Jakie gry wybrac.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
kris1982
Posty: 96
Rejestracja: 18 maja 2010, 02:54

Jakie gry wybrac.

Post autor: kris1982 »

Witam wszystkich na forum.
Jestem początkującym graczem który posiada jak narazie tylko jeden tytuł jakim jest Doom no i czas najwyższy to zmienić i powiększyć swoją kolekcję. Forum już dość dobrze przestudiowałem, oczywiście z poradnikiem początkującego na czele a także przeczytałem bądż oglądnałem bardzo dużo recenzji no i powiem tak mam ochotę zagrać we wszystko :) Moim celem bedzie zakup 4 gier o różnej tematyce( za dużo tego jest żeby samemu wybrac) i tak:
-cena nie ma znaczenia
-liczba osób (max zbiorę 5,spokojnie bede miał 4 ale chciałbym żeby choć jedna gra była bardzo dobrze grywalna na dwóch na wypadek jak zostanę sam z bratem)
-tematyka jak już napisałem niech będzie różna od ekonomicznej po strategię a także przygodę itp.
-losowość nie za duza choc z drugiej strony Doom opiera się głównie na rzutach kostkami a bardzo mi się podoba
-narazie zrezygnuję z gier które wymagają duzej znajomości języka angielskiego bo z naszej ekipy tylko jedna osoba dość dobrze go zna i to mogło by bardzo utrudnić rozgrywke.
-karcianka(jak najbardziej)
Bardzo bym was prosił o kilka propozycji najlepszych według was tytułów z których wybiore 4 gry i myśle że wtedy po rozegraniu kilku parti w każdą z nich bede już wiedział co nam się najbardziej podobało a co nie i dalsze pozycję będe mógł już szukać sameme. Bede bardzo wdzięczny za pomoc w pierwszych krokach w świecie gier planszowych :)

Ps. Jak zapomniałem o jakiejś ważnej informacji którą powinienem podać to odrazu uzupełnie ją.
Awatar użytkownika
BEBZ
Posty: 75
Rejestracja: 26 wrz 2009, 01:10
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times

Re: Jakie gry wybrac.

Post autor: BEBZ »

Mówiłeś, że czytałeś poradnik, a przecież tam masz wszystko. Od opisów gier, po ich recenzje i różne opinie o nich. Także, kieruj się tym poradnikiem, bo nikt Ci już nic lepszego nie powie, jedynie może napisać swoje typy ;) Szczególną uwagę w poradniku zwróć na gry z kategorii "Gry rodzinne i na spotkania ze znajomymi", na te z serii "lekkie". Chociaż ja bym do nich jeszcze dorzucił Stone Age ;) A co do moich typów:

- Osadnicy z Catanu
- Cytadela
- Wsiąść do Pociągu: Europa
- Stone Age

Są to gry proste i przyjemne, a przede wszystkim świetne! Jak dla początkującego gracza, żeby wprowadzić go w świat planszówek (no nie licząc tego Twojego Doom'a, ale to moim zdaniem zaczęcie od złej strony ;P) świetnie się te pozycje nadają. Wszystkie są po polsku, prócz Stone Age'a. Jednak ten nie wymaga do gry znajomości języka obcego, bo brak jest jakichkolwiek napisów w grze, a sklepy dołączają do pudełka polską instrukcję :)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6459
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 590 times
Been thanked: 943 times

Re: Jakie gry wybrac.

Post autor: Odi »

Kris, tak jak mój przedmówca zauwazył - wszystko masz w poradniku...

My nie możemy Ci doradzić, jakie cztery gry powinieneś nabyć. Możemy Ci doradzić, które cztery z np ośmiu Ciebie interesujących, warto kupić.

Skoro cena nie ma znaczenia, a kryteria mechaniki także są dosyć...hm...nieostre ('losowość nie za duża, ale Doom jest losowy i jest fajny'), to Ty sam musisz nam podać jakie tytuły Cie interesują, a my potem się do tego odniesiemy :)
Reasumując: wybierz sobie gry, które pociągają Cię np tematycznie, estetycznie itp, i zacznij się o nich dowiadywać czegoś więcej. Opinia forumowiczów nie zastąpi lektury recenzji.

