Vortex / Maelstrom

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
basxx
Posty: 55
Rejestracja: 17 wrz 2004, 20:59

Vortex / Maelstrom

Post autor: basxx »

Grał ktos moze??Jakies opinie?
pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
woody
Posty: 14
Rejestracja: 08 wrz 2004, 22:59
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: woody »

Spędziłem długie godziny nad tą grą (zestaw Maelstrom powiększony o dodatki). I nie był to czas stracony! Napisałem też recenzję dla tej wersji (niestety nigdzie nie zamieszczoną :(), którą przytaczam poniżej.

VORTEX

Vortex to gra karciana (kafelkowa?) dla dwóch osób. Jest zarówno grą kolekcjonerską, jak i dostępną w zamkniętym zestawie (Vortex Maelstrom). W tym opisie skupię się głównie na wersji Maelstrom.

W grze rywalizuje dobro ze złem, ale na tym kończą się banały. Istnieje osiem frakcji, cztery dobre i cztery złe i z nich gracze tworzą swoje talie (lub korzystają z talii podstawowych, już dobranych) nie mogąc mieszać dobra ze złem. Świat gry jest ściśle związany z centralnie umieszczonym Wirem, którego energia utrzymuje go w całości. Celem gry jest opanowanie Wiru poprzez pozbawienie przeciwnika „esencji” (czegoś w rodzaju punktów życia) lub odcięcie mu dostępu do Wiru. Talie składają się z heksagonalnych kafelków, reprezentujących twierdze (z nich pobiera się punkty produkcji, dzięki którym można zagrywać kolejne kafelki), stwory (które walczą), zdarzenia i artefakty.

Zestaw Maelstrom zawiera około 150 kafelków z wszystkich nacji, choć cztery z nich reprezentowane są liczniej i to one stanowią zwykle trzon talii. Oprócz tego otrzymujemy żetony esencji, energii i produkcji oraz, co oczywiste, instrukcję do gry. Wszystkie elementy gry są wykonane z grubej tektury i prezentują się znakomicie. Kafelki posiadają ładną grafikę, są trwałe i czytelne.

W zestawie Maelstrom można korzystać z talii dobranych przez producentów (zalecane dla początkujących) lub też tworzyć własne talie z bogatego asortymentu kafelków. W tym drugim przypadku zaleca się tworzenie talii składających się z około 25 kafelków. Niestety, pojawia się tu pewien minus – w zestawie nie ma zdarzeń ani artefaktów. Są też kafelki, których istnienie ma sens wyłącznie razem z kafelkami, których nie ma w zestawie. By je uzyskać, należy dokupić dodatki, czyli przejść do wersji kolekcjonerskiej, poszerzającej naszą podstawkę.

Jak już wspomniałem, świat gry kręci się wokół Wiru. Jest to specjalny kafelek, który kładzie się na początku gry na środku stołu. Wszystkie inne kafelki muszą być połączone z Wirem albo bezpośrednio, albo pośrednio poprzez inne kafelki. Innymi słowy, żaden kafelek nigdy nie może znaleźć się w położeniu, w którym jest oderwany od Wiru lub od innych kafelków. Jest to kluczowa zasada, która jest istotą gry i to ona właśnie (w połączeniu z heksagonalnym kształtem kafelków) nadaje jej w praktyce oryginalny charakter oraz sprawia, że jest niezwykle wymagająca, a jednocześnie bardzo wciągająca. Nie będę wnikał w zasady toczenia walk czy inne aspekty, takie jak pozyskiwanie punktów produkcji, energii, itp., bowiem te mechanizmy są podobne w pewnym stopniu do innych gier karcianych. Ale mimo tych podobieństw, gra jest jedyna w swoim rodzaju, dzięki temu wyjątkowemu pomysłowi, który stanowi sedno gry. W przeciwieństwie do wielu karcianek, nie zauważyłem w niej żadnych konfliktów związanych z właściwościami kafelków, czy też niejasnościami reguł.

