od dwóch graczy w górę, coś z klimatem

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
apeiron
Posty: 6
Rejestracja: 17 lut 2012, 17:45

od dwóch graczy w górę, coś z klimatem

Post autor: apeiron »

szukam po różnych stronach internetowych, ale nie mogę trafić na nic, co by mnie usatysfakcjonowało.
mam nadzieję, że na tym forum znajdzie się ktoś, kto pomoże mi dokonać wyboru :)

poszukuję gry, w którą będzie się dobrze grało już w dwie osoby, ale będzie możliwa rozgrywka także w gronie czterech albo pięciu osób.

zależy mi na tym, żeby:
a) reguły były do ogarnięcia - bez wielogodzinnej analizy i dochodzenia o co w grze chodzi ;)
ale jednocześnie
b) nie była to gra bezmyślna.
lubię kombinować. nie szukam od razu enigmy wszech czasów, ale niech o wygranej decyduje strategia i pomysł, a nie czysta losowość.

ostatnim życzeniem jest barwność.
na pewno gry o utrzymaniu gospodarstwa czy wybudowaniu kolei są wciągające, ale szukam czegoś oryginalnego, z ciekawym klimatem - i tutaj otwieram się na różne tematy.
mogą oscylować wokół polityki, kryminału, filozofii, horroru czy baśni, ważne by było ciekawe :)

na pewno gra po polsku będzie wygodniejsza, ale angielska nie sprawi problemu.
nie mam wymogów co do kwestii kooperacja-rywalizacja.
nie mam też doświadczenia w grach, po prostu szukam jakiejś alternatywy spędzania czasu dla siebie i przyjaciół, połączenia aktywności intelektualnej z relaksem.

z góry dziękuję za wszelkie propozycje i pozdrawiam wszystkich pasjonatów !!!
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: od dwóch graczy w górę, coś z klimatem

Post autor: FortArt »

Jak w górę to K2.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: od dwóch graczy w górę, coś z klimatem

Post autor: schizofretka »

Bardzo trudno o gry b. dobrze działające zarówno dla 2 jak i 4 graczy, a klasycznym polecanym przy takich warunkach tytułem jest ta nieszczęsna agricola - jeśli ma być myślenie, to radzę przemóc się do uprawy marchewki. Bardzo dobrze skaluje się też Caylus i gorąco Ci go polecam, ale klimat jest jescze bardziej nijaki i ledwie wyczuwalny. Zerknij na najlepszą karciankę świata (podobno) - Race for the Galaxy. Klimat, jak to w karciankach, wymaga pewnego wczucia, ale przynajmniej jest to podbój kosmosu a nie hodowla świnek. Jeśli klimat jest istotniejszy, polecam Ninjato, ale to raczej lekka (choć nie prostacka rozgrywka). Możesz spróbować zerknąć na gry kooperacyjne lub pół-kooperacyjne, zwłaszcza Letters from Whitechapel (Dedukcja i klimat - tylko niestety obecnie nie dostępna), w ostateczności Ninja - Legend of the Scorpion Clan.

Ogólnie to polecam zakup docelowo dwóch gier, jednej przeznaczonej dla dwójki, jednej dla większego grona - jeśli zdecydujesz się na wariant 4 graczy, okazjonalnie 2 (ewentualnie odwrotnie), tytułów fajnych będzie znacznie więcej.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
apeiron
Posty: 6
Rejestracja: 17 lut 2012, 17:45

Re: od dwóch graczy w górę, coś z klimatem

Post autor: apeiron »

znam zacne opinie o Agricoli, ale - no, właśnie, jest o hodowli :D z podobnego względu odpada Caylus.
Letters from Whitechapel bardzo mnie intryguje i myślę, że poszukam czy gdzieś ktoś nie sprzedaje - chyba, że zaproponujecie lepszy tytuł ;)
Ninja wydaje mi się być ok, chociaż bez fajerwerków (z samego opisu, być może po zetknięciu z grą byłoby inaczej), ninjato tak sobie.

skoro ciężko o dobrze skalującą się grę, to w takim razie:

jaka gra byłaby najlepsza na dwie osoby, a jaka na cztery ? :) i spełniała resztę moich wymagań ?

(bardziej zależy mi na tej dwuosobowej, raczej będę częściej zgrać w minimalnym składzie).
apeiron
Posty: 6
Rejestracja: 17 lut 2012, 17:45

Re: od dwóch graczy w górę, coś z klimatem

Post autor: apeiron »

aha, no i K2 wydaje się być ok :D tylko zniechęca mnie krótki czas gry..
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 999
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 49 times

Re: od dwóch graczy w górę, coś z klimatem

Post autor: charlie »

Popieram schizofretkę co do Caylusa, Agricoli, Race for The Galaxy, a najbardziej oryginalną grą (zarówno jeśli chodzi o mechanikę jak i niebanalny temat) - Letters From Whitechapel, od czasu do czasu pojawia się na forum oferta sprzedaży, ale są również podobne do tej gry (też całkiem niezłe): Scotland Yard (klimat gorszy) oraz Dracula/The Fury of Dracula, gdzie zamiast Kuby Rozpruwacza tropimy Draculę.
FortArt pisze:o K2.
+1, o czas się nie martw bo można grać kilka razy pod rząd.

