Gry w klimacie kosmosu

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Yogi1984
Posty: 7
Rejestracja: 11 cze 2011, 10:15

Gry w klimacie kosmosu

Post autor: Yogi1984 »

Pytanko mam a zarazem prośbe jakie gry możecie polecić w tematyce kosmicznej?
Z góry dzięki za wszystkie odp
ozzman1

Re: Gry w klimacie kosmosu

Post autor: ozzman1 »

Jest ich oczywiscie wiele, ale jedną, którą szczerze mogę polecić jest Race for the Galaxy
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: Gry w klimacie kosmosu

Post autor: Smerf Maruda »

Yogi1984 pisze:Pytanko mam a zarazem prośbe jakie gry możecie polecić w tematyce kosmicznej?
Z góry dzięki za wszystkie odp
Nowy tytuł z GMT: http://boardgamegeek.com/boardgame/8441 ... empires-4x
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Gry w klimacie kosmosu

Post autor: waffel »

http://www.boardgamegeek.com/boardgamec ... ce-fiction

Lista wszystkich gier na BGG oznaczonych jako science-fiction. Należy zjechać do pola Linked Items i dla wygody zmienić sortowanie na Rank, wtedy na górze listy (311 stron) będą te najpopularniejsze (bo nie chcę wchodzić w dywagacje czy na pewno najlepsze ;D).
Awatar użytkownika
sowacz
Posty: 772
Rejestracja: 04 lut 2008, 11:08
Lokalizacja: Rumia
Been thanked: 26 times

Re: Gry w klimacie kosmosu

Post autor: sowacz »

Cosmic Encounter!
czyzyk29
Posty: 86
Rejestracja: 21 kwie 2011, 22:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gry w klimacie kosmosu

Post autor: czyzyk29 »

Alien frontiers ale musisz zwrócić uwage na dużą ilością kostek które są istotą tej gry.
Awatar użytkownika
Wehr
Posty: 332
Rejestracja: 27 maja 2008, 19:10
Lokalizacja: C.K.S.M.K.Kraków/Zakopane
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: Gry w klimacie kosmosu

Post autor: Wehr »

Czy ja wiem czy Cosmic jest taki fajny?

Z większego kalibru, to oczywiście Twilight Imperium. Gra miażdży swoim kosmicznym klimatem rodem z Masters of Orion. Cosmic Encounter wg mnie jest mało klimatyczny. A Race jest bardzo fajny, ale nadal w kwestii klimatu TI zostawia go daleko w tyle.
Obecnie: Agricola, Bitwy Westeros, 7 Cudów
Moja kolekcja
A to bym chciał :-P
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Gry w klimacie kosmosu

Post autor: adikom5777 »

A niedługo wyjdzie Eclipse, doskonała gra 4X (eXplore, eXpand, eXploit and eXterminate) od 2-6 graczy i czasie 30min/gracza
Recenzja tu: http://www.gamesfanatic.pl/2011/06/28/e ... zacmienie/
Naprawdę warto chwilę zaczekać
Awatar użytkownika
cboot
Posty: 323
Rejestracja: 17 lut 2007, 14:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Re: Gry w klimacie kosmosu

Post autor: cboot »

Gier w tematyce kosmicznej jest całkiem sporo. Dużo zależy też od tego, jakiego rodzaju gry konkretnie szukasz. Tutaj koledzy polecają głównie gry strategiczne, w których rozwijasz swoje imperium kosmiczne.