Vortex, mimo nieskomplikowanych zasad, jest grą bardzo wymagającą, zmuszającą do intensywnego myślenia. Tylko przemyślana strategia i umiejętność przewidywania prowadzi do zwycięstwa. Co bardziej zacięte pojedynki mogą toczyć się nawet do dwóch godzin. Pewnym mankamentem w przypadku doboru kafelków do zestawu Maelstrom jest fakt, że strona zła jest nieco silniejsza i uzyskuje znaczącą przewagę, gdy zaczyna rozgrywkę. Trudno jest też stworzyć sensowne talie przy wykorzystaniu więcej niż jednej nacji.

Mimo wszystkich wymienionych niedociągnięć, dotyczących wersji Maelstrom, gra jest zdecydowanie godna polecenia. Czas płynie przy niej bardzo szybko, emocje sięgają zenitu, miodność gry jest na najwyższym poziomie. Aż dziw, że może być jeszcze lepsza, gdy zostaje rozbudowana o dodatki.

tjk
omam
Posty: 286
Rejestracja: 08 wrz 2005, 10:34
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Post autor: omam »

VORTEX
to zdecydowanie najlepsza "planszówka" (gra kafelkowa) w mojej kolekcji.
przy każdej rozgrywce "czacha dymi" od planowanych zagrań taktycznych.

Niestety nakład gry wyczerpał się (Ex. pack) - podstawkę można jeszcze gdzieniegdzie dostać), nad czym ubolewam bo brakuje mi do całości kilka kafelek.

Kto tylko ma możliwość niech koniecznie sięga po ten tytuł.
Awatar użytkownika
Wallenstein
Posty: 969
Rejestracja: 20 kwie 2006, 08:00
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Post autor: Wallenstein »

O jakie dodatki chodzi?
Awatar użytkownika
woody
Posty: 14
Rejestracja: 08 wrz 2004, 22:59
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: woody »

Wallenstein pisze:O jakie dodatki chodzi?
Vortex to przede wszystkim gra kolekcjonerska. Kupujesz podstawkę a potem dodatkowe boosterki. Tylko, że podstawka w przypadku Maelstrom jest na tyle duża, że przez wydawców traktowana jest jak samodzielna gra. Dodam, że czynią to nieco na wyrost, bo bez dodatków nie rozwiniesz skrzydeł i szybko będziesz chciał mieć nowe kafelki.
basxx
Posty: 55
Rejestracja: 17 wrz 2004, 20:59

Post autor: basxx »

ojj
jak slysze kolekcjonerska gra:/ to brrrrrr....
odechciewa sie:/
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Post autor: Muttah »

A tam od razu kolekcjonerska. Jeden boosterek chodził po 30 zeta, a zawierał 45 płytek (mnie się jakoś nazwa "kafelek" nie podoba 8) ). Ponadto całość nie jest tak bardzo duża i ja po kupnie ok. 5 boosterów miałem już prawie wszystko (kompletna lista na BGG).

Co do przewagi sił zła to ja bym się nie zgodził - najbardziej wykozaczone są anioły, a dopiero potem ew. podwodni, lub smoki. Po stronie dobra mamy jeszcze cholernych Arcanae (chopcy z miast od Iron commanderów itd.), którzy mają całą masę bardzo groźnych opcji. Wiele zależy też od budowy deck'u, jak to w grach tego typu.

Zaś co do samej rozgrywki, to tu nie powiem nic nowego - ogień z dupy i czacha dymi, a wir wsysa raz a porządnie i naprawdę żal, że gierka najprawdopodobniej nie doczeka się ani reedycji, ani dodruku :(

Za kilka lat to będzie klasyk nad klasyki i bardzo wartościowy collector's item. No doubt about it...
omam
Posty: 286
Rejestracja: 08 wrz 2005, 10:34
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Post autor: omam »

kolekcjonerska gra to do końca nie jest
gra ma niespełna 200 wzorów, tak jak napisał muttah ok. 5 boosterów i masz cały zestaw (ew. po zakupie brakuje ci kilku )

dla przykładu ja mam podstawkę+4 boostery i brakuje mi 4 kafelek

Pozdro
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Post autor: Muttah »

