Elfenland (Alan R. Moon)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Crusader
Posty: 75
Rejestracja: 04 paź 2005, 13:51
Lokalizacja: Warszawa

Elfenland (Alan R. Moon)

Post autor: Crusader »

Czy ktoś wie, gdzie można kupić grę ELFENLAND? Wygląda rewelacyjnie.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

W REBELu mozemy to miec w cenie 184.95 zł, wersje angielska z Rio Grande. Niestety na dzien dzisiejszy nie mamy jeszcze niemieckich wydan gier z Amigo (ktore pewnie byloby tansze).
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Elfenland

Post autor: folko »

Crusader pisze:Czy ktoś wie, gdzie można kupić grę ELFENLAND? Wygląda rewelacyjnie.
Ja swoja kupilem w niemczech, w czechach tez jest do kupienia.
Sama gra jest bardzo fajna, moze w koncu napisze recenzje, co sie zabieram wyskakuja mi inne tematy.
Ogolnie gra przypomina troche T2R. Widac ze autor (Moon) projektujac druga wykorzystal czesc elementow pierwszej :-)
Dla mnie Elfenladn jest ciekawszy, w sumie ma wiecej mozliwosci... ale jak wynika z moich doswiadczen to nie tylko zaleta ale i wada tej gry.
O ile w T2R siadamy i gramy bez problemu, o tyle w E. jest troszke trudniej ;-)
Spotkalem sie z graczami ktorych to odpychalo.
Sama tematyka tez pasuje mniejszej grupie graczy. Elfy, swiat fantasy... nie kazdego zachwyca :-)
Gra wydana jest siwetnie, piekna plansza, drewniane elementy, bardzo dobre wydanie... ale znowu, byc moze za kolorowe i wyglada jakby docelowa grupa byly dzieci - co nie jest prawda ;-)

Ja polecam.

BTW jest tez dodatek - Elfengold, niestety nie do znalezienia i nie do kupienia. Podobno bardzo dobry...
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Post autor: folko »

Jeszcze jedno, wersja jezykowa nie ma znaczenia (poza instrukcja).
Awatar użytkownika
Crusader
Posty: 75
Rejestracja: 04 paź 2005, 13:51
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Crusader »

A jak wyglądają karty i inne elementy gry - zawierają dużo tekstu ang./niem.? Na kilku fotkach, jakie widziałem nie dostrzegłem tekstu wogóle, ale nie widziałem pełnego kompletu gry.

Nataniel, jest możliwość złożenia indywidualnego zamówienia w Rebelu? I czy powoduje to wzrost ceny?...zbliżają się moje urodziny, może więc naciągnę znajomych na Elfenland :roll:
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Post autor: folko »

Tak jak napisalem, wersja nie ma znaczenia.
Na kartach nie ma tekstu, czy to wydanie angielskie, niemieckie, chinskie... jest tak samo ;-)
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Crusader - oczywiscie ze jest, zglos sie na PW lub GG.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Herr JoJoss
Posty: 181
Rejestracja: 03 mar 2005, 15:30
Lokalizacja: Manchester, Warszawa

Post autor: Herr JoJoss »

Elfenland jest super. :D
jest to gra prosta, dość podobna do T2R ale odrobinę inna. :evil: Chodzisz sobie po planszy... heheh i jedzisz na róznych środkach lokomocji najlepiej na świnie znaczy dziku... smoku czy na elfim rowerku... :wink:
Cała rodzina wasze dobrze sie bawi... :shock:
Jak ktoś chce spróbowac to w niedziele bede z tą grą na chłodnej...
"Miecz jest duszą samuraja;
Jeżeli ktoś o nim zapomni lub go utraci
nie będzie mu to odpuszczone"
- fragment testamentu szoguna Ieyasu Tokugawa
Awatar użytkownika
ThomasBittern
Posty: 108
Rejestracja: 27 sty 2005, 15:39
Lokalizacja: Konin
Kontakt:

