Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
SmallFighter
Posty: 128
Rejestracja: 23 wrz 2019, 10:25
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: SmallFighter »

alpha pisze: 20 cze 2020, 18:17 Ciekawi mnie czy wg was warto wchodzić w nową wersję (z tymi 11 dodatkami), czy też starsza (sama podstawka, bez dodatków) będzie OK?
Stara wersja jest prawie na wyczerpaniu, w większości sklepów niedostępna. Wg i-szopa, jest jeszcze kilka miejsc gdzie można znaleźć.
Wiele razy grałam w podstawkę i za każdym razem mam wielki fun. Kusi mnie zakup big boxa, ale zastanawiam się czy warto. Czy na razie "cieszyć" się tylko grą bez dodatków. Wizualnie oczywiście nowsza wersja odpada :D
Krzychu26PL
Posty: 84
Rejestracja: 26 kwie 2020, 17:41
Has thanked: 49 times
Been thanked: 8 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Krzychu26PL »

SmallFighter pisze: 21 cze 2020, 00:06
alpha pisze: 20 cze 2020, 18:17 Ciekawi mnie czy wg was warto wchodzić w nową wersję (z tymi 11 dodatkami), czy też starsza (sama podstawka, bez dodatków) będzie OK?
Stara wersja jest prawie na wyczerpaniu, w większości sklepów niedostępna. Wg i-szopa, jest jeszcze kilka miejsc gdzie można znaleźć.
Wiele razy grałam w podstawkę i za każdym razem mam wielki fun. Kusi mnie zakup big boxa, ale zastanawiam się czy warto. Czy na razie "cieszyć" się tylko grą bez dodatków. Wizualnie oczywiście nowsza wersja odpada :D
Miałem tak samo, ale zauważyłem co jakiś czas w niektórych sklepach pojawiają się pojedyncze egzemplarze starej wersji w dobrych cenach (np. na Ceneo była informacja , że jest gdzieś dostepna stara wersja, ale po kliknięciu okazywało się że już sprzedana).

Myślę, że warto szukać w ten sposób, można trafić jeszcze pojedyncze egzemplarze.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: RUNner »

Zamki nie potrzebują żadnych dodatków, więc podstawowym kryterium powinien być wybór szaty graficznej.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: MichalStajszczak »

alpha pisze: 20 cze 2020, 19:12 A czy któryś z dodatków umożliwia grę na więcej niż 4 osoby?
Zamki Burgundii są grą zaprojektowaną dla dokładnie 4 osób. Oczywiście można grać w dwie lub trzy osoby ale grozi wtedy niebezpieczeństwo, że jeden z graczy padnie ofiarą "negatywnej losowości".
Ale skoro warianty dla 2 i 3 osób zostały opisane, to można sobie wyobrazić, jak wyglądałaby wersja 5-osobowa.
1. Doszłyby rekwizyty dla piątego gracza czyli w piątym kolorze (białą kostkę traktuję jako kostkę w kolorze zerowym :D ) czyli dwie kostki, dwa znaczniki na tory punktacji i kolejności oraz żeton 100/200.
2. Zakładając, że w grze może brać udział 5 niedoświadczonych graczy, musiałaby dojść piąta planszetka nr 1.
3. 42 żetony towarów pięciu graczom wystarczą. Po prostu do pudełka zostaną odłożone 2 a nie 5.
4. Zmianie musiałyby ulec żetony bonusowe - doszłaby premia za pierwsze (drugie) miejsce w grze z udziałem 5 graczy.
5. Nie zdarzyła mi się jeszcze nigdy sytuacja, że w banku zabrakło srebra albo robotników, ale może w grze 5-osobowej liczbę tych żetonów należałoby nieznacznie zwiększyć.
6. Główna plansza powinna mieć dodatkowych 8 pól na żetony włości - po jednym przy każdej kostce oraz 2 w czarnym magazynie:
- przy 1 - zamek/kopalnia (zamek w rundach A, C i E, kopalnia w rundach B i D)
- przy 2 - statek
- przy 3 - budynek
- przy 4 - nauka
- przy 5 - zwierzęta
- przy 6 - budynek
7. Powinno dojść 40 żetonów, w tym 10 czarnych. I tu pojawia się problem. Mamy 4 rodzaje zwierząt, a musi dojść 5 żetonów (nie licząc czarnych). Ewidentnie zaburza to symetrię. Może właśnie dlatego wersja 5-osobowa nie została wydana?
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: bogas »