Ostatnio przeprowadziłem dość interesujący eksperymente względem nauki nowych ludzi Vortex'a. Otóż siedzieliśmy sobie w trójkę po partiach w kilka innych gierek (niestety, czwarty zawodnik musiał nas opuścić), ale jako że wcześniej zachęciłem zawodników do tematu, to koniecznie chcieli spróbować - nawet we trzech. Problem był tylko taki, że żaden z nich nie kumał za dobrze angielskiego, ani też nie miał wcześniejszych doświadczeń z karciankami. Co ciekawe, ostatecznie wyszła nam całkiem udana rozgrywka 8)

Otóż graliśmy całkowicie "w otwarte", przy czym na bierząco tłumaczyłem gościom skille i niuanse poszczególnych płytek. Oczywiście całkowicie niwelowało to element zaskoczenia, jednak chodziło głównie o swoisty tutorial, czyli innymi słowy żeby wprowadzić chopków w grę bezboleśnie (czyli bez wertowania dziesiątków płytek i objaśniania wszystkich skillów na raz).

Oczywiście sam dobrałem im "optymalne" opening hand'y i deck'i, bo sami by sobie z tym nie poradzili. Tak więc o ile rozgrywka była conajmniej specyficzna, to i tak grało się bardzo fajnie, no i przede wszystkim obaj gracze zadeklarowali chęć normalnej rozgrywki następnym razem (oczywiście bez jakiśtam dodatkowych objaśnień się nie obejdzie).

W każdym razie o ile do tej pory sądziłem, że Vortex to gra wyjątkowo "odstraszająca" laików, tak teraz zaczynam sądzić że wszystko jest dla ludzi i uda się wreszcie zarazić tą grą większy procent populacji.

Bo tu nie ma dwóch zdań, po prostu "Vortex owns all" i tyle :twisted:
morciba
Posty: 381
Rejestracja: 15 lut 2006, 12:57
Lokalizacja: Kraków

Post autor: morciba »

Mam pytanie dotyczące reguł.

Istnieje opcja zyskania dodatkowych akcji kosztem energii. W instrukcji jest napisane, że za 2 jednostki energii możemy mieć dodatkowo 1 akcję. Pytanie brzmi czy można do tego używać energii z twierdz czy tylko ze swoich zapasów (z konsumcji trupów ;)). Jeśli można korzystać z energii twierdz pytanie nr 2 brzmi następująco: Czy należy zadeklarować, z których twierdz korzystamy i później w fazie przywoływania te twierdze nie produkują energii??

Z góry dzięki i pozdrawiam.
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Post autor: Muttah »

To co produkują twierdze to jest tzw. "output", a żetony energii to z kolei "energy counters", także tylko żetony możesz wydać na dodatkowe akcje.

A że energią możesz dopakować output fortec, to już inna bajka :D
Awatar użytkownika
aZiss
Posty: 91
Rejestracja: 24 paź 2005, 21:13
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Zawartość pudełka ...

Post autor: aZiss »

Mam prośbę do posiadaczy wspominanej gry Vortex, stricte Maelstrom o wyspecyfikowanie zawartości pudełka tj.: ile kafelek przypada na każdą z frakcji i ile powinno być kafelek wiru.

W każdej szanującej się grze, na wstępie instrukcjji takowa specyfikacja się znajduje.
Tutaj jej nie ma. Stąd moje pytanie.
Wokół sami lunatycy ...
Awatar użytkownika
Stone D
Posty: 11
Rejestracja: 02 gru 2006, 15:52

Post autor: Stone D »

Tak się składa, że mi również brakuje ok. 4 płytek do pełnej kolekcji. Może ktoś jest zainteresowany wymianą. Jakby co, to piszcie.