Pozdrawiam 8)
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Jakie gry wybrac.

Post autor: FormatC »

Co zlego jest w zaczynaniu od Dooma? Ja zaczynalam od Zombies i Twilight Imperium i mam sie dobrze. :twisted:

Kris: kup karcianke: Dominiona albo Cytadele (ja bym wybrala Domniona), jakas gre ekonomiczna (np. Puerto Rico), kooperacyjna (np. Ghost Stories albo Battlestar Galactica) i strategiczna (tu napisalabym GoT ale na 4 osoby bez dodatku jest slabo, wiec sobie poczytaj i wybierz, co Ci sie podoba :)). Wazne, zebys mial jakies urozmaicenie, zeby bylo w czym wybierac jak przyjda goscie. :)

No, chyba, ze grasz z rodzicami, wtedy moze rzeczywiscie rozwaz jakies "mniej zobowiazujace" tytuly. ;)
Meechauek
Posty: 114
Rejestracja: 20 kwie 2010, 14:50
Lokalizacja: Poznań

Re: Jakie gry wybrac.

Post autor: Meechauek »

jeśli chcesz gry z 4 różnych gatunków to poleciłbym CI:

- osadnicy z catanu (rodzinna, lekka)
- puerto rico (ekonomiczna, nr 1 w bgg)
- arkham horror/ghost stories (przygodowo-kooperacyjna - o takich też wspominałeś, a te gry IMO naprawdę rządzą)
- boże igrzysko - wiem że to nie jest najlepsza gra na początek, ale jest znakomita, oryginalna no i wojenno-strategiczna

Mówiłeś co prawda o 4 grach, ale zaopatrz się jeszcze w neuroshima hex: duel (tylko dla 2) - łatwa, szybka, przyjemna no i tania (nowa ok. 65zł)

Jest to oczywiście moja subiektywna opinia ale dominiona bym nie brał na początek (nie przepadam za karciankami), podobnie jak Stone Age'a (uważam że jest to fajna gra, ale tylko fajna, nie rozumiem zachwytów nad tym tytułem - sam rozegrałem ok. 15 partii)
Awatar użytkownika
nikozja_dg
Posty: 598
Rejestracja: 27 kwie 2009, 21:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Jakie gry wybrac.

Post autor: nikozja_dg »

Blokus - gra logiczna i na 2 i na 4 osoby
Osadnicy z Catanu - rodzinna gra, która bardzo wciąga, a potem można dokupić dodatki np. na 5-6 osób
Fasolki - karcianka "ekonomiczna"
Neurohima Hex 2.5. - strategiczne myślenie, spokojnie na 2-4 osób
W Opolu gry dostarczamy do domów - https://graszki.pl/
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6129
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 643 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Jakie gry wybrac.

Post autor: pan_satyros »

Przejrzyj sobie moją listę z sygnatury. Być może coś Cię zainteresuje, w razie pytań pisz :)
kris1982
Posty: 96
Rejestracja: 18 maja 2010, 02:54

Re: Jakie gry wybrac.

Post autor: kris1982 »

Nie ma sensu żebym wypisywał tytuły które mnie interesują bo zamiast 8 wyszło by 20 także wybiorę na szybko 4 gry bo praktycznie każda która mnie interesuję ma wysoką ocenę i bardzo dobre recenzję. Dopiero po tym zakupie będe potrafił się bardziej określić w co nam się najlepiej gra i co sprawia najwięcej radości. Co by nie było i tak bardzo dziękuje za pomoc i za podane typy. Napewno biorę Osadników z Catanu i napewno jakąś karciankę.
Awatar użytkownika
Arhtu
Posty: 518
Rejestracja: 06 paź 2004, 18:07
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Jakie gry wybrac.

Post autor: Arhtu »

Wysokie Napięcie
Fasolki
Wsiąść do pociągu/Ticket to Ride
Samuraj
-
Awatar użytkownika
BEBZ
Posty: 75
Rejestracja: 26 wrz 2009, 01:10
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times

Re: Jakie gry wybrac.

