Gra dla 2+ osob, szybki setup, karcianka/planszowka - krotka

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4041
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Gra dla 2+ osob, szybki setup, karcianka/planszowka - krotka

Post autor: AkitaInu »

Witam ponownie,

Poprzednim razem bardzo fajnie mi doradziliscie (galaxy trucker) - sprawdzony i chodzi swietnie :)

Teraz przyszla pora na cos mniejszego, mianowicie chcialbym cos takiego:

- szybki setup (najlepsze w tym jest np. monopoly deal - rozdajesz karty i grasz)
- proste zasady
- szybka rozgrywka - tak mysle do ok 30 min jedna partia znajac juz zasady
- moze byc planszowa, moze byc karciana
- jakas tam interakcja

Czesto gramy wlasnie w monopoly deal i czegos podobnego szukamy.

Myslalem o Rekinach biznesu ale tam interakcja jest chyba zbyt duza (negatywna).

Co byscie polecili ?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Gra dla 2+ osob, szybki setup, karcianka/planszowka - kr

Post autor: Andy »

Condottiere
Cold War: CIA vs. KGB
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4041
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Gra dla 2+ osob, szybki setup, karcianka/planszowka - kr

Post autor: AkitaInu »

Hmm ciezko z dostepnoscia tych gier :)

Jeden minus (dla mojej Kobiety napewno) to tematyka - taka dosc ciezka.

A co byscie powiedzieli na Cesarskiego kuriera? To chyba juz wykacza poza granice prostego setup'u i krotkiej rozgrywki.

A Na Chwale Rzymu?
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Gra dla 2+ osob, szybki setup, karcianka/planszowka - kr

Post autor: kdsz »

Wszystkie kryteria spełnia Ingenious (Geniusz).

Setup prawie nie występuje, gra się ok. 15 minut, zasady bardzo proste, interakcja polegająca na blokowaniu dobrze punktowanych obszarów. Gra jest naprawdę bardzo przyjemna.

edit

No i oczywiście coś z serii Mr. Jack / Mr. Jack in New York / Mr. Jack Pocket. Jednak są to wyłącznie gry dwuosobowe.
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Gra dla 2+ osob, szybki setup, karcianka/planszowka - kr

Post autor: vaski »

Jeśli miały by grać tylko dwie osoby to warto spróbować dawno nie polecany na forum RÓJ
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4041
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Gra dla 2+ osob, szybki setup, karcianka/planszowka - kr

Post autor: AkitaInu »

Racja,

Geniusz bylby niezly ale chyba zbyt mozgozerny :) Tu wlasnie chodzi o granie lekkich partii ( gdzie lekkie mam wlasnie na mysli mozgozernosc :))
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Gra dla 2+ osob, szybki setup, karcianka/planszowka - kr

Post autor: vaski »

AkitaInu pisze:Racja,

Geniusz bylby niezly ale chyba zbyt mozgozerny :) Tu wlasnie chodzi o granie lekkich partii ( gdzie lekkie mam wlasnie na mysli mozgozernosc :))
Skoro chcesz iść w kierunku takich gier to polecam:
QWIRKLE
RUMMIKUB
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Gra dla 2+ osob, szybki setup, karcianka/planszowka - kr

Post autor: kdsz »

AkitaInu pisze:Racja,

Geniusz bylby niezly ale chyba zbyt mozgozerny :) Tu wlasnie chodzi o granie lekkich partii ( gdzie lekkie mam wlasnie na mysli mozgozernosc :))
Geniusz nie jest mózgożerny. To w gruncie rzeczy lajtowa gra ze sporym elementem losowym. Oczywiście wiele zależy od podejścia graczy.