Re: Elfenland

Post autor: ThomasBittern »

Crusader pisze:Czy ktoś wie, gdzie można kupić grę ELFENLAND? Wygląda rewelacyjnie.
Jeżeli nie przeszkadza ci wersja niemiecka... :wink: to zapraszam do zakupów.
Ewelina
Posty: 1
Rejestracja: 21 gru 2005, 18:48

Post autor: Ewelina »

czy ktos mógłby mi przysłac polską instrukcje do elfenland?łamie sobie juz kark siedząc nad słownikiem do niemieckiego...niech mnie ktos poratuje!!!
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Post autor: folko »

Nie wiem gdzie kupilas Elfenlanda. GryPlanszowe dodaja tlumaczenie Polskie. Ja kupilem juz dawno i na boardgamegeeku jest ang. wersja instrukcji... ale nie chcialo mi sie jej tlumaczyc ;-)

http://www.boardgamegeek.com/game/10
Tam znajdziesz ang., francuska, hiszpanska i dunska wersje jezykowa ;-).
Awatar użytkownika
onimusha
Posty: 21
Rejestracja: 27 sty 2006, 10:45
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: onimusha »

...z tego co wiem to Elfenland jest sprzedawany już z instrukcą polską - czy ktoś mógłby wrzucić ją na forum?
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

onimusha pisze:...z tego co wiem to Elfenland jest sprzedawany już z instrukcą polską - czy ktoś mógłby wrzucić ją na forum?
zdaje sie ze polskie instrukcje z gryplanszowe.pl maja klauzule o nie kopiowaniu, nie rozpowszechanianiu itd...
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Post autor: Filippos »

jax pisze:
onimusha pisze:...z tego co wiem to Elfenland jest sprzedawany już z instrukcą polską - czy ktoś mógłby wrzucić ją na forum?
zdaje sie ze polskie instrukcje z gryplanszowe.pl maja klauzule o nie kopiowaniu, nie rozpowszechanianiu itd...
No bardzo szkoda, choć oczywiście romumiem powody.

Właśnie przyszła do mnie paczka z Elfenlandem - wygląda cudnie, instrukcja angielska już się ściąga...Nie mogę się doczekać gry.

A trafiłem ja baaaardzo okazyjnie trzy dni temu na allegro. Poszła za 69 pln :D
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Post autor: bogas »

Filippos pisze:A trafiłem ja baaaardzo okazyjnie trzy dni temu na allegro. Poszła za 69 pln :D
Ja swojego Elfenlanda też zdobyłem od allegrowicza, wprawdzie za nieco więcej, bo 80 zł ale gra była "funkel nówka" a do tego dołączona była instrukcja po polsku! tłumaczona przez wspomnianego allegrowicza.
A sama gra bardzo, ale to bardzo sympatyczna, jednak pomimo bajkowego klimatu nie taka prosta jak np. Tickety. A i możliwości "szkodzenia" innym nieco większe. Rzucanie kłód pod nogi, dosłownie i w przenośni, wskazane :P
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Post autor: folko »

Dla mnie osobiście Tickety to właśnie uproszczony Elfenland... ale co najważniejsze Elfenland nie jest tak losowy, jest większa możliwość podejmowania decyzji... gra nie kończy się w środku (co jest najwięszą wadą TTR) gdy ktoś kogoś zablokuje ;-)[/url]
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Post autor: bogas »