Dodałbym jeszcze: Na Chwałę Rzymu, karcianka o budowaniu Rzymu z przemyślaną mechaniką, równie świetna jak RftG, według mnie nawet lepsza.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 999
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 49 times

Re: od dwóch graczy w górę, coś z klimatem

Post autor: charlie »

Aha, wszystkie wyżej super chodzą na 2, my też gramy bardzo często w dwie osoby i te tytuły, a szczególnie Letters - gra na 2 jest bardziej taktyczna, bo jedna osoba kieruje Jackiem :) a druga policją. Do 4 graczy właściwie wszystkie się sprawdzają bardzo dobrze.
apeiron
Posty: 6
Rejestracja: 17 lut 2012, 17:45

Re: od dwóch graczy w górę, coś z klimatem

Post autor: apeiron »

a jak jest z regrywalnością tych pozycji ?
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 999
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 49 times

Re: od dwóch graczy w górę, coś z klimatem

Post autor: charlie »

apeiron pisze:a jak jest z regrywalnością tych pozycji ?
Których dokładnie? Caylus, Agricola, Race for the Galaxy, Na Chwałę Rzymu to są chyba najbardziej regrywalne gry:) W Letters from Whitechapel też już grałem kilkadziesiąt razy i cały czas zasiadam chętnie. Scotland Yard i Fury of Dracula - grałem tylko kilka razy, ale myślę, że szczególnie z Fury of Dracula jest ok. K2 też spoko. Do RftG, Caylusa i Agricoli są jeszcze dodatki. Pierwsze 4 + Letters trzeba mieć według mnie.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: od dwóch graczy w górę, coś z klimatem

Post autor: donmakaron »

K2 jest dobrą grą, ale nie nazwałbym go grą z klimatem.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: od dwóch graczy w górę, coś z klimatem

Post autor: Andy »

Dla mnie K2 to bardziej klimat niż gra! :P

Fajnie jest zdobyć szczyt albo wygrać na punkty, ale dla mnie najważniejsze jest, żeby obaj himalaiści przeżyli!
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 399
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 18 times
Been thanked: 24 times

Re: od dwóch graczy w górę, coś z klimatem

Post autor: piechotak »

charlie pisze:Do RftG, Caylusa i Agricoli są jeszcze dodatki.
Małe sprostowanie: dodatkiem do Caylusa jest jeden żeton budynku - Jubiler, który od drugiej edycji jest dołączony do podstawki. Innych rozszerzeń nie ma.
Też polecam Dracule, a do rozgrywek dwuosobowych Zimną Wojnę - jedną z najbardziej klimatycznych gier w jakie grałem.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: od dwóch graczy w górę, coś z klimatem

Post autor: WRS »

A ja podsuwam pod rozwagę Deadwood.
2-5 graczy, klimat Dzikiego Zachodu, dość szybka, konfrontacyjna. Zmienny układ budynków generuje różne rozgrywki i strategie.
Zaskakująco - dla mnie! - dobra gra z kostkami.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
apeiron
Posty: 6
Rejestracja: 17 lut 2012, 17:45

Re: od dwóch graczy w górę, coś z klimatem

Post autor: apeiron »

dzięki - zrobię research odn. deadwood :)

pociąga mnie Twilight Struggle, ale osoba, z którą najczęściej będę grać nie jest zainteresowana, z kolei wstęp byłby zbyt obszerny, żeby wprowadzać za każdym razem inną osobę.. męczące.

'na chwałę Rzymu' wydaje się być sympatyczne, ale mam opory - głównie dlatego, że to karcianka , a i klimat jakoś nie chwyta. może się jeszcze skuszę, kto wie.

chcę nabyć 'Letters from Whitechapel' - i to mnie bardzo ekscytuje, ale nim dorwę tę pozycję minie, niestety, trochę czasu.

jeśli ktoś będzie miał jeszcze jakieś ciekawe propozycje, to bardzo chętnie o nich przeczytam :)
Awatar użytkownika
kajman
Posty: 126
Rejestracja: 19 cze 2011, 15:29
Lokalizacja: Wrocław

Re: od dwóch graczy w górę, coś z klimatem

Post autor: kajman »

Nam podoba się Constantinopolis i dobrze się skaluje. Chociaż trochę zasad ma (nie jest to gra trudna do ogarnięcia, ale trochę trzeba się naopowiadać przed pierwszą rozgrywką), tylko nie wiem czy klimat by Ci odpowiadał, bo to stawianie budynków i pływanie statkiem w celu wykonywania kotraktów.

