Coś dla nowicjusza :)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Coś dla nowicjusza :)

Post autor: trance-atlantic »

Witam gorąco wszystkich sympatyków gier planszowych.

Zwracam się do Was z prośbą o poradę w zakresie wyboru „tej pierwszej”, która zachęci mnie i moich współtowarzyszy do pogłębiania tego zainteresowania. Żeby specjalnie nie przynudzać na wstępie, postaram się wypisać kilka rzeczy, na których najbardziej mi zależy i liczę, że będziecie w stanie mi coś ciekawego polecić.
- nie musi być to gra familijna w dosłownym tego słowa znaczeniu, do stołu nie zasiądą „wnukowie i dziadkowie”,
- nie musi być to także gra wybitnie mózgożerna, choć na pewno nie pozbawiona myślenia - rzeczy typu rzuć kostką i przesuń pionek odpadają,
- gra o przyzwoitym poziomie interakcji, gdzie gracze swoimi posunięciami mogą wpływać na losy pozostałych, jakieś licytacje, „podkradanie” sobie tego i owego, może być nawet z lekką nutą złośliwości,
- zdecydowanie gra planszowa, typowe karcianki nie wchodzą w grę,
- przystępnie napisana instrukcja, która nie tylko da się indywidualnie ogarnąć, ale również pozwoli na wytłumaczenie zasad współgrającym bez konieczności ciągłego do niej zaglądania (mam świadomość, że to mogłoby moich towarzyszy trochę zniechęcić); język angielski – jes ofkors, ale tylko wtedy, gdy nie jest konieczne tłumaczenie na polski poszczególnych elementów w czasie gry,
- gra, która w razie braku większej ilości chętnych da się zagrać we trzy lub nawet dwie osoby a emocje związane z rozgrywką nie osłabną,
- gra, która szybko się nie znudzi , czyli taka, która za każdym razem daje możliwość rozpoczęcia od innej niż poprzednia konfiguracji i przez to już na samym początku ma się wrażenie, że niby gramy w to samo a jednak wciąż nas wciąga,
- gra, która w sobie będzie zawierała jakiś dodatek czy drugą mapkę i/lub do której będzie można nabyć jakieś rozszerzenia, które nadadzą grze bardziej skomplikowanego charakteru (to tak na przyszłość),
- tematyka fantasy i pokrewna odpada – na ten moment nie jestem jakimś gorącym jej zwolennikiem a moi kompani na pewno nie będą chętni do przyswajania sobie dziesiątek przeróżnych nazw a co dopiero reguł gry. Historia – jak najbardziej, ale strawna dla nowicjuszy,
- cena – hmm... pierwotnie chciałem napisać, że nie gra większej roli, byle tylko produkt spełnił swoje zadanie i cieszył nas wszystkich, ale to nie do końca tak jest. Zależy mi na wprost proporcjonalnej relacji jakość – cena, czyli jestem skłonny wydać więcej, byle rzeczywiście otrzymać solidnie wydaną grę, która posłuży nam nie raz i nie dwa(dzieścia),
- czas rozgrywki – tu także mam pewien dylemat, początkujących zapewne łatwiej skusić grą, która skończy się po 30-45 minutach i wszyscy będą happy, tyle że mam dziwne przeczucie, iż po jednej takiej grze pozostali moi towarzysze mogliby powiedzieć „pas” (nie chcąc angażować się w kolejne partie czy gry), co zapewne znacznie osłabiłoby mój zapał względem planszówek. Niech więc to będzie gra na przynajmniej 1-1,5h, która nabierze rumieńców już od samego początku,
- chciałby również, aby był to produkt, który mnie oczaruje organoleptycznie, czyli po otwarciu pudełka musi mnie jego zawartość rzucić na kolana, coś jak z kobietami – pierwsze wrażenie to podstawa, chociaż nie może ono przesłonić radości z samej gry,
- ostatnia kwestia, taka bardziej emocjonalna i trochę jakby na podsumowanie wszystkich poprzednich akapitów – niech to będzie gra, do której po roku czy dwóch zawsze chętnie się wróci, nawet gdy będzie się już na zupełnie innym poziomie zaawansowania (czego sobie z tego miejsca życzę). Niech ona będzie symbolem starych, dobrych czasów a także czymś, co będę mógł w przyszłości ponownie wykorzystać jako zachętę dla nowych graczy.