Bardzo klimatyczną grą w klimacie podróży statkiem kosmicznym jest z kolei Galaxy Trucker. Jest to lekka gra, przygodowa bym powiedział - móżdżenia za dużo w niej nie ma. Sama podstawka przy częstszym graniu staje się też dosyć schematyczna, dlatego warto się od razu nastawić na kupno dodatku "Galaxy Trucker: The Big Expansion", z którym gra się dłuuugo nie znudzi (niestety np. biorąc ceny z Rebela - o ile podstawkę można kupić za 60zł, to dodatek za 150zł). Klimat jest niesamowity, konstruujesz swój statek z przeróżnych komponentów (silniki, działka, osłony, ładownie, kabiny dla załogi, systemy podtrzymywania życia dla obcych, zasilanie), a potem nim latasz napotykając różne przeszkody w postaci meteorytów, piratów, stref walk - co wszystko może uszkodzić Twój statek, oderwać różne komponenty; a także spotykasz pozytywne przygody: planety, z których można pozyskać różne surowce do naszych ładowni, opuszczone statki i opuszczone stacje. Mnie to wciągnęło, aczkolwiek bez dodatku już nie grywam.

Ciekawą grą RTS (naprawdę w czasie rzeczywistym) jest Space Dealer, gdzie wykonujesz różne akcje stawiając na nich klepsydry - np. stawiasz klepsydrę na kopalni i po przesypaniu się piasku otrzymujesz surowiec, stawiasz klepsydrę na statku lecącym gdzieś i po przesypaniu piasku statek dolatuje, stawiasz na konstruowaniu czegoś i po przesypaniu jest to zbudowane, itp. Niestety też nie ma tu aż tak bardzo głębokich strategii (w porównaniu do innych gier wymienionych w tym wątku). Jej urokiem jest to, że to chyba jedyny RTS kosmiczny w świecie planszówek - reszta to turówki, a wiele osób lubi właśnie kosmiczne RTSy.

A już bardzo leciutką grą jest Kosmiczna Eskadra. Pojedyncza partia trwa z parę minut. Równocześnie układacie szybko karty swoich statków na stole, tak by promienie laserów wychodzące z nich trafiały w statki przeciwnika lub dla punktów - w asteroidę. Statki mają różną szybkość i różnej mocy działka. Potem po zakończeniu układania - z linijką w ręce rozstrzyga się po kolei wszystkie strzały od najszybszych do najwolniejszych statków i obserwuje wynik bitwy. To co mnie w niej urzekło to właśnie oddanie klimatu kosmicznej strzelaniny, gdzie trzeba się szybko orientować, w którym miejscu umieścić statek i w którą stronę strzelać.
Ostatnio zmieniony 24 sie 2011, 00:26 przez cboot, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
sowacz
Posty: 772
Rejestracja: 04 lut 2008, 11:08
Lokalizacja: Rumia
Been thanked: 26 times

Re: Gry w klimacie kosmosu

Post autor: sowacz »

Wehr pisze:Czy ja wiem czy Cosmic jest taki fajny?

Z większego kalibru, to oczywiście Twilight Imperium. Gra miażdży swoim kosmicznym klimatem rodem z Masters of Orion. Cosmic Encounter wg mnie jest mało klimatyczny. A Race jest bardzo fajny, ale nadal w kwestii klimatu TI zostawia go daleko w tyle.
Cosmic bez klimatu? :P No ja Cię proszę.
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Gry w klimacie kosmosu

Post autor: waffel »

+1 że Cosmic Encounter jest najlepszą grą w jaką w życiu grałem, w swojej kategorii rzecz jasna. Ale także +1 że jak kolega w poprzednim wątku (którym przestał się interesować po zadaniu pytania ;D) mówił że jak na razie ma 51S i RftG to CE może być ciężkim szokiem i może się bardzo nie spodobać. Bo trzeba przyznać że dopóki gracze nie nauczą się grać w CE strategicznie to to jest gra w karcianą wojnę z elementami makao.
Yogi1984
Posty: 7
Rejestracja: 11 cze 2011, 10:15

Re: Gry w klimacie kosmosu

Post autor: Yogi1984 »

Dzięki jeszcze raz za odp panie waffel to że nieodpisywałem w poprzednim wątku nieznaczy że sie niem nieinteresowałem przejżałem wszystkie gry które były proponowane także znalazłem kilka ciekawyc propozyjci które napewno znajdą sie w mojej kolekcji.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Gry w klimacie kosmosu