I jeszcze pytanie dotyczące miniona robali zwanego Chittara Seeders (czy jakoś tak). Otóż posiada on zdolność "siania"minionów o koszcie 1 (z ręki) zamiast wsysania energii. Tak się składa, że jak gramy, to każdy ma po dwie frakcje - jedną główną i jedną podrzędną. Czy w takim razie Seedersi mogą siać również miniony z innej frakcji (trochę to bez sensu, żeby raptem z larw robali wykluwały się zombiaki ale wolę spytać)?
Podobnie zresztą ma się sprawa Infiltratora w szeregach Arcane. któego można zdjąć z planszy i wstawić w to miejsce innego miniona z ręki (moim zdaniem powinien być z Arcane).
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Post autor: Muttah »

Z tego co pamiętam, to chyba nie jest to sprecyzowane - teksty mówią o "tile from your hand". Czasami skille odnoszą się do "friendly minion" itp., ale chyba w podanych przez Ciebie przypadkach trzeba to ustalić samemu. Ja też bym w sumie stawiał na logikę i wykorzystywał akurat te konkretne skille tylko w obrębie frakcji.


My nie mamy tego problemu, gdyż gramy tylko na jeden kolor, za to często we 3 (ciekawe kiedy w końcu we 4...).

W każdym razie fajnie, że ktoś jeszcze gra w "Wira" :twisted: Mówiłem to już kiedyś, ale powiem jeszcze raz - kiedyś trzeba zrobić jakiś lokalny zjazd vorteksowiczów i rozegrać jakiś turniej, ew. team play.

Co się zaś tyczy power'u poszczególnych frakcji, to nawet po tak długim czasie gry odkrywamy ciągle nowe taktyki - np. undeadzi okazali się max konkretni (combo fallen soldiers + Lich), ale to dopiero trzeba się wgryźć w niektóre skille oraz ich kombinacje, żeby nauczyć się w pełni wykorzystywać potencjał tych nieco bardziej ambitnych "kolorków". Teraz powiedziałbym, że nie ma "przepaków" i "cieniaży", natomiast są różnice w komplikacji taktyk, jakie trzeba zastosować żeby odnieść sukces. 8)
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: VORTEX

Post autor: maciejo »

siemka
chyba odświerzyłem trochę zapomniany temat.
mam okazję kupić 4 zestawy gry Vortex.
VR01 Draconis
VR02 Host
VR03 Die Brut
VR04 Arcanae
Czy mogę z nimi zacząć grę :?:Nie mam podstawki.Czy jest ona potrzebna do gry. :?:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: VORTEX

Post autor: maciejo »

Oj chyba bardzo stary temat odkużyłem :( Czy jest wśród żywych ktoś kto grał w tą gre :D .Bardzo mi zależy na odpowiedzi :!: :!:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: VORTEX

Post autor: Muttah »

No hej, Vortex to niesamowita gra, tak więc jak możesz to się nie zastanawiaj ino bierz :D A tak na serio to zapytaj sprzedającego co konkretnie jest w tych zestawach - najlepiej niech Ci podeśle listę kafli dla każdej frakcji, to sobie skonfrontujesz z listą wszystkiego na BGG (i zobaczysz ile ewentualnie brakuje do kompletu). Albo podeślij mi tą listę to Ci powiem czy warto w to wchodzić czy nie.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: VORTEX

Post autor: maciejo »

Muttah pisze:No hej, Vortex to niesamowita gra, tak więc jak możesz to się nie zastanawiaj ino bierz :D A tak na serio to zapytaj sprzedającego co konkretnie jest w tych zestawach - najlepiej niech Ci podeśle listę kafli dla każdej frakcji, to sobie skonfrontujesz z listą wszystkiego na BGG (i zobaczysz ile ewentualnie brakuje do kompletu). Albo podeślij mi tą listę to Ci powiem czy warto w to wchodzić czy nie.
Dzięki przyjacielu :D
co do listy to mam 4 paczki których nazwy wymieniłem we wcześniejszym poście.
w każdej paczce jest osiem blistrów po 3 kafle+małe żetoniki z kropelką krwi i białą kulką.
Czyli dużych kafli jest ok 90 + kilka z wirami
Na górze w lewm rogu jest nr.np G1 lub G37.
Czy te numery blistrów mam ci podać :?:

jeszcze raz dzięki i czekam na odpowiedź :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: VORTEX

Post autor: Muttah »

