7 Cudów Świata / 7 Wonders (Antoine Bauza)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: warlock »

Moonday pisze: 31 lip 2023, 22:37 Przymierzam się do zakupu swoich pierwszych 7 Cudów Świata i najchętniej wziąłbym odrazu jakiś dodatek ale nie wszystkie na raz. Jaki, waszym zdaniem, dodatek jest tym, który najlepiej ubogaca podstawkę? Wydaje mi się, że Liderzy, ale to tylko intuicja.
Nie kupuj dodatku, pograj na razie w podstawkę. Zagrajcie sobie 10 partii, potem sięgnijcie po rozszerzenia.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: Miszon »

Miasta lepsze jako pierwszy dodatek, z racji tego że gładsza implementacja, po prostu dodajecie tyle czarnych kart, ilu graczy. Liderzy wprowadzają dodatkową fazę.
Ale - dodatki zalecane jakoś po 30-40 partiach najwcześniej.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 965
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 228 times
Been thanked: 233 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: Moonday »

Hm, czyli rozumiem, że sama podstawka jest na tyle dobra, że na początek wystarczy, a dodatki urozmaicają grę ale żaden nie jest must have?
Awatar użytkownika
cichywiatr
Posty: 87
Rejestracja: 26 wrz 2019, 10:52
Has thanked: 32 times
Been thanked: 41 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: cichywiatr »

Na sam początek sama podstawka wystarcza i odpowie, czy gra jest dla was.

Następnie dokupienie dodatku Miasta lub Liderzy ( a najlepiej obu, mi najlepiej się gra podstawka plus te dwa dodatki).

Oczywiście, warto iść w nową edycje (ma lepszą ikonografie, balans kart i w starej edycji dasz fortunę za dodatek liderzy).
Awatar użytkownika
tekknoboy
Posty: 420
Rejestracja: 20 lip 2011, 09:07
Has thanked: 17 times
Been thanked: 50 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: tekknoboy »

cichywiatr pisze: 03 sie 2023, 11:57 Oczywiście, warto iść w nową edycje (ma lepszą ikonografie, balans kart i w starej edycji dasz fortunę za dodatek liderzy).
Czyli mam skarb, a nawet nie wiedziałem o tym;)?
Awatar użytkownika
cichywiatr
Posty: 87
Rejestracja: 26 wrz 2019, 10:52
Has thanked: 32 times
Been thanked: 41 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: cichywiatr »

tekknoboy pisze: 03 sie 2023, 12:06
cichywiatr pisze: 03 sie 2023, 11:57 Oczywiście, warto iść w nową edycje (ma lepszą ikonografie, balans kart i w starej edycji dasz fortunę za dodatek liderzy).
Czyli mam skarb, a nawet nie wiedziałem o tym;)?
Ceny starych liderów zwariowały. Ja za swoich dałem koło 150 zł kilka lat temu, ale znam przypadki, że ludzie płacili ponad 200 złotych. Czasami warto było kupić zestaw 7 Wonders za 300 400 zlotych z wszystkimi dodatkami , a następnie wyciągnąć liderów i sprzedać resztę.
adastr
Posty: 27
Rejestracja: 13 maja 2016, 15:14
Has thanked: 42 times
Been thanked: 13 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: adastr »

Moonday pisze: 31 lip 2023, 22:37 Przymierzam się do zakupu swoich pierwszych 7 Cudów Świata i najchętniej wziąłbym odrazu jakiś dodatek ale nie wszystkie na raz. Jaki, waszym zdaniem, dodatek jest tym, który najlepiej ubogaca podstawkę? Wydaje mi się, że Liderzy, ale to tylko intuicja.
Po kilku partiach zdecydowanie rozszerz o oba dodatki Liderów i Miasta
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 754
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 72 times
Been thanked: 111 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: pingus »

warlock pisze: 01 sie 2023, 10:10
Moonday pisze: 31 lip 2023, 22:37 Przymierzam się do zakupu swoich pierwszych 7 Cudów Świata i najchętniej wziąłbym odrazu jakiś dodatek ale nie wszystkie na raz. Jaki, waszym zdaniem, dodatek jest tym, który najlepiej ubogaca podstawkę? Wydaje mi się, że Liderzy, ale to tylko intuicja.
Nie kupuj dodatku, pograj na razie w podstawkę. Zagrajcie sobie 10 partii, potem sięgnijcie po rozszerzenia.
Moim skromnym zdaniem, podstawka starcza na kilkanaście, kilkadziesiąt tysięcy partii (sam mam około 13 tysięcy), liderzy i miasta starczają tak na kilkadziesiąt.

