Innovation / Innowacje (Carl Chudyk)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Innovation

Post autor: Pierzasty »

donmakaron pisze:O przepraszam! Amerykańskie wydanie jest przepiękne!
Oryginalne Innovation górą :)
Awatar użytkownika
lacerta
Posty: 300
Rejestracja: 22 cze 2006, 17:24
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 98 times

Re: Innovation

Post autor: lacerta »

Mamy potwierdzenie, że karty zostaną dodrukowane i przesłane do nas jeszcze w lipcu.
Będziemy więc wymieniać stare na nowe.

Co do procesu, to jeszcze musimy go opracować. Jak już wymyślimy, to ogłosimy na naszej stronie oraz na Facebooku.
Zapraszamy na facebooka: https://facebook.com/LacertaPL
oraz do naszego sklepu z planszówkami https://sklep.lacerta.pl/
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Re: Innovation

Post autor: Wothan »

Leser pisze:
macike pisze:
MisterC pisze:O przepraszam! Amerykańskie wydanie jest przepiękne!
Potwierdzam i znam osoby, które się do tego stwierdzenia dołączą.
Prawda to.
I ja tak uważam! =]
Nie nabierzecie mnie :lol:
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Innovation

Post autor: TTR_1983 »

lacerta pisze:Mamy potwierdzenie, że karty zostaną dodrukowane i przesłane do nas jeszcze w lipcu.
Będziemy więc wymieniać stare na nowe.

Co do procesu, to jeszcze musimy go opracować. Jak już wymyślimy, to ogłosimy na naszej stronie oraz na Facebooku.
a co z tymi, którzy dopiero kupią? W pudełku będą już dobre karty?
Awatar użytkownika
lacerta
Posty: 300
Rejestracja: 22 cze 2006, 17:24
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 98 times

Re: Innovation

Post autor: lacerta »

mulek18 pisze: a co z tymi, którzy dopiero kupią? W pudełku będą już dobre karty?
O tym oraz innych sprwach związanych z wymianą kart piszemy na naszej stronie.
Zapraszamy na facebooka: https://facebook.com/LacertaPL
oraz do naszego sklepu z planszówkami https://sklep.lacerta.pl/
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Innovation

Post autor: Rafal_Kruczek »

donmakaron pisze:O przepraszam! Amerykańskie wydanie jest przepiękne! Do tego ma fajniejsze ikony i jest bardziej czytelne.

A jak oceniacie polskie tłumaczenie? Miałem wrażenie, że niektóre karty mają dziwną składnię i zdecydowanie bardziej podoba mi się archiwizacja kart, niż ich ukrywanie. Wbrew pozorom gra ma niezły klimat między innymi dzięki takim właśnie smaczkom słownym. Ale nie widziałem wszystkich kart, więc trudno mi oceniać, dlatego pytam posiadaczy świeżej polskiej wersji :)
Posiadam i grałem w obie wersje w języku angielskim wersje i co do samej terminologii najpoważniejszym zatrzeżeniem jest to że nie udało się znaleźć dobrego polskiego odpowiednika dla angielskiego "score" (jako czynność - "Draw and score a [10]"). Na siłę może da się zaakceptować "zapunktuj", ale nie jest to szczęśliwe sformułowanie. Do tego nie pomogło zamienienie "score pile" z wersji Asmadi, na "influence" wersji IELLO - przy czym IELLO jako czasownik pozostawiło "score". A w języku polskim mamy "Pociągnij i dodaj do swoich kart wpływu karte [10]"

Większy problem w tym ze kilka kart w wyniku tłumaczenia zmieniło swoje działanie.

