Dobble.

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Dobble.

Post autor: Arkadiusz »

Zna ktoś tą party game? Uwaga, uwaga dostała... 10/10 w Świecie Gier Planszowych. :lol: Nie wytrzymałem i musiałem sprawdzić, zamówiłem sobie ją dzisiaj. Cena niezbyt wygórowana a pomysł wydaje się całkiem sympatyczny. Ale czy ta gra zasługuje na tak wysoką ocenę to się chętnie przekonam. ;)
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Dobble.

Post autor: Wookie »

Mam grę, grałem już z6 razy po 5 miniGier i gra się bardzo podoba, pomysł super, chociaż u mnie pewne karty już oberwały i boję się, że to nie jest żywotna gra. No i też dodam, że 5ta mini gra jest kiepska, bo gracze wjeżdżają na innych i może być efekt - nie lubię go to mu dowalę, albo o jednym graczy się zapomina i on zazwyczaj wygrywa.
Oprócz tych dwóch niuansów mocno polecam.
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dobble.

Post autor: bartek_mi »

zamowilem bo wyglada mi na set-a w wersji light

ale zagram dopiero za tydzien :(
Dice Hate Me :(
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: Dobble.

Post autor: Odi »

Grałem na GRAMY i potwierdzam spostrzeżenia Wookiego: bardzo fajne, ale trzeba się z góry nastawić, że karty mogą się pogiąć (dużo jest wzajemnego przekazywania sobie kart 'kto szybciej', gwałtownych ruchów itp).
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Dobble.

Post autor: MichalStajszczak »

Odi pisze:trzeba się z góry nastawić, że karty mogą się pogiąć
Na szczęście rogi się nie zaginają :D (kto widział grę, zrozumie, o co chodzi)
Awatar użytkownika
arturion
Posty: 580
Rejestracja: 23 gru 2009, 18:48
Lokalizacja: Miłoszyce, prawie Wrocław

Re: Dobble.

Post autor: arturion »

MichalStajszczak pisze:Na szczęście rogi się nie zaginają :D (kto widział grę, zrozumie, o co chodzi)
Ale chyba trudno będzie znaleźć odpowiednie koszulki :lol:
Saluton amikoj!
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Dobble.

Post autor: Arkadiusz »

Pan Ignacy Trzewiczek powinien dostać jakiś procent od sprzedaży - swoją recenzją (i oceną) na pewno zachęci wiele osób. Nie ukrywam, kupiłem ją właśnie przez wzgląd na pochlebną opinię. :lol: Mam nadzieję, że nie dał się ponieść emocjom, taka ocena powinna świadczyć o nadzwyczajnej jakości i raczej nie daje się jej byle czemu.. ;)

[w recenzji zaznaczył, że poznał ją już w marcu 2010 i od tego czasu grał niezliczoną ilość razy, raczej nie ma mowy o pochopnej ocenie, pozostaje tylko kwestia gustu, w każdym razie chciałem mieć jakąś party game w kolekcji a Dobble powinno być więcej niż ok]
Ostatnio zmieniony 29 mar 2011, 07:01 przez Arkadiusz, łącznie zmieniany 2 razy.
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
bazyn
Posty: 288
Rejestracja: 16 lut 2008, 22:30
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Dobble.

Post autor: bazyn »

Gra jest świetna do zagrania raz na jakiś czas na zakończenie trudnego wieczoru - zabawa jest super i trudniejsza niż się wydaje. Dla mnie idealna do zagrania na konwencie kiedy wszyscy już powoli zasypiają przy stole a głupio iść spać o tej 3 czy 4 rano :)

Co do minusów zdecydowanie zgadzam się co do jakości wykonania - na pewno nie wszystkie karty przeżyją wyrywanie sobie zdobytego trofeum. Mini-gra w której można decydować przeciwko komu się gra i mi się najmniej podobała. Także trafiają się serie gdy ten sam symbol pojawia się na kilku kartach z kolei - wtedy wszyscy go zauważają od razu.
Mam
Chcę


Pragnę poznać: Above and Below, Arcadia Quest, Clank!, Pathfinder, Trickerion, Blood Rage, Mechs vs Minions
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Dobble.

Post autor: Arkadiusz »

chciałem edytować post a nie dokładać kolejny, sorki
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: Dobble.

Post autor: Matio.K »

Grałem przedpremierowo, nim pojawiła się w Polsce, choć na GRAMY również spróbowałem sił - fajna do piwa, jak to gry imprezowe. No, ale trudno wtedy wyłapywać symbole wszak ;)

A i najlepsze są sytuacje, gdy ktoś mówi : "ale tu NIE MA tego symbolu!" :twisted:
www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Dobble.

Post autor: Wookie »

Matio.K pisze: A i najlepsze są sytuacje, gdy ktoś mówi : "ale tu NIE MA tego symbolu!" :twisted:
U mnie przy 4-osobowej partii bywało, że 30 sekund wszyscy się wpatrywali i nikt niczego nie mógł zauważyć :)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Dobble.

