Onirim (Shadi Torbey)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Onirim (Shadi Torbey)

Post autor: JAskier »

Nabyłem trzy dni temu tę grę, skuszony możliwością gry solo, co w szczególności w czasie sesji egzaminacyjnej może być zbawienne ;). Muszę przyznać, że jestem nią absolutnie zauroczony (a dopiero zabieram się za trzy dodatki zawarte w wersji podstawowej gry). Jak dotąd z pełnoprawnych gier solo znałem tylko Zombie in my pocket. Grał ktoś w Onirim? Jak wam się podoba ta gra?
khaox
Posty: 419
Rejestracja: 13 wrz 2006, 15:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Onirim

Post autor: khaox »

Po polskiej instrukcji najpierw 3...4 razy przegraliśmy. Później przeczytałem instrukcję angielską (co wszystkim polecam)... 2 rozgrywki w tym 1 wygrana :D Jest fajnie, przyjemny pasjans dla 2 osób. Szybki setup, szybkie składanie, da się zagrać na kocu / łóżku przed snem... dodatki jeszcze przed nami, ale to dopiero jak poprawi nam się statystyka wygranych :D (bo przecież prawie każdy gra w Freecella/Sapera dla statystyk ;) )
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Onirim

Post autor: Veridiana »

A co się nie zgadza?
khaox
Posty: 419
Rejestracja: 13 wrz 2006, 15:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Onirim

Post autor: khaox »

Nie "nie zgadza się"... ale dokładana czarno-biała wersja znacznie psuje jej odbiór. Plus brakuje opisu dodatków. Plus mi się podoba "Limbo" :) Więc tutaj decydujące mogą być odpowiedzi na pytania "wolisz angielską kolorową lepiej wydrukowaną czy polską czarno-białą" i "czy planujesz szybko sięgnąć po dodatki" (spójność językowa to jest np powód dla którego kupując Dragonspire w potencjalnym przypływie nadmiarowej gotówki nie rozważam zakupu podstawki Kamienia gromu, a angielskie Thundestone już tak)

Tak więc tłumaczenie zgodne z oryginałem psuje sposób rozpowszechniania :/ Inna sprawa, że przy prostocie zasad już oryginalna instrukcja nie jest jakoś cudownie zredagowana i napisana
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Onirim

Post autor: JAskier »

khaox pisze:Po polskiej instrukcji najpierw 3...4 razy przegraliśmy. Później przeczytałem instrukcję angielską (co wszystkim polecam)... 2 rozgrywki w tym 1 wygrana :D Jest fajnie, przyjemny pasjans dla 2 osób. Szybki setup, szybkie składanie, da się zagrać na kocu / łóżku przed snem... dodatki jeszcze przed nami, ale to dopiero jak poprawi nam się statystyka wygranych :D (bo przecież prawie każdy gra w Freecella/Sapera dla statystyk ;) )
Gra faktycznie zajmuje niewiele miejsca, jest to niebywała zaleta. Grałem już zarówno w restauracji w oczekiwaniu na zamówienie, jak i po całym dniu biegania za różnymi sprawami, wieczorem można sobie pyknąć na wspomnianym łóżku. Genialna sprawa. Gra wyjątkowo dobrze sprawdza się na jedną osobę. Nie ma ściemy w stylu K2 na jedną osobę czy Le Havre. Tam ewidentnie jest to opcja poboczna, nie ma tego dreszczyku. Tutaj mam wrażenie jakbym grał w świetną grę pasjansową i to w kilka osób, pomimo tego że gram sam. Brzmi to dziwnie, ale naprawdę tak jest. Faktycznie, jeśli ktoś zamirza kupić Onirim z myślą o poznawaniu gry z polskiej intrukcji, to może się przejechać (zwłaszcza, że dodatkowe warianty nie zostały przetłumaczone). Mam za sobą już około 15 partii. Gra niesamowicie wciąga, aczkolwiek im dalej w las tym trudniej jest przegraać w wersję podstawową. Tak czy siak, Onirim to moje odkrycie tego roku jak narazie. Dawno gra nie sprawiała mi takiej przyjemności. Wreszcie problem wyjazdów wakacyjnych z osobami niechętnymi do grania został rozwiązany. Odtąd Onirim zamierzma zabierać na każdy wyjazd.
agent orange
Posty: 8
Rejestracja: 12 paź 2010, 08:15

Re: Onirim

Post autor: agent orange »