Post autor: BEBZ »

kris1982 pisze:Nie ma sensu żebym wypisywał tytuły które mnie interesują bo zamiast 8 wyszło by 20 także wybiorę na szybko 4 gry bo praktycznie każda która mnie interesuję ma wysoką ocenę i bardzo dobre recenzję.
A wypisz nawet te 20, a my postaramy się Ci pomóc zoptymalizować tę listę ;) Wybieranie gier na szybko nie jest dobrym sposobem, bez żadnej gry możesz wymienić jakie masz zainteresowania. Nie wierzę, że nie grywasz / grywałeś na PC, że nie lubisz czytać książek, czy oglądać filmów, a na podstawie Twoich upodobań w tych dziedzinach możesz określić jakie gry by Cię interesowały :) Czy to strategiczne, czy ekonomiczne, przygodowe, czy w klimacie fantasy... W końcu, chyba nikt nie chce, żebyś żałował kupna któregokolwiek z pudełek ;)

PS.
FormatC pisze:Co zlego jest w zaczynaniu od Dooma? Ja zaczynalam od Zombies i Twilight Imperium i mam sie dobrze. :twisted:
Osz Ty utrudniaczu :P
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6129
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 643 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Jakie gry wybrac.

Post autor: pan_satyros »

Lubisz klimaty grozy, czytywałeś Lovecrafta - Arkham Horror - ulubiona gra w mojej kolekcji
Z karcianek polecam - Dominion - sprawdzona gra, dobry podstawowy deck, świetna regrywalność
Lekka ekonomia - Osadnicy i Stone Age - obie gry maja podobny poziom trudności (SA nieco bardziej familijne), obie zawierają element losowy (kości zasobów) obie zyskały uznanie graczy :)
Z gier zdecydowanie bardziej wymagających myślenia polecam Caylusa i Agricolę, różne klimaty, bardzo dobra mechanika, niemal zerowa losowość.
Jeśli już jesteśmy w temacie główkowania to dorzucę Samuraja

itd... hehe długo by wymieniać. Poczytaj recenzje, w ramach możliwości ograj jakiś z tytułów, w razie czego chętnie odpowiem na pytania, co zresztą sugeruję w sygnaturce.
pozdrawiam !
kris1982
Posty: 96
Rejestracja: 18 maja 2010, 02:54

Re: Jakie gry wybrac.

Post autor: kris1982 »

Już zamówiłem Neurohima Hex 2.5 a dzisiaj zamawiam Dominiona i Osadników. Jeszcze dwa tytuły i materiał na dobry start gotowy :)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6129
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 643 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Jakie gry wybrac.

Post autor: pan_satyros »

kris1982 pisze:Już zamówiłem Neurohima Hex 2.5 a dzisiaj zamawiam Dominiona i Osadników. Jeszcze dwa tytuły i materiał na dobry start gotowy :)
Świetny wybór !! te tytuły na pewno Cię nie zawiodą.
kris1982
Posty: 96
Rejestracja: 18 maja 2010, 02:54

Re: Jakie gry wybrac.

Post autor: kris1982 »

Teraz myślę nad Arkham Horror i Agricolą i line-up będzie zamknięty :)
Awatar użytkownika
Soulless
Posty: 569
Rejestracja: 22 cze 2008, 21:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Jakie gry wybrac.

Post autor: Soulless »

Battlestar Galactica
Imperial 2030
Arkham Horror
Container

doskonale uzupełnią kolekcję
szczudel
Posty: 1438
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 100 times
Been thanked: 142 times

Re: Jakie gry wybrac.

Post autor: szczudel »

Dlamnie pierwsza gra w jaką zagrałem na wysokim poziomie był Ticket to ride i to jego bym polecił. Coś jest w tych pociągach i samym schemacie gry [moja narzeczona uwielbia rozpinające drzewo ja zawsze robię algorytm komiwojarzera - wiem to juz zboczenie zawodowe]. Jedyne za co tej gry nie lubie to to że muszę ją wszystkich znajomych uczyć bo to ją właśnie wyciągam jako pierwszą , tak aby graczy zarazić planszówkami - co się zawsze udaje ;).