MichalStajszczak pisze: 21 cze 2020, 12:19
alpha pisze: 20 cze 2020, 19:12 A czy któryś z dodatków umożliwia grę na więcej niż 4 osoby?
Zamki Burgundii są grą zaprojektowaną dla dokładnie 4 osób. Oczywiście można grać w dwie lub trzy osoby ale grozi wtedy niebezpieczeństwo, że jeden z graczy padnie ofiarą "negatywnej losowości".
Ryzyko może i jest, ale nie aż tak duże. Gram głównie w 2 osoby i nie pamietam ani jednej partii, gdzie można byłoby zwalić przegraną na losowość. W 4 osoby grałem raptem kilka razy i nigdy więcej. Ciąąąągnie się to w nieskończoność. Nie da się zaplanować ruchu do przodu, bo trzeba czekać na to co zrobią/wezmą przeciwnicy. Generalnie nie mam problemu grać 3,5 czy 4 godziny w ciężki tytuł, ale Zamki ciężkie nie są, a tu takie dłużyzny. Sama myśl o graniu powyżej 4 graczy przyprawia mnie o dreszcze.
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: alpha »

To jeszcze jedno pytanie, ale już odnośnie starszej wersji:

Czym się różnią od siebie poniższe wydania?
a) Zamki Burgundii (wydanie niemieckie) <---- tu podobno jest instrukcja PL
b) Zamki Burgundii (wydanie europejskie) <---- tu podobno jest instrukcja ENG + PL
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: MichalStajszczak »

alpha pisze: 21 cze 2020, 15:15 Zamki Burgundii (wydanie europejskie) <---- tu podobno jest instrukcja ENG + PL
Jest instrukcja angielska i francuska. Polską możesz dostać, jak kupisz taką grę w polskim sklepie.
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: alpha »

Doprecyzuję pytanie: obie gry w polskich sklepach, więc czy różnią się czymś?

Skoro jest wydanie europejskie z instrukcją PL, to po co jest ta druga wersja?
I na odwrót: skoro jest wersja niemiecka z instrukcją PL, to po co ta druga wersja?
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
predki
Posty: 427
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: predki »

alpha pisze: 21 cze 2020, 15:32 Doprecyzuję pytanie: obie gry w polskich sklepach, więc czy różnią się czymś?

Skoro jest wydanie europejskie z instrukcją PL, to po co jest ta druga wersja?
I na odwrót: skoro jest wersja niemiecka z instrukcją PL, to po co ta druga wersja?
Mam wydanie międzynarodowe. W pudełku były instrukcje po niemiecku, angielsku i francusku. Jak sklep jest miły to pewnie wydrukuje Ci do tego polską instrukcję ze strony Rebela. Jakość druku tej instrukcji może być różna - od marnej kserówki po kolorowy wydruk.

Za to w wydaniu polskim (Rebel) masz dołączoną ładną instrukcję po polsku prosto z fabryki.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: MichalStajszczak »

alpha pisze: 21 cze 2020, 15:32 Doprecyzuję pytanie: obie gry w polskich sklepach, więc czy różnią się czymś?
Oczywiście - różnią się pudełkiem. Wydanie Rebela ma pudełko z polskimi napisami i polską instrukcją w środku. Wydanie niemieckie albo angielsko-francuskie mają pudełko z napisami w tych językach. W środku jest instrukcja odpowiednia do języka wydania. Do tego zagranicznego wydania niektóre polskie sklepy dodają polskojęzyczną instrukcję. Gra jest językowo niezależna - na planszy, planszetkach graczy i na żetonach nie ma żadnych tekstów w jakimkolwiek języku.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: MichalStajszczak »

bogas pisze: 21 cze 2020, 14:53 Ryzyko może i jest, ale nie aż tak duże.
Duże nie jest ale jest. Klika możliwych sytuacji, w których gracz, wybierający rozsądną strategię, jest skazany na porażkę przez "negatywną losowość", wynikającą z tego, że w grze dwu lub trzyosobowej nie wychodzą wszystkie żetony:
1. Gracz wylosował planszę nr 8 i chce zapełnić obszar 8 budynków, ale przez całą grę nie pojawił się jeden rodzaj budynków i nie było żetonu nauki, umożliwiającego powtarzanie budynków na tym samym obszarze.
2. W pierwszej fazie gracz umieścił na dużym (obszar 4+) pastwisku świnie. Do końca gry żaden żeton świń już się nie pojawił.
3. Gracz ma żeton nauki, punktujący za dany rodzaj budynków, ale te budynki nie pojawiają się na planszy.
4. Gracz ma żeton nauki, punktujący za każdy rodzaj towarów, a przez całą grę wychodzą tylko towary w trzech rodzajach.
itd.
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Atk »