To tyle na początek – tylko lub aż, jak kto woli. Dziękuję z góry za każdą pomoc w tym zakresie. Słyszałem sporo o różnych spotkaniach sympatyków gier planszowych, ale na to nie zawsze mam czas, dlatego od samego początku wolę działać na własną rękę.

Na koniec dodam, że w najbliższym czasie planuję zakupić w sumie trzy gry.
Pierwsza – inauguracyjna, w jak największym stopniu zbieżna z powyższymi wytycznymi, na zachętę i na wkręcenie w temat siebie i innych.
Druga – już z nieco wyższej półki, gdzie trzeba dość mocno wytężyć szare komórki a przy tym dobrze się bawić (przerzuciłem katalog gier i wpadł mi w oko tytuł „Age of Steam” – może być, Waszym zdaniem?)
Trzecia – skierowana do pojedynczego gracza, czyli w tym przypadku do mnie. Tutaj w zasadzie nie ma żadnych ograniczeń, byle czerpać z tego frajdę jak najdłużej. Ideałem byłaby gra spełniająca warunki pierwszej lub drugiej i jednocześnie dająca możliwość gry solo, jeśli jednak są stworzone gry wybitnie pod jednego gracza, to chętnie i w taką zainwestuję. Może coś w wojennych klimatach, niezbyt zawiłe zasady, ale dające duże pole do popisu, jakieś kampanie – prostsze i trudniejsze, na różne okoliczności.

pozdrawiam :)

ps. niech to będą gry przede wszystkim dostępne od ręki, w ostateczności tytuły o dłuższym okresie realizacji zamówienia, ale zdecydowanie warte oczekiwania na nie.
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Awatar użytkownika
Shogman
Posty: 165
Rejestracja: 19 sty 2011, 18:56
Lokalizacja: L-wa

Re: Coś dla nowicjusza :)

Post autor: Shogman »

Na początek przygody z planszówkami zawsze polecam Osadników z Catanu.
Spełnia ona Twoje wymagania, interakcja w tej grze to podstawa, aczkolwiek jest w niej element losowości który w pewnym stopniu wpływa na rozgrywkę.

Niedawno wydali nową edycję tej gry z plastikowymi elementami i lepszymi grafikami, więc jak już zdecydujesz się na nią to kupuj nową edycje(Dodatki ze starego wydania nie pasują do dodatków z nowego)

Inne godne polecenia tytuły:
Stone Age, Carcassonne, K2
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6470
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 601 times
Been thanked: 950 times

Re: Coś dla nowicjusza :)

Post autor: Odi »

A poradnik dla początkujących czytałeś? Jeśli nie - link w moim podpisie
Tam są propozycje w kategoriach, które podałeś.
Awatar użytkownika
wilku5
Posty: 161
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:35
Lokalizacja: juz Wrocław / czasem okolice Poznania

Re: Coś dla nowicjusza :)

Post autor: wilku5 »

Ale w Osadnikach w większości to: kulnij kostką, weź surowiec jeśli masz osadę przy polu z liczbą, która wypadła - i tak aż nie uzbierasz na wybudowanie osady / drogi / rozbudowanie osady do miasta. Plus przeszkadzający złodziej. Nie no, fajne na początek - ale może się znudzić po kilku partiach... Ale to tylko moja opinia, innym może wystarcza na dłużej ;)

Stone Age i K2 - nie grałam, nie wiem.
Carcassonne - fajna zabawa, troszkę losowa, ale przez to właśnie fajna :D tylko liczenie pkt na koniec nie dla mnie :P no i ma wuchtę (mnóstwo) dodatków ;)

Może jeszcze Puerto Rico sobie zobacz. Zasady nie są skomplikowane, tylko że na początku nie koniecznie wszystko zaczyna się inaczej (ale już przy dobieraniu plantacji jest pewna losowość, a kupowanie budynków to sposób na utrudnianie życia innym - bo budynków danego typu dla każdego nie starczy :D).
Jestem kobietą!
----------------------------------------------------
mail: wilkruk5@gmail.com
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Coś dla nowicjusza :)

Post autor: Andy »