No witam,

wybacz, ale byłem na wyjeździe i jestem trochę w plecy z forum. A więc jest tak - bez podania konkretnych nazw oraz ilości płytek ciężko mi będzie powiedzieć coś więcej, a to z prostej przyczyny: Vortex wystartował najpierw jako gra całkowicie kolekcjonerska, a dopiero potem FFG zmieniło formułę i wypuściło drugą edycję w postaci podstawki (Maelstrom) oraz losowych boosterków. Ja grę kupiłem już jako Maelstrom + dodatki, tak więc nic konkretnego mi nie mówią nazwy które podałeś - są to po prostu nazwy frakcji. Tak więc powtórzę jeszcze raz to co już pisałem:

Zapytaj sprzedającego o KONKRETNĄ LISTĘ PŁYTEK (np. Fiery Peaks x10, Kalryxis Master x 4 itd.). Niech Ci po prostu poda ile i czego ma w tych zestawach - idealnie byłoby gdybyś miał każdego kafla po cztery sztuki (bo tyle max można wystawić w armii), a oprócz tego im więcej kafli "primary", tym lepiej (tego rodzaju płytek możesz mieć dowolną ilość).

Jeśli chcesz, to możesz też skonfrontować to co Ci proponuje z dostępną na BGG listą. Jest tam bardzo fajny plik (bodajże w excelu), gdzie masz elegancko wyszczególnione wszystkie możliwe płytki - zdaje się, że są tam nawet cytowane przez Ciebie numery wyprasek (!), co pomoże Ci ocenić jak bardzo proponowany zestaw jest kompletny.

Aha, no i jeszcze zapomniałem o jednej rzeczy - gość proponuje Ci 4 frakcje z 8 dostępnych. Czyli dostaniesz: Aniołki (Host), diabły (Brood), smoki (Draconis), oraz "miastowych" (tak zwani przez nas Arcanae). Oczywiście tragedii nie ma, bo już na tych czterech frakcjach można bawić się baaardzo długo, natomiast jak możesz to przyciśnij typa w sprawie czterech pozostałych ras, a mianowicie elfów, podwodnych, undead'ów, oraz "powietrznych" (ci ostatni to druga frakcja ludzi). Przy 8 frakcjach będziesz miał grania na lata, ale tak jak mówię - najpierw poproś sprzedawcę o konkretny wypis jakie płytki sprzedaje i w jakiej ilości - bez tego ciężko jest ocenić czy sprawa jest warta świeczki.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: VORTEX

Post autor: maciejo »

Muttah pisze:No witam,

wybacz, ale byłem na wyjeździe i jestem trochę w plecy z forum. A więc jest tak - bez podania konkretnych nazw oraz ilości płytek ciężko mi będzie powiedzieć coś więcej, a to z prostej przyczyny: Vortex wystartował najpierw jako gra całkowicie kolekcjonerska, a dopiero potem FFG zmieniło formułę i wypuściło drugą edycję w postaci podstawki (Maelstrom) oraz losowych boosterków. Ja grę kupiłem już jako Maelstrom + dodatki, tak więc nic konkretnego mi nie mówią nazwy które podałeś - są to po prostu nazwy frakcji. Tak więc powtórzę jeszcze raz to co już pisałem:

Zapytaj sprzedającego o KONKRETNĄ LISTĘ PŁYTEK (np. Fiery Peaks x10, Kalryxis Master x 4 itd.). Niech Ci po prostu poda ile i czego ma w tych zestawach - idealnie byłoby gdybyś miał każdego kafla po cztery sztuki (bo tyle max można wystawić w armii), a oprócz tego im więcej kafli "primary", tym lepiej (tego rodzaju płytek możesz mieć dowolną ilość).

Jeśli chcesz, to możesz też skonfrontować to co Ci proponuje z dostępną na BGG listą. Jest tam bardzo fajny plik (bodajże w excelu), gdzie masz elegancko wyszczególnione wszystkie możliwe płytki - zdaje się, że są tam nawet cytowane przez Ciebie numery wyprasek (!), co pomoże Ci ocenić jak bardzo proponowany zestaw jest kompletny.