1. Fission/ Rozszczepianie. Tutaj błąd leży częściowo po stronie IELLO - już w tym wydaniu zostało opuszczone zdanie. W oryginale to miała być karta kompletnie prawie niszcząca sytuacje w grze wszyscy gracze zaczynaja prawie od nowa (prawie poniewaz zostaja dominacje/achievemnty). Z wersji Asmadi "I demand you draw a 10! If it is red, remove all hands, boards, and score piles from the game! If this occurs, the dogma is complete", wywalili niby niepotrzebne drugie zdanie. "Dzięki" temu w grze wielososobowej, gdy to żądanie dotyczy dwóch lub trzech graczy i pierwszy z nich wywoła "grzybka" to kolejni ciagną karty [10] i z duża szansa zostają one im na ręku, co nie jest zgodne z pierwotnym zamysłem karty.

2. Compass / Kompas tym razem został "ulepszony" przy polskim tłumaczeniu. Zamiast Dwóch przeniesień kart jest zamiana kart. W oryginale jest "I demand you transfer a top non-green card with a [liść] from your board to my board, and then you transfer a top card without a [liść] form my board to your board" To są dwa oddzielne transfery, a nie równoczesna zamiana, co ma znaczenie gdy pierwszy transfer przykryje kartę bez liścia zmniejszając możliwości w drugim transferze.
Na przykład gdy jeden z graczy ma kompas i udomowienie , a drugi rolnictwo. To przy oryginalnym sforułowaniu po wykonaniu dogmy wszystkie karty będą u pierwszego gracza, a przy jednoczesnej zamianie drugi gracz bedzie mial udomowienie.

3. Demokracja powinna sprawdzać ile kart zwrócili gracze w czasie danej akcji dogmy. To wynik błędu w pierwszych edycjach gdzie pojawiło się sformułowanie "phase" w znaczeniu akcja. http://boardgamegeek.com/article/5616772#5616772 Jesli gracz zaktywuje dwa razy Demokrację, to za drugim razem nie powinno sie uwzględniać zwracanych kart z pierwszej aktywacji.

Te trzy są poważne, inne to drobiazgi stylistyczne mało wpływające na funkcjonalność.

4.Podobnie Statystyka nie zawiera erraty do kolejnych wydań , zmieniającej draw na transfer.
http://boardgamegeek.com/article/5683821#5683821
Wprawdzie żadnej karty aktywującej sie na "draw" w podstawce i pierwszym dodatku nie ma, ale w drugi dodatek już wkrótce... :)

5. Współpraca. - Brakuje "przynajmniej" przed "10 zielonych kart"

6. Usługi - obie decyzje przy obu transferach w żądaniu podejmuje osoba bedąca pod żądaniem. Z tekstu polskiego można się zasugerować ze to żądający podejmuje decyzję którą swoją kartę przetransferować.

7. Oświetlenie i Pieniądz - tutaj w wersji angielskiej jest jasno napisane że efekt zależy od liczby "róznych WARTOŚĆI" zwracanych/chowanych kart, tutaj są "wartości rożnych kart". Jesli zwróci się karty takich samych wartości , na przykład 1,1 i 1, a przeciwnikiem jest "prawnik" to kłótnia gotowa.
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Innovation

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Krótko, którą wersję kupić? Angielski to nie problem. Asmadi wydaje się czytelniejsze.
Jeszcze pytanie o koszulki. Standard CCG będą pasować do wersji Asmadi?
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Innovation

Post autor: Rafal_Kruczek »

Fruczak Gołąbek pisze:Krótko, którą wersję kupić? Angielski to nie problem. Asmadi wydaje się czytelniejsze.
Jeszcze pytanie o koszulki. Standard CCG będą pasować do wersji Asmadi?
Pomijając kwestie estetyki, zaletą wersji Asmadi jest szybsza dostepność dodatków. Prawdopodobnie drugi dodatek, Figures in the Sand, wyjdzie wcześniej niz IELLO wyda Echoes of The Past (jesień 2012?). Z drugiej strony wydawcy umówili się, że Asmadi nie sprzedaje już podstawki do Europy -więc trzeba korzystać z pośredników.
Co do koszulek to wymiarem oba wydania maja karty wielkości tej samej co Mtg wiec dowolne koszulki Standard CCG pasują (muszą tylko mieć przeźroczyste tyły)
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Innovation