Tam pare osób polecało Agricole, moim zdaniem to świetna gra ale za bardzo przytłaczająca jak ktoś nie ma ochoty na wielkie planowanie. HJeśli masz odpowiednią ekipę do gry, która lubi takie klimaty to smiało można atakować [ przykład chciałem dla odmiany zagrać w coś nowego i wciagnałem też siostre w Filary ziemi, myślalłem ze to będzie zła decyzja i już nigdy z nami [mną i narzeczona] nie zagra , a tu zonk teraz co przyjedzie do mnie to pyta sie czy zagramy - taki mały wniosek takie gry jak agricola można bez namysłu wyciągać dla ludzi któzy w dziećiństwie uwielbiali monopoly :)]

Szkoda , że zamówiłeś osadników z Catanu. Losowość tej gry jest dla mnie odstraszająca. Jakbym wcześniej zobaczył temat to bym ci powiedział ze w Carcassonne, Ticket to ride, Puerto rico i Catana można zagrać na komputerze. Ticket i Catan są legalne , a te 2 pozostałe nie. Ale nazwijmy je wersjami "trialowymi" :)

Mam nadzieję ze jakoś pomogłem.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6129
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 643 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Jakie gry wybrac.

Post autor: pan_satyros »

szczudel pisze: Szkoda , że zamówiłeś osadników z Catanu. Losowość tej gry jest dla mnie odstraszająca.
Nie torpedował bym tego zakupu tak jednoznacznie :) Losowość jest i owszem sądzę jednak, że kupujący miał to na uwadze. Dla osób tolerujących ją w grach nie powinna być uciążliwa. Wystarczy dobrze zbajerować graczy przy wyminie surowców, zawierać ciche sojusze itd jak dla mnie gra jest świetna, nie spotkałem jeszcze osoby, która by w nią nie chciała zagrać, a to duży plus.
Meechauek
Posty: 114
Rejestracja: 20 kwie 2010, 14:50
Lokalizacja: Poznań

Re: Jakie gry wybrac.

Post autor: Meechauek »

owszem osadnicy są losowi i to nawet bardzo, ale powiedz mi czy jako dziecko nie lubiłeś chińczyka albo monopolu które są równie losowe? :D uważam że osadnicy to świetny zakup, bo mimo losowości, osoby które zaczynają przygodę z GP po prostu się w nich zakochają - nie znam tak przyjemnej i wciągającej gry, a zarazem tak prostej i mimo wszystko wymagającej trochę myślenia. W mpim gronie znajomych nie ma osoby której by się osadnicy nie spodobali (chyba że po kilku rozgrywkach i zagraniu w parę nowocześniejszych tytułów :D)
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Jakie gry wybrac.

Post autor: FormatC »

ja wlasnie zagralam w Osadnikow PO poznaniu "nowoczesniejszych" tytulow i, szczerze mowiac, nie mam ochoty powtarzac tego doswiadczenia jesli absolutnie nie musze. Jesli ktos lubi gadac, handlowac, negocjowac to pewnie Osadnicy sa dla niego, ale jak sie tego nie lubi/nie potrafi, to jest naprawde slaaaabo...

Frustracja, ktora ogarnia Cie gdy nikogo nie interesuja Twoje barany a nic wiecej nie chce Ci przyjsc (a jak juz przyjdzie, to i tak dostaniesz zlodziejem zanim bedziesz mial szanse cos zrobic), jest znacznie gorsza niz bycie "jechanym" w GOTcie czy TI. Przynajmniej dla mnie. :)
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Jakie gry wybrac.

Post autor: WRS »

Opinię FormatC w pełni podzielam.
Też Osadników kupiłem po poznaniu wielu innych tytułów i poczucie bezradności mnie przytłacza.
Wolę Fasolki (gdy idzie o negocjacje), Kraby (gdy idzie o wredność :P), Wysokie Napięcie (gdy chodzi o rozbudowę) itp...

