Drako - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Christoforos
Posty: 437
Rejestracja: 22 lut 2009, 22:51
Lokalizacja: Lublin / Czerniejów
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Drako - pytania i wątpliwości

Post autor: Christoforos »

Po trzech partiach w Drako pojawiła się jedna wątpliwość:
Czy smok/krasnolud może przejść przez pole zajęte przez krasnoluda/smoka? (wykorzystując kartę ruchu oczywiście)
A co do krasnoludów - rozumiem, że jedno pole może zajmować tylko jeden krasnolud?
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Drako

Post autor: folko »

Jedno może zajmować jedna postać, nie można przechodzić przez zajęte :)
anio99
Posty: 19
Rejestracja: 16 mar 2009, 20:56

Re: Drako

Post autor: anio99 »

Dzięki za odpowiedź. Znaczy to, że mamy dobrą intuicję, nie wiem czy w zasadach to pominęliśmy czy nie ma tej reguły. Póki co gra mi się podoba, grając krasnoludami wygrywam:)
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Drako

Post autor: Nataniel »

W zasadach faktycznie nie ma tej informacji :-(
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Drako

Post autor: MichalStajszczak »

To jest częsty problem w zasadach gier. Pewne rzeczy dla autorów są tak oczywiste, że zapominają umieścic je w regułach.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Drako

Post autor: Nataniel »

Akurat ja pisałem zasady i ta nawet mi nie przyszła do głowy - tak oczywista była jej oczywistość :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
anio99
Posty: 19
Rejestracja: 16 mar 2009, 20:56

Re: Drako

Post autor: anio99 »

No bez przesady, niby czemu miała być oczywista oczywistość???w grach jest różnie i czasem nie można stawać na polu, ale można przez nie przejść, więc tu wcale to nie było jasne, raczej intuicyjnie można było tak to rozumieć
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Drako

Post autor: maciejo »

anio99 pisze:No bez przesady, niby czemu miała być oczywista oczywistość???w grach jest różnie i czasem nie można stawać na polu, ale można przez nie przejść, więc tu wcale to nie było jasne, raczej intuicyjnie można było tak to rozumieć
racja :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Drako

Post autor: Nataniel »

anio99 pisze:No bez przesady, niby czemu miała być oczywista oczywistość???w grach jest różnie i czasem nie można stawać na polu, ale można przez nie przejść, więc tu wcale to nie było jasne, raczej intuicyjnie można było tak to rozumieć
Ale nie mówię przecież, że to głupie pytanie czy że powinno być dla każdego oczywiste - wręcz przeciwnie. Dla mnie było oczywiste, stąd brak tego w instrukcji - więc nie tylko autorzy gier popełniają błędy nie wspominając w instrukcji o rzeczach dla nich oczywistych :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
anio99
Posty: 19
Rejestracja: 16 mar 2009, 20:56

Re: Drako

Post autor: anio99 »

Ja też nie powiedziałam, że twierdzisz, że to głupie pytanie, zdziwiłam się tylko czemu ma być to oczywiste, jakaś wiedza wrodzona, dostępna tylko dla wtajemniczonych?:) a tak swoją drogą ciekawa jestem czy bardzo by zaszkodziło rozgrywce gdyby bohaterowie mogli przechodzić przez pola, ale się nie zatrzymywać.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Drako

Post autor: maciejo »

anio99 pisze:Ja też nie powiedziałam, że twierdzisz, że to głupie pytanie, zdziwiłam się tylko czemu ma być to oczywiste, jakaś wiedza wrodzona, dostępna tylko dla wtajemniczonych?:) a tak swoją drogą ciekawa jestem czy bardzo by zaszkodziło rozgrywce gdyby bohaterowie mogli przechodzić przez pola, ale się nie zatrzymywać.
To trzeb traktować jak utrudnienie. W innym wypadku krasnoludy miałyby moim zdanie za łatwo :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
anio99
Posty: 19
Rejestracja: 16 mar 2009, 20:56

Re: Drako

Post autor: anio99 »

no nie wiem czy miałyby za łatwo, bo smok mógłby w ten sposób uciekać, zwłaszcza jak nie ma latania już, a został otoczony. Ostatnio mieliśmy z mężem taka sytuację (on był smokiem) i bardzo by mu się przydało odsunięcie się ode mnie i moich krasnoludów, a nie mógł latać. Wtedy ratunkiem było zadanie ran jednemu przynajmniej, a tu jak na złość miałam tarcze.Także nie wiem czy to nie pomocne by było w walce i bardziej oddające rzeczywistość. Zwłaszcza, że podczas realnych walkach nigdy strony nie stoją nieruchomo, nawet otoczony bohater się przemieszcza co nieco
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Drako

Post autor: maciejo »

anio99 pisze:no nie wiem czy miałyby za łatwo, bo smok mógłby w ten sposób uciekać, zwłaszcza jak nie ma latania już, a został otoczony. Ostatnio mieliśmy z mężem taka sytuację (on był smokiem) i bardzo by mu się przydało odsunięcie się ode mnie i moich krasnoludów, a nie mógł latać. Wtedy ratunkiem było zadanie ran jednemu przynajmniej, a tu jak na złość miałam tarcze.Także nie wiem czy to nie pomocne by było w walce i bardziej oddające rzeczywistość. Zwłaszcza, że podczas realnych walkach nigdy strony nie stoją nieruchomo, nawet otoczony bohater się przemieszcza co nieco

nic prostszego tylko zastosować wasze Home Rules i cieszyć się grą :D :idea:
nic przecież nie stoi na przeszkodzie :wink:

Co do samej gry jest świetna-prosta,szybka i zadziwiająco taktyczna.Nie spodziewałem się tak dobrej gry i gdyby nie absurdalna cena w Essen sam bym ją kupił od razu :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
anio99
Posty: 19
Rejestracja: 16 mar 2009, 20:56

Re: Drako

Post autor: anio99 »

No chyba tak spróbujemy z naszymi zasadami, przynajmniej będę wiedzieć dlaczego autor nie wprowadził takich a nie innych zasad. Mi gra też się podoba jako gra szybka, brak czasu daje się niestety we znaki, więc ta gra trafia w potrzeby. I cieszę się, bo my mamy egzemplarz wygrany, bo takiej kasy za kilka kart i 4 figurki (nawet najładniejsze) bym nie dała.
anio99
Posty: 19
Rejestracja: 16 mar 2009, 20:56

Re: Drako

Post autor: anio99 »

No i kolejna partia za nami i znów wątpliwości odnośnie dobierania kart. Otóż krasnoludy miały 6 kart, smok był daleko, w kartach same toporki były, no i pojawiła się wątpliwość czy właściwe będzie dobranie najpierw 2 kart i odrzucenie następnie swoich z ręki.Wśród dobranych nagle zjawiły się nóżki, więc pożądane, odrzucone zostały dwie inne karty.drugą akcją było ruszenie się. Czy może trzeba było najpierw odrzucić jedną kartę (akcja bez znaczenia) i wtedy dobierać, karta ruchu byłaby wtedy na ręce (czyli jakby ruch dalej byłyby Krasnoludy, mogłyby dopiero nóżki w następnej turze wykorzystać). No więc pytanie brzmi czy mając 6 kart można dobierać, czy można tylko mając mniej. Trochę zagmatwałam, ale chyba jest do zrozumienia to co napisałam.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Drako

Post autor: adikom5777 »

ja gram tak, że można dobierać mając pięć, sześć kart. Tylko po dobraniu musisz nadmiar odrzucić. Nie wiem czy jest to prawidłowa interpretacja zasad
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Drako

Post autor: Nataniel »

> Gracz dobiera ze swojej talii na rękę 2 karty. Na ręku może mieć maksymalnie 6 kart - jeżeli po dobraniu ma ich więcej, musi odrzucić nadmiar kart poza grę.

Nie widzę tu za bardzo pola do innych interpretacji. NIE ma akcji "odrzucenie kart", a karty można dobrać zawsze w swojej akcji i ew. nadmiar odrzucić.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
anio99
Posty: 19
Rejestracja: 16 mar 2009, 20:56

Re: Drako

Post autor: anio99 »

Wszystko jest jasne, dobieram dwie, max ma być 6. mi chodziło tylko o sytuację, w której mając sześć kart (a nie mając ruchu i możliwości ataku) jeszcze dobieram dwie, żeby się przekonać, które warto odrzucić - te "stare" czy "nowe". Wówczas mam jeszcze jedną akcję w zanadrzu, jeśli np. wśród nowych trafi się ruch. Gdyby była zasada, że mając 6 kart już nie mogę dobierać, bo po co skoro jest osiągnięty limit, a jedynie muszę wykorzystać te co mam (a że nie mogę nic z nimi zrobić to zagrywam, czyli niejako odrzucam), to drugą akcją siłą rzeczy byłoby dobranie, więc nie miałbym możliwości akcji (czyli np.poruszenia się0, jeśli akurat ta karta wypadłaby w nowych kartach.W sumie można zapewne grać i tak i tak wypróbowując rożne warianty, ja tylko chciałam wiedzieć co autor miał na myśli:)pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Drako

Post autor: Nataniel »

Mając 6 możesz dobrać karty, ale musisz odrzucić nadmiar.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Drako

Post autor: maciejo »

Nataniel pisze:Mając 6 możesz dobrać karty, ale musisz odrzucić nadmiar.
to troche jak podcinanie gałęzi na której sie siedzi :D -ale mozliwe :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Drako

Post autor: folko »

Czasami jak masz zbędne karty na ręce to się opłaca ;)
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Drako

Post autor: maciejo »

folko pisze:Czasami jak masz zbędne karty na ręce to się opłaca ;)
Nie ma zbędnych kart są tylko źle wykorzystane :lol:
A tak na marginesie - Folko gra jest świetna.Dzięki :wink:-Jesteś wielki :D
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Drako

Post autor: adikom5777 »

Ja dziś grając z synem miałem taką sytuację. Gram krasnoludami, mam na ręku 4ry karty(same uderzenia i obrony). Smok jest daleko, a nie mam kart do dobrania. Czy jest to warunek końca gry, pomimo posiadania kart na ręce? Wydaje mi się, że tak bo nie mam legalnego ruchu.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Drako

Post autor: maciejo »

Nie.To nie jest automatyczny koniec gry :!: Jeśli nie masz możliwości wykonania akcji wykonywane są tylko rundy smoka aż będziesz mógł zagrać jakąś karte :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Drako

Post autor: Pierzasty »

adikom5777 pisze:Ja dziś grając z synem miałem taką sytuację. Gram krasnoludami, mam na ręku 4ry karty(same uderzenia i obrony). Smok jest daleko, a nie mam kart do dobrania. Czy jest to warunek końca gry, pomimo posiadania kart na ręce? Wydaje mi się, że tak bo nie mam legalnego ruchu.
Pytanie brzmi raczej: czy smok może jeszcze ziać ogniem? Jeżeli tak, to masz problem :)
ODPOWIEDZ