Magic the Gathering

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
ppski
Posty: 249
Rejestracja: 16 sty 2012, 12:15

Magic the Gathering

Post autor: ppski »

Panie i Panowie, ostatnio obejrzałem kilka filmików o tej legendzie i mam podejrzenie że może 'podejść' mojej pani, bardziej niz WI :)
Natomiast pytanie brzmi, czy istnieją jakieś grywalne starter/theme/color/duel-decki, które dają frajdę do okazjonalnego grania dla każdego z kolorów ? Chodzi o to że na pewno nie będę kolekcjonował, na pewno nie będę kupował boosterów itp itd, ale chciałbym mieć jak w WI, kilka armii z podstawek grywalnych i dających frajdę ? Nie wydając przy tym majątku.
Jakie to duel/starter/costam decki byście polecali ??
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Magic the Gathering

Post autor: watman »

ppski pisze:Panie i Panowie, ostatnio obejrzałem kilka filmików o tej legendzie i mam podejrzenie że może 'podejść' mojej pani, bardziej niz WI :)
Natomiast pytanie brzmi, czy istnieją jakieś grywalne starter/theme/color/duel-decki, które dają frajdę do okazjonalnego grania dla każdego z kolorów ? Chodzi o to że na pewno nie będę kolekcjonował, na pewno nie będę kupował boosterów itp itd, ale chciałbym mieć jak w WI, kilka armii z podstawek grywalnych i dających frajdę ? Nie wydając przy tym majątku.
Jakie to duel/starter/costam decki byście polecali ??
m:tg to nie jest temat na to forum - spytaj na http://mtgnews.pl - jest tam znosny temat dla poczatkujacych...
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
ppski
Posty: 249
Rejestracja: 16 sty 2012, 12:15

Re: Magic the Gathering

Post autor: ppski »

Podejrzewam, że tu prędzej znajdę casuala MTG, a tam na forum nie rozumiem co drugiego słowa..., arty dla poczatkujących są z 2008 ...
Jeśli tu nie znajdę pomocy to założę konto tam.
Co znalazłem:
http://www.planeswalker.pl/duel-decks-k ... 30837.html
http://www.planeswalker.pl/duel-decks-a ... 30846.html
http://www.planeswalker.pl/wyprzedaz-du ... 30800.html
http://www.planeswalker.pl/duel-decks-v ... 30855.html

Cena zadowalająca, ale które grają się najlepiej i pokazują MtG najbardzije ?
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1353
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Magic the Gathering

Post autor: Zet »

Spory czas temu jeden człowiek (grający już długo i mający masę kart) opowiadał na turnieju MtG, że kupił dla siebie i swojej żony (nie znającej MtG) właśnie duel deck na podróż poślubną i spędzili z nim sporo czasu.
Moim zdaniem, nie warto się zastanawiać, który gra najlepiej. Gdybym miał coś wybierać z tych trzech na początek, to chyba Knights vs. Dragons - klimatycznie chyba bliższy osobie z zewnątrz poprzez dość uniwersalny motyw przewodni, w odróżnieniu od pozostałych zestawów, powiązanych z konkretnymi postaciami lub wydarzeniami z multiwersum.

PS. I ani Watmana ani siebie, mimo swoistej emerytury, nie nazwałbym casualami :P
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3647
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Magic the Gathering

Post autor: gafik »

Oprócz Venser vs Koth mam i grałem we wszystkie.
Rzeczywiście wydaje się, że Rycerze vs Smoki się najlżejsze na początek. Ale IMO są niezbalansowani (rycerze w 90% wygrywają - co w przypadku mojej żony wyszło in plus, bo wygrywając prawie zawsze, lubiła ze mną grać, a ja wyciskałem co się da ze smoków ;) ) i niestety pokazują tylko dwa kolory magii (biały i czerwony).
Phyrexia vs Koalicja jest bardzo trudne do grania, ale jest to też wyzwanie. No i jedna strona prowadzi wszystkie kolory.
Ajani vs Bolas to też wszystkie kolory i to rozdzielone w miarę po równo na strony, a dodatkowo wprowadzone postaci Planeswalker'ów, którzy ciekawie urozamaicają rozgrywkę. I chyba to bym wam polecił...
Venser vs Koth to z kolei najnowsza produkcja...

