Fury of Dracula

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Ceith
Posty: 3
Rejestracja: 07 cze 2010, 18:54

Fury of Dracula

Post autor: Ceith »

Witam :)
Wczoraj rozegrałam pierwszą partię w tą grę i mam dwa pytania
1. Nie do końca rozumiem pewną kwestię - hodowanie znaczników: gdy jakiś znacznik "spadnie" z planszy i chcę go wyhodować, to czy wszystkie identyczne znaczniki są wyhodowane, czy tylko ten jeden konkretny?
2. Przypuśćmy, że Drakula ma aktywnego sprzymierzeńca Quinccy P. Morris. Czy podczas podróży morzem też może używać jego umiejętności?

Z góry dziękuję za odpowiedzi :)
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Fury of Dracula

Post autor: Pastorkris »

1. Możesz wykluć (u nas w grupie te słowo się przyjęło :P) tylko ten, który fizycznie spadł z toru.

Co do dwójki nie jestem pewien... Choć wydaje mi się że może (w końcu to Hrabia ma zmniejszone moce, a nie jego ziomki).
Ceith
Posty: 3
Rejestracja: 07 cze 2010, 18:54

Re: Fury of Dracula

Post autor: Ceith »

A skąd będę wiedziała, że to ten akurat znów wylosowałam? ;)
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2819
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 103 times
Been thanked: 160 times
Kontakt:

Re: Fury of Dracula

Post autor: Ink »

Ceith pisze:A skąd będę wiedziała, że to ten akurat znów wylosowałam? ;)
Chyba popełniasz jakiś błąd... o jakim ponownym losowaniu mówisz?
Znacznik spada z toru, odkrywasz go, jest wyhodowany, trzymasz go właśnie w ręce, więc chyba nie ma wątpliwości, o którym mowa.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Ceith
Posty: 3
Rejestracja: 07 cze 2010, 18:54

Re: Fury of Dracula

Post autor: Ceith »

Hmm.. to chyba rzeczywiście kompletnie nie rozumiem tego hodowania...

Znacznik spada, jest wyhodowany, trzymam go w ręku... no i? Co mi po nim? Co z nim mam zrobić?
Jakby ktoś był uprzejmy mi to wytłumaczyć jak chłopu na miedzy :D
Awatar użytkownika
assurbanipal
Posty: 250
Rejestracja: 09 sie 2007, 04:59
Lokalizacja: Bielsko - Biała
Has thanked: 1 time

Re: Fury of Dracula

Post autor: assurbanipal »

Karta spada z paska. Sprawdzasz w instrukcji czy znajdujący się na niej znacznik można wyhodować (mature). Jeżeli tak to odpowiedni efekt ma miejsce (np. w przypadku wyhodowania wampira Drakula dostaje 2 punkty). Po rozpatrzeniu efektu znacznik wrzucasz z powrotem do puli dociągania.

Jeżeli zdecydujesz się umieścić kartę w katakumbach, to możesz umieścić na niej drugi znacznik. Należy pamiętać jednak, że jeżeli zechcesz usunąć kartę z katakumb to znajdujący się na niej znacznik nie może zostać wyhodowany!
mafik
Posty: 2
Rejestracja: 06 sie 2010, 10:08

Re: Fury of Dracula

Post autor: mafik »

Gramy juz jakiś czas ale taki układ mięliśmy po raz pierwszy a zasady nie dokonca to opisują

- karta Hide w zamku draculi ? czy jak zagrywam draculą tą kartę muszę ujawniać odraz swoje położenie że zagrywam hida w zamku?

- spadania kart z szlaku draculi, czy jak karta spada w mojej turze mogę ją od razu zagrać

dziękuje za wszelkie informacje i pozdrawiam
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Fury of Dracula

Post autor: Pastorkris »

Pierwsza sprawa: Hide zawsze zagrywasz zakrytego, nie widzę więc powodu dla którego będąc w zamku miałbyś robić inaczej.

