Gra dla 1 gracza

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Gra dla 1 gracza

Post autor: Wothan »

Poproszę o propozycje gier, które dają się grać "w pojedynkę" i oczywiście się w tym trybie świetnie sprawdzają. Taka gra powinna spełniać następujące warunki (niekoniecznie wszystkie):
- nie za łatwa
- obojętnie czy planszówka, karcianka (ale nie CCG i wolałbym ominąć LCG), czy cokolwiek innego...
- uniwersum: fantasy, s-f, historyczne - oby żadne owieczki, żabki itp :)
- możliwość grania w więcej osób
Z góry dzięki.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Gra dla 1 gracza

Post autor: Andy »

Odważny jesteś! Zaraz Cię tu rozszarpią, tłumacząc że gry solo są nudne, do niczego, że nie zastąpią "prawdziwych" gier i grania przeciw "prawdziwemu" rywalowi, że to bezmyślne turlanie kostkami etc, etc. :D

Ponieważ jednak uważam dokładnie na odwrót :P , więc z przyjemnością polecę Ci kilka doskonałych pozycji:
Silent War
RAF. Battle of Britain 1940
B-29 Superfortress
Cykl gier States of Siege firmy Victory Point Games (szczególnie We Must Tell the Emperor i Otoman Sunset)
Phantom Leader

Nie grałem, ale są bardzo chwalone:
Hornet Leader
Steel Wolves
Fields of Fire
D-Day on Omaha Beach

Fantastycznie wygląda (choć równie fantastycznie kosztuje) nowość: Field Commander: Napoleon
Ciekawie zapowiada się również inna nowość: U-Boat Leader

Niezłe warianty solo mają też niektóre gry dwu- lub wieloosobowe:
Race for the Galaxy
Duel in the Dark
Wings of War
K-2
51. Stan
Nighfighter (gra solo, wymagająca udziału... drugiej osoby - sędziego. Ale ostatnio pojawił się też oficjalny wariant dla jednego gracza)

To tyle na razie. Temat jest bardzo szeroki i interesujący, choć oczywiście i tak wiadomo, że gry solo są bardzo, bardzo złe - szczególnie w opinii osób, które ich nigdy w życiu nie widziały na oczy. :wink:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Gra dla 1 gracza

Post autor: donmakaron »

Pandemic i Ghost Stories śmigają dobrze w pojedynkę.
Awatar użytkownika
Wilk
Posty: 683
Rejestracja: 19 cze 2007, 15:21
Lokalizacja: Wawa

Re: Gra dla 1 gracza

Post autor: Wilk »

Ja jak zwykle polecę "D-Day at Omaha Beach" - genialna gra, choć dziś trudna do dostania. Field Commandery jakoś mnie mało przekonują, a ostatni, choć wygląda ładnie, ma takiego babola na mapie Egiptu, że aż mi się odechciało próbować. ;) Ostatnio zresztą gry na więcej osób są zaopatrywane w warianty jednoosobowe. Na dniach będę testował poprawiony wariant jednoosobowy w "Labyrinth, 2001-?" publikowany swego czasu w C3i. (Ten z instrukcji jest ponoć do niczego). Wariant jednoosobowy ma Space Empires 4X, ponoć chodzi całkiem ok, No Retreat! (niedługo zamawiam, może nawet dziś ;) ) oraz Nightfighter (nieoficjalny i stworzony później, ale ponoć jest fajny i ma pełne błogosławieństwo autora, więc właściwie jest półoficjalny. ;) ). Temat rzeka, tak jak napisał Andy.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Gra dla 1 gracza

Post autor: adikom5777 »

Dodam coś od siebie :

- Labyrinth: War on Terror (GMT) - poprawiony wariant jednoosobowy jest grywalny (jednak po poznaniu gry schemat grania Jihadem jest bardzo przewidywalny)
- Space Emipres (GMT) - gram na razie tylko solo i bardzo mi się podoba
- D-day at Omaha Beach - chcę kupić, podobno jest rewelacyjna
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Gra dla 1 gracza

Post autor: Andy »

Wilk pisze:Nightfighter (nieoficjalny i stworzony później, ale ponoć jest fajny i ma pełne błogosławieństwo autora, więc właściwie jest półoficjalny. ;) ).
Chyba nie można tego wariantu uznać za nieoficjalny czy półoficjalny. ;) Philip Sabin dostał zgodę autora gry na prace nad nim, potem Lee zarządził testy, na koniec napisał entuzjastyczny wstęp do reguł solo i umieścił je na BGG.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Gra dla 1 gracza

Post autor: espresso »

Kamień gromu ma fajny wariant solo.
ozzman1

Re: Gra dla 1 gracza

Post autor: ozzman1 »

Ja grałem tylko raz i tylko jedną partię solo w Arkham Horror. Celem była nauka zasad, coby się innym łatwiej tłumaczyło, ale muszę przyznać, że gra mnie wciągneła, miała klimat i mogę ją polecić na solo-partie
Awatar użytkownika
Wilk
Posty: 683
Rejestracja: 19 cze 2007, 15:21
Lokalizacja: Wawa