Post autor: MichalStajszczak »

Wookie pisze:30 sekund wszyscy się wpatrywali i nikt niczego nie mógł zauważyć
Graliście z Kononowiczem? :lol:
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Dobble.

Post autor: Wookie »

MichalStajszczak pisze:
Wookie pisze:30 sekund wszyscy się wpatrywali i nikt niczego nie mógł zauważyć
Graliście z Kononowiczem? :lol:
4 graczy, wszyscy raczej dojrzali intelektualnie, przynajmniej do poziomu, na którym potrafią zauważyć dwa takie same obrazki:)

ale przez różne rozmiary obrazków można się patrzeć na te 8 symboli i niczego nie widzieć, to jest świetne w tej grze
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Dobble.

Post autor: Arkadiusz »

Już mam! :D Piękne wydanie, fantastyczna puszka na karty, nawet pudełko było bardzo ładne. Jednak jest już coś co mnie rozczarowało- karty są bardzo cienkie i szalenie delikatne (nawet słabsze niż te w Pędzących żółwiach- właściciele tej gry powinni wiedzieć, że to spory problem), mogą długo nie pożyć. Cena przez to wydaje mi się jednak zbyt wysoka. Poza tym nie wiem, może byłem za mało pijany ale wyjąłem kilka z brzegu i wspólny obrazek zauważyłem w ułamku sekundy. ;) Wiem marudzę, szczerze mówiąc strasznie się nakręciłem, mam nadzieję, że będzie dobra zabawa. ;)
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
bazyn
Posty: 288
Rejestracja: 16 lut 2008, 22:30
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Dobble.

Post autor: bazyn »

STARSCREAM pisze:Poza tym nie wiem, może byłem za mało pijany ale wyjąłem kilka z brzegu i wspólny obrazek zauważyłem w ułamku sekundy. ;)
Jak przeglądałem karty to też wydawało mi się, że nie będzie w ogóle zabawy bo wszystko od razu widać. Ale jakoś jak trzeba znajdować symbole w pośpiechu to z niezrozumiałego powodu tak łatwo nie jest :)
Mam
Chcę


Pragnę poznać: Above and Below, Arcadia Quest, Clank!, Pathfinder, Trickerion, Blood Rage, Mechs vs Minions
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Dobble.

Post autor: Arkadiusz »

Ok przetestowałem w warunkach bojowych na dwie i trzy osoby. Bardzo fajna zabawa. :) Bałem się, że będzie podobnie jak z Packą na Muchy, mnie ta gra jakoś nie rusza. Z Dobble jest inaczej. Każdy chciał grać kilka razy pod rząd. Spodobało się zarówno żonie jak i synowi. Faktycznie przeceniłem swoje możliwości nie jest tak łatwo znaleźć wspólny obrazek. Jednak mam wrażenie, że punkty niekiedy zdobywa się seriami, zdarza się, że można zawiesić się na jakimś obrazku i niczego nie widzieć. :) No i karty są naprawdę cienkie - mój syn przeciął sobie palec. Po naklejeniu plasterka chciał grać dalej. ;) Polecam tą gierkę.
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Dobble.

Post autor: MichalStajszczak »

Jak ktoś wcześniej grał w Bystre oczko ewentualnie Detektyw Szczebrzeszyn, to w Dobble powinien mieć przewagę
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Dobble.

Post autor: Arkadiusz »

Każdą dzisiejszą grę wygrała moja żona, wkurzała nas. :)
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Dobble.

Post autor: Arkadiusz »

Pobawiłem się troszkę dłużej i generalnie fajna gierka ale ocena 10 to chyba jednak za dużo dla niej.
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Awatar użytkownika
Roballo
Posty: 168
Rejestracja: 12 paź 2010, 00:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dobble.

Post autor: Roballo »

Ja dostałem miłą niespodziankę od sklepu REBEL i wygrałem grę w konkursie :) już nie mogę się doczekać :D
pułkowniki


Nigdy nie ufaj maszynom....
bazyn
Posty: 288
Rejestracja: 16 lut 2008, 22:30
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Dobble.

Post autor: bazyn »

Pomimo pewnych wątpliwości okazuje się, że wariant z punktacją "turniejową" jest całkiem zjadliwy. Przegranie niektórych konkurencji jest równoznaczne z "odpadasz z gry", ale co tam. Pierwsza gra od 6 lat na którą dało się namówić mojego tatę ;)
Mam
Chcę


Pragnę poznać: Above and Below, Arcadia Quest, Clank!, Pathfinder, Trickerion, Blood Rage, Mechs vs Minions
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Dobble.