Race for the Galaxy też polecam, chociaż grałam raz i kosmosu nie lubię, ale gra mi się podoba :) Z karcianek z klimatem mi jeszcze pasuje Dominion, ale Ty chyba wolisz coś niekarciankowego.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: od dwóch graczy w górę, coś z klimatem

Post autor: Trolliszcze »

Apeiron, nie kupuj "Lettersów" na forum, allegro czy gdziekolwiek indziej. W tym roku ma wyjść poprawiona, ulepszona druga edycja. Nie wiem dokładnie kiedy, ale prędzej czy później wyjdzie.
Na razie kup sobie coś innego, a za jakiś czas dostaniesz nówkę pewnie taniej, w folii, z nowymi elementami (widziałem m.in. zasłonkę dla Kuby).
apeiron
Posty: 6
Rejestracja: 17 lut 2012, 17:45

Re: od dwóch graczy w górę, coś z klimatem

Post autor: apeiron »

Dzięki za poradę, faktycznie warto poczekać :)
tylko dalej nie wiem co kupić w międzyczasie :(
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: od dwóch graczy w górę, coś z klimatem

Post autor: FortArt »

apeiron pisze:Dzięki za poradę, faktycznie warto poczekać :)
tylko dalej nie wiem co kupić w międzyczasie :(
Mr.Jack'a, choć zagracie tylko w dwójkę.
Z kooperacyjnych Pandemica albo Zakazaną Wyspę.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
skolo
Posty: 1074
Rejestracja: 02 lis 2011, 19:52
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: od dwóch graczy w górę, coś z klimatem

Post autor: skolo »

Descent! :evil: :twisted:
Awatar użytkownika
Kasper
Posty: 210
Rejestracja: 04 gru 2010, 00:04
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: od dwóch graczy w górę, coś z klimatem

Post autor: Kasper »

Popatrz na Ninjato. Dobre dla dwóch jak i trzech, czterech osób. Klimacik, proste zasady, ładne wykonanie...
sliw2
Posty: 35
Rejestracja: 14 mar 2012, 11:56
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: od dwóch graczy w górę, coś z klimatem

Post autor: sliw2 »

Po pierwsze: chciałbym się przywitać, mam na imię Piotrek i zaczynam swoją przygodę z planszówkami.
Stąd chciałbym zasięgnąć kilu opinii na temat następnych gier dla zwłaszcza 2 -najważniejsze, czasem więcej osób. Dobrze, jakby to były strategie średniowymagające.

Po drugie: gry, które już mam: K2, Wsiąść do pociągu:Europa, Sylla - grane i lubiane; galaxy trucker - na razie nie podchodzi.

Po trzecie: moje propozycje:
1.Dolina Królów
2. Cyklady - jak to na 2 osoby bangla ?
3. Die Burgen von Burgund - wątpliwość czy gra jest kompletnie niezależna językowo, bo mogłyby niemieckie napisy mi trochę przeszkadzać
4. Neuroshima Hex - obawa czy kobietom się podoba
5. Caylus - czy nie przytłoczy mnie ta gra? może więc ewentualnie
6. 7 cudów świata
No i dobrze jakby nie były bliźniaczopodobne do posiadanych.

Liczę na wsparcie, pozdrawiam
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 999
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 49 times

Re: od dwóch graczy w górę, coś z klimatem

Post autor: charlie »

Dolina Królów i 7 cudów na 2 osoby są słąbe. w Cyklady nie wiem jak to jest, reszta na 2 graczy bardzo dobra
Awatar użytkownika
MattCarnall
Posty: 326
Rejestracja: 08 sie 2010, 17:53
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: od dwóch graczy w górę, coś z klimatem

Post autor: MattCarnall »

Die Burgen von Burgund jest niezależne językowo, tu masz zdjęcia z BGG tej gry.

http://boardgamegeek.com/image/919792/t ... f-burgundy

Potwierdzam, że bardzo dobrze działa na 2 osoby, nie wiem nawet czy nie lepiej niż na 4.
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 469
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 31 times
Been thanked: 27 times

Re: od dwóch graczy w górę, coś z klimatem

Post autor: the_ka »

sliw2 pisze: 3. Die Burgen von Burgund - wątpliwość czy gra jest kompletnie niezależna językowo, bo mogłyby niemieckie napisy mi trochę przeszkadzać
gra jest niezależna językowo - wystarczy polska instrukcja i możesz grać

na 2 osoby mogę śmiało polecić:
- wyżej wymienione Die Burgen von Burgund - dobrze działa na 2 i 3 osoby
- Santiago de Cuba (proste zasady ale sporo mozna kombinować, bardzo ładnie wykonana)
- Memoir 44
- Stone Age
ODPOWIEDZ