Która gra okaże się najlepsza ?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
chlon123
Posty: 14
Rejestracja: 31 gru 2011, 16:46
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Która gra okaże się najlepsza ?

Post autor: chlon123 »

Witam, zastanawiam się nad sprawieniem sobie jednej z tych gier:
Cywilizacja: poprzez wieki 8)
Horror w Arkham :D
Chaos in the old world :mrgreen:

Czytałem recenzje, opinie itp... mają one wiele plusów, jednak dużo osób podaje negatywne cechy tych gier.
Od gry wymagałbym aby rozgrywka nie była nudna, miała ona dużo możliwości, kombinacji, a także aby widoczna była interakcja pomiędzy graczami. Ogólnie wolę klimat fantasy, jednak w przypadku Cywilizacji nie ma to znaczenia :)
Dodatkowo chciałbym się dowiedzieć, czy na prawdę duża jest różnica pomiędzy polską, a anglojęzyczną wersją gry, i czy w takim wypadku bardziej opłaca się wybrać ten drugi wariant językowy. Nie wiem również, czy jest możliwość grania w 2 osoby w "Chaos in the old world"? Ciekawy jestem, czy zamiast "Poprzez wieki" nie lepiej było by wybrać "Civilization" ?
Być może macie inne pozycje, które mogą lepiej pasować, bądź posiadać ciekawsze rozwiązania.

Dziękuję i pozdrawiam :)
broda81
Posty: 102
Rejestracja: 25 lis 2011, 08:48
Lokalizacja: Katowice

Re: Która gra okaże się najlepsza ?

Post autor: broda81 »

Grałem tylko w HwA i 2 gry w Chaos. W cHaos grałem w 3 osoby, ale widać dalej niedosyt, więć na 2 raczej to sensownie nie pójdzie , chociaż gra jest genialna. Natomiast HwA to kooperacja w której interakcja zależy od graczy, jak garsz z ludźmi każdy sobie rzepke skrobie, to niema żadnej, drugi problem to fakt, że to nie fantasy :mrgreen: . Natomiast na 2 osoby działą świetnie, chociaż na początku wymaga wprowadzenia uproszczeń( typu mity co 2 tury lub obaj gracze prowadzą 2 badaczy) jeśli chcesz mieć realne szanse na wygraną>
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Która gra okaże się najlepsza ?

Post autor: Lothrain »

Nie wiem w ile osób chcesz grać, ale jeśli tylko we dwoje to Chaos sobie odpuść - ta gra chodzi super,ale na 4 osoby. Horror do mnie nie przemówił - na dwójkę też wydaje mi się dość suchy. Jak dla mnie zostaje Cywilizacja, pod warunkiem, że masz dużo czasu, bo niżej 3 godzin we dwójkę raczej nie zejdziesz.
Awatar użytkownika
kemotix
Posty: 111
Rejestracja: 23 lut 2011, 20:14
Lokalizacja: Bydgoszcz / Poznań / Toruń

Re: Która gra okaże się najlepsza ?

Post autor: kemotix »

Jeżeli bierzesz pod uwagę Poprzez Wieki to na Civilization nawet nie patrz ;)
Lothrain pisze:Jak dla mnie zostaje Cywilizacja, pod warunkiem, że masz dużo czasu, bo niżej 3 godzin we dwójkę raczej nie zejdziesz.
Po kilkudziesięciu partiach w 2 osoby da się zejść poniżej 2 godzin, a we 3 poniżej 3.
chlon123
Posty: 14
Rejestracja: 31 gru 2011, 16:46
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Która gra okaże się najlepsza ?

Post autor: chlon123 »

Dzięki za waszą wypowiedź :)
Hmmmm... chciałbym we 2 pograć najczęściej, jednak, czy aby na pewno warto zrezygnować z Chaosu dla jednego gracza ? :)) Może znacie inne gry, które będą pasowały ? :>
Awatar użytkownika
wilku5
Posty: 161
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:35
Lokalizacja: juz Wrocław / czasem okolice Poznania

Re: Która gra okaże się najlepsza ?

Post autor: wilku5 »

chlon123 pisze:Dzięki za waszą wypowiedź :)
Hmmmm... chciałbym we 2 pograć najczęściej, jednak, czy aby na pewno warto zrezygnować z Chaosu dla jednego gracza ? :)) Może znacie inne gry, które będą pasowały ? :>
Wiesz, ja grywam w 2 osoby w gry które są od 3 osób i nie narzekam, też się nieźle bawię - czasem z home rules żeby było "miodniej" / szybciej / ciekawiej, więc jeśli Chaos jest 3-4 osoby, to jeśli będziesz grał w 3 osoby to IMO nie jest to powód do rezygnacji z gry, a jedynie sugestia innych, że może być mniej ciekawie / miodnie etc.
Ale wg mnie jeśli klimat Ci pasuje, jeśli nie przerywacie gry bo nie rozumiecie zasady x, a home rules uważacie za zło niepotrzebne, bo "autor gry wie lepiej" (no dobra, przesadzam :D) to ja nie widzę przeciwwskazań. Bo jeśli klimat Wam nie podpasuje, to choćby cudnie chodziła na 3 osoby - nic to nie da, bo Wy nie będziecie mieli ochoty w to grać.