Podstawka - jeśli będziecie nią zachwyceni to Budowle.
Jeśli będziecie chcieli więcej crazy abilitek to od razu razem liderzy + miasta.
Jeśli będziecie chcieli większej komplikacji zasad to Armada.
Awatar użytkownika
pezetto
Posty: 298
Rejestracja: 11 kwie 2014, 09:24
Lokalizacja: Kraina Szczęśliwości
Been thanked: 1 time

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: pezetto »

pingus pisze: 04 sie 2023, 13:23 Moim skromnym zdaniem, podstawka starcza na kilkanaście, kilkadziesiąt tysięcy partii (sam mam około 13 tysięcy)
Ile? 😳 Napisz coś więcej o Twojej fascynacji 7CŚ. Ile masz partii offline, ile online i jak to się ma do innych gier - czy w inne tytuły tez masz napstykane takie niebotyczne ilości rozgrywek?
Kisun
Posty: 1130
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 132 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: Kisun »

No, mistrz świata, to trochę tych partii musi pyknąć ;)
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 754
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 72 times
Been thanked: 111 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: pingus »

pezetto pisze: 06 sie 2023, 10:09
pingus pisze: 04 sie 2023, 13:23 Moim skromnym zdaniem, podstawka starcza na kilkanaście, kilkadziesiąt tysięcy partii (sam mam około 13 tysięcy)
Ile? 😳 Napisz coś więcej o Twojej fascynacji 7CŚ. Ile masz partii offline, ile online i jak to się ma do innych gier - czy w inne tytuły tez masz napstykane takie niebotyczne ilości rozgrywek?
Poza 3 tysiącami partii w Race for the Galaxy chyba nie mam w nic jakoś bardzo dużo, ale w kilka tytułów około 100-200 rozgrywek.
Oczywiście większość to gry online, na żywo w 7 Cudów zagrałem trochę ponad 200 razy.
Awatar użytkownika
pezetto
Posty: 298
Rejestracja: 11 kwie 2014, 09:24
Lokalizacja: Kraina Szczęśliwości
Been thanked: 1 time

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: pezetto »

pingus pisze: 06 sie 2023, 12:54 Poza 3 tysiącami partii w Race for the Galaxy
I tak się zdobywa dozgonny szacun na dzielni 😎
Kisun pisze: 06 sie 2023, 10:44 No, mistrz świata, to trochę tych partii musi pyknąć ;)
Faktycznie jesteś Mistrzem? Jeśli tak to również chętnie bym przeczytał kilka zdań nt. Twojej historii 💪 To jak w ogóle doszło do tego, że zostałeś takim freakiem zaiste jest arcyciekawe.
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 754
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 72 times
Been thanked: 111 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: pingus »

pezetto pisze: 06 sie 2023, 21:31
pingus pisze: 06 sie 2023, 12:54 Poza 3 tysiącami partii w Race for the Galaxy
I tak się zdobywa dozgonny szacun na dzielni 😎
Kisun pisze: 06 sie 2023, 10:44 No, mistrz świata, to trochę tych partii musi pyknąć ;)
Faktycznie jesteś Mistrzem? Jeśli tak to również chętnie bym przeczytał kilka zdań nt. Twojej historii 💪 To jak w ogóle doszło do tego, że zostałeś takim freakiem zaiste jest arcyciekawe.
W stopce masz cały kanał, na którym można wszystko obejrzeć ;)
Awatar użytkownika
Malash
Posty: 197
Rejestracja: 18 sty 2012, 22:49
Lokalizacja: Warszawa Praga Płd.
Has thanked: 14 times
Been thanked: 19 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: Malash »

Jeśli ktoś jest ciekaw jak się prezentuje, jakie zawiera karty oraz jakie koniec końców potrafi dać wrażenia dodatek "Budowle", to zostawiam link do naszej opinii (50-minutowa rozmowa na YT):