To ja może od końca... ;)
trance-atlantic pisze:Trzecia – skierowana do pojedynczego gracza, czyli w tym przypadku do mnie. Tutaj w zasadzie nie ma żadnych ograniczeń, byle czerpać z tego frajdę jak najdłużej. Ideałem byłaby gra spełniająca warunki pierwszej lub drugiej i jednocześnie dająca możliwość gry solo, jeśli jednak są stworzone gry wybitnie pod jednego gracza, to chętnie i w taką zainwestuję. Może coś w wojennych klimatach, niezbyt zawiłe zasady, ale dające duże pole do popisu, jakieś kampanie – prostsze i trudniejsze, na różne okoliczności.
Po prostu: RAF: The Battle of Britain 1940 http://www.boardgamegeek.com/boardgame/ ... itain-1940
Jest do kupienia od ręki: http://i-szop.pl/szukaj/1/RAF%3A+The+Ba ... itain+1940

Spełnia wszystkie Twoje kryteria, cenowe również. Kosztuje co prawda aż 300 PLN, ale ponieważ to są de facto trzy gry (dwie dla samotnika i jedna dwuosobowa), to wychodzi po 100 PLN za sztukę. ;)

Zapomniałem dodać: to jest gra wybitna, warta każdej wydanej złotówki!
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Coś dla nowicjusza :)

Post autor: Lothrain »

A ja na początek powiem tyle: Ticket to Ride. Wersja Nordic, jeśli jest Was dwoje, troje do grania lub Europa, jeśli grupa jest większa.
Gra losowa, to prawda, ale nie pozbawiona elementu strategii i maksymalnego wykorzystania atutów, które się ma na ręku. O zajmowaniu tras przeciwnikom nie wspomnę :) Świetne wykonanie, piękne karty, wagoniki na planszy, po prostu fajny klimacik. Istnieją dodatkowe plansze, choćby ostatnio wydane Indie/Szwajcaria, co pozwoli niedużym stosunkowo kosztem urozmaicić rozgrywkę. Mimo jakiegoś tam doświadczenia, zawsze chętnie wracam i jako godzinny fillerek całkowicie mi odpowiada.
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Coś dla nowicjusza :)

Post autor: trance-atlantic »

Odi pisze:A poradnik dla początkujących czytałeś? Jeśli nie - link w moim podpisie
Tam są propozycje w kategoriach, które podałeś.
Tak, zapoznałem się z tym poradnikiem - poprzez niego zresztą trafiłem na forum. Jest on ciekawy (jako wstęp i zachęta sprawdza się doskonale :) ) i trochę mi pewne sprawy nakreślił, ale nie do końca, stąd moje zapytanie w osobnym temacie. Tam został dokonany podział na różne kategorie oraz stopnie trudności (plus krótka charakterystyka) a mi przyznam szczerze chodziło bardziej o odczucia graczy wobec poszczególnych tytułów. Nie mam niestety zbyt wiele czasu na przerzucenie wszystkich wątków a z kolei doświadczonym playerom też na pewno nie chce się w kółko tego samego opowiadać takim laikom jak ja. Ale kto pyta, ten ponoć nie błądzi i tego się póki co trzymam. ;)

W poradniku znalazła się również gra "Age of Steam", o której już wspomniałem (ogólnie kolei jako temat gier wszelakich bardzo mi odpowiada, dlatego wszelkie sugestie z nią związane są szczególnie mile widziane). Jaka jest Wasza ocena tego produktu? Również pod kątem jakości wykonania.

O "Ticket to Ride" też przez chwilę myślałem właśnie jako o starterze. Gorzej jeśli gierka wciągnie, bo dodatków jest multum a za każdy z tego co widzę trzeba wyłożyć co najmniej tyle, ile za wersję bazową. Dlatego też w tej tematyce wolałbym nieco cięższy tytuł - AoS też oferuje sporo nowych mapek, ale jest to propozycja bardziej skomplikowana i czasochłonna, więc pewnie frajda z (częstej) gry pozostawałaby na dłużej i nie byłoby konieczne zbyt szybkie inwestowanie w kolejne plansze. Druga strona medalu jest taka, że gier nie mam zamiaru kupować stricte dla siebie, bo największa radocha jest w momencie udziału w niej kilku osób, w tym nowych, które pojmą zasady w przysłowiowe pięć minut. I tu na pewno TtR ma sporą przewagę.