Co do Chaosu na 2 - nie grałam, nie wiem, ale takie moje spostrzeżenie - jeśli jest to gra na 3 os., ale z "dominacją na obszarach" = to wtedy faktycznie na 2 os. nie ma sensu, bo każdy sobie zajmie swój kawałek i tyle. Każda inna, któa chodzi od 3 os. może być grywalna na 2 os. (ja tak w Osadników grałam :D)
Jestem kobietą!
----------------------------------------------------
mail: wilkruk5@gmail.com
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1000
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 53 times

Re: Która gra okaże się najlepsza ?

Post autor: charlie »

Horror w Arkham według mnie również działa lepiej na 3-4 osoby, ale na 2 też się da grać przyzwoicie. Denerwująca jest 24-stronicowa instrukcja i rozkładanie wszystkich elementów, więc trzeba dużo cierpliwości, ale jak już się przebrnie pierwsze rozgrywki, rozkmini co i jak, to sama gra jest przyjemna. Losowości dużo, mnogość zasad ogromna i trzeba o nich pamietać, najlepiej grać w nią regularnie jakoś, bo ja wyciągnąłem po 3 miesiącach i zapomniałem zasad... co kto lubi. Lubię do niej powracać, fajny klimat, acz to zależy też od współgraczy.
Cywilizacja Poprzez Wieki jest trochę inna, o wiele więcej jest móżdżenia, wydanie słabe i również czasochłonna, ale mam wrażenie, bardziej rozwijająca. W Cywilizacji jakoś te godziny zlatują, aler też trzeba poświęcić dużo czasu. Nie przypada wielu osobom do gustu, ale głównie przez wydanie, tak mi się wydaje.
Chaos - nie grałem, acz kusi mnie, więc chętnie również poznam opinie.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Która gra okaże się najlepsza ?

Post autor: Lothrain »

kemotix pisze:
Lothrain pisze:Jak dla mnie zostaje Cywilizacja, pod warunkiem, że masz dużo czasu, bo niżej 3 godzin we dwójkę raczej nie zejdziesz.
Po kilkudziesięciu partiach w 2 osoby da się zejść poniżej 2 godzin, a we 3 poniżej 3.
Właśnie... po kilkudziesięciu... Ale na te kilkadziesiąt poświecisz jednak ponad 3 godziny. Chyba że naprawde będziesz tłukł regularnie w jeden tytuł, wtedy może słowa kemotixa będą prawdziwe. Przy okazyjnym rozkładaniu Poprzez Wieki, zarezerwuj jednak więcej czasu :)
Cristof
Posty: 97
Rejestracja: 19 maja 2010, 14:25
Lokalizacja: Brzeg

Re: Która gra okaże się najlepsza ?

Post autor: Cristof »

Chaos jest świetny ale na 4-5 osób, na trzy osoby można już odczuć braki jednego boga, natomiast na dwie osoby byłoby ciężko. Strony są nierówne i np. gdyby to miało być starcie Khorna z innym bogiem to ten drugi mógłby za dużo nie pograć. Zresztą w Chaosie fajnie kombinuje się jakby tu napuścić na siebie pozostałych graczy aby zajęli się sobą,zostawiając Ciebie i Twoje plany w spokoju, więc bez takiej interakcji nad planszą rozgrywka też trochę traci.
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Która gra okaże się najlepsza ?

Post autor: Pierzasty »

kemotix pisze:Jeżeli bierzesz pod uwagę Poprzez Wieki to na Civilization nawet nie patrz ;)
Chyba że chcesz mieć np. planszę i graficzne odzwierciedlenie sytuacji zamiast przestawiania kosteczek przez 3 godziny :)
Albo jesteś estetą :wink:
chlon123
Posty: 14
Rejestracja: 31 gru 2011, 16:46
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Która gra okaże się najlepsza ?

Post autor: chlon123 »

Dziękuję za wasze odpowiedzi, dają dużo do myślenia :) A co sądzicie o grze Twilight Struggle - Deluxe ? Jak wypada w zestawieniu z wcześniej wymienionymi tytułami ? :>
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Która gra okaże się najlepsza ?

Post autor: Lothrain »

Zamiast wieczoru, zarezerwuj całą noc :)
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Która gra okaże się najlepsza ?