Gra rzeczywiście fajna, ma w sobie klimat sennych marzeń i koszmarów spotęgowany jeszcze przez trafnie dobrane ilustracje do kart. Odkąd kupiłem regularnie urządzam sobie partyjkę późnym wieczorem tuż przed zaśnięciem. Na razie gram w podstawkę, dodatki zostawiam na potem. Instrukcja nie najgorsza można się połapać chociaż wypadało od razu przetłumaczyć instrukcję do dodatków.
Dla wszystkich dreamwalkerów dobra nowina, w tym roku wyjdzie Equlibrion http://boardgamegeek.com/boardgame/94389/equilibrion kontynuacja Onirimu tego samego autora z podobnymi grafikami na kartach. Znowu będziemy mogli przemierzać labirynt snów, a tym razem zmierzymy się z inkubami i sukubami. Oprócz podstawki będą także 2 rozszerzenia utrudniające rozgrywkę. Mam tylko nadzieję, że grę będzie można zakupić w Polsce.
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Onirim

Post autor: JAskier »

agent orange pisze:Gra rzeczywiście fajna, ma w sobie klimat sennych marzeń i koszmarów spotęgowany jeszcze przez trafnie dobrane ilustracje do kart. Odkąd kupiłem regularnie urządzam sobie partyjkę późnym wieczorem tuż przed zaśnięciem. Na razie gram w podstawkę, dodatki zostawiam na potem. Instrukcja nie najgorsza można się połapać chociaż wypadało od razu przetłumaczyć instrukcję do dodatków.
Dla wszystkich dreamwalkerów dobra nowina, w tym roku wyjdzie Equlibrion http://boardgamegeek.com/boardgame/94389/equilibrion kontynuacja Onirimu tego samego autora z podobnymi grafikami na kartach. Znowu będziemy mogli przemierzać labirynt snów, a tym razem zmierzymy się z inkubami i sukubami. Oprócz podstawki będą także 2 rozszerzenia utrudniające rozgrywkę. Mam tylko nadzieję, że grę będzie można zakupić w Polsce.
Wychodzi na to, że must have. Po Onirim ten autor (debiutant zresztą) wskoczył mi na listę obserwowanych.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Onirim

Post autor: melee »

na czym polega fun w tej grze? obejrzałem film i tego nie widać
zagrywasz kartę pilnując symboli, dobierasz kartę :)
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Onirim

Post autor: JAskier »

Gra jest prościutka, ale zadowalająca. Fun wynika z: dreszczyku emocji związanego w dużej mierze z losowością, decyzyjności (które karty odrzucać, które zagrywać), a także poczucia, że jest to świetna gra jednoosobowa, a nie wieloosobowa z dodanym na siłę wariantem na jedną osobę. Całość jest do tego prześlicznie wydana (bardzo ładne grafiki, przywodzące mi na myśl te z dixita). Grafiki budują klimat. Mimo, że gra jest abstrakcyjna to czuć dzięki nim podróż we śnie i nękające nas koszmary :D.
khaox
Posty: 419
Rejestracja: 13 wrz 2006, 15:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Onirim

Post autor: khaox »

melee To dokładnie jak pytanie dlaczego zaginione miasta są takim "standardem" - tam masz najprostsze 2 osobowe składanie setów, tutaj najprostsze 1-2 osobowe układanie pasjansa. Do tego małe pudełko, krótka rozgrywka, brak potrzeby setupu czy chowania i bliska optymalnej cena (powiedzmy, że Onirim za 24-25zł byłby bardziej niż ok, co pewnie z jakimiś rabatami w sklepach jest do zrealizowania).

Powiedzmy szczerze... to jest pasjans. Ładnie oprawiony (chociaż niektórzy pewnie wolą tradycyjne talie), z nietypową rolą kart koszmarów i wariantem na 2 osoby. Nic więcej nic mniej i Onirim nie udaje, że jest inaczej. Podobnie jak zombiaki czy prawo dżungli, te 4 tytuły dają to czego można się spodziewać oglądając zamknięte pudełko w jakimś markecie
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Onirim

Post autor: melee »

ok., właśnie chciałem wiedzieć, czy jest coś więcej
w schotten totten też nie ma, a to jedna z najczęściej granych gier
na 1 osobę jednak pas
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Onirim

Post autor: Veridiana »

Polskie zasady dodatku będą już niedługo.
Zawierają dodatkowe wskazówki, rozwiewające wątpliwości zaistniałe w angielskiej wersji - wytłumaczone przez autora na forum BGG.
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Onirim

Post autor: JAskier »