folko pisze:Dla mnie osobiście Tickety to właśnie uproszczony Elfenland... ale co najważniejsze Elfenland nie jest tak losowy, jest większa możliwość podejmowania decyzji... gra nie kończy się w środku (co jest najwięszą wadą TTR) gdy ktoś kogoś zablokuje ;-)
Dlatego od TtR wolę TtREurope, gdzie jeszcze można się bronić przed zablokowaniem stawiając stacje, ale rzeczywiście Elfenland pod tym względem wypada lepiej. Co do mniejszej losowości to jednak mam wątpliwości. Bywało już, że miałem na ręce karty, do których nie pasowały żadne z odkrytych żetonów środków transportu. Chyba, że poknoliłem coś w zasadach :roll: , ale gramy tak, że wszystkie 6 rodzai żetonów środków transportu jest odkrytych tylko w pierwszej rundzie, a w następnych to już co tam się wylosowało w miejsce tych wziętych przez graczy. Można oczywiście próbować ciągnąc w ciemno z tych zakrytych, ale tu już całkiem zdajemy się na ślepy los.
Awatar użytkownika
Herr JoJoss
Posty: 181
Rejestracja: 03 mar 2005, 15:30
Lokalizacja: Manchester, Warszawa

Post autor: Herr JoJoss »

bogas pisze:
folko pisze:Dla mnie osobiście Tickety to właśnie uproszczony Elfenland... ale co najważniejsze Elfenland nie jest tak losowy, jest większa możliwość podejmowania decyzji... gra nie kończy się w środku (co jest najwięszą wadą TTR) gdy ktoś kogoś zablokuje ;-)
Dlatego od TtR wolę TtREurope, gdzie jeszcze można się bronić przed zablokowaniem stawiając stacje, ale rzeczywiście Elfenland pod tym względem wypada lepiej. Co do mniejszej losowości to jednak mam wątpliwości. Bywało już, że miałem na ręce karty, do których nie pasowały żadne z odkrytych żetonów środków transportu. Chyba, że poknoliłem coś w zasadach :roll: , ale gramy tak, że wszystkie 6 rodzai żetonów środków transportu jest odkrytych tylko w pierwszej rundzie, a w następnych to już co tam się wylosowało w miejsce tych wziętych przez graczy. Można oczywiście próbować ciągnąc w ciemno z tych zakrytych, ale tu już całkiem zdajemy się na ślepy los.
no ale w tej grze konieczne jest losowość w żetonach przewoźników, dzieki losowości w ich doborze możliwe są kombinację i szybkie pokonywanie drogi. Co do nie pasujących kart i żetonów na stole, to po 1. przecież samemu rozstawiasz żetony, po 2. można jechac karawaną czyli zapłacic 3 kartami z ręki i jechać.
"Miecz jest duszą samuraja;
Jeżeli ktoś o nim zapomni lub go utraci
nie będzie mu to odpuszczone"
- fragment testamentu szoguna Ieyasu Tokugawa
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Post autor: bogas »

Herr JoJoss pisze:Co do nie pasujących kart i żetonów na stole, to po 1. przecież samemu rozstawiasz żetony, po 2. można jechac karawaną czyli zapłacic 3 kartami z ręki i jechać.
Zgadza się .... ALE. Żeby rozstawić żetony trzeba je najpierw mieć na ręce, a co jak żadne nie pasują i trzeba brać to co jest albo w ciemno? (po części odpowiedź niżej :wink: ) Karawana jak najbardziej, ale takim sposobem to za daleko się nie zajedzie. Na szczęście można korzystać z dróg z żetonami postawionymi przez innych, samemu można tak rozstawiać żetony żeby innym też pomieszać szyki, no i w ostateczności zamiast kłaść żeton środka transportu można komuś rzucić kłodę pod nogi czyli przeszkodę :twisted:
Dlatego nie twierdzę, że pewien element losowości jest wadą tej gry. Wręcz przeciwnie , uważam że dodaje on sporo emocji, sprawia, że gra nie jest powtarzalna i trzeba kombinować aby jak najlepiej wyjść z sytuacji, którą zastaliśmy. Jednak daleki jestem od stwierdzenia, że Elfenland jest mniej losowy od TtR. Losowość jest i są oczywiście sposoby żeby odpowiednimi środkami ją niwelować, podobnie jak w Ticketach i dlatego bardzo lubię tego typu gry (patrz też Thurn und Taxis czy Yspahan), jako alternatywa np. dla Caylusa, Torresa czy Goa. :wink:
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Post autor: folko »