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Dzięki za odpowiedz. Zamówiłem wersje Asmadi, akurat mieli w planszomanii ( jeśli to nie błąd :p).
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Innovation / Innowacje

Post autor: mig »

Dziś dotarły do mnie Innowacje w wydaniu Lacerty. Nie miałem jeszcze okazji zagrać, ale tak dobrze zrobionego pudełka i wypraski jeszcze nie widziałem. Super.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6127
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Innovation / Innowacje

Post autor: pan_satyros »

mig pisze:Dziś dotarły do mnie Innowacje w wydaniu Lacerty. Nie miałem jeszcze okazji zagrać, ale tak dobrze zrobionego pudełka i wypraski jeszcze nie widziałem. Super.
Czy aktualna wersja (z poprawionymi kartami) jest już w pełni poprawna? Czy polskie tłumaczenie jest intuicyjne i nie wprowadza w błąd?
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Innovation / Innowacje

Post autor: mig »

Błędów na kartach nie dostrzegłem.
Instrukcja wydaje się napisana dobrze (tzn wyczerpująco), choć jak dla mnie niezbyt przejrzyście. Zagrałem jak dotąd raz i w trakcie gry dość często musiałem do niej zaglądać, ale to pewnie bardziej kwestia mojego niezbyt dokładnego czytania przed grą. Nieścisłości nie dostrzegłem, ale byc może jakieś wątpliwosci przy niektórych kartach się pojawią.

Po pierwszej (dwuosobowej) grze szczególnie zachwycony nie jestem. Zupełnie nie czuję klimatu (już lepiej było w GtR) i gra się tak jakoś... mdło. Oczywiście jeszcze bede chciał to wrażenie zweryfikować i kilka(naście) partii rozegrać, ale chyba to nie do końca mój gust...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Innovation / Innowacje

Post autor: Nataniel »

pan_satyros pisze:Czy aktualna wersja (z poprawionymi kartami) jest już w pełni poprawna? Czy polskie tłumaczenie jest intuicyjne i nie wprowadza w błąd?
Wg mnie jest super klarownie, na kartach nie dostrzegłem żadnych problemów. Wszystkie zasady są zresztą wyjaśnione na kartach pomocy gracza - praktycznie nic więcej nie potrzeba.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
khaox
Posty: 419
Rejestracja: 13 wrz 2006, 15:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Innovation / Innowacje

Post autor: khaox »

mig pisze:Zupełnie nie czuję klimatu (już lepiej było w GtR) i gra się tak jakoś... mdło.
Patrzcie, klimatu szuka... obrazki są? Są! Tytuły kart są? Są! Nazwy epok i bliżej nieokreślone jakby klimatyczne symbole są? Są! Nie wystarczy? ;)

A tak bardziej serio, klimat rozwoju cywilizacji jest na podobnym poziomie co klimat formuły 1 przy wylewaniu asfaltu. Budujesz napędzającą się maszynę, a nie spijasz śmietankę z działań innych. Mi odpowiada, gra z natury jest abstrakcyjna - dodany tutaj klimat nie wciska się ze swoimi wymuszonymi nazwami, czasami można zażartować, że się "odpala węgiel". Za to elegancja jest w umiejętności (i szczęściu) złożenia kilku kart - niektóre sekwencje (zwłaszcza przy grze z dodatkiem) powodują opad szczęki jak poleci meldunek, druga karta z foreshadow, kilka echo i normalna dogma, a to wszystko liczy się za jedną akcję
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 298 times
Been thanked: 97 times

Re: Innovation / Innowacje

Post autor: MataDor »

Oby wydali też dodatek w wersji polskiej....
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Innovation / Innowacje

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Plotka głosi że być może wersja Illeo będzie na Essen ale to tylko plotka. Oczywiście byłaby to wersja angielska z niby lepszymi grafikami ( moim zdaniem nie ). Skoro polska bazuje na Illeo to można mieć nadzieję że w odległej przyszłości się pojawi.
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 25 times
Been thanked: 19 times

