El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Barbarzyńca
Posty: 542
Rejestracja: 29 sie 2022, 10:24
Has thanked: 326 times
Been thanked: 172 times

Re: El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Post autor: Barbarzyńca »

No to gruba wtopa.
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 489
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 250 times
Been thanked: 441 times

Re: El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Post autor: vnzk »

warlock pisze: 23 lis 2023, 21:12 Karta rywalizacja z 4 stosu ma tak koślawy szyk drugiego zdania, że IMO wyszło z tego błędne tłumaczenie (a w każdym razie nie wiem, czy osoby nieznające oryginału w 100% zrozumieją intencję karty).
Faktycznie "regiony wybrane" zamiast "wybrane regiony" byłyby bliżej prawidłowego. W ten sposób myślę, że grupy grające pierwszy raz nie poczują na czym ma polegać trudność tej decyzji (bo przecież wybieram kontrolowany przeze mnie region i on punktuje). Nie ma też wtedy sensu wybieranie tego w tajemnicy. Na dodatek akurat ta karta nie jest wyjaśniona na końcu instrukcji (przynajmniej w jej elektronicznej wersji).
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 953
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Post autor: yrq »

Jeszcze możliwe, że to zmiana również w oryginale przy okazji nowej edycji, niestety nie widzę nigdzie kart po angielsku (lub niemiecku) dla porównania.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Post autor: warlock »

Obrazek
Jakby kogoś interesowały różnice: po prawej #ElGrande w wersji Big Box, po lewej nowa edycja ;). Zapomniałem wyjąć meeple - w obu wersjach są w zasadzie takie same, przy czym nowa edycja ma fajniejszego Grande (w postaci jeźdźca, a nie większego meepla).
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 489
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 250 times
Been thanked: 441 times

Re: El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Post autor: vnzk »

yrq pisze: 23 lis 2023, 21:32 Jeszcze możliwe, że to zmiana również w oryginale przy okazji nowej edycji, niestety nie widzę nigdzie kart po angielsku (lub niemiecku) dla porównania.
Na 10. stronie polskiej instrukcji widać fragment karty Rywalizacja (z takim samym tekstem jak na zdjęciu warlocka). Sprawdziłem więc angielską instrukcję, tam również w tym miejscu jest ta karta i widać, że trzyma się ona poprzedniego brzmienia: "Score regions that were chosen exactly one time". Więc polskie tłumaczenie jest błędnie sformułowane.

Obrazek
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1099
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 646 times
Been thanked: 523 times

Re: El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Post autor: Harun »

vnzk pisze: 23 lis 2023, 21:47
yrq pisze: 23 lis 2023, 21:32 Jeszcze możliwe, że to zmiana również w oryginale przy okazji nowej edycji, niestety nie widzę nigdzie kart po angielsku (lub niemiecku) dla porównania.
Na 10. stronie polskiej instrukcji widać fragment karty Rywalizacja (z takim samym tekstem jak na zdjęciu warlocka). Sprawdziłem więc angielską instrukcję, tam również w tym miejscu jest ta karta i widać, że trzyma się ona poprzedniego brzmienia: "Score regions that were chosen exactly once". Więc polskie tłumaczenie jest błędnie sformułowane.

Obrazek
Co jest o tyle przykre, że w mojej ocenie, bazując na moich grach, jest to bardzo intrygująca karta.
Pozostałe dwie karty też są błędne. Ciekawe, jak inne.

Pozostaje zadać pytanie, dlaczego tak wiele polskich wydań gier ma jakieś błędy? Ale byłby to OT.
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 489
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 250 times
Been thanked: 441 times

Re: El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Post autor: vnzk »

Harun pisze: 23 lis 2023, 21:51 Co jest o tyle przykre, że w mojej ocenie, bazując na moich grach, jest to bardzo intrygująca karta.
Zdecydowanie! "Mam przewagę w atrakcyjnym regionie, pewnie któryś z przeciwników go wybierze, żeby pozbawić mnie punktów. Ale może przestraszy się, że przewidzę ten ruch, wybiorę inny region a on da mi darmowe punkty? Z drugiej strony może wszyscy chcą punktować swoje regiony i mojego nie będą blokować, więc szkoda go odpuścić."

