Battles: The Knights (dawniej Teutons)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Battles: The Knights (dawniej Teutons)

Post autor: konev »

Agent specjalny stalker znalazł ze 2 dni temu (i podzielił się na Blipie) takie oto cudo: http://boardgame.geekdo.com/boardgame/72994/teutons
I cisza...

Więc teraz wszyscy co są odpowiedzialni za projekt (Phalanx Games Polska) niech się przyznają i powiedzą coś więcej o grze :). Na pierwszy rzut oka wygląda na polskie C&C:A, co mnie bardzo cieszy.
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Teutons

Post autor: janekbossko »

ciekawe w ktorym roku to wydadza tzn na ktora rocznice;)
mnie sie juz podoba...
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Teutons

Post autor: ozy »

Siedemsetną? ;)

Nie trzymamy się "dziennej rocznicy" czegokolwiek, celem jest wydanie gry w tym roku, jeśli przejdzie z powodzeniem ostatnie testy. Finalna decyzja jeszcze nie zapadła. Gra byłą testowana zarówno przez wargamerów, jak i eurograczy, na razie zbiera pozytywne opinie z obu tych środowisk, ale jeszcze nam ich mało. ;)

Teutons nie jest "kolejną grą o bitwie pod Grunwaldem" ;) to raczej planszowy system bitewny, rodzaju C&C czy Battlelore. Jego fabułą są zmagania Królestwa Polskiego z Zakonem Krzyżackim, od bitwy pod Płowcami, aż po bitwę pod Świecino (łącznie 5 bitew, z wieloma wariantami). System zasad jest otwarty, umożliwia realizowanie starć również z innych okresów historycznych.

Teutons to lekka gra wojenna (tzw. weuro - Euro-Wargame), bloczkowa (z aspektami mgły wojny), istotną rolą dowodzenia, napędzana kartami. Rozegranie dużej bitwy trwa do 120 minut, mniejsze scenariusze około 60.
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Teutons

Post autor: ozy »

Kilka nowych informacji o Teutonach:

Krótka prezentacja gry i raport z rozgrywki:
http://www.phalanxgames.pl/pages/zapowiedzi/teutons.php

I tak dla śmiechu ;)
Od 16'40" można zobaczyć mnie, oraz prototypową planszę i bloczki:
http://www.tvp.pl/opole/informacja/kuri ... -r/2097197 :D
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Teutons

Post autor: ozy »

Zacząłem pisać AAR, z naszej ostatniej rozgrywki w Grunwald. Jakbyście mieli ochotę poczytać, zapytać o coś, czy zathumbować, to zapraszam:

http://boardgamegeek.com/thread/566945/ ... g-1410-aar

Sporo zdjęć robiliśmy, więc powinno się udać w miarę szczegółowo opisać przebieg starcia z perspektywy gracza.
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Teutons

Post autor: ozy »

Dzięki pomocy ekipy z opolskiego klubu będziemy mogli pokazać na Essen Teutonów w formie właściwie przedprodukcyjnej, wraz z elementami nieco cięższymi, niż samo drewno i karton (jeśli ochrona wpuści ;) ).

http://boardgamegeek.com/image/829967/teutons

Trzymajcie kciuki! :)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
ananas
Posty: 126
Rejestracja: 03 sty 2010, 19:38
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Been thanked: 4 times

Re: Teutons

Post autor: ananas »

Clown dobrze napisał? Przybywają? Kostki przypominają mi te ze Strongholda. A Strongholda bardzo lubię. 8) Teutoni na mojej liście życzeń.
Piękniej wygląda żołnierz poległy w bitwie niż wolny w ucieczce.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Teutons

Post autor: folko »

To by była świetna wiadomość!!
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Teutons

Post autor: Geko »

Czy i kiedy będzie instrukcja w wersji elektro?
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Teutons

Post autor: ozy »

Mateusz M. pisze:Clown dobrze napisał? Przybywają?
Niestety to jeszcze nie czas na Teutonów. Mamy na myśli inny projekt, szczegóły już wkrótce. :)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: Teutons

Post autor: Odi »

Zgaduję: gra o wojnie północnej? 8)
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Teutons

Post autor: ozy »

Pudło. :) To by nie była niespodzianka. ;)

Carolus jest w planach, ale tak samo jak Teutoni - wciąż nad nim pracujemy i dopieszczamy i dalej jeszcze nie jesteśmy zadowoleni z finalnego efektu. Na szczęście nigdzie nam się nie śpieszy. :)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Teutons

Post autor: janekbossko »

ja stawiam na First World War:)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: Teutons

Post autor: Odi »

A tak w ogóle, to grałem w testowy egzemplarz Teutonów niedawno (scenariusz: jez. Pejpus) i musze przyznać, że gra jest na dobrej drodze, aby stanąć w szranki z tuzami tego segmentu rynku: Manoeuvre i C&C.