Możesz wypróbować grając z komputerem: http://www.marquand.net/index.php?topic=ingenious
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4041
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Gra dla 2+ osob, szybki setup, karcianka/planszowka - kr

Post autor: AkitaInu »

Hmm będe się musiał zastanowić na tyn Ingenious :)

Ale nie jestem pewien czy spodoba się mojej Dziewczynie (wiecie.. kolorki, ładne karty itp itd ;))

Wybaczcie że wybrzydzam ale co byście proponowali z gier nie-abstrakcyjnych? Coś najlepiej z planszówek :)
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 399
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 18 times
Been thanked: 24 times

Re: Gra dla 2+ osob, szybki setup, karcianka/planszowka - kr

Post autor: piechotak »

W Cesarskim Kurierze cały setup to rozłożenie żetonów i kart na planszy, rozdanie domków i potasowanie kart. Polecam :)
Awatar użytkownika
lukaszkuch
Posty: 243
Rejestracja: 09 gru 2006, 23:02
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Gra dla 2+ osob, szybki setup, karcianka/planszowka - kr

Post autor: lukaszkuch »

Neuroshima Hex? O ile tematyka nie zniechęci twojej Dziewczyny... u mnie działa.
Awatar użytkownika
kajman
Posty: 126
Rejestracja: 19 cze 2011, 15:29
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gra dla 2+ osob, szybki setup, karcianka/planszowka - kr

Post autor: kajman »

A Carcassonne? Proste zasady, szybki setup i rozgrywka, interakcja nie jest przesadna. Jeśli chodzi o wykonanie też jest całkiem ok.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4041
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Gra dla 2+ osob, szybki setup, karcianka/planszowka - kr

Post autor: AkitaInu »

Carcassonne już mamy - podoba nam się :)
Co do Hex'a - grałem wiele razy i lubie ale musze pożyczyć żeby zobaczyć czy się Kobicie spodoba.

Tak się właśnie zastanawiam - z planszówek chyba takiej bardzo szybciej nie ma (przynajmniej ja nie widziałem). Bardziej już karcianka pasuje do moich założeń nie?
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Gra dla 2+ osob, szybki setup, karcianka/planszowka - kr

Post autor: Trolliszcze »

Z karcianek przede wszystkim "Dominion". Wydaje się idealnie pasować do Twoich potrzeb:
- setup szybki - ogranicza się do wyciągnięcia kart z odpowiednich przegródek w pudełku;
- zasady banalnie proste, wytłumaczenie zajmuje pięć minut;
- interakcja - to już zależy od Was. Jedna z największych zalet "Dominiona" to możliwość wpływania na stopień interakcji przez wyeliminowanie niektórych zestawów kart. Jeżeli chcecie mniej interakcji - "Rozdarte królestwo", jeśli więcej - "Dominion: Intryga";
- rozgrywka - w zależności od zestawu kart i przyjętej strategii od 10 do 30 minut max.

Poza tym "Dominion" to gra niezwykle miodna, nie nudzi się, bo co chwilę losujemy nowe zestawy kart, a przy kilku dodatkach liczba kombinacji jest praktycznie nieograniczona - a w każdym razie znacznie większa niż całkowita liczba rozgrywek, jaką kiedykolwiek zagracie :)
Z moich doświadczeń "Dominion" to także gra girl-friendly. Żona uwielbia, chyba nawet bardziej ode mnie :)

Jeszcze EDIT 2: warto też wspomnieć o wadzie "Dominiona" - tasowanie. W tej grze tasuje się często, co może być nużące i irytujące dla kogoś, kto nie ma w tasowaniu wprawy. Z początku miałem obawy, czy żona nie będzie kręcić na to nosem, ale na szczęście istnieją proste i szybkie techniki tasowania nawet dla zupełnych żółtodziobów.