Docelowo myślę o grze w 3-4 osoby, może się zdarzyć gra tylko w duecie a okazjonalnie również w większym gronie, gdy rodzinka wpadnie na święta czy imieniny. Cały czas jednak mowa o graczach dorosłych w wieku od 25 lat. Może więc nieco uproszę sprawę i ujmę to tak: gra dynamiczna, interakcyjna, o dość uniwersalnym (czytaj: niezbyt infantylnym) motywie przewodnim, nie za długa, ale i nie za krótka, by każdy mógł rozwinąć skrzydła, sporo emocji i jeszcze większa chęć rewanżu zaraz po jej rozegraniu.


ps. RAF: The Battle of Britain 1940 - widzę pochlebne recenzje i już wrzuciłem sobie link do ulubionych, może z czasem nieco spadnie z ceny to pewnie wówczas w nią zainwestuję. Thanx Andy. :) Wciąż także czekam na inne propozycje, skala trudności nie gra roli, samemu można dojść do wszystkiego. :)

ps2. przeszukałem sobie katalog gier Rebel i kilka tytułów wpadło mi w oko - Caylus, Inca Empire, Cuba, Palais Royal, Power Struggle, Imperial + gierki o tematyce kolejowej. Pewnie podałem tutaj przykłady tytułów dla nieco bardziej wymagających graczy, ale jeśli macie o nich pozytywne zdanie i chcielibyście się nim podzielić to zapraszam, chętnie którejś z tych gier dam szansę, teraz lub w niedalekiej przyszłości.

ps3. przy okazji dziękuję za wszystkie odpowiedzi i liczę na dalszą pomoc z Waszej strony :)
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
solkan
Posty: 239
Rejestracja: 05 lut 2010, 15:29
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: Coś dla nowicjusza :)

Post autor: solkan »

Sprawdź grę Railways of the World, to nowa edycja Railroad Tycoon. Rozważasz grę kolejową, a ta jest na tyle nieskomplikowana, że mogą grać w nią nowicjusze, nie trwa zbyt długo, jest bardzo ładnie wykonana (wygląda zdecydowanie lepiej niż Age of Steam czy Steam - te dwie raczej mało kogo oczarują wyglądem), zawiera dwie mapy: wschodnie Stany Zjednoczone dla 4-6 graczy i Meksyk dla 2-3, zatem sprawdzi się dobrze dla dowolnej liczby osób od 2 do 6, można dokupić też kilka dodatkowych map oraz dodatkową talię kart wydarzeń.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1000
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 53 times

Re: Coś dla nowicjusza :)

Post autor: charlie »

Na początek dobre gry to Osadnicy z Catanu, Carcassonne, K2, Stone Age. Reszta przyjdzie sama z czasem.
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Coś dla nowicjusza :)

Post autor: skanna »

Przy takich wymaganiach, to ja bym zaryzykowała na początek Puerto Rico :). Fakt, że poprzeczka od razu dość wysoko ustawiona, ale spełnia prawie wszystkie Twoje wymagania moim skromnym zdaniem. Co prawda, nie czytałam instrukcji, więc nie wiem, czy na pewno przejrzyście napisana, dwuosobowy wariant jest tylko nieoficjalny ale nieźle chodzi, a kwestia urody może być względna - my z m. wolimy wersje surowe - angielską, niemiecką - od polskiej, z rysuneczkami, cała reszta wymienionych przez Ciebie warunków jest imho spełniona. Aaaaa, jakiś dodatek jest, ale nie znam go, nie czuję potrzeby grania z dodatkiem, tak idealna jest to gra.
Puerto Rico było jedną z pierwszych gier, w które zagrałam (po Osadnikach, Fasolkach i TtR) i jest jedyną z pierwszych, do której po ponad pięciu latach grania zasiadam nadal z taką samą, jeśli nie większą, przyjemnością.