Akurat ten scenariusz daje obu stronom możliwość objęcia dowodzenia nad połączonymi siłami kawalerii i piechoty, i dobrze widać różnice rodzajów wojsk. Piechota powolna, niezbyt skuteczna przeciwko rozpędzonej kawalerii, ale w swojej masie groźna. System losowanych chitów, określających trafienia jest ok - sprawdza się lepiej niż kostka.

Natomiast dopracowania wymaga chyba kwestia długości rozgrywki oraz punktów zwycięstwa przyznawanych za pojmanych wodzów i zniszczone choragwie, bo teraz bardziej opłaca się gonić wodzów po planszy. niż manewrować dla wygrania bitwy. Wprowadziłbym tez zasadę, że pojedyncze kostki nie mogą atakować (musza być wycofane i zreorganizowane poprzez zagranie odpowiedniej karty na uzpełnienia). Może jeszcze jakaś jedna-dwie dodatkowe karty specjalne w każdej talii...?

Generalnie było fajnie. Przy kolejnej okazji znowu chętnie zagram.
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Teutons

Post autor: Lord Voldemort »

Odi pisze:A tak w ogóle, to grałem w testowy egzemplarz Teutonów niedawno (scenariusz: jez. Pejpus) i musze przyznać, że gra jest na dobrej drodze, aby stanąć w szranki z tuzami tego segmentu rynku: Manoeuvre i C&C.
Dziękujemy za słowa uznania i cenne uwagi. Gra staje się coraz lepsza przede wszystkim dzięki spostrzeżeniom i propozycjom Naszych Testerów.

Scenariusza "Bitwy na lodzie" troche sie obawialismy przy jego tworzeniu, bo to byl prawdziwy sprawdzian dla systemu. To zaden problem dac wyrownane szanse na zwyciestwo, gdy liczebnosc walczacych armii jest mniej wiecej rowna. Gorzej, kiedy "garstka" Krzyzowcow staje na przeciwko kilkukrotnie liczniejszego przeciwnika...
Nietypowy system punktacji (bardziej oplaca sie zabic Aleksandra Newskiego niz polowe jego hufcow), wynika z historycznego tla towarzyszacego tej wyprawie krzyzowej. O tym bedzie mozna poczytac w finalnym opisie scenariusza, testerom serwujemy przede wszystkim "miesko" ;)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: Teutons

Post autor: Odi »

Domyślam się, że z historycznego punktu widzenia przyjęte przez Was założenie jest bez zarzutu.

Natomiast - z tego co wiem - jest to chyba jeden z większych scenariuszy. Wojsk jest naprawdę sporo (zwłaszcza piechoty, obecnej śladowo w pozostałych scenariuszach) i aż chciałoby się nimi 'pomanewrować', zamiast po prostu przebijać się do Aleksandra. Mam wrażenie, że ulatuje w ten sposób element bitewnej strategii, natomiast pojawia się coś w rodzaju 'przygodówki'.

No tak, dylemat między zgodnością historyczną, a grywalnością 8) Ech...
Awatar użytkownika
redy
Posty: 159
Rejestracja: 20 gru 2008, 10:15
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Teutons

Post autor: redy »

janekbossko pisze:ja stawiam na First World War:)
Nikt nie dementuje? Czyżbyś trafił?

Jeżeli to będzie to - z pewnością kupię, gdyż przymierzałem się już kilka razy, a potrzebuję wojennego tytułu na kilka osób.
JB
Posty: 347
Rejestracja: 14 maja 2005, 19:09
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Teutons

Post autor: JB »

Oby nie, bo to jest slabiutka gra.
Tylko o sprawach, które nas zupełnie nie interesują, możemy wydać rzeczywiście bezstronną opinię, co niewątpliwie jest powodem, że opinia bezstronna jest zawsze absolutnie bezwartościowa.
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Teutons

Post autor: ozy »

Odi - Pejpus grali trzykrotnie na ostatnim Pionku i manewrów było sporo. Trudno "uciekać" dowódcą, czy go chronić, skoro bez niego trudno ruszać tą masą piechoty i jazdy po ruskiej stronie. Coś za coś.
Ale warunki zwycięstwa to osobna sprawa i na pewno wymaga dopieszczenia, by graczom łatwiej było zrozumieć cele ich strony w danej bitwie. Z tym są jeszcze problemy wśród początkujących wojennie graczy.

