Labyrinth: The War on Terror

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Labyrinth: The War on Terror

Post autor: Leviathan »

Gra będzie miała swoją premierę w październiku.
Labyrinth: The War on Terror
Czekam na nią z niecierpliwością bo temat bardzo ciekawy, a jego kompleksowe ujęcie pozwala mieć nadzieję, że tytuł będzie naprawdę solidną grą.

Na BGG i na stronie GMT jest już sporo informacji na temat Labyrinth i zastanawiam się jak to wszystko wyjdzie w praniu.
Swoją drogą widziałem gdzieś nawet link do artykułu, w którym grę wymieniono pośród tych, które propagują terroryzm i są niepoprawne politycznie.
:wink:
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 25 times
Been thanked: 19 times

Re: Labyrinth: The War on Terror

Post autor: Filip z Lublina »

Bardzo sceptycznie podchodzę do tematu. Tym bardziej, że to wyjątkowo aktualny temat więc przekłamań może być sporo bo wiedza jest z oczywistych powodów niepełna i niejasna. Może z ja z Tobą Michale wypróbuję, ale raczej nie wsiąknę.
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Labyrinth: The War on Terror

Post autor: Leviathan »

Co do tego, że wypróbujesz, to nie mam najmniejszych wątpliwości :mrgreen:
Przy okazji przypomnę, że wisisz mi partię Ici, c'est la France!

Labyrinth mnie ciekawi i myślę, że może być z tego całkiem niezła gra! Do tego ma tryb solo więc frajda będzie jeszcze większa.
Ostatnio zmieniony 30 wrz 2010, 19:36 przez Leviathan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Wladek
Posty: 330
Rejestracja: 15 kwie 2008, 20:59
Lokalizacja: Vienna

Re: Labyrinth: The War on Terror

Post autor: Wladek »

A tak z ciekawości: zamawia ktoś w ramach preorder'u? Cena za egzemplarz wynosi wtedy 38$ (zamiast 60$), a kosztami przesyłki ze Stanów można się podzielić.
Janek
Posty: 45
Rejestracja: 31 sty 2010, 11:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Labyrinth: The War on Terror

Post autor: Janek »

Wladek pisze:A tak z ciekawości: zamawia ktoś w ramach preorder'u? Cena za egzemplarz wynosi wtedy 38$ (zamiast 60$), a kosztami przesyłki ze Stanów można się podzielić.
No właśnie też bym chętnie się podłączył do zamówienia.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Labyrinth: The War on Terror

Post autor: jax »

Już wcześniej miałem tę grę na radarze. Sporo o niej czytałem. Wygląda na must-have. Taka mechanika a la Twilight Struggle wzbogacona o wiele nowych elementów. Tematyka mi nie przeszkadza a wręcz odwrotnie :) Też bym pre-orderował...
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1099
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 646 times
Been thanked: 523 times

Re: Labyrinth: The War on Terror

Post autor: Harun »

Też planuję wstępnie zakup. Jeśli będzie ktoś zamawiał z USA, proszę o pw :!:
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Labyrinth: The War on Terror

Post autor: janekbossko »

jestem za zakupem z usa badz innego kraju trzeciego świata - dajcie znac

podpisane:
Terrorysta
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Labyrinth: The War on Terror

Post autor: Leviathan »

janekbossko pisze: podpisane:
Terrorysta
I to się nazywa wczucie w klimat wątku :mrgreen:
W mailingu GMT pojawiła się wiadomość, że Labyrinth będzie puszczony w obieg z końcem października. Obciążenie rachunków zacznie około 15.10.2010.
Janek
Posty: 45
Rejestracja: 31 sty 2010, 11:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Labyrinth: The War on Terror

Post autor: Janek »

To może się wspólnie zgramy. Wolałbym się podłączyć do kogoś bo nie mam konta na Pay pal i miałbym problem z dokonaniem wpłaty za gry. Nie mam też za bardzo czasu na zajęcie się tym z uwagi na zbliżające się narodziny potomka :)

Przepraszam za kontynuowanie OT, ale nie wiedziałem gdzie napisać. Proszę najwyżej przenieść posty do innego tematu.
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Labyrinth: The War on Terror

Post autor: Leviathan »

Paypal nie jest koniecznością. Wystarczy mieć kartę płatniczą, którą można płacić w sieci.
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 25 times
Been thanked: 19 times

Re: Labyrinth: The War on Terror

Post autor: Filip z Lublina »

Ba, GMT nie obsługuje Paypala;)
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Labyrinth: The War on Terror

Post autor: jax »

zamawiając Labyrinth warto zamowić od razu 1989 (przemiany w Europie Wsch. a la Twilight Struggle):
https://www.gmtgames.com/p-304-1989.aspx

no i przy okazji można zamówić Dominant Species (ale to już nie pre-order)

co ciekawe, koszty wysyłki proponowane przez GMT prawie wcale nie promują grupowego zamawiania
http://www.gmtgames.com/GMTShippingTable.htm

w opcji najtańszej (SLOW OPTION) każda kolejna zamawiana gra zwiększa mniej więcej o tyle samo koszt wysyłki, więc nie ma przewagi z rozłozenia kosztów wysyłki; w sumie dość podobnie jest przy droższej opcji wysyłki lotniczej;
no i nie ma zagrozenia ze strony polskich celników w przypadku skromnego zamowienia indywidualnego... tak więc raczej nie wiedzę sensu grupowego zamawiania...
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Janek
Posty: 45
Rejestracja: 31 sty 2010, 11:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Labyrinth: The War on Terror

