Gra, którą warto mieć

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
seraf
Posty: 137
Rejestracja: 23 mar 2011, 13:25

Gra, którą warto mieć

Post autor: seraf »

Witajcie,

Jako że święta za pasem, to na prezent chcę od bliskich dostać m.in. jakąś planszówkę. Na rynku tytułów ogrom. Wybrać coś jest mi szalenie trudno, dlatego chciałbym Waszej rady. Wypunktuję czym gra powinna/nie powinna się charakteryzować, a Was proszę o wskazanie tytułu:

- planszówka (nie karcianka)
- powinna dobrze działać na 2 osoby (na więcej również byłoby fajnie)
- gra ciekawa, klasyczna której nie sprzedam po kilku partiach
- ładnie wydana, jednak bez miliona elementów
- niezbyt długa i ciężka
- najważniejsze: bez mnogości zasad (przeważnie będą ze mną w nią grały osoby nieobyte w planszówkach)

i to chyba tyle.

Myślałem nad Claustrophobią, ale gdzieś przeczytałem, że są błędy na kartach (?). Do głowy przychodzi mi jeszcze Puerto Rico i logiczne Abalone.
a Wy co myślicie?
cezaras
Posty: 1925
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Re: Gra, którą warto mieć

Post autor: cezaras »

najistotniejsza kwestia, czy już w coś grałeś (a jeśli tak, to czy Ci się podobało czy nie) - to na pewno ułatwi pomoc.

zakładając, że nie grałeś wiele, że jak piszesz gra ma być dla początkujących, ma chodzić na dwie osoby, to standardowo polecam:
- Stone Age (Epoka kamienia)
- Sankt Petersburg
- Geniusz (Ingenious) (z typu "losowo logicznych :))
- Zamki Burgundii (to chyba najbardziej złożona z proponowanych, ale naprawdę bardzo sympatyczna)
- TTR (na dwie osoby to pewno jakieś Nordic Coutries)

jeżeli chodzi o tytuły, które wymieniałeś:
a) Abalone - to typowa gra logiczna. Jeżeli ludzie, z którymi chcesz grać (i rzecz jasna Ty) lubicie warcaby / szachy / GO / Othello - to Wam podejdzie
b) Puerto Rico - to świetna, genialna gra. Ale pamiętaj, że ma dość wysoki "próg wejścia". Świeżynkom będziesz tłumaczył reguły z pół godziny. Jak nie będą bardzo chcieli, to mogą Ci się wykruszyć w trakcie :) a nawet jak nie to i tak połowy zasad nie zapamiętają. A radość z gry przyjdzie dopiero przy którejś z kolejnych rozgrywek.

a przede wszystkim: przewodnik Odiego...
Awatar użytkownika
godpuppet
Posty: 592
Rejestracja: 30 gru 2008, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra, którą warto mieć

Post autor: godpuppet »

Claustrophobia by pasowała do Twoich potrzeb. Jeśli chodzi o błędy na kartach postaci, to w sklepie powinni dołączyć arkusz z poprawionymi kartami lub możesz taki dostać od wydawcy - Rebela.

Ja bym pomyślał jeszcze o K2, popieram pomysł ze Stone Age - u nas się bardzo sprawdzało.

A sam mam ochotę kupić - i wydaje mi się, że też pasuje do twego zapotrzebowania - Peloponnes. Przyznaję, że nie grałem, ale z recenzji i opisów bardzo mi się podoba ;)
All work and no play makes Jack a dull boy!
seraf
Posty: 137
Rejestracja: 23 mar 2011, 13:25

Re: Gra, którą warto mieć

Post autor: seraf »

Wielkie dzięki za odpowiedzi! Na pewno wezmę je pod uwagę!