Co do niespodziewajki - niedługo damy znać. :)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Teutons

Post autor: Lord Voldemort »

Odi pisze:Domyślam się, że z historycznego punktu widzenia przyjęte przez Was założenie jest bez zarzutu.

Natomiast - z tego co wiem - jest to chyba jeden z większych scenariuszy. Wojsk jest naprawdę sporo (zwłaszcza piechoty, obecnej śladowo w pozostałych scenariuszach) i aż chciałoby się nimi 'pomanewrować', zamiast po prostu przebijać się do Aleksandra. Mam wrażenie, że ulatuje w ten sposób element bitewnej strategii, natomiast pojawia się coś w rodzaju 'przygodówki'.

No tak, dylemat między zgodnością historyczną, a grywalnością 8) Ech...
Czolowe przebijanie sie nie dziala, przy manewrujacym przeciwniku. Jeden Holender na Essen "sprawdzal" gre probujac ataku Krzyzowcami na wprost (jak tlumaczyl, jest to jego uniwersalny sposob na testowanie kazdej nowej gry wojennej). No i przeciwnik grajacy Nowogrodem, pojechal go az milo.

Manewrowanie wymaga obecnosci wodzow.
Ale tutaj trzeba wiedziec, czy gra sie wschodem, czy zachodem. Zachodnia tradycja wymagala, aby wodz walczyl w pierwszej linii - w Teutonach majac atakujacy hufiec w pelnej sile nie ryzykujemy wiele, majac wodza jako dodatkowe wzmocnienie.
Wschodnia tradycja wymgala, aby wodz znadowal sie bardziej z tylu, nie ryzykujac swego zycia na pierwszej linii. Majac do dyspozycji tylko lekka kawalerie Alexander nad Pejpusem, czy Witold pod Grunwaldem, nie powinni stac razem z pierwszoliniowymi hufcami - ryzyko zbyt wielkie, a pokusa dla przeciwnika moze sie okazac zbyt silna...
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: Teutons

Post autor: Odi »

Z tym, że wódz rycerstwa łacińskiego angazujący się w walkę tracił szybko zdolność dowodzenia czymkolwiek poza własnymi przybocznymi i - za pomocą sztandaru - ewentualnie tempem ponawiania szarż. Tutaj może poruszać wszystkimi hufcami wokół siebie, co daje spory handicap wobec odsunięcia dówódcy wojsk przeciwnika od pierwszej linii (a może mi się tylko wydaje?).

Wiem, bardzo teoretyzuję. Postaram się wkrótce zagrać ten scenariusz po raz kolejny, już z większą świadomością :wink:
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Teutons

Post autor: clown »

Ja bym chciał Age of Napoleon po polsku :) w ciemno biorę :)
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: Teutons

Post autor: mckil »

nieśmiało się zapytam czy wiadomo już (mniej więcej) kiedy grę będzie można nabyć i w jakiej cenie? No i czy jakaś instrukcja będzie dostępna wcześniej coby utwierdzić się w przekonaniu, że to gra dla mnie :D
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Teutons

Post autor: ozy »

Nie mamy żadnych dat. Nie do końca jesteśmy zadowoleni z niektórych elementów gry i wciąż nad nią pracujemy. Boimy się, że temat i forma nas ograniczają i myślimy nad rozwinięciem formy - generyczna plansza, wojska, ujęcie szerszych aspektów średniowiecznej wojskowości.
Nie działamy pod presją czasu. :)
Mam nadzieję, że gra będzie się pojawiać na konwentach i że będą chętni do gry, bo uwagi graczy są najcenniejszym źródłem inspiracji.
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: Teutons

Post autor: mckil »

Z jednej strony do b.dobrze, że staracie się wszystko dopracować do perfekcji ale z drugiej ja już chciałbym grę posiadać :D
ozy pisze:Boimy się, że temat i forma nas ograniczają i myślimy nad rozwinięciem formy - generyczna plansza, wojska, ujęcie szerszych aspektów średniowiecznej wojskowości.
I tu z jednej strony fantastycznie ale z drugiej czy rozwinięcie nie spowoduje, iż będzie milion zasad i drugie tyle wyjątków od tych zasad a tego bym baaaaaaaardzo nie chciał....
ozy pisze: Mam nadzieję, że gra będzie się pojawiać na konwentach i że będą chętni do gry, bo uwagi graczy są najcenniejszym źródłem inspiracji.
Szkoda tylko że ja na takich konwentach nie mogę być ;(
W każdym razie czekam na dalsze informację z niecierpliwością...
ODPOWIEDZ