A jeśli PR przypadnie Wam do gustu, to będzie to dobry znak, że możecie ruszyć w kierunku Brassa i Caylusa, jednocześnie próbując urozmaicenia Taluvą :)
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
wilku5
Posty: 161
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:35
Lokalizacja: juz Wrocław / czasem okolice Poznania

Re: Coś dla nowicjusza :)

Post autor: wilku5 »

skanna pisze:Przy takich wymaganiach, to ja bym zaryzykowała na początek Puerto Rico :). Fakt, że poprzeczka od razu dość wysoko ustawiona, ale spełnia prawie wszystkie Twoje wymagania moim skromnym zdaniem. Co prawda, nie czytałam instrukcji, więc nie wiem, czy na pewno przejrzyście napisana, dwuosobowy wariant jest tylko nieoficjalny ale nieźle chodzi, a kwestia urody może być względna - my z m. wolimy wersje surowe - angielską, niemiecką - od polskiej, z rysuneczkami, cała reszta wymienionych przez Ciebie warunków jest imho spełniona. Aaaaa, jakiś dodatek jest, ale nie znam go, nie czuję potrzeby grania z dodatkiem, tak idealna jest to gra.
Instrukcja wg. mnie jest jasno napisana ;) a dodatek to dodatkowe budynki, gdyby stare się znudziły :)
Jestem kobietą!
----------------------------------------------------
mail: wilkruk5@gmail.com
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3364
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 116 times
Been thanked: 131 times

Re: Coś dla nowicjusza :)

Post autor: maciejo »

Jest tyko jedna gra,która odpowiada wszystkim podanym przez Ciebie kryteriom - Szogun :!:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Coś dla nowicjusza :)

Post autor: Lothrain »

maciejo pisze:Jest tyko jedna gra,która odpowiada wszystkim podanym przez Ciebie kryteriom - Szogun :!:
:mrgreen: jak zwykle :mrgreen: Ale chciałby też zagrać w dwie osoby czasem, a tu Szogun nijak się nie mieści...
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6470
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 601 times
Been thanked: 950 times

Re: Coś dla nowicjusza :)

Post autor: Odi »

Ech, no widzisz, w poradniku znalazły się właśnie pozycje pasujące do podanych przez Ciebie kryteriów:

pierwsza (ta lżejsza): albo Stone Age (Epoka Kamienia), 7 Cudów Świata albo K2 - wyglądają świetnie, posiadają dodatki zmieniające (utrudniające) rozgrywkę, bardzo dobrze się skalują w pełnym przedziale graczy, są niebanalne, z ciekawymi decyzjami, interakcją (no, tu akurat może 7 cudów nie do końca spełnia Twoje wymagania), a jednoczesnie są bardzo przystępne. Jak dla mnie to pewniaki przy Twoich kryteriach.

druga (ta cięższa) - no to tutaj znowu masz Agricolę (albo nowy produkt Uwe Rosenberga - Ora et Labora), masz Cywilizację: Poprzez Wieki, Caylusa, Le Havre. Ze swej strony moge jeszcze polecić Automobile Martina Wallace'a (facet od Steama). Generalnie wybór jest spory. Co wybierzesz - powinno być ok.

trzecia (ta do rozgrywek solo) - jeśli z poprzedniej kategorii wziąłeś Agricolę lub Ora et Labora, to one tez posiadają warianty solo. Dość wymagające, natomiast jest to raczej trening (całkiem przyjemny, swoją drogą) przed rozgrywką wieloosobową. Rozgrywki solo to przede wszystkim gry wojenne. Mnóstwo solówek robi Dan Verssen - DVG (połowa z tego co znajdziesz na jego stronie, to własnie gry solo). Są też takie rzeczy jak Steel Wolves (wojna U-bootów) czy B-17 lub B-29, ale to wielkie kobyły i tylko jeden Andy wie, dlaczego warto w nie grać i jak znaleźć na nie miejsce w domu :wink:
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Coś dla nowicjusza :)

Post autor: Andy »

Odi pisze:Rozgrywki solo to przede wszystkim gry wojenne. Mnóstwo solówek robi Dan Verssen - DVG (połowa z tego co znajdziesz na jego stronie, to własnie gry solo). Są też takie rzeczy jak Steel Wolves (wojna U-bootów) czy B-17 lub B-29, ale to wielkie kobyły i tylko jeden Andy wie, dlaczego warto w nie grać i jak znaleźć na nie miejsce w domu :wink:
Wiem, wiem ;) Choć jeszcze parę osób też wie.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
zlodziej_czasu
Posty: 84
Rejestracja: 28 lis 2011, 13:22
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Coś dla nowicjusza :)

Post autor: zlodziej_czasu »

Sam jestem początkującym graczem więc dodam coś od siebie.