Veridiana pisze:Polskie zasady dodatku będą już niedługo.
Zawierają dodatkowe wskazówki, rozwiewające wątpliwości zaistniałe w angielskiej wersji - wytłumaczone przez autora na forum BGG.
Hurra! Mi Onirim nadal się nie nudzi, mam już 37 zagranych partii, w tym kilka z jednym z dodatków, za pozostałe dopiero zamierzam się zabrać, dlatego jest to świetna wiadomość. Tym bardziej, że instrukcja faktycznie nie na wszystko odpowiada. Byłbym wdzięczny za info w tym temacie, jak tylko zostanie opublikowana pl wersja instrukcji do dodatków.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Onirim

Post autor: Veridiana »

Te wskazówki to będą w zasadzie "kosmetyczne", bo nie piszemy instrukcji na nowo :wink: ale są to dwie kwestie, które rzucają się w oczy od razu po lekturze instrukcji nawet na sucho. Reszta wątpliwości, niuansów, jest dosyć dobrze rozstrzygnieta na bgg, wiec jest gdzie szukać.

Acha, na ilustracji dot. rozgrywki 2osobowej 2x jest złamana "złota zasada", więc rysunek może trochę wprowadzać w błąd, jeśli ktoś się będzie bardzo mu przyglądał ;)
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Onirim

Post autor: JAskier »

Tak czy siak będę wdzięczny za info jak tylko zostanie udostępniona instrukcja PL do dodatków.
Awatar użytkownika
muker
Posty: 308
Rejestracja: 11 mar 2010, 20:58
Lokalizacja: Zabrze

Re: Onirim

Post autor: muker »

Z ciekawości jakie są wątpliwości do ang. instrukcji, jakoś nie zauważyłem - jeszcze się okaże, że źle gram :D
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Onirim

Post autor: Veridiana »

Czy Przymierze Wież musi składać się z sąsiadujących Wież róznych kolorów?
Czy do rzędu Wież można dokładać karty z obu stron?
Czy karta Mrocznego Przeczucia nakazująca usunąć jedne Drzwi z wyłożonej już pary działa na każdą parę czy tylko na jedną?
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Onirim

Post autor: JAskier »

Czy karta Mrocznego Przeczucia odpalająca się akurat gdy zdobyta karta jest ósmą działa, czy mimo tego wygrywamy grę? (że tak dorzucę od siebie ;).
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Onirim

Post autor: Veridiana »

Od siebie powiedziałabym, że wygrywamy, bo wygrywa się natychmiast po znalezieniu 8 Drzwi (jeśli niczego nie mylę, bo znam grę tylko z instrukcji :) )
Ale co do takich i innych niuansów trzeba zajrzeć na BGG. autor regularnie odpowiada.
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Onirim

Post autor: lesar »

witam

proszę o podpowiedź jaki rozmiar koszulek pasuje na karty: USA 56 mm x 87 mm czy 57,5 mm x 89 mm?
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
muker
Posty: 308
Rejestracja: 11 mar 2010, 20:58
Lokalizacja: Zabrze

Re: Onirim

Post autor: muker »

Dziwne, nie zauważyłem nieścisłości w tych miejscach. Opis wydawał mi się jasny. A raczej należę do ludzi, którzy zauważają, źle postawione przecinki powodujące inne znaczenie zasady - chociaż raczej staram się grać RAI - takie doświadczenie po Warhammerze bitewnym
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Onirim

Post autor: Veridiana »

byli jednak gracze, dla których instrukcja nie była w tych miejscach jasna. coż, zdarza się. więc, aby polscy gracze nie musieli przeszukiwać BGG, dołożyłam słówko tu, słówko tam...

Instrukcja do dodatku powinna być lada moment dostępna.
Magda M.
Posty: 27
Rejestracja: 25 kwie 2011, 12:19
Lokalizacja: Białystok

Re: Onirim

Post autor: Magda M. »

Grę dostałam wczoraj i mnie też już zauroczyła. Klimatyczne grafiki, proste zasady, naprawdę wciąga. Póki co też wypróbowałam tylko podstawową wersję. Pierwsze wrażenie jak najlepsze :]
lesar pisze:witam

proszę o podpowiedź jaki rozmiar koszulek pasuje na karty: USA 56 mm x 87 mm czy 57,5 mm x 89 mm?
57,5x89. Mam takie do Cytadeli i do Onirim również pasują.
Karty mają czarne brzegi, więc koszulki jak najbardziej się przydadzą.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Onirim

Post autor: Veridiana »

na stronie Rebela ukazała się instrukcja do dodatku
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Onirim

Post autor: JAskier »

Veridiana pisze:na stronie Rebela ukazała się instrukcja do dodatku
Dziękuję pięknie. Właśnie rozegrałem sobie partyjkę w dodatek Wieże, w oparciu o polską instrukcję :)
ODPOWIEDZ