EDIT:
A jeśli chodzi o gry z planszą i szybką rozgrywkę, poczytaj jeszcze o:
- 2 de Mayo,
- Aton.
Awatar użytkownika
RasTafari
Posty: 1410
Rejestracja: 20 kwie 2010, 17:26
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 71 times
Been thanked: 69 times

Re: Gra dla 2+ osob, szybki setup, karcianka/planszowka - kr

Post autor: RasTafari »

A Na Chwale Rzymu?
to zagraj/pożycz najpierw, gra świetna, w miarę prosta do nauczenia ale zdecydowanie trudna 'do grania', ciężka i mózgożerna, w sumie dawno nie grałem i wezmę ją dzisiaj na granie, dzięki za pomysł :mrgreen:
Przyszedł Rasta i zepsuł grę.
Awatar użytkownika
100rk
Posty: 448
Rejestracja: 27 sty 2011, 23:19
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla 2+ osob, szybki setup, karcianka/planszowka - kr

Post autor: 100rk »

O "2 de Mayo" nawet nie czytaj... nie żeby to była zła gra, wręcz przeciwnie, ale jest całkowicie niedostępna.
Z wcześniej wymienionych radzę zwrócić uwagę na Mr.Jack pocket.

Jesteś z Katowic, może się skusisz/skusicie na niedzielną wizytę w "Oku Miasta", ładny lokal na samym środku ronda z widokiem na Spodek :) ? Co tydzień od 13 do 17 można tam pograć w planszówki i karcianki i na pewno znajdą się osoby, które doradzą Ci w wyborze. O ile pamiętam jest tam zawsze sporo gier "małych i szybkich", będziecie mieli co przetestować bez konieczności czytania instrukcji.
6% zniżki Rebel, 7% Planszomania, 7% 3 Trolle - chętnie się podzielę.
sprzedam/kupię/wymienię
kolekcja - w miarę aktualna
lista życzeń
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4041
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Gra dla 2+ osob, szybki setup, karcianka/planszowka - kr

Post autor: AkitaInu »

100rk pisze:O "2 de Mayo" nawet nie czytaj... nie żeby to była zła gra, wręcz przeciwnie, ale jest całkowicie niedostępna.
Z wcześniej wymienionych radzę zwrócić uwagę na Mr.Jack pocket.

Jesteś z Katowic, może się skusisz/skusicie na niedzielną wizytę w "Oku Miasta", ładny lokal na samym środku ronda z widokiem na Spodek :) ? Co tydzień od 13 do 17 można tam pograć w planszówki i karcianki i na pewno znajdą się osoby, które doradzą Ci w wyborze. O ile pamiętam jest tam zawsze sporo gier "małych i szybkich", będziecie mieli co przetestować bez konieczności czytania instrukcji.

http://allegro.pl/2-de-mayo-tanie-gry-i ... 4&bid=2541

Za 78zł + przesyłka no i w sumie wygląda ciekawie

Aton też jest.

Co do dominiona musze poczytać, zawsze mnie ta gra interesowała ale znów gdzieś czytałem że setup jest długi :)

No i widze że jest 5 różnych dominionów, nie wiecie gdzie one są tak po krótce opisane może?


A co do "Oka Miasta" to dzisiaj właśnie wyczytałem o tym na forum i zastanawiam się czy się nie pojawić :) to jest co tydzień w niedziele tak? Mam tam w sumie 5 minut na piechote :)


Aha, jeszcze Mr. Jack - pocket jest lepszy niż oryginał? a Może Mr. Jack in New York? Tylko oryginał jest chyba niedostępny już o ile pamiętam.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Gra dla 2+ osob, szybki setup, karcianka/planszowka - kr

Post autor: Trolliszcze »

O ile się nie mylę, podstawowe karty potrzebne do gry - pieniądze i prowincje - znajdują się wyłącznie w "Rozdartym królestwie" i "Intrydze", więc na początek musisz kupić jeden z tych zestawów.

Generalnie karty w "Intrydze" są ciekawsze, więcej kombinacji i interakcji. "Rozdarte królestwo" jest prostsze i spokojniejsze - myślę, że całkiem dobre na początek (karty z interakcją też występują i jak ktoś chce, może z nich złożyć naprawdę agresywny zestaw!) Zresztą czego byś nie kupił, powinieneś być zadowolony.
Awatar użytkownika
100rk
Posty: 448
Rejestracja: 27 sty 2011, 23:19
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla 2+ osob, szybki setup, karcianka/planszowka - kr

Post autor: 100rk »

To mnie zaskoczyłeś z tym 2 de Mayo:) jak szukałem to nie było osiągalne dosłownie nigdzie. Przeczytaj tylko instrukcję, żeby się nie zdziwić, bo to gra dosyć mocno osadzona w realiach historycznych i czysto konfrontacyjna.
Mr.Jack Pocket nie jest lepszy od "dużego" Jacka, jest równie dobry ale jest "pocket" i jest dostępny, do tego setup trwa około minuty.

