Pandemia (Pandemic) - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: bdm »

Jak również te na początku i na końcu swojego ruchu.
Przykładowo: inna postać w swojej akcji wynalazła szczepionkę a sanitariusz stoi w mieście, gdzie są trzy kostki. I automatycznie bez akcji czyści je ze wszystkich kostek i jak kończy cztery akcje ruchu to tam gdzie pozostanie też czyści.
dannte
Posty: 727
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 422 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: dannte »

bdm pisze: 24 kwie 2020, 11:55 Jak również te na początku i na końcu swojego ruchu.
To jest nawet dużo prostsze, nie ma żadnych ograniczeń "czasowych" jego umiejętności - ten efekt działa przez cały czas i jest automatyczny. Jeśli logistyk (w swojej turze) zużyje swoje 4 akcje, żeby przesunąć Sanitariusza przez 4 kolejne miasta, wszystkie uleczalne kostki znikną z tych miast. Oczywiście przesunięcie musi nastąpić za zgodą Sanitariusza ;)
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: bdm »

Szef planu B w ramach akcji może wziąć ze stosu kart użytych kartę zdarzeń i umieścić ją na swojej karcie a zagrać taką kartę może bez akcji w dowolnym momencie nawet nie w swojej turze?

Właśnie nie wiem jak to jest z tymi kartami zdarzeń. Niby można je zagrywać w dowolnym momencie (nie są akcją) ale są pewne ograniczenia jak np karta MOST POWIETRZNY.
dannte
Posty: 727
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 422 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: dannte »

Tak jest, Szef Planu B traktuje tę przechowywaną kartę jak dodatkową, ósmą kartę na ręce (z tą różnicą, że odpada ona z gry po zagraniu).

Tak, karty zdarzeń możesz zagrywać poza swoją turą (chyba, że na karcie powiedziano inaczej). Masz wątpliwości do jakichś konkretnych kart zdarzeń? Wspomniana karta Most Powietrzny raczej tych wątpliwości nie budzi, prawda?

Jeśli dobrze pamiętam to jedyny moment gdzie kart zdarzeń zagrywać nie można to w trakcie rozpatrywania jakiejś fazy (jedynie można zagrywać między fazami). Czyli po rozpatrzeniu karty epidemii możesz zagrać Cichą Noc i nie dociągać infekcji w tej turze. Ale nie możesz w trakcie rozpatrywania epidemii zrobić czegoś takiego:
1) pociągasz kartę ze spodu Talii Infekcji
2) zagrywasz Most Powietrzny żeby przesunąć Specjalistę ds. Kwarantanny do wskazanego miasta
3) zarażasz wskazane miasto, ale Specjalista ds. Kwarantanny blokuje infekcję
To jest niedopuszczalne, bo punkty 1 i 3 to jest jedna, nieprzerywalna faza.
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: bdm »

Wg mnie karty zdarzeń powinny być zagrywane tylko w fazie akcji graczy a nie w fazie dociągu kart i infekowania i tak do tej pory grałem.
dannte
Posty: 727
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 422 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: dannte »

bdm pisze: 29 kwie 2020, 12:30Wg mnie karty zdarzeń powinny być zagrywane tylko w fazie akcji graczy a nie w fazie dociągu kart i infekowania i tak do tej pory grałem.
Ok, rozumiem, każdy gra ze swoimi zasadami. Pewnie masz powód, żeby tak grać. Ja gram według tego co zapisane w regułach.

Nie zrozum mnie źle, ale jeśli masz pytanie odnoszące się do reguł, to raczej oczekujesz odpowiedzi dotyczącej reguł, a nie tego "jak ktoś gra" albo "jak według kogoś to powinno być". W regułach nie ma żadnych niejasności co do czasu zagrywania kart zdarzeń, to nie jest moje widzimisię.
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: bdm »

dannte pisze: 29 kwie 2020, 14:46
bdm pisze: 29 kwie 2020, 12:30Wg mnie karty zdarzeń powinny być zagrywane tylko w fazie akcji graczy a nie w fazie dociągu kart i infekowania i tak do tej pory grałem.
Ok, rozumiem, każdy gra ze swoimi zasadami. Pewnie masz powód, żeby tak grać. Ja gram według tego co zapisane w regułach.