Post autor: adikom5777 »

Zdecydowanie, bo po jednej partii bedziecie chcieli grac nastepna :)
chlon123
Posty: 14
Rejestracja: 31 gru 2011, 16:46
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Która gra okaże się najlepsza ?

Post autor: chlon123 »

Ale o której grze teraz mówicie ? ^^ bo się pogubiłem :) Gdybym brał Twilight Struggle: Deluxe Edition, to lepiej w polskiej wersji, czy angielskiej ?
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Która gra okaże się najlepsza ?

Post autor: adikom5777 »

Ja pisalem o Zimnej Wojnie
Awatar użytkownika
kemotix
Posty: 111
Rejestracja: 23 lut 2011, 20:14
Lokalizacja: Bydgoszcz / Poznań / Toruń

Re: Która gra okaże się najlepsza ?

Post autor: kemotix »

Pierzasty pisze:
kemotix pisze:Jeżeli bierzesz pod uwagę Poprzez Wieki to na Civilization nawet nie patrz ;)
Chyba że chcesz mieć np. planszę i graficzne odzwierciedlenie sytuacji zamiast przestawiania kosteczek przez 3 godziny :)
Albo jesteś estetą :wink:
W takiej sytuacji i tak przed planszową Civilization wciśnie się jeszcze komputerowy pierwowzór ;)

A co do czasu gry to wg. mnie Poprzez Wieki jest jedną z tych gier, których nie opłaca się kupować dla okazyjnego wykładania. Prawdziwa przyjemność z gry przychodzi właśnie po kilkudziesięciu partiach i dopiero wtedy można sobie pozwolić na 2/3 partie w miesiącu.
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Która gra okaże się najlepsza ?

Post autor: Tolis »

CiTOW - gra rewelcyjna, ale dopiero karty z dodatku pozwalaja lepiej zbalansowac gre. Pozatym to jest gra najlepiej na pelny sklad (4-5 osob), na 3 osoby mozna zagrac ale zdecydowanie brakuje pozostalych bogow do balansu rozgrywki.
TTA - zdecydowanie polecam, problemem jest tylko czasy rozgrywki. Na poczatkowe partie proponuje znalezc osobe ktora juz zna zasady gry aby pomogla opanowac zasady. Poradnikow do TTA jest sporo wiec nauczyc sie grac nie jest problemem. Jasne ze jest mozliwosc grania online w TTA, ale i tak warto miec egzemplarz pod reka, spotkanie ze znajomymi przy stole jest zdecydowanie lepsze niz tylko gra online.
ozzman1

Re: Która gra okaże się najlepsza ?

Post autor: ozzman1 »

Odpowiem względem oryginalnego posta. Wszystkie te gry są diametralnie różne, zaczynając od kategorii a kończąc na mechanice

TTA: gra jest niezła, ale długa. Na 4os. nawet bardzo. Wykonanie można określić jako późny PRL :). Ale mechanicznie i strategicznie się broni. Ja się pozbyłem, bo nie mogłem znaleźć chętnych do grania
Arkham Horror - gra kooperacyjna, można całkiem fajnie grać samemu. Wtedy od początku towarzyszy Ci klimat beznadziejności sytuacji, a ew. wygrana daje sporą satysfakcję. Ta gra to głównie piękne wykonanie i Lovecraftowski klimat, przygoda, mnóstwo fanowskich wariantów do znalezienia na BGG(są nawet Achievmenty dla fanów gier komputerowych :) ).

Porównywanie ich dwóch to jak porównywać grochówkę i czekoladę. Lubię obie, ale nie mają ze sobą nic wspólnego
kacpersky
Posty: 25
Rejestracja: 22 sie 2011, 11:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: Która gra okaże się najlepsza ?

Post autor: kacpersky »

Być może powtórzę argumenty kilku osób, ale myślę, że mogę jakoś pomóc.

1. Civ: Poprzez wieki - mechanika gry może z początku przerażać, z pewnością jest trochę abstrakcyjna przez co ciężko wejść w klimat no i kiepskie wykonanie oraz grafiki raczej nie zachęcają. To była moja pierwsza tzw. "współczesna gra planszowa" i po kilku partiach z żonką jakoś straciliśmy zapał do dalszej gry. Aktualnie chętnie bym zasiadł na próbę do stołu, ale już nie mam z kim grać, bo jak tylko ktoś przejrzy karty to prosi o coś innego. ;) Polecałbym (choć sam nie jestem w 100% przekonany) ale raczej warto sprawdzić grę przed zakupem to raz, a dwa, że:
2. Civilization Sid'a Meyer'a - super wydane, estetycznie bardzo odpowiada no i oddaje klimat gry planszowej. Oczywiście masa mechanizmów z PC została uproszczona do bólu, ale właśnie dlatego polecałbym ją osobom, które zaczynają przygodę z planszówkami. Zasady są proste, z czasem już intuicyjne i w przeciwieństwie od TTA ma się to poczucie, że cywilizacja się rozwija. Te brzydkie sześcianiki z TTA zupełnie nie budują klimatu przez co gra trochę się rozwarstwia - nie czujemy, że coś budujemy ale raczej, że optymalizujemy układy kostek na planszy. No i na 2 osoby fajnie hula, a w 3,5h można się zupełnie spokojnie zmieścić włącznie z setupem i zwijaniem ze stołu.
3. Twilight Struggle - na 2 osoby must have zdecydowanie. Polskie wydanie może nie najlepsze, ale szybko się przymyka oko, bo sama rozgrywka jest najmiodniejsza z miodnych. Mam ten tytuł dopiero od niecałych dwóch tygodni, a grałem właściwie codziennie po 3-4 partie w święta. Gra USA wymagająca, ale przez to strasznie zachęca do dalszych prób.