Post autor: Arkadiusz »

Mogę zapewnić, że niespełna pięciolatek nie ma z tą grą żadnych problemów a do tego bardzo mu się podoba. Jedynie dziwi mnie trochę użycie symboli typu ! , ? a także wyrazów STOP, OK a zwłaszcza ART, wg mnie same obrazki byłyby lepszym rozwiązaniem.
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: Dobble.

Post autor: Odi »

Impreza: podwójne urodziny. Liczba gości: ok 25 osób w wieku 25-35 lat. Plan imprezy: grill, wódka, zakąski, playstation, wygłupy, taniec, dyskusje. Poza gospodarzami (solenizanci) reszta z planszówek liznęła Monopoly, Scrabble itp. Czyli nic.

I oto zjawiam się ja, z puszką Dobble. Najpierw jakieś dziwne uśmieszki, że obrazki, że kolorowe, że gra dla dzieci, i że im się nie chce, bo to pewnie skomplikowane zasady ma (What Da Fak? No to dla dzieci, czy skomplikowane? :roll: ).
Ok - do pierwszej rozgrywki siadam z koleżanką. Gramy w wieżę. Po pierwszej minutowej rozgrywce, koleżanka natychmiast zarządza: 'Jeszcze'. Obserwuje nas inna koleżanka. Zapraszam ją. Gramy we trójkę. Za chwilę kolega zjawia się by podpowiadać. Dwie inne koleżanki zaczynają kibicować. Kolejne rozgrywki: grupa grających rośnie, emocje stają się coraz większe. Krzyki, śmiechy, wydzieranie sobie kart. I to typowe dla Dobble skupienie, przerywane co chwila ostrymi: LÓD! SERCE! SMOK! CZACHA! PIES!... Generalnie przez większość 10-godzinnej imprezy Dobble było grane w różnym składzie (łącznie chyba ok 10-12 osób zapoznało się z grą). Zrobiliśmy nawet mistrzostwa z podziałem na grupy. Wytworzyła się też instytucja 'arbitra', zwanego Mistrzem Stołu. Łącznie zagrano.... Ja wiem? Setka partii? Trudno zliczyć.
Naprawdę mnóstwo.

Karty z mojego egzemplarza wyglądają po tej imprezie, jakby przejechał po nich InterCity, ale co z tego. Najważniejsze, że ludzie się świetnie bawili, emocje ogromne, i cała impreza udana była między innymi ze względu na Dobble właśnie. Rozgrywki bardzo zintegrowały bowiem dużą część towarzystwa.

Bardzo lubię gry imprezowe i krótkie fillery. Dobble jest absolutnie fantastyczne w tym względzie.
- małe, poręczne, lekkie pudełko
- 5 wariacji wykorzystania kart sprawia, że Dobble się nie nudzi. Doznania zapewniane przez każdą z gier są inne
- błyskawiczna rozgrywka (minuta?), minimalna ilość niezbędnego miejsca i praktycznie żaden czas przygotowania do gry
- Dobble wyzwala niesłychaną żądzę rywalizacji u absolutnie każdego, a przez ten wspomniany krótki czas rozgrywki - chęć natychmiastowego rewanżu
- z jednej strony gra premiuje doświadczonych już graczy - z drugiej, owo doświadczenie nowicjusz uzyskuje błyskawicznie

Jakość kart nie jest dla mnie minusem. Przy tych emocjach nie ma takiego kartony, którego by nie dało się pogiąć, zniszczyć itp (a zbytnia sztywność też jest niedobra - może kaleczyć dłonie). Minusem jest cena - chętnie kupiłbym nowy egzemplarz. Za 40 zł bym taki zakup rozważył - za 60 zł niestety odpada.

Poza tym - A MUST HAVE dla każdego

KAŻDEGO !!!

Każdy to musi mieć w domu. Na prezent też znakomite. No polecam z całego serca, razem z zakochanymi w Dobble współimprezowiczami :wink:
Awatar użytkownika
Arkadiusz
Posty: 1289
Rejestracja: 23 lis 2010, 08:54
Lokalizacja: Toruń

Re: Dobble.

Post autor: Arkadiusz »

Odi pisze: - Dobble wyzwala niesłychaną żądzę rywalizacji u absolutnie każdego, a przez ten wspomniany krótki czas rozgrywki - chęć natychmiastowego rewanżu
Nie u mnie. ;) Zagram raz, jest przyjemnie ale na kolejne partie nie mam ochoty. Za to mój syn za każdym razem woła "jeszcze". Dobble to świetny filler ale nie podzielam zachwytu. Może dlatego, że zupełnie nie interesują mnie party games.
"Those who don't believe in magic, will never find it."

BGG
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: Dobble.

Post autor: Odi »

Zagrasz raz w Dobble i nie masz ochoty na więcej?
Toć pewnie dłużej trwa wyciąganie pudełka z szafki, niż ta jedna partia 8)

Wiesz, bo do 'party games' potrzebne jest przede wszystkim 'party'!
ODPOWIEDZ