Re: Innovation / Innowacje

Post autor: Filip z Lublina »

Naprawdę wszyscy są tacy zachwyceni tą grą? Po jednej partii widzę w tej grze tylko zatrważająca losowość. Na chwałę Rzymu podobało mi się dużo bardziej.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Innovation / Innowacje

Post autor: Nataniel »

Filip Apostoł pisze:Naprawdę wszyscy są tacy zachwyceni tą grą? Po jednej partii widzę w tej grze tylko zatrważająca losowość. Na chwałę Rzymu podobało mi się dużo bardziej.
I zostało powiedziane "Po jednej partii jej nie oceniajcie", i to było dobre.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Re: Innovation / Innowacje

Post autor: Vester »

Dać jej szansę. Na początek grać na 2 osoby, potem na 4 partnersko, a jak już wszyscy znają temat to na 4 ząb za ząb.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Innovation / Innowacje

Post autor: donmakaron »

Filip Apostoł pisze:Naprawdę wszyscy są tacy zachwyceni tą grą? Po jednej partii widzę w tej grze tylko zatrważająca losowość. Na chwałę Rzymu podobało mi się dużo bardziej.
Rzym po iluś partiach też frustruje losowością. Olać to i grać dalej. Zarówno I jak i NChRz daje wielką frajdę przy kilkukartowych kombosach wysysających z reszty współgraczy resztki radości z gry ;)
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Re: Innovation / Innowacje

Post autor: Wothan »

Grałem w 2 i 3 osoby. W 3 graczy chyba lepiej się grało bo trzeba wziąć pod uwagę więcej zmiennych. Na 4 osoby nie próbowałem i nie chcę bo to musi być totalny chaos.

p.s.: otrzymałem na dniach nowy komplet kart od Lacerty. Szybko, bezboleśnie i bez kosztów własnych. Brawo Lacerta!
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Innovation / Innowacje

Post autor: Senaszel »

Nie ma żadnego chaosu w czasie gry na 4 graczy. A nawet na więcej :) Grając drużynowo trzeba mieć w pamięci że nie dostaje się free drawa jeśli podzielimy się akcją w drużynie a indywidualnie, że żądasz tylko od sąsiadów po prawej i lewej, a nie od wszystkich.

Najbardziej podoba mi się gra wszystkimi kartami z podstawki i pierwszego dodatku na 3 drużyny po 2 osoby - tak dobrze jak w starcrafcie :) Ciekawe czy będą jakieś oficjalne reguły takiego trybu w drugim dodatku, który i tak wiele zmienia.
Wingmakers
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Innovation / Innowacje

Post autor: schizofretka »

Ja grałem 5 razy i nie widziałem ani trochę kontroli. Zresztą o jakiej kontroli może być mowa przy tak niskim dociągu i jednym sposobie zagrywania kart? Mam na ręce raptem kilka kart jak dobrze pójdzie, zagranie paru nie ma sensu, więc zagrywam to co ma. Fajnie się grało i oglądało diametralne zmiany sytuacji na stole, ale to co dociągnę decyduje w 100% o tym, co zagram - jest to gra o najmniejszej decyzyjności w jaką grałem od lat (czyli od czasu Talizmanu, Monopoly i Chińczyka).
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Innovation / Innowacje

Post autor: macike »

Grałem kilkadziesiąt partii - da się kontrolować.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Innovation / Innowacje

Post autor: mbork »

Ja grałem 26 partii, głównie dwuosobowych, trochę trzyosobowych, i sytuacja, w której
schizofretka pisze:Ja grałem 5 razy i nie widziałem ani trochę kontroli
natomiast
macike pisze:Grałem kilkadziesiąt partii - da się kontrolować.
ani trochę mnie nie zaskakuje. ;)
ODPOWIEDZ