W obecnym brzmieniu cała intryga sprowadza się do "no dobra, to który region da mi najwięcej punktów?". :wink:

W sumie wystarczy nad "wybrane regiony" narysować małą strzałkę z grotami w obu kierunkach i działa. :wink: Tylko dobrze by było, gdyby Kaczki poinformowały graczy, że taki lapsus się pojawił.

A jakie pozostałe dwie błędne karty masz na myśli?
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 953
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Post autor: yrq »

aaaaaa dlatego właśnie wolę grać po angielsku. Parę godzin temu otworzyłem pudełko. Wcześniej nie miałem okazji grać w tego klasyka i czekałem na nową edycję od zapowiedzi (LDG bodaj Pyrkon 21) .
I co? Znowu nauczka, żeby grać w oryginale...
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Post autor: warlock »

yrq pisze: 23 lis 2023, 22:21 aaaaaa dlatego właśnie wolę grać po angielsku. Parę godzin temu otworzyłem pudełko. Wcześniej nie miałem okazji grać w tego klasyka i czekałem na nową edycję od zapowiedzi (LDG bodaj Pyrkon 21) .
I co? Znowu nauczka, żeby grać w oryginale...
Angielski Big Box też miał błedy na 2 kartach. Żeby było śmieszniej, instrukcja mówi o tym na okładce :D Czyli drukowali ją po taliach ;).
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2087
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Post autor: tomp »

brakuje w instrukcji opisu karty konspiracja.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 489
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 250 times
Been thanked: 441 times

Re: El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Post autor: vnzk »

yrq pisze: 23 lis 2023, 22:21 aaaaaa dlatego właśnie wolę grać po angielsku. Parę godzin temu otworzyłem pudełko. Wcześniej nie miałem okazji grać w tego klasyka i czekałem na nową edycję od zapowiedzi (LDG bodaj Pyrkon 21) .
I co? Znowu nauczka, żeby grać w oryginale...
Ale już wiesz, gdzie jest błąd i możesz grać prawidłowo :) Poza tym karta Rywalizacja jest z wariantu. W grze podstawowej (do której instrukcja zachęca na początku) jej nie używasz.
tomp pisze: 23 lis 2023, 22:26 brakuje w instrukcji opisu karty konspiracja.
Brakuje opisu większości kart, myślę że umieścili te, które w ich ocenie wymagały doprecyzowania. Jest 41 różnych kart akcji, opisanych jest tylko 16 z nich.
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1099
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 646 times
Been thanked: 523 times

Re: El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Post autor: Harun »

vnzk pisze: 23 lis 2023, 22:07
A jakie pozostałe dwie błędne karty masz na myśli?
No ta Wojna domowa, której zdjęcie kolega wkleił. Patrzę tylko na to, co piszecie, ba sam mam BB i to w wersji niemieckiej. Akurat En/De mi bez różnicy, a wydanie jest bardzo stylowe i nie zamierzam się jej pozbywać. Natomiast kibicuję nowym graczom i posiadaczom polskiej wersji, bo El Grande to u mnie od lat 10/10.
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 489
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 250 times
Been thanked: 441 times

Re: El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Post autor: vnzk »

Harun pisze: 23 lis 2023, 22:48
vnzk pisze: 23 lis 2023, 22:07
A jakie pozostałe dwie błędne karty masz na myśli?
No ta Wojna domowa, której zdjęcie kolega wkleił. Patrzę tylko na to, co piszecie, ba sam mam BB i to w wersji niemieckiej. Akurat En/De mi bez różnicy, a wydanie jest bardzo stylowe i nie zamierzam się jej pozbywać. Natomiast kibicuję nowym graczom i posiadaczom polskiej wersji, bo El Grande to u mnie od lat 10/10.
Ale w instrukcji (również angielskiej) jest opis tylko jednej wersji Wojny Domowej. W tym wypadku wygląda więc bardziej jak uspójnienie tych dwóch kart do jednej zasady niż błąd.