Ewentualnie Troyes. Grałem dwa razy, w dwie i trzy osoby. Muszę powiedzieć, że skalowała się fajnie, z tym, że jest to dość typowe euro z ciekawym mechanizmem spychania z pól. Na początek bomba, szczególnie biorąc pod uwagę estetykę, jakość wydania i frajdę z rozgrywki. Na pewno sam sobie sprawię jak tylko coś do kiermany wpadnie.
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Która gra okaże się najlepsza ?

Post autor: Pierzasty »

@Sid Meier's Civilization TBG: KONIECZNIE koniecznie koniecznie ściągnąć jakąś ściągę, polecam tą ze stronki Headless Hollow. Instrukcja jest mętnie napisana, a można ją streścić na 6 stronach :)
chlon123
Posty: 14
Rejestracja: 31 gru 2011, 16:46
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Która gra okaże się najlepsza ?

Post autor: chlon123 »

Dzięki za odpowiedzi :)
Zimna wojna - epicka gra, strasznie dużo ludzi się nią zachwyca, ale tylko na 2 os.
Civilization - można dokupić dodatek, świetne wygląda rozłożona na stole, i również mega :D
so...
Zimna Wojna vs Civilization ? :twisted:
Ostatnio zmieniony 05 sty 2012, 14:51 przez chlon123, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Która gra okaże się najlepsza ?

Post autor: Lothrain »

Magia i Miecz to gra sprzed 20 lat z okladem. I to czuc podczas rozgrywki. Ja mam sentyment i nie sprzedalem, zeby kiedys syn zagral. Ale do tego czasu raczej nie usiade :) Chodzisz walczysz, dalej chodzisz walczysz (a raczej rzucasz kostka), zbierasz, podnosisz, chodzisz i tak w kolko. Az przypakujesz na tyle, zeby skonczyc gre. Wszelkie Talismany i Runeboundy tez oparte na tym schemacie. Jesli masz wiecej niz 12 lat, nie znajdziesz w tych tytulach specjalnego.
chlon123
Posty: 14
Rejestracja: 31 gru 2011, 16:46
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Która gra okaże się najlepsza ?

Post autor: chlon123 »

O taką właśnie odpowiedź mi chodziło, dziękuję, problem z głowy :)
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Która gra okaże się najlepsza ?

Post autor: szmajchel »

chlon123 pisze:Dzięki za odpowiedzi :)
Zimna wojna - epicka gra, strasznie dużo ludzi się nią zachwyca, ale tylko na 2 os.
Civilization - można dokupić dodatek, świetne wygląda rozłożona na stole, i również mega :D
so...
Zimna Wojna vs Civilization ? :twisted:
Ale co tutaj porównywać? Chcesz gry na 2 os - Zimna Wojna. Chcesz na 3-4 - Civka TBG (w TTA nie grałem, więc się nie wypowiadam)
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Która gra okaże się najlepsza ?

Post autor: Pierzasty »

Lothrain pisze:Magia i Miecz to gra sprzed 20 lat z okladem. I to czuc podczas rozgrywki. Ja mam sentyment i nie sprzedalem, zeby kiedys syn zagral. Ale do tego czasu raczej nie usiade :) Chodzisz walczysz, dalej chodzisz walczysz (a raczej rzucasz kostka), zbierasz, podnosisz, chodzisz i tak w kolko. Az przypakujesz na tyle, zeby skonczyc gre. Wszelkie Talismany i Runeboundy tez oparte na tym schemacie. Jesli masz wiecej niz 12 lat, nie znajdziesz w tych tytulach specjalnego.
Popieram. Dobre dla tych, którzy kiedyś grali w starą MiM, kiepskie dla reszty. Genialna na ćwiczenie kreacji. Dobra na pogaduchy i granie jako cel drugorzędny (nie rozprasza). Jako gra nudna.
ODPOWIEDZ