Post autor: Janek »

Dzięki za info. 1989 też jestem zainteresowany. W takim razie pewnie poczekam, aż gry będą dostępne w Polsce i wtedy kupię.
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1099
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 646 times
Been thanked: 523 times

Re: Labyrinth: The War on Terror

Post autor: Harun »

Czy wiadomo jakie są koszty wysyłki w wersji slow?
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Labyrinth: The War on Terror

Post autor: Leviathan »

Harun pisze:Czy wiadomo jakie są koszty wysyłki w wersji slow?
12$ albo 14$ więc cena bardzo atrakcyjna.
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1099
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 646 times
Been thanked: 523 times

Re: Labyrinth: The War on Terror

Post autor: Harun »

ok, dzięki
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: Labyrinth: The War on Terror

Post autor: Odi »

edit: Ktoś z 3miasta zamierza to zamawiać?
Awatar użytkownika
jarooth666
Posty: 49
Rejestracja: 03 kwie 2008, 20:51
Lokalizacja: Świebodzin

Re: Labyrinth: The War on Terror

Post autor: jarooth666 »

Witam
Jest ktoś może zorientowany , czy będzie to już można to dostać na targach w Essen????
Pozdrawiam
JAROOTh
Awatar użytkownika
redy
Posty: 159
Rejestracja: 20 gru 2008, 10:15
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Labyrinth: The War on Terror

Post autor: redy »

Nie jestem pewny w 100%, ale wydaje mi się, że GMT nie jest zainteresowana tą imprezą i na niej nie bywa, jak chyba większość typowych wydawnictw specjalizujących się w strategiach wojennych.
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Labyrinth: The War on Terror

Post autor: clown »

To nawet nie kwestia zainteresowania, ale dostępności samej gry. Na stronie GMT nie zaczęła działać jeszcze opcja "Charging" (czyli ściąganie nalezności z karty), która potrwa około tygodnia, więc wysyłka przewidziana jest pod koniec października. I jeśli chodzi o najwolniejszą opcję wysyłki to w sumie jej nie polecam - do dzisiejszego dnia nie otrzymałem jeszcze zamówionej tą opcją Normandii - wysyłka miała miejsce 22 sierpnia. W sumie parę dolarów różnicy, a komfort otrzymania gry w normalnym terminie inny. Ale jak ktoś lubi czekać to pewnie poczeka. Ja z tych niecierpliwych jestem :)
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Labyrinth: The War on Terror

Post autor: Leviathan »

clown pisze:To nawet nie kwestia zainteresowania, ale dostępności samej gry. Na stronie GMT nie zaczęła działać jeszcze opcja "Charging" (czyli ściąganie nalezności z karty), która potrwa około tygodnia, więc wysyłka przewidziana jest pod koniec października. I jeśli chodzi o najwolniejszą opcję wysyłki to w sumie jej nie polecam - do dzisiejszego dnia nie otrzymałem jeszcze zamówionej tą opcją Normandii - wysyłka miała miejsce 22 sierpnia. W sumie parę dolarów różnicy, a komfort otrzymania gry w normalnym terminie inny. Ale jak ktoś lubi czekać to pewnie poczeka. Ja z tych niecierpliwych jestem :)
Bo to przesyłka morska jest ;)
30-60 dni - tyle podaje na swojej stronie GMT jeśli idzie o czas dostawy tą drogą.
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Labyrinth: The War on Terror

Post autor: clown »