Ale jako lekka, rodzinna gra - na luźne popołudnie z pewnością Osadnicy są OK.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
szczudel
Posty: 1438
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 100 times
Been thanked: 142 times

Re: Jakie gry wybrac.

Post autor: szczudel »

Osadnicy to moze i dobry starter do zarazania casuali ale na dluzsza mete chyba ta gra "nie daje rady". Widzialem ze niektorzy ludzie na forum kupuja gre , graja graja graja i potem ja sprzedaja. Wtedy i owszem można poelcić Catana. W moim przypadku to jednak jest tak ze jak gre kupie to bede chcial aby i kiedys moje dzieci w nia graly :D wiec gra ktora znudzila mnie po kilkunastu patiach odpada.

Na potwierdzenie pierwszego zdania dodam ze i moja narzeczona i jej kolezanka maja juz serdecznie dosc Catana i o ile na poczatku sie im podobal to teraz patrzyc na niego nie mogą. Frustracja z losowosci w tej grze jest zbyt duża aby mogly ona [ i ja] czerpac z tej gry przyjemnosc.

Mimo wszystko na "starter do zarazania" wybralbym Ticket to ride. Na poczatku ta gra wciaga samą idea i frajda z łączenia kolejnych miast, aby później zmienić sie w gre wyjadaczy któzy znają wszystkie trasy na pamięc i wiedzą jakie trasy i kiedy dobierać. Nie ukrywam że największy wpływ na moje zamiłowanie do tej gry wpłynęło że najpierw przejechałem się z seattle do san francisco a nasepnie zagrałe w gre. Teraz jak gram to zawsze ale to zawsze gram tak aby połączyć zachodznie wybrzeze, jest to jednak osobisty czynnik którego nie można porównywać w doborze najlepszej gry.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6129
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 643 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Jakie gry wybrac.

Post autor: pan_satyros »

FormatC pisze: Frustracja, ktora ogarnia Cie gdy nikogo nie interesuja Twoje barany a nic wiecej nie chce Ci przyjsc (a jak juz przyjdzie, to i tak dostaniesz zlodziejem zanim bedziesz mial szanse cos zrobic), jest znacznie gorsza niz bycie "jechanym" w GOTcie czy TI. Przynajmniej dla mnie. :)
Z tym się zgodzę, grając z osobami, których wymiana i wzajemne licytowanie się nie bawi, lub traktują je całkowicie poważnie, staje się co najmniej uciążliwe ... sam tego nie doświadczyłem, ale byłem świadkiem gry, w której wszyscy rachowali swoje zasoby z twarzami pokerzystów.
kris1982
Posty: 96
Rejestracja: 18 maja 2010, 02:54

Re: Jakie gry wybrac.

Post autor: kris1982 »

Zamówiłem zamiast Osadników Stone Age (edycja niemiecka) i tu moje pytanie dużo jest tam elementów z opisami w tym języku?
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Jakie gry wybrac.

Post autor: zephyr »

SA jest niezależny językowo
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Jakie gry wybrac.

Post autor: bart8111 »

szczudel pisze:Na potwierdzenie pierwszego zdania dodam ze i moja narzeczona i jej kolezanka maja juz serdecznie dosc Catana i o ile na poczatku sie im podobal to teraz patrzyc na niego nie mogą. Frustracja z losowosci w tej grze jest zbyt duża aby mogly ona [ i ja] czerpac z tej gry przyjemnosc.

Mimo wszystko na "starter do zarazania" wybralbym Ticket to ride.
Hmm, czy ja wiem czy Osadnicy są tak dużo bardziej losowi od Ticketa?, według mnie to gry o zbliżonym poziomie losowości. W jednej mamy rzut kostką jakie pola przyniosą towary, w drugiej losowość z kart i o ile w Osadnikach z towarami, które nam nie pasują możemy coś zrobić bo możemy je przehandlować to w Tickecie z niepasującymi kolorami nie bardzo jest już co zrobić.
ODPOWIEDZ