 5-6 osób - dostać się prawie nie da. Chcesz dodatki - bierz plastik.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: Bary »

Kin@a pisze:A z którego roku masz wydanie?
Jest to poprzednia edycja plastikowych Osadników (przed rebrandingiem na Catan). Kupowałem ją rok temu. Który to dokładnie dodruk pierwszej edycji plastikowej, tego nie wiem. Sprawdzę w domu, może będzie jakieś info na pudle. W każdym razie polecam Ci wziąć najnowszą edycję Catan. Pełny dostęp do wszystkich rozszerzeń w fajnej cenie jest istotny w takiego typu grach. A jakością komponentów się nie przejmuj. Są na tyle solidne, że przetrwają ileśset gier. Prędzej Osadnicy Ci się znudzą i sięgniesz po 7 Cudów lub inny Splendor. :)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: Sztefan »

Galakta wydaje 2 nowe scenariusze do Osadników, a właściwie teraz to już nie Osadnicy, tylko Catan ;)

Dobrze mi się wydaje, że scenariusze będą pasować również do starej wersji (pierwsza polska, drewniana)?

Czy ktoś się orientuje jak scenariusze nazywają się w oryginale? Ropa z Catanu, to pewnie Catan Scenarios: Oil Springs. A co z Najlepsi Przyjaciele? Czy to może Catan Scenarios: Helpers of Catan? A może Catan Scenarios: Frenemies?

Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: carlos »

Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: Bary »

Kwestia do osób posiadających kilka dodatków w wersji plastikowej.
Właśnie w moje ręce wpadli Żeglarze z Catanu (poprzednia plastikowa edycja). Byłem przekonany, że w jej wyprasce zmieści się zarówno dodatek, jak i podstawka. Ku mojemu zdziwieniu została ona jednak przygotowana jedynie pod dodatek. Jak wygląda sytuacja z Rycerzami i Miastami? A może w nowej edycji Catan wypraski uległy zmianie? Niestety na necie nie ma żadnych unboxingów/zdjęć, które mogły by pomóc mi odpowiedzieć na te pytania.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
vincentblack
Posty: 286
Rejestracja: 17 lut 2014, 17:52
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times
Kontakt:

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: vincentblack »

Bary pisze:Kwestia do osób posiadających kilka dodatków w wersji plastikowej.
Właśnie w moje ręce wpadli Żeglarze z Catanu (poprzednia plastikowa edycja). Byłem przekonany, że w jej wyprasce zmieści się zarówno dodatek, jak i podstawka. Ku mojemu zdziwieniu została ona jednak przygotowana jedynie pod dodatek. Jak wygląda sytuacja z Rycerzami i Miastami? A może w nowej edycji Catan wypraski uległy zmianie? Niestety na necie nie ma żadnych unboxingów/zdjęć, które mogły by pomóc mi odpowiedzieć na te pytania.
A próbowałeś odwrotnie, w pudełku od podstawki zmieścić dodatek? Jak w ten sposób upchnąłem i Żeglarzy i dodatek dla 5-6 graczy do podstawki... Chyba, że pudełko podstawki pies zjadł ;)
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: Bary »

Jak pokombinuję i powpycham, albo wywalę wypraskę to pewnie wejdzie. Ale wolałbym, żeby wypraska była przygotowana pod dodatek z podstawką (jak np Pokój 25 albo Pandemia).
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Shogman
Posty: 165
Rejestracja: 19 sty 2011, 18:56
Lokalizacja: L-wa

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: Shogman »

Sztefan pisze:Galakta wydaje 2 nowe scenariusze do Osadników, a właściwie teraz to już nie Osadnicy, tylko Catan ;)

Dobrze mi się wydaje, że scenariusze będą pasować również do starej wersji (pierwsza polska, drewniana)?

Czy ktoś się orientuje jak scenariusze nazywają się w oryginale? Ropa z Catanu, to pewnie Catan Scenarios: Oil Springs. A co z Najlepsi Przyjaciele? Czy to może Catan Scenarios: Helpers of Catan? A może Catan Scenarios: Frenemies?

Z góry dziękuję za pomoc.