Nie zrozum mnie źle, ale jeśli masz pytanie odnoszące się do reguł, to raczej oczekujesz odpowiedzi dotyczącej reguł, a nie tego "jak ktoś gra" albo "jak według kogoś to powinno być". W regułach nie ma żadnych niejasności co do czasu zagrywania kart zdarzeń, to nie jest moje widzimisię.
Tzn ja zawsze staram się grać wg reguł, ale nie wiedziałem, czy te karty zdarzeń można zagrywać jak się chce i uznałem, że właściwym jest je zagrywać w fazie akcji a nie w fazie dociągania kart czy infekowania. Faktycznie na niektórych kartach zdarzeń jest napisane, że możesz taką zagrać po wyciągnięciu karty EPIDEMIA i w tym przypadku tak postępowałem. Ale reszta kart to faza akcji.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2652 times
Been thanked: 2332 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: Curiosity »

To jest wątek o zasadach, a nie o homerule`ach. Proponuję na tym zakończyć temat, żeby nie siać dezinformacji.

Dobrze działające home rule są zawsze mile widziane, ale nie w tym podforum :)
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: bdm »

W fazie dociągu kart jeśli się ma 7 kart to ciągniemy jedną kartę i odrzucamy jedną a dopiero potem dociągamy drugą żeby na dany moment zmieścić się w limicie?
Przykładowo dociągamy kartę zdarzenia, którą możemy zagrać w każdym momencie a mamy 7 kart miast na ręce (karta zdarzenia jest na ten moment ósmą) to czy żeby zagrać kartę zdarzenia trzeba odrzucić jedną kartę miasta z posiadanych siedmiu?
wuher44
Posty: 348
Rejestracja: 18 wrz 2016, 20:47
Has thanked: 132 times
Been thanked: 60 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: wuher44 »

bdm pisze: 10 cze 2020, 23:43 W fazie dociągu kart jeśli się ma 7 kart to ciągniemy jedną kartę i odrzucamy jedną a dopiero potem dociągamy drugą żeby na dany moment zmieścić się w limicie?
Przykładowo dociągamy kartę zdarzenia, którą możemy zagrać w każdym momencie a mamy 7 kart miast na ręce (karta zdarzenia jest na ten moment ósmą) to czy żeby zagrać kartę zdarzenia trzeba odrzucić jedną kartę miasta z posiadanych siedmiu?
Dobierasz 2 naraz a następnie decydujesz którą zostawiasz, ewentualnie zagrywasz jakąś kartę akcji tak, żeby pozostał 7 kart na ręce.
DOBIERZ KARTY
Po wykonaniu 4 akcji weź jednocześnie 2 karty z wierzchu stosu kart gry
LIMIT KART NA RĘCE
Jeśli w którymkolwiek momencie gry masz więcej niż 7 kart na ręce (najpierw rozpatrz karty epidemii, jeśli jakieś dobrałeś, i nie wliczaj ich do limitu), musisz odrzucić nadmiarowe karty albo zagrać posiadane karty zdarzeń
tak, aby mieć nie więcej niż 7 kart na ręce
Ponthon
Posty: 16
Rejestracja: 24 cze 2020, 06:58
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: Ponthon »

Cześć

Mam wątpliwość co do przekazywania karty przez Badacza. Wyjaśnienie, że badacz może przekazać jedną kartę dowolnego miasta rozumiem tak, że jedną kartę w ramach jednej akcji a nie tury. Zatem w trakcie jednej tury badacz może przekazać kilka kart drugiemu graczowi w zależności ile akcji wykorzysta. Czy dobrze rozumiem?
wuher44
Posty: 348
Rejestracja: 18 wrz 2016, 20:47
Has thanked: 132 times
Been thanked: 60 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: wuher44 »