Obrazek


Edit 24.11: Kaczki wrzuciły na grupę FB i swoją stronę wyjaśnienie dotyczące karty Rywalizacja: https://luckyduckgames.com/-klaryfikacja-el-grande

Dobre wyłapanie, Kamil. :)
Porfirion
Posty: 62
Rejestracja: 28 lis 2018, 17:26
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Post autor: Porfirion »

Czyli obydwie wspomniane wcześniej karty są z dodatku? Od dawna zapatruję się na tę grę ale też szkoda wydawać dwie stówy w coś, co dostanie erratę w kolejnych wydaniach.
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 489
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 250 times
Been thanked: 441 times

Re: El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Post autor: vnzk »

Porfirion pisze: 26 lis 2023, 17:20 Czyli obydwie wspomniane wcześniej karty są z dodatku? Od dawna zapatruję się na tę grę ale też szkoda wydawać dwie stówy w coś, co dostanie erratę w kolejnych wydaniach.
Rywalizacja jest w wariancie, Wojna Domowa jest w podstawce. Ale wygląda na to, że ujednolicenie tej drugiej jest celowym zamysłem - w angielskiej instrukcji również występuje tylko w jednym brzmieniu, poza tym Kaczki do tej karty się nie odniosły w sprostowaniu.

Zrobisz jak zechcesz, ja jeśli planowałbym zakup gry (szczególnie takiej, która od 28 lat pozostaje w topie gier), nie odpuściłbym sobie przez dwa słowa zamienione na karcie wariantu, w którego być może nie zagram. :wink: A El Grande da się kupić już za 143 zł.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Post autor: warlock »

Odpaliłem z ciekawości nową edycję na dwie osoby. Garść spostrzeżeń:

1) Szata graficzna jest mniej klimatyczna od pierwowzoru, ale wszystko jest bardzo czytelne i funkcjonalne. Mojej dziewczynie bardziej przypadł do gustu nowy wygląd ;).

2) Nowy stos kart króla ("piątki") jest bardzo dobry. W świetny sposób różnicuje sposób przemieszczania króla w trakcie gry ;). W starej wersji była to zawsze jedna i ta sama karta, tutaj dochodzą różnorodne efekty. To jest główny powód, dla którego rozważam zachowanie obu edycji, bo ten stosik to zupełna nowość ;).

3) Wszystkie nowe zasady gry dwuosobowej można bezboleśnie przeszczepić do pierwowzoru, bo nie korzysta się z żadnych nowych komponentów (plansza do gry dwuosobowej to po prostu wizualne ułatwienie). I powiem szczerze, że choć nie kupiłbym El Grande do gry wyłącznie na dwie osoby, to zacieśnienie rynku akcji (połączenie stosu #2 i #3) i bardzo prosta w obsłudze automa wyrzucająca na planszę wcale niemałe ilości pionków robią z tego grę, w którą bezboleśnie jestem w stanie zagrać w takiej konfiguracji od czasu do czasu (El Grande na dwie osoby bez tych nowych zasad to kompletna strata czasu). Zrobili z tym co mogli i wyszło jak najbardziej ok.

4) To zupełna drobnostka i zwykły bajer, ale nowy sposób działania Castillo w postaci unoszonej bramy i wysypwania się z niej meepli świetnie podbija emocje podczas ujawniania zawartości :D.

Słowem - brać i grać. To jest kawał świetnej gry ;).