Moimi ostatnimi nabytkami są:

7 cudów - szybka, lekka przyjemna gra, w której mamy trochę decyzji do podjęcia. Dobra dla początkujących, dobrze przyjęta przez niegrających wcześniej znajomych. Raczej karcianka (której nie chcesz) ale nie typowa, moim zdaniem godna polecenia, sprawdzenia.

Stone Age - podobnie jak 7 cudów przyjemna, dosyć szybka gra. Stosunek lekkości gry do ilości możliwości podejmowania decyzji jak dla mnie idealny. Gra uważam bardzo fajna jak dla początkujących, a nawet zaawansowanych graczy szczególnie jak nie mamy czasu na coś dłuższego w dzień powszedni :) Dobrze się skaluje, gra się dobrze w dwie jak i w cztery osoby.

Ora el Labora - gra dużo bardziej złożona, dłuższa od dwóch powyższych. Mimo tego, że gramy w gronie początkujących nikt nie miał problemu z opanowaniem zasad. Gorzej z opanowaniem wszystkich zależności :) Częsty paraliż decyzyjny :) Gra w którą trzeba zagrać kilka razy aby zapoznać się z budynkami oraz ich właściwościami oraz zależnościami. Zapowiada się dosyć atrakcyjnie, ale z mojego krótkiego doświadczenia wynika że niektórzy początkujący znajomi wolą na początek łatwiejsze gry, które ogarniają przynajmniej od drugiej rozgrywki :)
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Coś dla nowicjusza :)

Post autor: kdsz »

Podobnie jak skanna polecam Puerto Rico. Gra ma prostą, łatwą do wytłumaczenia mechanikę, a jedyne zagrożenie widzę w tym, że trzeba poznać funkcje poszczególnych budynków, by móc skutecznie rywalizować. Spełnia większość kryteriów - przy doświadczonych graczach odsłania duże pokłady negatywnej interakcji. Losowość bliska zeru. Gra jest znakomita i warto ją poznać.

Drugi tytuł, również już wcześniej polecany, to Agricola. Podobnie jak PR ma bardzo prostą mechanikę, łatwo ją ogarnąć i ławo wytłumaczyć. Atutem jest doskonałe wydanie i sporo trybów rozgrywki, dzięki czemu można stopniować poziom trudności reguł.

Z bardziej nieoczywistych tytułów polecam Wikingów (jak zawsze zresztą ;) ). Klasyczne, suche euro zza zachodniej granicy. Absolutny diamencik w mojej kolekcji - duża interakcja, świetny tryb dwuosobowy, krótki czas rozgrywki. Dodatkowo ładnie i solidnie wydana oraz tania jak barszcz.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1000
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 53 times

Re: Coś dla nowicjusza :)

Post autor: charlie »

Jeszcze na myśl przychodzi mi Świat bez Końca albo lepiej Filary Ziemi z dodatkiem, w obu przypadkach raczej proste zasady, ale decyzji jest sporo, ok 1,5 godz, dla 2-4 (+ 5-6 z dodatkiem), przepiękne wydania, warte swojej ceny i wraca się do nich bez problemu. Jak na pierwszą grę nadają się świetnie.
Puerto Rico rzeczywiście byłoby chyba ok, choć nie jest to najlepiej wydana gra. Natomiast jako druga jest super. Regrywalność spora, decyzji dużo, fajna mechanika, brak strategii wygrywającej, mózgożerna, dobrze się skaluje - wariant 2-osobowy jest super, ja najczęściej gram w 2 osoby. Jest w mojej najlepszej piątce.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1000
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 53 times

Re: Coś dla nowicjusza :)

Post autor: charlie »

Jeśli chodzi o grę dla jednego gracza, mam małe doświadczenie z tymi, których jest w tym wariancie chyba najwięcej, czyli bitewniakami, ale w moim przypadku sprawdza się K2 i Agricola, pogrywam też w Ghost Stories jak chcesz coś z oryginalnym tematem, acz duży wpływ ma współczynnik losowości, choć można go ograniczać.

Jeszcze jedno. Nie wiem jak u Ciebie z kwestiami finansowymi, ale jeśli kupisz jako te pierwsze trzy gry na przykład: Filary/Świat bez Końca, Puerto Rico i K2, to zaoszczędzisz na czwartą :) Szczególnie jeśli będą z drugiej ręki. Warto o tym pomyśleć, bo wyżej wymienione gry pasują idealnie, są świetne i warte każdej wydanej złotówki.
ODPOWIEDZ