Aha, no i jeszcze zapomniałem o jednej rzeczy - gość proponuje Ci 4 frakcje z 8 dostępnych. Czyli dostaniesz: Aniołki (Host), diabły (Brood), smoki (Draconis), oraz "miastowych" (tak zwani przez nas Arcanae). Oczywiście tragedii nie ma, bo już na tych czterech frakcjach można bawić się baaardzo długo, natomiast jak możesz to przyciśnij typa w sprawie czterech pozostałych ras, a mianowicie elfów, podwodnych, undead'ów, oraz "powietrznych" (ci ostatni to druga frakcja ludzi). Przy 8 frakcjach będziesz miał grania na lata, ale tak jak mówię - najpierw poproś sprzedawcę o konkretny wypis jakie płytki sprzedaje i w jakiej ilości - bez tego ciężko jest ocenić czy sprawa jest warta świeczki.
dzięki za odpowiedź.niestety ten Vortex jest w wersji niemieckiej więc chyba nazwy płytek nic ci nie powiedzą :roll: żeby jeszcze gdzieś na tych kafelkach były jakieś numery ale nic tam nie ma-tylko nazwa u góry :evil:
co do tych 4 frakcji.twierdzisz,że mając je można już pograć,ok ale jak już wcześniej pisałem nie mam podstawki-czy to ma jakieś znaczenie :?:

:wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: VORTEX

Post autor: Muttah »

Powtórzę to raz jeszcze... Bez wiadomości na temat ile tam jest i czego, nie będę umiał Ci powiedzieć czy to jest grywalne czy nie. Zakładam że tak, ale w zależności od ilości konkretnych kafli możesz mieć lepsze, albo gorsze doznania z gry (będziesz mógł korzystać z większej / mniejszej ilości ciekawych zagrań). Poza tym podstawka nie ma tu nic do rzeczy, bo przecież tłumaczyłem już że Vortex wyszedł najpierw w innej formule BEZ podstawki Maelstrom. Tak więc podaj wreszcie tą cholerną listę (po niemiecku, chińsku, czy jak tam masz) albo dajmy se już z tym spokój :roll:
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: VORTEX

Post autor: maciejo »

Muttah pisze:Powtórzę to raz jeszcze... Bez wiadomości na temat ile tam jest i czego, nie będę umiał Ci powiedzieć czy to jest grywalne czy nie. Zakładam że tak, ale w zależności od ilości konkretnych kafli możesz mieć lepsze, albo gorsze doznania z gry (będziesz mógł korzystać z większej / mniejszej ilości ciekawych zagrań). Poza tym podstawka nie ma tu nic do rzeczy, bo przecież tłumaczyłem już że Vortex wyszedł najpierw w innej formule BEZ podstawki Maelstrom. Tak więc podaj wreszcie tą cholerną listę (po niemiecku, chińsku, czy jak tam masz) albo dajmy se już z tym spokój :roll:
dobra,dobra dajmy se spokój :|
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: VORTEX

Post autor: maciejo »

Kupiłem :D 'Jestem po lekturze instrukcji i gra wydaje się genialna.Proste i przejrzyste zasady a możliwości taktycznych mnóstwo.Jestem zdziwiony że tak mało ludzi grywa w tą gre :) W sobotę pierwsze partie zaobaczymy jak gra sprawdzi się w praniu.
I jeszcze podziękowania dla kolegi Muttaha za dobre rady :!: :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
omam
Posty: 286
Rejestracja: 08 wrz 2005, 10:34
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: VORTEX

Post autor: omam »

Najlepsza gra to Vortex. Nie ma lepszej gry niż Vortex. Jedyną grą, w którą gram do dnia dzisiejszego to Vortex. Vortex to kafelkowe arcydzieło. Genialne połączenie klimatu z mechaniką.
Pozdrawiam wszystkich fanów Vortex`a :D
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: VORTEX

Post autor: Veridiana »

Tak zachwalacie tę grę. To może trochę więcej informacji o czym ona jest i do czego to podobne? :D
ODPOWIEDZ