Ponthon pisze: 07 lip 2020, 23:49 Cześć

Mam wątpliwość co do przekazywania karty przez Badacza. Wyjaśnienie, że badacz może przekazać jedną kartę dowolnego miasta rozumiem tak, że jedną kartę w ramach jednej akcji a nie tury. Zatem w trakcie jednej tury badacz może przekazać kilka kart drugiemu graczowi w zależności ile akcji wykorzysta. Czy dobrze rozumiem?
Dobrze rozumiesz.
SickMind
Posty: 154
Rejestracja: 02 lip 2020, 12:16
Has thanked: 7 times
Been thanked: 22 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: SickMind »

Siema.
Z góry przepraszam ale nie chce mi się wertować 14 stron forum żeby sprawdzić jedną zasadę.
Mianowicie.
Ustaliliśmy że ja jestem pierwszym graczem i dobieram cztery karty.
Następnie kolejny gracz dobierając swoje pierwsze 4 karty jako jedną z nich dobiera pandemie.
1. Czeka do swojej tury aby rozpatrzyć tą kartę?
2. Od razu rozpatruje karty pandemi, następnie przechodzi do intensyfikacji?
2a. Jeżeli tak, to czy dobiera po intensyfikacji karty infekcji?
2b.Co dalej z jego turą skoro jest drugim graczem?
3. Czy po rozpatrzeniu epidemi, intensyfikacji i infekcji wykonuje 4 swoje akcjie. Dobiera 2 karty i ponownie wykonuje infekcje?
Palmer
Posty: 1267
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: Palmer »

Startowe karty rozdajemy zanim do talii dołożymy karty pandemii, żeby uniknąć tej sytuacji :wink:
Musashi
Posty: 9
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:38

Re: Pandemia (Pandemic) - pytania i wątpliwości

Post autor: Musashi »

Czołem.
Dzielenie się wiedzą : przekaż innemu graczowi kartę miasta,w którym się znajdujesz sobie weź taką kartę od innego gracza.

Pytanie dotyczy czy gracz może przekazać dwie karty z tego samego miasta ( stojąc w sao Paulo jeden gracz chcę przekazać drugiemu 2 karty sao Paulo)?

Z góry dziękuję za odpowiedzi ;)
Marbel
Posty: 219
Rejestracja: 13 sie 2021, 08:03
Has thanked: 101 times
Been thanked: 29 times

Re: Pandemia (Pandemic) - pytania i wątpliwości

Post autor: Marbel »

Musashi pisze: 20 lut 2022, 20:11 Czołem.
Dzielenie się wiedzą : przekaż innemu graczowi kartę miasta,w którym się znajdujesz sobie weź taką kartę od innego gracza.

Pytanie dotyczy czy gracz może przekazać dwie karty z tego samego miasta ( stojąc w sao Paulo jeden gracz chcę przekazać drugiemu 2 karty sao Paulo)?

Z góry dziękuję za odpowiedzi ;)
Teoretycznie to 2 akcje więc tak tylko jakim cudem ktoś mógłby mieć 2 karty tego samego miasta. Chyba, że takie cuda w Legacy, którego jeszcze nie zacząłem.
A właśnie trenuję zasady pod Legacy S1 i dopiero niedawno zorientowałem się, że w danym mieście mogą być max 3 znaczniki choroby jednego koloru, co oznacza, że w sumie może być więcej niż 3 tylko różnych kolorów.
dannte
Posty: 727
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 422 times

Re: Pandemia (Pandemic) - pytania i wątpliwości

Post autor: dannte »

W żadnej wersji Pandemii nie ma dwóch kart dla tego samego miasta - wszystkie karty miast są unikatowe.
ODPOWIEDZ