Obrazek

@Pingus się pewnie nie zgodzi, bo Budowle to chyba dobra reimplementacja Wielkich Projektów z Babela, które lubiłeś :)
WImięZasad.ZnadPlanszy.pl
także na: Facebooku , YouTube, Spotify i Apple Podcasts.
Analizujemy gry i ich mechaniki. Nie boimy się wytykać im błędów.
Często je naprawiamy, bądź przebudowujemy za pomocą prostych home rules.
ENDryu
Posty: 815
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 138 times
Been thanked: 28 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: ENDryu »

pingus pisze: 20 sty 2023, 18:33
ENDryu pisze: 20 sty 2023, 18:13 a rewersy kart nie są inne? Wydawalo mi sie, ze nowa edycja mi inne rewersy kart. Babel mam swoją drogą, więc trochę bym dubla kupował?
Rewersy kart w drugiej edycji są inne, ale ten dodatek nie wprowadza żadnych nowych kart do talii.
Jest nowa talia kart, dwustronnych - projektów z Babela (tutaj nazywają się projektami budowli)

Ja osobiście polecam zakup ponownie wszystkiego z czym lubimy grać. Nowa edycja jest ładniejsza i ma odrobinę lepszą dynamikę.
zapytam jeszcze raz, bo mnie zaatakowało to dzisiaj i sie zdziwilem "dlaczego nie mam teg dodatku?! aaa bo to chyba to samo co babel, który mam".

czy to sa dokladnie te same projekty co w Babel czy zmienili?
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 754
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 72 times
Been thanked: 111 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: pingus »

Zmienili prawie wszystko, koncept jest tylko podobny
Wroobel
Posty: 370
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 34 times
Been thanked: 18 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: Wroobel »

Kurcze to teraz dopiero zastanawiam się czy nie przejść na nowe wydanie :) Kosztowne więc raczej odpuszczę.
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 754
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 72 times
Been thanked: 111 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: pingus »

Wroobel pisze: 23 gru 2023, 08:01 Kurcze to teraz dopiero zastanawiam się czy nie przejść na nowe wydanie :) Kosztowne więc raczej odpuszczę.
Jeżeli grasz w 7 Cudów regularnie, przetestujesz sobie nowe wydanie u znajomych albo na BGA, spodoba Ci się bardziej to myślę, że można, ale i warto

Jeśli to tylko ciekawość i kolekcjonerska chęć to bym za to z tym bym walczył, bo to pewnie jakaś odmiana FOMO. Masz produkt, z którego jesteś zadowolony, można się nim dalej cieszyć.

Ja np mam do 7 cudów wszystko co wyszło (obie wersje) i jeszcze sporo tego co nie wyszło, a gram tylko:
- Podstawka
- Customowe cuda
- Budowle
I od święta armadę. Ale to jedyna gra do której tak "zbieram" i i tak się pewnie pozbędę większości dodatków.
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 357
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 34 times
Been thanked: 100 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: Grellenort »

Na razie średnio warto. Poza drobnymi niuansami w balansie paru kart nie ma w nowej wersji niczego... nowego. Ponadto najnowszy dodatek śmiało można kupić jeśli ktoś nie ma dodatku Babel, bo jak już wspomniano nie miesza się on z kartami epok. Jako mikroskopijny argument dla najwytrwalszych fanów gry dodam jeszcze, że do starej wersji powstało parę naprawdę niezłych dodatków fanowskich, z czego najlepsze są przetłumaczone siłami forumowiczów na PL i do wydruku własnego lub specjalizującej się w tym drukarni.
ENDryu
Posty: 815
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 138 times
Been thanked: 28 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata (Antoine Bauza)

Post autor: ENDryu »

dzięki za opinie. W takim razie w ramach walki z FOMO i syndromem completionist, odpuszczę ten dodatek i zostane przy Babel :D
Awatar użytkownika
Luk83bb
Posty: 94
Rejestracja: 21 mar 2021, 06:09
Has thanked: 57 times
Been thanked: 24 times

Re: 7 Cudów Świata / 7 Wonders (Antoine Bauza)

Post autor: Luk83bb »

Pytanko - czy do pudełka podstawki nowej edycji wejdą oba dodatki liderzy i miasta z zakoszulkowanymi wszystkimi kartami?
Hrosskar
Posty: 355
Rejestracja: 30 cze 2020, 18:36
Has thanked: 73 times
Been thanked: 77 times

Re: 7 Cudów Świata / 7 Wonders (Antoine Bauza)

Post autor: Hrosskar »

Luk83bb pisze: 26 lut 2024, 11:31 Pytanko - czy do pudełka podstawki nowej edycji wejdą oba dodatki liderzy i miasta z zakoszulkowanymi wszystkimi kartami?
Mam wszystkie 3 dodatki i podstawkę w jednym pudełku z insertem od Spikecraft.pl - wszytko w koszulkach.
ODPOWIEDZ