Pergamon

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Pergamon

Post autor: sipio »

Pergamon nowa produkcja Eggertspiele, typowe euro.
Pojawiał się niedawno w kilku sklepach.
Rodzinna gra, tania i podobno prosta.
Ktoś może już miał w rękach?
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Pergamon

Post autor: Bea »

Podbijam temat, bo też jestem ciekawa opinii. Recenzja w ŚGP była bardzo pochlebna. Ktoś wie gdzie można poczytać instrukcje po polsku lub po angielsku?
Awatar użytkownika
100rk
Posty: 448
Rejestracja: 27 sty 2011, 23:19
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Been thanked: 1 time

Re: Pergamon

Post autor: 100rk »

Wersja angielska na stronie wydawcy i na BGG
6% zniżki Rebel, 7% Planszomania, 7% 3 Trolle - chętnie się podzielę.
sprzedam/kupię/wymienię
kolekcja - w miarę aktualna
lista życzeń
Awatar użytkownika
Platan
Posty: 161
Rejestracja: 03 maja 2008, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 3 times

Re: Pergamon

Post autor: Platan »

A czy jakiś dystrybutor przetłumaczy instrukcję na język polski?
Awatar użytkownika
kratke
Posty: 27
Rejestracja: 27 gru 2012, 08:24

Re: Pergamon

Post autor: kratke »

Bea pisze:Podbijam temat, bo też jestem ciekawa opinii. Recenzja w ŚGP była bardzo pochlebna.
A i ja się pochlebnie wyrażę. Miałem okazję zagrać w weekend, co prawda tylko raz, ale już czuję że podeszło. Zasady są proste, zgrabnie połączone z tematem, a rozgrywka lekka, łatwa i przyjemna, na pewno nie przekroczy godziny. Fajnie się składa wykopaliska, fajne (i ładnie uzasadnione) są mechanizmy, system muzealny i wykopaliskowy też są... fajne. "Fajne" to w ogóle słowo klucz do tej gry;) O "fajności" gry świadczy też fakt, że zasady tłumaczono mi o pierwszej w nocy i jeszcze dałem radę potem grać, czerpać z tego przyjemność i nawet przyzwoity wynik osiągnąć;)
Polecam.
saltamontes
Posty: 60
Rejestracja: 28 lut 2012, 14:04

Re: Pergamon

Post autor: saltamontes »

Moim zdaniem to jest świetna gra. Jeszcze z 2011 roku i w sumie nie wiem, czemu nie było o niej głośno. Bardzo przyzwoite euro, nie za ciężkie, ale całkiem sporo decyzji trzeba tu podjąć - gra jest bardziej wymagająca niż to się początkowo może wydawać.
Podoba mi się sprytny mechanizm obstawiania pól w wyścigu o fundusze na wykopaliska i prawo pierwszeństwa zejścia po najciekawsze/najstarsze skarby. Trzeba oszacowac ilość funduszy dostępnych w danej rundzie (dobra zabawa), atrakcyjność znalezisk czekających na poszczególnych poziomach wykopalisk, dopasować to do kolekcji swojej i innych graczy. Super przyjemny jest moment dopasowywania wydobytych skorup do kolekcji i szacowanie jej wartości. Cały mechanizm jest pięknie oddany graficznie - np. bilety sprzedane przez muzeum na wystawiane przez graczy kolekcje to punkty zwycięstwa.
Szybko się to tłumaczy, wszystkie akcje są logicznie ze sobą powiązane i totalnie w klimacie archeologiczno-muzealnym. Dobrze się skaluje, w grze na 2 osoby przeszkadza nam tomb raider i nieźle to działa. W sumie to jedna z moich ulubionych gier, a poza tym doskonała do wciągnięcia kogoś nowego w planszówki :wink: Nie jest trudna do nauczenia, ale jednak kilka rzeczy trzeba zgrać i warto być spostrzegawczym. Bardzo dobre wykonanie, ale to już chyba wspomniałam.
M&T
Posty: 137
Rejestracja: 02 sty 2010, 20:11
Has thanked: 2 times

Re: Pergamon

Post autor: M&T »

Podzielam pozytywne opinie. Sprawdziła się jako wprowadzenie nowych graczy w świat nowoczesnych gier planszowych, ale i doświadczeni gracze bawią się przy niej dobrze.

Umieściłem na BGG tłumaczenie instrukcji.
Awatar użytkownika
7koliberek9
Posty: 283
Rejestracja: 03 lip 2011, 14:23
Lokalizacja: Mazowieckie
Has thanked: 33 times
Been thanked: 12 times

Re: Pergamon

Post autor: 7koliberek9 »

M&T pisze:Umieściłem na BGG tłumaczenie instrukcji.
Dzięki wielkie :) Zaoszczędziłeś mi wiele godzin ślęczenia ze słownikiem :D
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Pergamon

Post autor: garg »

Jeśli ktoś potrzebował dowodu, że świat się kończy, to właśnie taki dowód zdobyłem - Eagle-Gryphon Games właśnie wypuścił ma KS ulepszoną i poprawioną reedycję Pergamonu, z ilustracjami... Klemensa Franza. W stosunku do pierwszego wydania dorzucili trochę zmian i ilustracje tego, w czym Franz się specjalizuje: postaci ludzkich :cry: .

W pierwszym wydaniu mogłem to wybaczyć, ale w drugim :?: :shock:

I nawet nie wiem, co jest gorsze: że nie zmienili tych bohomazów, czy że Eagle-Gryphon Games - znany z przepięknych edycji kolekcjonerskich - wypuszcza grę z ilustracjami mistrza niemieckiego kanonu piękności.

O tempora, o mores...

Przy okazji - bo temat nie żyje od ośmiu lat - dostaję chyba nagrodę złotej łopaty września :mrgreen:
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Pergamon

Post autor: Gizmoo »

garg pisze: 23 wrz 2021, 21:43 W stosunku do pierwszego wydania dorzucili trochę zmian i ilustracje tego, w czym Franz się specjalizuje: postaci ludzkich :cry: .
Pierwsza gra na Kickstarterze, za którą powinni dopłacać wspierającym. :lol:
Awatar użytkownika
7koliberek9
Posty: 283
Rejestracja: 03 lip 2011, 14:23
Lokalizacja: Mazowieckie
Has thanked: 33 times
Been thanked: 12 times

Re: Pergamon

Post autor: 7koliberek9 »

garg pisze: 23 wrz 2021, 21:43 Przy okazji - bo temat nie żyje od ośmiu lat - dostaję chyba nagrodę złotej łopaty września :mrgreen:
Myślę, że masz bardzo duże szanse :lol:

Co do grafik to szkoda, że nie korzystają z okazji żeby stworzyć coś ładniejszego. Nigdy nie zrozumiem popularności Klemensa Franza :roll:
ODPOWIEDZ