/edit: Trochę nie rozumiem, dlaczego zasady rozgrywki trzyosobowej również nie uwzględniają opcjonalnej automy. W takiej konfiguracji mielibyśmy zupełnie niezłą symulację gry pięcioosobowej, bo z rynku znikałyby wszystkie karty, a w przypadku obecności wszystkich w jednym regionie nie punktowałyby dwie ostatnie osoby. Wydaje mi się, że spokojnie można byłoby grać na trzy osoby na zasadach rozgrywek dwuosobowych. Kiedyś to przetestuję.
Awatar użytkownika
Lucky Duck Games
Posty: 474
Rejestracja: 24 lut 2020, 13:28
Has thanked: 50 times
Been thanked: 1028 times

Re: El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Post autor: Lucky Duck Games »

warlock pisze: 23 lis 2023, 21:12 Karta rywalizacja z 4 stosu ma tak koślawy szyk drugiego zdania, że IMO wyszło z tego błędne tłumaczenie (a w każdym razie nie wiem, czy osoby nieznające oryginału w 100% zrozumieją intencję karty). Wrzucam z oryginałem i tłumaczeniem fanowskim.
Obrazek

Obrazek

I jest jedna (nie wiem czy zamierzona) zmiana: w polskiej wersji są dwie identyczne karty Wojny Domowej, ale w oryginale miały dwa inne działania (choć podobne):

Obrazek
1. Karta Rywalizacja - jako, że były wątpliwości w interpretacji zamieściliśmy klaryfikację.

https://luckyduckgames.com/-klaryfikacja-el-grande

2. Co do Wojny Domowej - potwierdziliśmy jeszcze wczoraj u oryginalnego wydawcy i wszystko jest w porządku - ta edycja zawiera dwie identyczne karty.
Pompa85
Posty: 163
Rejestracja: 07 sie 2018, 23:14
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Post autor: Pompa85 »

Czy jest do tej gry tryb solo?
Awatar użytkownika
preshiq
Posty: 268
Rejestracja: 16 gru 2012, 13:36
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 271 times
Been thanked: 112 times

Re: El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Post autor: preshiq »

Pompa85 pisze: 29 lis 2023, 14:13 Czy jest do tej gry tryb solo?
To jest na szczęście gra sprzed ery KS, figurek i trybów solo :D więc trybu solo nie ma i chwała jej za to :D
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3352
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2009 times

Re: El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Post autor: Ardel12 »

Zagrałem partyjkę w 3os, ale tym razem z kartami różnicującymi zachowanie króla. W sumie nie widzę sensu grania bez tego. Świetny dodatek, który dodaje kolejne opcje. Czasem limituje ruch króla(np. ma ruszyć się na sąsiednie albo tam gdzie najwięcej mepli) a czasem daje całkiem nową opcję(pójdzie do Castili lub poza mapę).

Partia ponownie udana, choć tutaj zobrazował się mocno minus noszenia na barana i poniosłem kolegę na drugie miejsce mocno odcinając trzeciego gracza od opcji wygranej(mi się opłacało, bo wygrałem). Akurat tak sie karty i rozkład na planszy ułożył, że gracz drugi, zawsze punktował przy okazji ze mną przy wybieranych przeze mnie akcjach. Trzeci głównie był sklejony z drugim na innych regionach.

Grę finalnie zamówiłem, gdyż będzie też idealnie sprawować się w mniej ogranym gronie(moze na Sylwestra wezmę).
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1099
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 646 times
Been thanked: 523 times

Re: El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Post autor: Harun »

Pompa85 pisze: 29 lis 2023, 14:13 Czy jest do tej gry tryb solo?
Całkiem udany wariant jest tu.

https://boardgamegeek.com/thread/480466 ... s-now-avai

Ten autor wariantów często pisze trudne instrukcje i mocno odchodzić od zwykłych zasad, ale jego wariant dla El Grande, moim zdaniem, nie ma tych wad. Fajnie się gra od czasu do czasu.
gregoff
Posty: 792
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 519 times
Been thanked: 153 times

Re: El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Post autor: gregoff »

Wczoraj zagrałem pierwszy też w tego klasyka i od razu skojarzenia z wydanymi później Sztuka Wojny oraz Ethnos. Czyli gry w moim goście i na pewno najlepsza z tych trzech gier.

