Kraby wątpliwości co do instrukcji

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
szatka76
Posty: 2
Rejestracja: 04 cze 2011, 11:28

Kraby wątpliwości co do instrukcji

Post autor: szatka76 »

witam,
mam zapytanie odnośnie gry Kraby. instrukcja wydaje mi się trochę niejasna. próbowaliśmy zagrać w tę grę w 2 osoby. w wyniku poszczególnych ruchów tworzyliśmy mega duże skupiska krabów jednego koloru. wyglądało to tak: kiedy stworzyliśmy grupę 5 krabów każdy z graczy dokładał kolejnego kraba tego samego koloru i przesuwał się po obrzeżu planszy z punktacją - i w rezultacie za każdym razem zdobywła kolejne 5 punktów - mając na koniec po ok. 100-150 punktów!! tymczasem w przykładzie w instrukcji były to małe skupiska krabów (od 1 do max. 5-6) a punkty za poszczególne kolory krabów wyniosły: od -3 do 9 i liczone były na końcu gry.Coś więć robiliśmy nie tak? czy tą punktakcję liczy się wyłacznie na końcu ? w jakim celu w takim razie wokół planszy jest tor punktacji od -30 do +100?? do czego się jej używa...
ponadto ponieważ tak naprawdę liczą się punkty uzyskane z ułożenia krabów - w jakim celu w grze są znaczki poławiaczy krabów ? do czego służą?
mój post jest chyba trochę chaotyczny ale może ktoś kto grał w tę grę będzie w stanie mi pomóc
grrr gra się wydaje fajna ale niezrozumienie zasad nie pozwala czerpać pełnej przyjemności ... :-(
szatka
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Kraby wątpliwości co do instrukcji

Post autor: WRS »

1. gracze tworzą swoimi ruchami skupiska krabów (nie punktują za nie! aż do końca gry!)
2. skupiska 5 i więcej krabów są warte tyle samo punktów! (czyli pięć)
3. w dowolnym momencie gry, w czasie swojego ruchu, gracz obstawia na swojej zasłonce kraby, które mają mu przynieść punkty na końcu gry.
NIE WOLNO:
- obstawiać tego samego zakładu i koloru co inni gracze (np. Asia obstawiła zielone kraby x3, to Basia nie może już takiego zakładu zrobić. Basia może zielone x2 albo x1, a dowolny inny kolor x3 (i oczywiście inne kolory x2 i x1))
- obstawiać jednym kolorem dwóch zakładów (np. Cesia obstawiła żółte x2, to nie może już żółtych obstawiać)
4. na koniec gry, gdy cała plansza jest zapełniona (w grze dwuosobowej jest ona nieco ograniczona!) rozpoczyna się proces podliczania.
- najpierw dla każdego koloru liczymy wartość punktową (pojedyncze kraby za minus 1, podwójne za zero, potrójne za jeden, poczwórne za trzy, a większe grupy zawsze za pięć) grupę stanowią kraby stykające się bokami. Z tego może wyniknąć wartość koloru bardzo niska - nawet i -24 (teoretycznie... ;) ), ale i wysoka +23 (też teoretycznie).
- wreszcie wtedy oblicza się punkty graczy, mnożąc wartość obstawionych zakładów przez wartość koloru.

Sądzę, że film pomoże w poprawnej rozgrywce.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
szatka76
Posty: 2
Rejestracja: 04 cze 2011, 11:28

Re: Kraby wątpliwości co do instrukcji

Post autor: szatka76 »

dzięki - wszystko jasne :D
ODPOWIEDZ