Druga: Karta spada ze szlaku w konsekwencji dołożenia nowej karty (czyli po ruchu). Nie możesz pierw zabrać ostatniej karty ze szlaku, a później się ruszać, to jest błąd, bo wprowadzasz pozostałych graczy w błąd. Gdyby ta karta się jeszcze wykluwała to komplikuje jeszcze bardziej sprawę... Dlatego pamiętaj (chemiku...) :
-kartę dokładasz
-przesuwasz pozostałe
-karta spada ;)
Jervon
Posty: 165
Rejestracja: 07 maja 2006, 10:36
Lokalizacja: Łódź

Re: Fury of Dracula

Post autor: Jervon »

Zasady w wersji pl mówią, że w zamku chować się nie można. Nie ma tego jednak w oryginalnych zasadach czy FAQ. Generalnie problem jest taki, że nie można zagrywać encounterów w lokacji Castle Dracula. Jeśli zagrałbyś zakrytą kartę Hide to kładziesz na niej encounter, chowając się w zamku nie możesz go położyć. Tak więc czy zagrasz ją zakrytą czy odkrytą gracze wiedzieć będą, że zostałeś w zamku.
Inna sposób na rozpoznanie czy Dracula siedzi na zamku to dopływ krwi - o ile nie miał 15 punktów - który to jest w pełni jawny.

Podsumowując zagrywanie Hide w Castle Dracula powinno być jawne - również dlatego, że agenci łowców cały czas bacznie obserwują zamek i wszystkich tam wchodzących jak i wychodzących.
- Koza!
- Co?
- Ty... wiesz co :p
mafik
Posty: 2
Rejestracja: 06 sie 2010, 10:08

Re: Fury of Dracula

Post autor: mafik »

dzięki za odpowiedź

no tak, ale zamek draculi przesuwam i kładę kartę Hide jako kolejna lokacje która jest zakryta więc nie powinna być jawna i tak mi sie wydawało (co było sporem dość dramatycznym podczas naszej gry)
My ustaliliśmy że Hide jest zagrywane jako zakryty również w zamku Draculi.
Jervon
Posty: 165
Rejestracja: 07 maja 2006, 10:36
Lokalizacja: Łódź

Re: Fury of Dracula

Post autor: Jervon »

No dobrze niech będzie zakryty ale nie możesz położyć tam żadnego encountera a na każdej innej lokacji - mieście bo morze nie - kłaść musisz, więc jest wiadome, że zostałeś w zamku więc co to zmienia?
- Koza!
- Co?
- Ty... wiesz co :p
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Fury of Dracula

Post autor: Pastorkris »

Wnioski słuszne, ale jednak to trochę istotne jak się kładzie kartę... Problem jest, bo kartę zakrytą liczy się gdy używa się informacji prasowych (chyba tak się ta karta nazywała... Co ujawnia najstarszą nieodkrytą kartę na szlaku). Z tego powodu chyba jednak warto trzymać się zasad.
Jervon
Posty: 165
Rejestracja: 07 maja 2006, 10:36
Lokalizacja: Łódź

Re: Fury of Dracula

Post autor: Jervon »

Odnoszę wrażenie, że jednak nie tak to działa. Newspaper Report każe odsłonić najstarszą lokację - nie kartę - a jeśli hide leży na trail to jest też i Castle Dracula, który to jest zawsze odkryty więc najstarszą lokacją nie jest karta z hide przypisana do Castle a następna.
Poza tym nie zawsze zagrywa się Hide zakryty. Jeśli Dracula gra Hide na lokacji z hunterem to Hide jest kładziony odkryty.
I na koniec zasada działania Castle Dracula:
"... Dracula automatically reveals his location whenever he mowes there..."

Jak działa Dracula movement:

Wybranie karty - moce są zastępstwem normalnego ruchu i dalej "Next, he takes yhe card he has selected and places it in the space on Dracula's Trail..."