Re: Gra dla 1 gracza

Post autor: Wilk »

Andy pisze:
Wilk pisze:Nightfighter (nieoficjalny i stworzony później, ale ponoć jest fajny i ma pełne błogosławieństwo autora, więc właściwie jest półoficjalny. ;) ).
Chyba nie można tego wariantu uznać za nieoficjalny czy półoficjalny. ;) Philip Sabin dostał zgodę autora gry na prace nad nim, potem Lee zarządził testy, na koniec napisał entuzjastyczny wstęp do reguł solo i umieścił je na BGG.
Czuję się poprawiony przez eksperta. :) Sprawę śledziłem w sumie niezbyt uważnie, ale to właśnie ten wariant sprawił, że się zainteresowałem Nightfighterem. :)
Awatar użytkownika
sowacz
Posty: 772
Rejestracja: 04 lut 2008, 11:08
Lokalizacja: Rumia
Been thanked: 26 times

Re: Gra dla 1 gracza

Post autor: sowacz »

Mage Knight :)
Mellion
Posty: 2
Rejestracja: 18 sie 2011, 14:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra dla 1 gracza

Post autor: Mellion »

Ze swej strony mogę polecić Agricolę - co prawda występują w tej grze owce, ale nie są głównych tematem..;) W wersji solo to sporo kombinowania jak najlepiej spożytkować dostępne zasoby (w każdym znaczeniu: karty pomocników i usprawnień, członków rodziny i zasoby pojawiające się na planszy). Jeśli ktoś lubi takie optymalizacyjne kombinowanie "jak zdobyć więcej punktów", to również Merkator tego samego autora nieźle nadaje się na grę solo.
Z zupełnie innej beczki: wspomniany Horror w Arkham - spory problem dla mnie to czas i powierzchnia stołu, których ta gra wymaga, ale pomijając te niedogodności można się całkiem dobrze bawić samemu.
Ostatnio zmieniony 03 lis 2011, 15:16 przez Mellion, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Soulless
Posty: 569
Rejestracja: 22 cze 2008, 21:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Gra dla 1 gracza

Post autor: Soulless »

Sprawdza się każda gra kooperacyjna.
W ostateczności można grać kilkoma postaciami.

Na pewno sprawdzi się:
- Arkham Horror - wybieramy 2-4 postaci (najlepiej gra się w 4-6 postaci) - tu jak się ma całość, to nawet samo rozkładanie i składanie gry zajmie 20-40minut :D
- Pandemic - najlepiej 4, ale to w sumie gra dla 1 gracza na kilka postaci (obojętne - cała gra to i tak decyzje lidera a reszta wykonuje ;))
- Elder Sign - sprawdzi się nawet dla 1 postaci - wiem bo widziałem rozgrywkę (sprawdza się zarówno dla 1 jak i 8 graczy, ale na 8 za łatwo, więc polecam 1-6)
- K2 - dla lubiących samotnie zdobywać szczyty (też sprawdzi się dla 1-5)
Awatar użytkownika
Andreus
Posty: 1568
Rejestracja: 01 mar 2009, 19:55
Has thanked: 6 times

Re: Gra dla 1 gracza

Post autor: Andreus »

A tu można znaleźć warianty solo rożnych gier. Osobiście nie testowałem, bo wolę gry wieloosobowe, ale może coś Ci się spodoba :wink:

http://www.boardgamegeek.com/geeklist/4 ... eek/page/1
Awatar użytkownika
SebasTTan
Posty: 151
Rejestracja: 17 paź 2009, 10:19
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 2 times

Re: Gra dla 1 gracza

Post autor: SebasTTan »

Tak jak wielu przedmówców polecam Horror w Arkham.
Oraz ja często pykam sam ze sobą w ONIRIM.
Kolejna karciana z wariantem solo to FAMIGLIA.
Moje kolekcjonerskie imperium.
---
Pozdrawiam
SebasTTan
Awatar użytkownika
77rpm
Posty: 378
Rejestracja: 18 wrz 2011, 12:33
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Gra dla 1 gracza

Post autor: 77rpm »

HORROR W ARKHAM !!!
Zdecydowanie, jeszcze jak sobie wrzucisz klimatyczną muzykę - czytaj zrobisz klimat, to jest to najlepsza gra na 1 osobe.
pepunio
Posty: 19
Rejestracja: 07 lis 2010, 11:54

Re: Gra dla 1 gracza

Post autor: pepunio »

Z darmowych (Print&Play) ja polecam coś w klimatach Civilization: Pocket Civ
Spełnia twoje warunki, chociaż dla niektórych może wydawać się zbyt losowa i czasochłonna.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Gra dla 1 gracza

Post autor: schizofretka »

Rune Age ma wariant solo.
K2 im mniej graczy tym lepiej, wliczając solo.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Gra dla 1 gracza

Post autor: mistrz_yon »

Wszystkie hiciory Uwe Rosberga: Agricola, Le Havre, At the Gates of Loyang, Merkator. Dzialaja naprawde dobrze, praktycznie zawsze gram w nie w wersji solo. Srednio gra zajmuje okolo 45 min, a Merkatora da sie zrobic nawet w 20 min.