Grał już ktoś z tymi scenariuszami? Urozmaicają w jakiś ciekawy sposób rozgrywkę?
Apostolus
Posty: 196
Rejestracja: 23 mar 2015, 20:08
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: Apostolus »

Czy ktokolwiek widział gdziekolwiek polską instrukcję do scenariusza "Najlepsi przyjaciele" ("Frenemies")?
Będę bardzo wdzięczny za jakieś namiary.
Awatar użytkownika
vincentblack
Posty: 286
Rejestracja: 17 lut 2014, 17:52
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times
Kontakt:

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: vincentblack »

Apostolus pisze:Czy ktokolwiek widział gdziekolwiek polską instrukcję do scenariusza "Najlepsi przyjaciele" ("Frenemies")?
Będę bardzo wdzięczny za jakieś namiary.
Ja widziałem. W moim egzemplarzu na półce ;) Do Ropy z Catanu zresztą też... Wieczorem mogę zrobić skan i podesłać na mail albo wrzucić gdzieś na sieć.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1790
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 162 times

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: Legun »

Do dostanie w jednym ze sklepów na P jest angielski dodatek "Pomocnicy z Catanu". Zakupiłem i zrobił się z tego mały renesans niegdysiejszego absolutnego przeboju.
http://boardgamegeek.com/boardgameexpan ... pers-catan
Obrazek
To w sumie niewielkie udogodnienie względem podstawowej rozgrywki jest na pewno warte kilkunastu złotych, które trzeba za nie zapłacić.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
verentius
Posty: 3
Rejestracja: 05 sty 2016, 20:36

łączenie dodatków do osadniców z catanu

Post autor: verentius »

Witam!

Posiadam drewnianą wersję osadników wraz z dodatkiem dla 5-6 gracza. Teraz widzę jeszcze dodatek o nazwie Miasta i rycerze. Czy jest sens go kupować? Wydaje mi się, że powiela on pionki z dodatku, który mam...
klpt12
Posty: 102
Rejestracja: 19 wrz 2013, 02:44
Has thanked: 5 times

Re: łączenie dodatków do osadniców z catanu

Post autor: klpt12 »

Niestety nowa plastikowa wersja nie jest kompatybilna ze starą.
verentius
Posty: 3
Rejestracja: 05 sty 2016, 20:36

Re: łączenie dodatków do osadniców z catanu

Post autor: verentius »

Ale to jest wersja drewniana. Pytanie, czy dodatek miasta i rycerze dla 5-6 gracza wnosi coś, jeśli się nie posiada dodatku miasta i rycerze w ogóle?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: łączenie dodatków do osadniców z catanu

Post autor: Tomzaq »

Z tym dodatkiem to już jest zupełnie inna gra o dużo wyższym skomplikowaniu zasad. Z prostej i przyjemnej gry rodzinnej, w którą można zagrać z rodzicami robi się gra dosyć uciążliwa i męcząca. Jeżeli traktujesz osadników jako lekką gierkę na wieczór to bym nie brał. Natomiast jeśli poszukujesz nowych wyzwań do już ogranego tytułu to można spróbować, może podejdzie. Dodatek na 5-6 osób bez podstawki dodatku nie ma sensu.
Who is John Galt?
Posiadam
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: łączenie dodatków do osadniców z catanu

Post autor: Pynio »

verentius pisze:Ale to jest wersja drewniana. Pytanie, czy dodatek miasta i rycerze dla 5-6 gracza wnosi coś, jeśli się nie posiada dodatku miasta i rycerze w ogóle?
Według mnie znowu dopiero z tym dodatkiem gra ma w ogóle sens istnienia :)
verentius
Posty: 3
Rejestracja: 05 sty 2016, 20:36

Re: łączenie dodatków do osadniców z catanu

Post autor: verentius »

Nie rozumiem jeszcze jednej sprawy - przeczytałem opis zawartości tego dodatku i widzę, że nie ma tam elementów powiększania planszy z wersji podstawowej - dlaczego zatem wszędzie jest napisane, że tego dodatku nie można połączyć z wersją z innego materiału? Gdzie się "nie zgra"?
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: Rocy7 »

Który z dodatków najciekawiej rozwija podstawkę, jednczesnie nie dodaje duzo nowych zasad do tlumaczenia? Ktory z dodatków polecicie na 2 graczy?
ODPOWIEDZ