I w zasadzie tyle, na tym kończy się faza ruchu. Więc położenie karty jest ruchem a jeśli tak to działa zasada, że kiedy Dracula ruszy się na lokację zamku to jest ona automatycznie odsłaniana.
- Koza!
- Co?
- Ty... wiesz co :p
Awatar użytkownika
un4given
Posty: 34
Rejestracja: 16 lip 2010, 12:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fury of Dracula

Post autor: un4given »

Witam,

Zagrałem pierwszą partię w FoD no i mam kilka pytań:
1. Na początku walki Dracula i Łowcy rzucają karty, które mogą mieć wpływ na walkę. Dracula rzuca Trap (+1 do rzutów) a Łowca rzuca kartę natychmiastowej ucieczki (nie pamiętam nazwy). Co dzieje się z tymi kartami? Idą na stos kart odrzuconych czy do kart wydarzeń? Rozumiem, że karta Trap została zmarnowana w tym przypadku (walka się nie odbyła)?
2. Czy znaczniki Draculi wykorzystane lub te, które spadły wracają do puli znaczników?
3. Jeżeli Łowca zagra kartę odkrywającą jedną z lokacji na ścieżce Draculi oraz odkrywająca znacznik to czy znacznik pozostaje na karcie lokacji czy jest odrzucany? Jeżeli zostaje na karcie to rozumiem, że gdy Łowca wejdzie na tą lokacji to znacznik jest "uruchamiany"?
4. Czy odkryte karty lokacji ze znacznikami mogą iść do Katakumb?
5. Przykładowa sytuacja: przemieściłem się do Berlina pod postacią Wilka. Po kilku ruchach używam Wycofania do Berlina. Co się dzieje z kartą Wolf Form? Nadal zostaje pod kartą lokacji Berlin?
6. Czy punkt postępu Łowców (Resolve) musi być wykorzystany w turze, gdy miało miejsce przejście ze Small Hours na Dawn, czy można go wykorzystać później i w ogóle czy trzeba koniecznie go wykorzystywać?
To na razie tyle :) Gra jest rewelacyjna, świetny klimat i miodna rozgrywka, szczerze polecam. Podpasowała nawet mojej narzeczonej :)
"Więc idź, są światy inne niż ten."
Jervon
Posty: 165
Rejestracja: 07 maja 2006, 10:36
Lokalizacja: Łódź

Re: Fury of Dracula

Post autor: Jervon »

1. Jeśli chodzi o kartę escape route to należy zagrać ją przed walką. Jeśli zostanie tak zagrana to do walki w ogóle nie dochodzi i Dracule nie będzie miał w ogóle możliwości zagrać karty Trap.
Karty oczywiście są odrzucane - o ile zostały użyte zgodnie z przeznaczeniem - czyli w wypadku jaki opisałeś trap nie mógłby być użyty a jeśli tak się stało ponieważ gracz Dracula pośpieszył się z kartą trap nie dając możliwości zagrania Escape Route to karta trap powinna powrócić na jego rękę.

2. Tak.

3. Znacznik zostaje i oczywiście jeśli Hunter wejdzie do miasta z tym znacznikiem to jest on rozpatrywany jak każdy inny.

4. Tak.

5. Hmm ciekawe pytanie, musiałbym zajrzeć do zasad ale o ile pamiętam to jest tam napisane iż karta Wolf Form pozostaje pod lokacją do której udał się Dracula, a skoro przesuwasz kattę lokacji to i kartę Wolf Form.

6. Resolve można wykorzystywać kiedy się chce i jak się chce, z zachowaniem zasady, że w danej turze łowca może skorzystać tylko z jednego efektu resolve.
- Koza!
- Co?
- Ty... wiesz co :p
Awatar użytkownika
un4given
Posty: 34
Rejestracja: 16 lip 2010, 12:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fury of Dracula

Post autor: un4given »

Wielkie dzięki za powyższe wyjaśnienia. Mam jeszcze pytanie odnośnie Miny Harker. Czy można na nią rzucić Hipnozę, która od początku posiada "ugryzienie", czy tylko na "nowo-ugryzionych" (jakie piękne słowotwórstwo :) ) ?
"Więc idź, są światy inne niż ten."
Grzech
Posty: 594
Rejestracja: 20 maja 2005, 13:55
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Fury of Dracula