Ogólnie byłem ostatni, ale przez słabe punktowanie po 3 rundzie bo nie ogarnąłem jeszcze gry.

Opinia krótka ale treściwa: gra taki gateway plus. Mamy Area majority, licytacje o karty akcji, trochę negatywnej interakcji i chyba jednak duch euro kiedy liczymy konfigurację oraz możliwości punktowania swoje versus przeciwników. Wszystko bardzo klarowne, dość proste w graniu oraz tłumaczeniu. Zagra w to zaawansowany gracz ale też i człowiek który poznał już kilka podstawowych gier że świata nowoczesnych gier planszowych.

Polecam każdemu spróbować bo warto jej dać szansę.

Co do wykonania uważam, że się broni w grze i jest bardzo schludne oraz czytelne.
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
Awatar użytkownika
jacobPL
Posty: 143
Rejestracja: 05 paź 2020, 13:36
Lokalizacja: Warszawa / Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 39 times

Re: El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Post autor: jacobPL »

gregoff pisze: 16 gru 2023, 06:28 Wczoraj zagrałem pierwszy też w tego klasyka i od razu skojarzenia z wydanymi później Sztuka Wojny oraz Ethnos. Czyli gry w moim goście i na pewno najlepsza z tych trzech gier.
Sun Tzu bardzo lubię (mała, szybka, konkretna), ale w wyborze El Grande jako lajtowej area majority trzyma mnie jeszcze King is Dead. Jak to widzisz?
Awatar użytkownika
Leinadus
Posty: 980
Rejestracja: 01 wrz 2018, 19:57
Has thanked: 5 times
Been thanked: 84 times

Re: El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Post autor: Leinadus »

jacobPL pisze: 19 gru 2023, 11:56
gregoff pisze: 16 gru 2023, 06:28 Wczoraj zagrałem pierwszy też w tego klasyka i od razu skojarzenia z wydanymi później Sztuka Wojny oraz Ethnos. Czyli gry w moim goście i na pewno najlepsza z tych trzech gier.
Sun Tzu bardzo lubię (mała, szybka, konkretna), ale w wyborze El Grande jako lajtowej area majority trzyma mnie jeszcze King is Dead. Jak to widzisz?
KiD do 3 graczy, na więcej El Grande
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Post autor: warlock »

Pozbyłem się już nowej edycji (zostaję przy Big Boxie z uwagi na dodatki), ale ponieważ będzie mi brakowało stosu kart króla z nowej edycji to zrobiłem własny, do wykorzystania z Big Boxem. ;)

W pliku znajdują się również rewersy kart, ale wydaje mi się, że najlepiej będzie wydrukować i zakoszulkować fronty, ułożyć stos pod oryginalną kartą króla i dociągać je spod spodu (...ewentualnie można wykorzystać jakiś zestaw 10 kart o jednolitych rewersach z jednego z nieużywanych dodatków i tam wsunąć fronty, jak kto woli ;)). Caballeros i Castillo tłumaczyłem zgodnie z już istniejącym tłumaczeniem do Big Boxa jako Rycerzy i Zamek ;).

Nie umiem zbyt dobrze w grafikę, wyrównywanie itd. wiec nie będzie się tego dało wyciąć jakoś idealnie równo (szczególnie gdyby chcieć dopasować plecy kart do frontów), ale nic nie poradzę ;).

Link do BGG: https://boardgamegeek.com/filepage/2715 ... wej-edycji
Ostatnio zmieniony 28 mar 2024, 13:32 przez warlock, łącznie zmieniany 5 razy.
ODPOWIEDZ