Post autor: adikom5777 »

a można wiedzieć, co Cię zainteresowało?
Awatar użytkownika
Protoplasm
Posty: 289
Rejestracja: 17 cze 2010, 23:13
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Gry w klimacie kosmosu

Post autor: Protoplasm »

Zawsze jest Terra Prime, którą przypadkiem mam na zbyciu w promocyjnej cenie :twisted:
Awatar użytkownika
Wehr
Posty: 332
Rejestracja: 27 maja 2008, 19:10
Lokalizacja: C.K.S.M.K.Kraków/Zakopane
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: Gry w klimacie kosmosu

Post autor: Wehr »

Jeżeli chodzi o Galaxy Truckera - mam, ale osobiście nie jestem zachwycony, jak dla mnie jest zbyt kolorowy i za mało poważny. Mechanika daje radę, ale mnie ta gra jakoś nie oczarowała.

Do Cosmica mam za to zarzut przerostu formy nad treścią. Nie lubię miliardów ras, a to właśnie jest esencją tej gry. No ale znowu - to kwestia gustu. Grałem raz, zresztą mam w domu pudełko z tą grą, pamiętam, że było fajnie i to z osobami, które w planszówki w ogóle nie grają... Na pewno muszę do teog tytułu jeszcze wrócić.

Bardzo fajne jest też Star Wars Miniatures - nie potrzeba wielu figurek by sobie fajnie grać, nie są one też jakoś kosmicznie drogie. De facto można zainwestować w kupienie pojedynczych figurek i ze dwóch boosterków i jazda (no, jeden zestaw podstawowy dla planszy by się przydał). Mechanika całkiem przyzwoita, ale wiadomo - to dla fanów Star Wars.
Obecnie: Agricola, Bitwy Westeros, 7 Cudów
Moja kolekcja
A to bym chciał :-P
Yogi1984
Posty: 7
Rejestracja: 11 cze 2011, 10:15

Re: Gry w klimacie kosmosu

Post autor: Yogi1984 »

adikom5777 pierwszą gre która planuje zakupić to napewno bedzie Na chwałę Rzymu
co do innych gier które posiadam albo mam dostęp bo kumple maja to moge pare tytułów wymienic

tematyka kosmosu:
Rice of The Galaxy
Galaxy Trucker + Dodatek
reszta:
51 Stan
51 Stan Nowa Era
Kamień Gromu
7 Cudów + 8 Cud + Dodatek
ITP ITD
Awatar użytkownika
Wehr
Posty: 332
Rejestracja: 27 maja 2008, 19:10
Lokalizacja: C.K.S.M.K.Kraków/Zakopane
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: Gry w klimacie kosmosu

Post autor: Wehr »

To Twilight Imperium. :>
Obecnie: Agricola, Bitwy Westeros, 7 Cudów
Moja kolekcja
A to bym chciał :-P
Yogi1984
Posty: 7
Rejestracja: 11 cze 2011, 10:15

Re: Gry w klimacie kosmosu

Post autor: Yogi1984 »

TI rozważałem juz zakup tej gry jednak troche sie obawiam że niebedzie z kim grac w taka długą gre

A pytanie z innej beczki co możecie powiedzieć o serii: Horror z Arkham
Dagmara
Posty: 132
Rejestracja: 08 lis 2010, 09:46
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gry w klimacie kosmosu

Post autor: Dagmara »

Nikt nie wymienił Battlestar Galactica? ;)

Pozdrawiam,
Dagmara
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Gry w klimacie kosmosu

Post autor: sirafin »