Loop miałem ta sytuację z 1 pkt ostatnio Smutny byłem na koniec gry ale jak to stwierdziłem "pech" i tyle

I tak losowość ZB przy TL4 to brak losowości
Awatar użytkownika
13thSON
Posty: 647
Rejestracja: 26 mar 2015, 10:19
Has thanked: 82 times
Been thanked: 194 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: 13thSON »

Czy robił ktoś może wypraskę (insert) do nowej edycji zamków i może podzielić się planami ?
Chcesz podziękować za wykonaną pracę? Postaw kawkę :) https://buycoffee.to/13thson
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: MichalStajszczak »

Atk pisze: 22 cze 2020, 09:15 miałem ta sytuację z 1 pkt ostatnio Smutny byłem na koniec gry ale jak to stwierdziłem "pech" i tyle
Przy okazji analizy przyczyn tego, że na różnych planszach zdobywa się średnio różną liczbę punktów,
policzyłem także, ile budynków danego rodzaju wychodzi w grze dwu i trzyosobowej. Tabelka w linkowanym tekście dotyczy tylko głównej planszy. Prawdopodobieństwo, że w grze dwuosobowej nie będzie np. ani jednego banku zarówno na głównej planszy, jak i w czarnym magazynie, a ponadto nie wyjdzie żeton nauki nr 1, to w przybliżeniu 0,66% czyli taka sytuacja zdarza się raz na 150 gier. Ale prawdopodobieństwo zerowego wystąpienia któregokolwiek budynku będzie w granicach 5%, czyli mniej więcej raz na 20 gier!
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Atk »

MichalStajszczak pisze: 22 cze 2020, 11:43
Atk pisze: 22 cze 2020, 09:15 miałem ta sytuację z 1 pkt ostatnio Smutny byłem na koniec gry ale jak to stwierdziłem "pech" i tyle
Przy okazji analizy przyczyn tego, że na różnych planszach zdobywa się średnio różną liczbę punktów,
policzyłem także, ile budynków danego rodzaju wychodzi w grze dwu i trzyosobowej. Tabelka w linkowanym tekście dotyczy tylko głównej planszy. Prawdopodobieństwo, że w grze dwuosobowej nie będzie np. ani jednego banku zarówno na głównej planszy, jak i w czarnym magazynie, a ponadto nie wyjdzie żeton nauki nr 1, to w przybliżeniu 0,66% czyli taka sytuacja zdarza się raz na 150 gier. Ale prawdopodobieństwo zerowego wystąpienia któregokolwiek budynku będzie w granicach 5%, czyli mniej więcej raz na 20 gier!
Jak mówiłem ta losowość w zupełności mi nie przeszkadza Bardziej irytują mnie kostki w TL4 kiedy jakiś transportowiec bije mi niszczyciela 🤦
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: alpha »

TL4 - co to jest?
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
Alucard1982
Posty: 194
Rejestracja: 26 lis 2018, 09:46
Has thanked: 15 times
Been thanked: 19 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Alucard1982 »

Dr. Nikczemniuk pisze: 20 cze 2020, 16:38
eveni pisze: 20 cze 2020, 15:24
Dr. Nikczemniuk pisze: 20 cze 2020, 11:18 Mnie organizer jest niepotrzebny bo i tak wszystko workuję :D
A co z pdf instrukcji?
Ale workujesz w woreczki materiałowe (takie do losowania) czy strunowe? ;-)
Jak materiałowe to sam szyłeś czy gdzieś kupiłeś?
Materiałowe, kupiłem na allegro. Świetnie usprawniają rozgrywkę. :D
Rzucisz jakimś linkiem, bo coś nie mogę nic sensownego znaleźć?
Awatar użytkownika
mikwit
Posty: 14
Rejestracja: 20 sty 2020, 08:48
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: mikwit »

Alucard1982 pisze: 22 cze 2020, 12:27
Dr. Nikczemniuk pisze: 20 cze 2020, 16:38
eveni pisze: 20 cze 2020, 15:24

Ale workujesz w woreczki materiałowe (takie do losowania) czy strunowe? ;-)
Jak materiałowe to sam szyłeś czy gdzieś kupiłeś?
Materiałowe, kupiłem na allegro. Świetnie usprawniają rozgrywkę. :D
Rzucisz jakimś linkiem, bo coś nie mogę nic sensownego znaleźć?
ja dzisiaj zamówiłem takie https://mepel.pl/worek-woreczek-materialowy-sakiewka
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: eveni »