W "Oku..." spotkanie odbywa się w każdą niedzielę i zawsze jest dobra zabawa, i za każdym razem pojawia się jakaś nowość.
6% zniżki Rebel, 7% Planszomania, 7% 3 Trolle - chętnie się podzielę.
sprzedam/kupię/wymienię
kolekcja - w miarę aktualna
lista życzeń
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Gra dla 2+ osob, szybki setup, karcianka/planszowka - kr

Post autor: FortArt »

Czyli ma być tak:
- dla 2+ osób
- nieabstrakcyjna
- szybki setup
- krótka rozgrywka 30 min.

Wilki i owce chociaż nie wiem czy to jest tytuł wart polecenia. Na pewno jest takim rewelacyjny Evo, uwiniesz się w dwójkę w żądanym czasie, w większym gronie raczej nie. Ostatnio głośny tytuł Zakazana wyspa też bardzo dobry (uwaga kooperacyjny). Carolus Magnus też sprosta wymaganiom (setup - wysyp elementy na środek ;) ). Z gier, w których budujesz planszę można szybko skończyć Lost Valley (każdy z graczy może natychmiast skończyć grę po doniesieniu 10 żetonów złota) tylko nie wiem czy warto skracać sobie zabawę.

Tylko na 2 osoby to jeszcze Zaginione Miasta (Lost Cities), Tyrus, Jaipur.

Z setup'em mniejszy problem jeśli trzymasz elementy posortowane. Jak masz porządek to i Agricolę w parę minut poustawiasz. Świetne są od tego woreczki strunowe. No, ale coś za coś, po partii nie wrzucasz wszystkiego jak leci do pudła tylko porządkujesz.
Ostatnio zmieniony 17 lut 2012, 21:54 przez FortArt, łącznie zmieniany 1 raz.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4041
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Gra dla 2+ osob, szybki setup, karcianka/planszowka - kr

Post autor: AkitaInu »

RasTafari - prosze bardzo :)

Więc jeżeli chodzi o dominiona to pewnie będzie w marcu i będzie to rozdarte królestwo :) Jako że mniejsza interakcja jest lepsza u nas w domu (niestety :))

Co do 2 De Mayo - też kiedyś może sobie sprawie



FortArt - zaraz posprawdzam te gierki, dzięki za wiele tytułów, A co do trzymanai elementów - jak się da to kupuje pojemnik na śrubki (taki plastikowy, wiecie o jaki chodzi) i agricola rzeczywiście w 5 się rozstawia :)
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra dla 2+ osob, szybki setup, karcianka/planszowka - kr

Post autor: Rune »

A ja polecam Osadnicy z Catanu - Szybka gra karciana. Nigdy nie grałem w planszówkowych Osadników, a tą karciankę rozpieczętowaliśmy z małżonką w tym tygodniu i jest świetna. Niby ma w sobie trochę losowości, jeśli dobierasz karty surowców z talii bądź budujesz miasto (odwracasz kartę osady na drugą stronę i wówczas jest zdarzenie, które musi nastąpić natychmiast) ale tak naprawdę surowce możesz wymieniać na rynku i wówczas widzisz co możesz wybrać, a zdarzenia są praktycznie tylko 2. Naprawdę fajna, niedługa i z zacięciem ekonomicznym gra dla par, a jak znajdziesz chętnych to można pograć do 4 osób. Dodatkowo atrakcyjna jest cena ok. 35 zł. Polecam :D
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4041
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Gra dla 2+ osob, szybki setup, karcianka/planszowka - kr

Post autor: AkitaInu »

FortArt pisze:Czyli ma być tak:
- dla 2+ osób
- nieabstrakcyjna
- szybki setup
- krótka rozgrywka 30 min.