@Dagmara
BSG jest rewelacyjny, ale wymaga 5-6 graczy by działać z pełną mocą ;)
Yogi1984 pisze:A pytanie z innej beczki co możecie powiedzieć o serii: Horror z Arkham
Wersja PL dopiero teraz zaczęła nadrabiać zaległości, aktualnie jest podstawka + jeden mniejszy dodatek z kartami + jeden duży dodatek z planszą. W wersji ENG o ile dobrze kojarzę jest cztery razy więcej dodatków. W skrócie jest to kooperacyjna gra przygodowa osadzona w świecie horrorów H.P. Lovecrafta. Jak na przygodówkę przystało jest sporo losowości (mnóstwo różnorakich talii kart i częste testy polegające na rzutach kośćmi). Rozgrywka klimatyczna, sporo tekstów fabularnych na kartach. Zasady nie są mocno skomplikowane ale jest ich dosyć dużo, więc pierwsze rozgrywki mogą wymagać posiłkowania się instrukcją. Ilość komponentów jest ogromna (waga pudła mnie zaskoczyła gdy kupiłem grę), ich jakość również bardzo przyjemna, klimatyczne grafiki a żetony i plansza z grubej solidnej tektury. W podstawkę najlepiej gra się do 4 graczy, przy większej ilości gra zaczyna robić się zbyt prosta a przestoje między turami graczy zbyt długie. Dodatki zwiększają poziom trudności. Czas rozgrywki przy mniejszej liczbie graczy, po przyswojeniu zasad gry, to około 2 godziny. Gra posiada również tryb solo.
Ostatnio zmieniony 24 sie 2011, 17:26 przez sirafin, łącznie zmieniany 1 raz.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Gry w klimacie kosmosu

Post autor: waffel »

Yogi nie bierz moich kąśliwych zaczepek do serca, tym bardziej jeśli zakończyłem je emotikonem ;D ale faktem jest, że im więcej dasz nam informacji zwrotnych tym precyzyjniej będziemy w stanie pomóc. Ja np. spojrzawszy na listę tego po posiadasz odradzam Twilight Imperium (mimo że sam tę grę uwielbiam), bo to jest gra na cały dzień dla 4-6 zapaleńców. Poważnie się zastanów, czy będziesz w nią grał, czy będzie tylko ładnie wyglądać na półce. Ogólnie rada jest taka, że nawet najlepsza gra która leży niegrana to strata pieniędzy. Za to nawet najdroższa gra która grana jest często szybko się zwraca.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6358
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Gry w klimacie kosmosu

Post autor: yosz »

Moja rada: czekaj na Eclipse - już niedługo. Jakieś 2 miesiące.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gry w klimacie kosmosu

Post autor: Pancho »

A póki co przeczytaj opinie innych graczy :)
http://www.gamesfanatic.pl/2011/08/24/p ... o-eclipse/
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Gry w klimacie kosmosu

Post autor: gafik »

Wehr pisze:...
Bardzo fajne jest też Star Wars Miniatures - nie potrzeba wielu figurek by sobie fajnie grać, nie są one też jakoś kosmicznie drogie. De facto można zainwestować w kupienie pojedynczych figurek i ze dwóch boosterków i jazda (no, jeden zestaw podstawowy dla planszy by się przydał). Mechanika całkiem przyzwoita, ale wiadomo - to dla fanów Star Wars.
:shock: No i kolejna rzecz, która mnie zainteresowała... Bardzo :!:
Kurczę...! że też człowiek taki zacofany... i nic nie wie... :oops:
No cóż od tego właśnie są fora :D
Poszperałem nieco... i fajowe to...
Proszę o dodatkowe info, gdzie najlepiej szukać wiedzy na ten temat? Chodzi mi głównie co trzeba (minimum) mieć by zacząć grać?

EDIT: Podłubałem głębiej i jednak dosyć skomplikowane... Tzn. żeby samemu zgłębiać zasady, bo gdyby ktoś pokazał nam, to chyba by się przyjęło... Ale dłubię dalej... :mrgreen:
Awatar użytkownika
locworks
Posty: 677
Rejestracja: 03 sty 2009, 12:49
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gry w klimacie kosmosu

Post autor: locworks »

Piotr Burzykowski
wydawnictwo locworks.pl | serwis grybezpradu.pl
ODPOWIEDZ