Faktycznie z tą mniejszą losowością, to trochę przesadziłem. Chodziło mi o fakt, że gdy się ma więcej możliwości decyzyjnych to losowość wydaje się mniejsza. Faktem jest, że czasami zdarzają się bardzo niefortunne losowania żetonów. Chyba dobrym rozwiązaniem jest tu zaczerpnięcie pomysłu z TTR. Jeśli powtarzają się przynajmniej 3 żetony, to z powrotem je do worka i dociągamy od nowa...
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Post autor: bogas »

folko pisze:gdy się ma więcej możliwości decyzyjnych to losowość wydaje się mniejsza.
Dokładnie :D
folko pisze:Chyba dobrym rozwiązaniem jest tu zaczerpnięcie pomysłu z TTR. Jeśli powtarzają się przynajmniej 3 żetony, to z powrotem je do worka i dociągamy od nowa.
Dobry pomysł, do wdrożenia przy następnej rozgrywce 8)
miela
Posty: 1
Rejestracja: 30 wrz 2008, 20:46

potrzebna instrukcja do elfenlandu

Post autor: miela »

czy moze ktos mi przeslac instrukcje w wersji polskiej do gry elfenland? poniewaz okazalo sie ze w wersji ktora kupilam nie ma polskiej instrukcji :/

Przenioslem - Don Simon
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: potrzebna instrukcja do elfenlandu

Post autor: bogas »

miela pisze:czy moze ktos mi przeslac instrukcje w wersji polskiej do gry elfenland? poniewaz okazalo sie ze w wersji ktora kupilam nie ma polskiej instrukcji :/
Poszedł PW.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Elfenland

Post autor: Legun »

Odgrzebuję stary wątek, bo na BGA trafiłem na ten tytuł i pomyślałem, że może dawałby szansę na pogodzenie sympatii moich dziewczyn dl TTR z moją niechęcią do tej gry, pozbawionej zupełnie żółtej korelacyjnej interakcji. Tu widzę takiej niemało, tam taki sobie, lecz szata graficzna urocza. Mam tylko jedno pytanie - gra wydaje się długa, jak na dzisiejsze standardy. Co by się w niej zmieniało, gdyby rozgrywać 3 rundy zamiast 4?
Jest do tego jeszcze tylko jeden problem - gdzie to dostać? Może ktoś się chce pozbyć swojego zakurzonego egzemplarza?
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Elfenland

Post autor: Leser »

Legun pisze: 18 kwie 2020, 07:20 Odgrzebuję stary wątek, bo na BGA trafiłem na ten tytuł i pomyślałem, że może dawałby szansę na pogodzenie sympatii moich dziewczyn dl TTR z moją niechęcią do tej gry, pozbawionej zupełnie żółtej korelacyjnej interakcji. Tu widzę takiej niemało, tam taki sobie, lecz szata graficzna urocza. Mam tylko jedno pytanie - gra wydaje się długa, jak na dzisiejsze standardy. Co by się w niej zmieniało, gdyby rozgrywać 3 rundy zamiast 4?
Jest do tego jeszcze tylko jeden problem - gdzie to dostać? Może ktoś się chce pozbyć swojego zakurzonego egzemplarza?
TTR można grać niemal na automacie. W Elfenlandzie są różnorodne fazy, w których robi się całkowicie odmienne rzeczy, co może wśród nieskoncentrowanych graczy generować dłużyzny. Jeżeli jednak gracze są w miarę zdyscyplinowani, to ciężko mi sobie wyobrazić, aby rozgrywka w pełnym składzie trwała więcej niż godzinę i ewentualnie parę minut.

Skrócenie rozgrywki o rundę mechanicznie nic nie zmieni. Czy nie wprowadzi modyfikacji na jakiejś bardziej ulotnej płaszczyźnie? Nie potrafię powiedzieć.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
ODPOWIEDZ