No i ekstraklasa w postaci Republic of Rome. Tylko ze to hardkor juz :)
Jest tez wariant solo dla Containera. Raz gralem, ale bez rewelacji.
Awatar użytkownika
100rk
Posty: 448
Rejestracja: 27 sty 2011, 23:19
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla 1 gracza

Post autor: 100rk »

Space Hulk: Anioł Śmierci
http://www.boardgamegeek.com/boardgame/ ... -card-game
- nie za łatwa
- obojętnie czy planszówka, karcianka (ale nie CCG i wolałbym ominąć LCG), czy cokolwiek innego...
- uniwersum: fantasy, s-f, historyczne - oby żadne owieczki, żabki itp :)
- możliwość grania w więcej osób

spełnia wszystkie powyższe warunki, do tego przystępna cenowo.
6% zniżki Rebel, 7% Planszomania, 7% 3 Trolle - chętnie się podzielę.
sprzedam/kupię/wymienię
kolekcja - w miarę aktualna
lista życzeń
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra dla 1 gracza

Post autor: Rune »

To ja poproszę o jeszcze dorzucenie kilku tytułów do grania jednoosobowego. Interesują mnie gry karciane, tak jak powyższe Space Hulk i Thunderstone. Ideałem byłaby gra, która nie zajmuje dużo miejsca, a jej czas gry to max do 30 min. A jak sprawdza się tryb dla 1 gracza w Rune Age?
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3646
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Gra dla 1 gracza

Post autor: gafik »

Hmmm...

Ja uwielbiam 51. Stan, chociaż dopiero go "docieram"...
IMO ma bardzo wysoki próg wejścia, ale jak się go obcyka (może zająć kilka[naście] godzin) to spokojnie można go rozegrać w 30 min - z setupem i postrzątaniem po sobie). Ale ta gra ma taki zajefajny klimat, że chce się ją niemalże kontemplować. :wink:

Dobrej "gimnasyki" mózgu w czasie do 30 min. nie uświadczysz. Więc raczej lżejsze tytuły Ci pozostają.

Z krótkich (do 15 min. [może i 5 min się zdaży]) i lekkich (ale klimatycznych) to ZOMBIE IN MY POCKET :twisted: . Za darmo 8)

Space Hulk - Anioł Śmierci - często gram. W samotności, jest klimat i poczucie zagrożenia, ale IMO lepsza jest we więcej osób (narazie grałem we 2.). Niestety, chcąc pokonać te brzebrzydłe krewetki samemu, trzeba liczyć się z +1h rozgrywką, która wydłuża się znacznie wraz ze wzrostem liczby graczy.

Pocket CIV - nie spełni wymogu 30 min. Tu potrzeba duuuużo więcej czasu... Do obcykania kilka godzin... Ale darmowa 8)

DELVE - przyjemna turlanka - darmowa gra na kartce A4 :wink:
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra dla 1 gracza

Post autor: Rune »

Dziękuję za info. Stan 51 na razie nie przemawia do mnie. Po opisach na forum dotarło do mnie 8) , że jeśli ma to być gra z ciekawą fabułą to 30 min jest za mało dlatego i dlatego zmiana propozycji w tym zakresie do 1h-1,5h. Jeśli chodzi o propozycję Zombie http://www.boardgamegeek.com/boardgame/ ... -my-pocket , które są to pliki z właściwą grą i jak drukujecie tzn. na jakim papierze itp? Jakie są ogólne założenia i zasady?
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Gra dla 1 gracza

Post autor: maciejo »

1.RftG-partyjka z Robocikiem (wymagająca) mój nr 1.
2.Field Commander-Rommel świetna solówka w wojennych klimatach-niedługa,zasady łatwe do ogarnięcia,
3.Ghost Stories japońskie klimaty.trudna i wymagająca podczas kilku początkowych rozgrywek.pięknie wydana
Poza tym jeszcze kilka gier godnych polecenia to:
Horror w Arkham,Pandemic,Onirim,51 Stan,Peloponnes,SH Anioł śmierci,Loyang,Neuroschima Hex
:wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Nutelka111
Posty: 1
Rejestracja: 06 gru 2011, 12:05

Re: Gra dla 1 gracza

Post autor: Nutelka111 »

chetnie bym kupila gre "Miliard w rozumie " jesli ma ktos do odsprzedania to prosze pisac na maila ewelawdowicz@wp.pl :)
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Gra dla 1 gracza

Post autor: maciejo »

Nutelka111 pisze:chetnie bym kupila gre "Miliard w rozumie " jesli ma ktos do odsprzedania to prosze pisac na maila ewelawdowicz@wp.pl :)
Ogłoszenie najlepiej wystawić w dziale "Handel-Wymiana" :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
ODPOWIEDZ