A co sądzicie o Zagładzie Atlantydy? Wygląda ciekawie, ale ogólnie niewiele o niej można przeczytać.
Awatar użytkownika
wilku5
Posty: 161
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:35
Lokalizacja: juz Wrocław / czasem okolice Poznania

Re: Gra, którą warto mieć

Post autor: wilku5 »

Można, ale w papierowym "Świat Gier Planszowych" #20 ;)

Claustrophobia jest (wg mnie) fajna, niepowtarzalna, ładnie wykonana, no i nie jest trudna. Miliona elementów nie ma (jedynie 25 bolców jako oznaczniki ran i z 20 żetonów? :D), plansza za każdym razem jest inna (co czyni grę niepowtarzalną), jest kilka scenariuszy (jeszcze więcej w internecie ;)) - a jeśli chodzi o błędy na kartach - ja nic nie wiem o nich :P nawet jeśli są, to nie przeszkadzają (przynajmniej mi), ale faktycznie, można w razie co poprosić w Rebelu o poprawione wersje.
Jestem kobietą!
----------------------------------------------------
mail: wilkruk5@gmail.com
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 399
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 19 times
Been thanked: 24 times

Re: Gra, którą warto mieć

Post autor: piechotak »

Wszystkie twoje wymagania spełnia Cesarski Kurier (Thurn und Taxis).
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Re: Gra, którą warto mieć

Post autor: Wothan »

Myślę, że Zagłada Atlantydy jest dobrym wyborem. Spełnia wszystkie Twoje założenia. Nie wiem tylko jak chodzi na 2 osoby.
Awatar użytkownika
adamk1988
Posty: 21
Rejestracja: 12 lis 2011, 20:01
Lokalizacja: Knurów

Re: Gra, którą warto mieć

Post autor: adamk1988 »

Bierz Claustrophobię. W miarę szybko wytłumaczysz nowym, bardzo ładnie wydana( patrz choćby figurki), a te błędy na kartach postaci to nawet jak nie masz (a praktycznie dosyłają) poprawionych kart, nie rażą aż tak strasznie.
Awatar użytkownika
wilku5
Posty: 161
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:35
Lokalizacja: juz Wrocław / czasem okolice Poznania

Re: Gra, którą warto mieć

Post autor: wilku5 »

Wothan pisze:Myślę, że Zagłada Atlantydy jest dobrym wyborem. Spełnia wszystkie Twoje założenia. Nie wiem tylko jak chodzi na 2 osoby.
Z recenzji w ŚGP wychodzi, że słabo. Czyli raczej odpada... :/
Jestem kobietą!
----------------------------------------------------
mail: wilkruk5@gmail.com
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Re: Gra, którą warto mieć

Post autor: Wothan »

wilku5 pisze:
Wothan pisze:Myślę, że Zagłada Atlantydy jest dobrym wyborem. Spełnia wszystkie Twoje założenia. Nie wiem tylko jak chodzi na 2 osoby.
Z recenzji w ŚGP wychodzi, że słabo. Czyli raczej odpada... :/
Opieranie się na subiektywnych odczuciach jednej osoby nie jest ostatecznym wyznacznikiem atrakcyjności gry. :)
Awatar użytkownika
wilku5
Posty: 161
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:35
Lokalizacja: juz Wrocław / czasem okolice Poznania

Re: Gra, którą warto mieć

Post autor: wilku5 »

Wiem, ale ja jestem subiektywna inaczej, i gram w 2 osoby w gry które są od 3, więc moje doświadczenia i tak byłyby mniej obiektywne niż wspomnienie o opinii innej osoby :D

Jednak ta Claustrophobia mogłaby być strzałem w 10 ;)
Jestem kobietą!
----------------------------------------------------
mail: wilkruk5@gmail.com
seraf
Posty: 137
Rejestracja: 23 mar 2011, 13:25

Re: Gra, którą warto mieć

Post autor: seraf »

Dziękuję Wam za pomoc. Kupuję Klaustro i Abalone :D
Awatar użytkownika
godpuppet
Posty: 592
Rejestracja: 30 gru 2008, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra, którą warto mieć

Post autor: godpuppet »

Tradycyjnie prosimy o krótki raport, jak się sprawdziły :wink:
All work and no play makes Jack a dull boy!
Awatar użytkownika
Targowo.Istore
Posty: 176
Rejestracja: 19 mar 2010, 08:43

Re: Gra, którą warto mieć

Post autor: Targowo.Istore »

Czekamy z niecierpliwością na Twoje opinie o tych grach :) Swoja drogą to jest dużo tytułów które warto mieć,warto zagrać. Ale wszystko po kolei i te na początek na pewno się sprawdzą.
ODPOWIEDZ