Wilki i owce chociaż nie wiem czy to jest tytuł wart polecenia. Na pewno jest takim rewelacyjny Evo, uwiniesz się w dwójkę w żądanym czasie, w większym gronie raczej nie. Ostatnio głośny tytuł Zakazana wyspa też bardzo dobry (uwaga kooperacyjny). Carolus Magnus też sprosta wymaganiom (setup - wysyp elementy na środek ;) ). Z gier, w których budujesz planszę można szybko skończyć Lost Valley (każdy z graczy może natychmiast skończyć grę po doniesieniu 10 żetonów złota) tylko nie wiem czy warto skracać sobie zabawę.

Tylko na 2 osoby to jeszcze Zaginione Miasta (Lost Cities), Tyrus, Jaipur.

Z setup'em mniejszy problem jeśli trzymasz elementy posortowane. Jak masz porządek to i Agricolę w parę minut poustawiasz. Świetne są od tego woreczki strunowe. No, ale coś za coś, po partii nie wrzucasz wszystkiego jak leci do pudła tylko porządkujesz.

No to poprzeglądałem :)

1. wilki i owce - myśle że napewno kiedyś kupie :)
2. Evo - też bym kupił ale w tym momencie jakoś hmmm, chciałbym akurat inną gre
3. Carolus Magnus - tematyka nie podoba się Dziewczynie :P
4. Lost Valley - jest chyba od 3 graczy o ile pamiętam
5. Zaginione Miasta - też kiedyś pewnie sobie sprawimy bo już myślałem nad tym, tylko że to na 2 osoby tylko :)
6. Tyrus i Jaipur jakoś nam nie podeszły :)

No i niestety uczyniłeś wybór jeszcze trudniejszym - powiedziałem że jest tu jedna kooperacyjna gra (Zakazana wyspa) no i teraz moja Luba chciała by taką gre ... a już mi się udało przepchnąć dominiona ;-)

No cóż, chyba zaczne od pandemic'a albo od zakazanej wyspy, obie chodzą ok na dwie osoby więc jest ok :) Albo uda mi się jeszcze przepchnąć dominiona :)

100rk - Możliwe że się pojawie w tą niedziele :)

Rune - też bym chętnie tych osadników kupił no ale wszystkiego naraz sie nie da :)
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Gra dla 2+ osob, szybki setup, karcianka/planszowka - kr

Post autor: FortArt »

AkitaInu pisze: 4. Lost Valley - jest chyba od 3 graczy o ile pamiętam)
Kompletnie mnie zaskoczyłeś. :) Nie jestem wstanie zrozumieć jaki jest powód do takiego ograniczenia.

Jak Ci się uda trafić na rynku wtórnym (bo nakład już wyczerpany) to warto jeszcze dwa tytuły Taluva i Portobello Market. Nie ma żadnego setupu poza rozdaniem graczom ich pionków. 30-40 minut gry.

O jeszcze jedną sobie przypomniałem szybką taką: Mord im Arosa. Nietypowa bo wymaga dobrego słuchu.
Ostatnio zmieniony 17 lut 2012, 23:55 przez FortArt, łącznie zmieniany 1 raz.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra dla 2+ osob, szybki setup, karcianka/planszowka - kr

Post autor: bartek_mi »

Ingenious - baardzo dobry (to zawsze dobry wybor)
2 de mayo to cieżka gra
Cesarski kurier (thurn und taxis) to dobry pomysl, piekne wykonanie. ciezar porownywalny z Wsiasc do pociagu
zaginione miasta - tradycyjnie juz napisze, ze to badziew i lepiej kupic battleline!

A moze do puli dorzuc Stone Age (epoka kamienia) - ladnie wykonane, dosc lekkie.
Dice Hate Me :(
ODPOWIEDZ