Bo to przesyłka morska jest
30-60 dni - tyle podaje na swojej stronie GMT jeśli idzie o czas dostawy tą drogą.
Myślałem, że napiszesz coś bardziej odkrywczego :)
No dobra, Tatuś Clown poczytał przepisy i się teraz będzie mądrzył. Gra na pewno wieloaspektowa, chociaż dotyczy tematu znanego. Przy okazji warto zerknąć i poczytać dyskusje na BGG oraz Consimworld dotyczące tego, czy gra nie jest aby tworem „propagandy” GMT i czy nie dzieli graczy na lepszych Amerykanów i gorszych Islamistów (w instrukcji jest nawet fragment o tym jak definiować Islamistę dla potrzeb tej gry).
Na początek – kraje lub regiony wyróżnione są wg kilku kategorii – religia (muzułmańskie, niemuzułmańskie i Iran), zarządzanie, zasoby, stosunek do Amerykanów (kraje muzułmańskie), postawa w stosunku do terrorystów (kraje niemuzułmańskie). Same Stany Zjednoczone również przejawiają określony stosunek do działań ekstremistów islamskich – twardy lub miękki. Warto wiedzieć, że obie postawy mają swoje plusy i minusy, więc zdecydowanie się na konkretną opcję pociąga za sobą określone konsekwencje. Oczywiście mamy także tor amerykańskiego prestiżu, który uzależniony jest od przeprowadzanych przez nich działań. W grze mamy także kostki reprezentujące wojska oraz cylindry symbolizujące komórki terrorystyczne. Bardzo ciekawy mechanizm występuje przy umieszczaniu tychże elementów na planszy. Amerykanie mogą wysyłać wojska do krajów muzułmańskich co zapewni im zmianę reżimu w sposób automatyczny i może przyczynić się do poprawy bądź pogorszenia prestiżu, ale z drugiej strony ataki na regiony w których występują terrorystyczne komórki wiąże te siły. Może to w konsekwencji wpływać na ograniczenie ilości kart na ręce. Z kolei fundamentaliści i ich komórki są w różny sposób sponsorowani i zbyt rozległe działania również mogą ograniczyć rękę gracza islamskiego.
Obie strony maja do dyspozycji szereg działań – strona amerykańska działa zarówno militarnie jak i politycznie oraz gospodarczo. Islamiści przede wszystkim starają się destabilizować rządy w krajach muzułmańskich i zmieniać ich stosunek do amerykańskiej polityki.
Jak na Card Driven Game przystało, mechanikę napędza 120 (lub 110, bo są jakieś rozbieżności w tym co jest w instrukcji, a tym co jest oficjalnie napisane na stronie GMT) kart, wyróżnionych liczbą punktów operacyjnych oraz zdarzeniami. Rozgrywka przebiega w sposób następujący – najpierw gracz islamski zagrywa dwie karty, potem gracz amerykański i tak aż do zużycia całej ręki. Amerykanin może przetrzymać bądź wymienić ostatnią kartę na ręce. Po zakończeniu zagrywania kart rozstrzyga się ataki terrorystyczne. Podobnie jak w Twilight Struggle tutaj zagrywając kartę z wydarzeniem dla przeciwnika decydujemy, co rozgrywane jest najpierw.
Granie karty na punkty operacyjne umożliwia Amerykanom:
- poprawę zarządzania danym krajem
- wysyłanie wojsk
- niszczenie komórek terrorystów
- ostrzeganie przed atakami terrorystów
- zmianę postawy Stanów Zjednoczonych w stosunku do terrorystów
Islamiści mogą po zagraniu karty:
- rekrutować nowe komórki terrorystyczne
- przemieszczać bądź usypiać komórki
- wszcząć dżihad
- zaplanować ataki terrorystyczne
Istotne, że w zależności od jakości zarządzania danego państwa różne są możliwości działania obu adwersarzy. Islamiści muszą dla prawie każdej swojej operacji rzucać kością, a szansa sukcesu jest tym większa, im słabiej zarządzany jest dany kraj. Natomiast Amerykanie mogą zagrywać karty o określonej wartości operacyjnej w zależności od jakości zarządzania w danym kraju. Im gorzej zarządzany, tym wyższą wartość operacyjną karty należy zagrać.
To na razie tyle – przepisy raczej solidne (przynajmniej na sucho), interesujące zagadnienia taktyczno – techniczne, przede wszystkim także odmienne cechy obu przeciwników, co determinuje odmienny sposób grania.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: Labyrinth: The War on Terror

Post autor: Odi »

Początkowo byłem bardzo zainteresowany, ale po lekturze instrukcji oraz tutoriala, mój zapał trochę osłabł. Niby wszystko jest w porządku z zasadami itp, ale jakoś nie przemawia do mnie sama idea centralnego sterowania komórkami terrorystów od Indonezji i Filipin, aż po kraje Maghrebu. To w rzeczywistości nie wygląda w ten sposób, na ile się orientuję.

Rozumiem, że takie jest założenie gry, zwłaszcza 'twilighto-podobnej', ale w tym przypadku moje zainteresowanie nie przerodziło się w entuzjazm (co nie oznacza rzecz jasna, że to będzie zła gra).
Faktycznie interesujące są te zalezności z zaangażowaniem się amerykańskich sił zbrojnych w zwlaczanie komórek Al-Kaidy, jednocześnie zmniejszające amerykańskie możliwości w innych regionach (m.in. poprzez zmniejszenie dociągu kart), czy kwestie spisków islamistów.

Zdecydowanie poczekam do pierwszych recenzji.
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Labyrinth: The War on Terror

Post autor: clown »

Ja początkowo nie zwracałem zbytnio uwagi na ten tytuł, ale potem zachęciła mnie właśnie instrukcja. Sposób zarządzania komórkami terrorystów to rzecz umowna i raczej niezbędna dla tego, żeby gra była dwuosobowa. Podobieństwa do TS rzeczywiście są, ale mam cichą nadzieję, że ten produkt przeskoczy TS.
Jedyne czego się boję, to braku balansu, bo o to w grach CDG jest niestety dość łatwo w przypadku niedokładnego testowania.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
ODPOWIEDZ