Teraz nie ma już żółtego koloru :(
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: seki »

Ja kupowałem na Allegro chyba to https://allegro.pl/oferta/worek-bawelni ... 8829948180 Przy dużej ilości taka cena jest fajna tzn 2zl z groszami. Woreczki oznaczam w ten sposób, że przez wycięty z tektury szablon rysuje cyfrę/żeton w danym kolorze pisakami do tkanin. Efekt jest dla mnie satysfakcjonujący a wykonanie tanie i trwałe po zaprasowaniu. Robię takie woreczki do wszystkich gier, które wymagają losowego setupu np Anachrony, GWT, Szklany szlak, Zamki Burgundii itp. bardzo przyspiesza to setup bo nie trzeba żetonów wyjmować na stół, odwracać rewersem i tasować.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: bogas »

Dawno temu przy okazji jakiegoś grupowego zamówienia kupiłem takie woreczki na BGG. Wtedy płaciłem 8$ za zestaw, teraz widzę są po 12$ :roll: ale muszę przyznać, że woreczki są super.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: eveni »

seki pisze: 22 cze 2020, 13:28 Ja kupowałem na Allegro chyba to https://allegro.pl/oferta/worek-bawelni ... 8829948180 Przy dużej ilości taka cena jest fajna tzn 2zl z groszami. Woreczki oznaczam w ten sposób, że przez wycięty z tektury szablon rysuje cyfrę/żeton w danym kolorze pisakami do tkanin. Efekt jest dla mnie satysfakcjonujący a wykonanie tanie i trwałe po zaprasowaniu. Robię takie woreczki do wszystkich gier, które wymagają losowego setupu np Anachrony, GWT, Szklany szlak, Zamki Burgundii itp. bardzo przyspiesza to setup bo nie trzeba żetonów wyjmować na stół, odwracać rewersem i tasować.
A jak z jakością tych woreczków przy dłuższym użytkowaniu? Bo widzę kilka negatywnych ocen na allegro :(
Awatar użytkownika
Neysmeey
Posty: 192
Rejestracja: 03 wrz 2019, 15:46
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 114 times
Been thanked: 73 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Neysmeey »

bogas pisze: 22 cze 2020, 13:53 Dawno temu przy okazji jakiegoś grupowego zamówienia kupiłem takie woreczki na BGG. Wtedy płaciłem 8$ za zestaw, teraz widzę są po 12$ :roll: ale muszę przyznać, że woreczki są super.
Ja również używam dokładnie tych woreczków i poza ceną nie powiem złego słowa. Mam nawet taki na kafle towarów:
https://boardgamegeekstore.com/products ... 2b1e&_ss=r
Woreczki te są idealnych rozmiarów (10x9cm według opisu), nie za duże nie za małe i mieszczą również kafle dodatkowe, tylko warto mieć na uwadze, iż piszę o "starej" edycji zamków, jeżeli w nowej kafelki mają inną grubość, a może i rozmiar to nie wiem czy wspomniane woreczki znajdą zastosowanie gdyż za dużo luzu tam nie ma.
Profil na: Boardgamegeek
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: seki »

eveni pisze: 22 cze 2020, 13:54
seki pisze: 22 cze 2020, 13:28 Ja kupowałem na Allegro chyba to https://allegro.pl/oferta/worek-bawelni ... 8829948180 Przy dużej ilości taka cena jest fajna tzn 2zl z groszami. Woreczki oznaczam w ten sposób, że przez wycięty z tektury szablon rysuje cyfrę/żeton w danym kolorze pisakami do tkanin. Efekt jest dla mnie satysfakcjonujący a wykonanie tanie i trwałe po zaprasowaniu. Robię takie woreczki do wszystkich gier, które wymagają losowego setupu np Anachrony, GWT, Szklany szlak, Zamki Burgundii itp. bardzo przyspiesza to setup bo nie trzeba żetonów wyjmować na stół, odwracać rewersem i tasować.
A jak z jakością tych woreczków przy dłuższym użytkowaniu? Bo widzę kilka negatywnych ocen na allegro :(
Jak dla mnie bez zarzutu. 10 tys pozytywów w ciągu 12 m-cy to niezły wynik. Kupowałem jakiś rok temu także nie wiem jak obecnie.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: eveni »

Zamówiłam, mam nadzieję że z moim antytalentem artystycznym rezultat nie będzie tragiczny ;-)
ODPOWIEDZ