Post autor: Grzech »

un4given pisze:Wielkie dzięki za powyższe wyjaśnienia. Mam jeszcze pytanie odnośnie Miny Harker. Czy można na nią rzucić Hipnozę, która od początku posiada "ugryzienie", czy tylko na "nowo-ugryzionych" (jakie piękne słowotwórstwo :) ) ?
Jest ugryziona więc mozna na nią Hipnoze stosować.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Fury of Dracula

Post autor: Don Simon »

Wydzielam. Pamietajcie o odpowiednim dziale!
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Fury of Dracula

Post autor: sirafin »

Dojrzałe spotkanie Zasadzka pozwala Draculi zagrać spotkanie z ręki bezpośrednio na Łowcę i łowca musi re rozpatrzyć "tak jakby je normalnie napotkał". Rozumiem jednak, że w przypadku patowego spotkania ze Sługą lub Nowym Wampirem, żeton spotkania i tak wraca do puli (normalnie zostałby w mieście).
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Sin_skinner
Posty: 14
Rejestracja: 01 lis 2010, 13:08

Re: Fury of Dracula

Post autor: Sin_skinner »

Witam mam pytanie: Otóż w instrukcji pisze w temacie "Faza Akcji Łowców" punkt 1. Poszukiwania: Najpierw Łowca oznajmia Drakuli, gdzie się obecnie znajduje. Jeśli karta odpowiadająca temu miejscu znajduje się na Szlaku Draculi lub w Katakumbach, zostaje natychmiast odkryta (...)" Jednak przy partyjce parę pytań powstało między graczami i chciałbym pewne niepewności rozwiać :)

a) czy Łowca musi najpierw wyruszyć do miasta (przykładowo: Paryż) i oznajmić Drakuli, że On znajduje się Paryżu (w tym samym miejscu jednocześnie) i jeżeli Łowca zgadnie, odkrywana jest karta Miejsca na Szlaku Drakuli, i wtedy może zaatakować?
b) czy też istnieje taka możliwość, że Łowca wyruszy do tego samego miasta, w którym przebywa Drakula, niewiedząc o tym, i nic się nie dzieje? Czy automatycznie jak wejdzie do miasta w którym przebywa Drakula, automatycznie miejsce na szlaku się odkrywa i zaczyna się walka....

Dzięki i pozdrawiam :)
S_S
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Fury of Dracula

Post autor: Pastorkris »

Gdy Drakula i łowca stoją na jednym polu to hrabia się ujawnia. Stąd (chyba) nie ma sytuacji gdy ktoś wyrusza z miasta, nie wiedząc, że Drakula w nim aktualnie przebywa.
Zwykle to wygląda na zasadzie:
-<ruch łowcy>
-"jesteś w Paryżu?"
-"tak/nie"
i koniec ;)
Sin_skinner
Posty: 14
Rejestracja: 01 lis 2010, 13:08

Re: Fury of Dracula

Post autor: Sin_skinner »

No czyli dobrze rozumowałem :)
Dzięki bardzo za odpowiedź :)

Z pozdrowieniami,
S_S
Awatar użytkownika
Barto
Posty: 142
Rejestracja: 22 lut 2011, 19:24
Lokalizacja: Pszczyna
Been thanked: 10 times

Re: Fury of Dracula

Post autor: Barto »

Witam, mam pytanko.

W sytuacji gdy dojrzeje spotkanie takie jak "Zasadzka" lub "Zbezczeszczona Ziemia" po którym należy oczyścić szlak Draculi do trzech kart to czy w takim momencie spotkania umieszczone na "czyszczonych" kartach uważa się za dojrzałe??
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6470
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 601 times
Been thanked: 950 times

Re: Fury of Dracula

Post autor: Odi »

nie
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fury of Dracula

Post autor: Gabriel »

Czy udało się komuś rozegrać grę dwuosobową w czasie 45-60 minut albo krótszym?
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
ODPOWIEDZ