Z opiniami Casuali bywa różnie ;)
Awatar użytkownika
salmunna
Posty: 468
Rejestracja: 12 sty 2007, 23:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Magic the Gathering

Post autor: salmunna »

Nie wiem czy macie pod ręką kogoś kto zna zasady o do MtG zasadniczo nie ma czegoś takiego jak instrukcja.
Jest dwustronicowa plansza "How to Play" z ogólnymi zasadami (dostępna z niektórymi produktami).
A wyższym etapem są oficjalne reguły wydawcy (bardzo szczegółowe).

Ja bym zaczęła od Demo-decków, są za free, za zapisanie się na stronie http://www.wizards.com/promo/hereirule/ - tam można wybrać sklep, w którym się taki deck wybierze.

Ale widzę teraz że na stronie można sobie pobrać demo Duel of the Planeswalkers - pewno ma tutorial, który pomoże nauczyć się grać.

Powodzenia w madżiku :) bo to fajna gierka jest :)
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Magic the Gathering

Post autor: Epyon »

Jest instrukcja i interaktywne demo do MtG. ;) http://wizards.com/Magic/TCG/NewtoMagic ... earntoplay
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Magic the Gathering

Post autor: watman »

Zet pisze:PS. I ani Watmana ani siebie, mimo swoistej emerytury, nie nazwałbym casualami :P
ciiicho, zdradzasz tajemnice zawodowa ;P
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
ppski
Posty: 249
Rejestracja: 16 sty 2012, 12:15

Re: Magic the Gathering

Post autor: ppski »

gafik pisze:Oprócz Venser vs Koth mam i grałem we wszystkie.
Rzeczywiście wydaje się, że Rycerze vs Smoki się najlżejsze na początek. Ale IMO są niezbalansowani (rycerze w 90% wygrywają - co w przypadku mojej żony wyszło in plus, bo wygrywając prawie zawsze, lubiła ze mną grać, a ja wyciskałem co się da ze smoków ;) ) i niestety pokazują tylko dwa kolory magii (biały i czerwony).
Phyrexia vs Koalicja jest bardzo trudne do grania, ale jest to też wyzwanie. No i jedna strona prowadzi wszystkie kolory.
Ajani vs Bolas to też wszystkie kolory i to rozdzielone w miarę po równo na strony, a dodatkowo wprowadzone postaci Planeswalker'ów, którzy ciekawie urozamaicają rozgrywkę. I chyba to bym wam polecił...
Venser vs Koth to z kolei najnowsza produkcja...

Z opiniami Casuali bywa różnie ;)
Ajani vs Bolas it is! :)

BTW. Intro packi są coś warte dla osoby chcącej zaznajomić się z grą ? IMO są ciutkę drogawe i tylko jeden kolor za jakies 90zł prawda ?

Albo Fat Pack M12 (9 boosterów, 2 pudełka na talie, pudło na karty, 80 lądów i inne) - tutaj jak rozumiem mogę trafić na 9x15kart ale czy da sie zlozyc cos sensownego to nie ma pewności prawda ?
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3647
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Magic the Gathering

Post autor: gafik »

Intro pack jest w granicach 40,- zł... Musiało pomylić się z Event Deckiem.
Są różne zestawienia kolorystyczne - zazwyczaj są 2-kolorowe (są też 1-, 3- i więcej)...
IMO Intro pack jest bardzo fajną opcją na początek, bo dostajemy talię która jest w miarę zbalansowana z innymi intropackowymi taliami i dodatkowo boostera (paczkę losowych 15 kart), która sama kosztuje 15,- zł. I mamy już możliwość delikatnej modyfikacji swojej talii - ewentualnej wymiany z innymi, żeby poczuć czym jest tego typu zabawa :) Jest bardzo duży wybór Intropacków i co 3 miesiące pojawiają się 4-5 nowych, ja sam co jakiś czas kupuję by się pobawić z synem lub żoną ;)
Fat pack, to raczej dla średnio zaawansowanych, lub kolekcjonerów...
ppski
Posty: 249
Rejestracja: 16 sty 2012, 12:15

Re: Magic the Gathering

Post autor: ppski »

EKstra, masz rację w każdym elemencie :)
Czyli najpierw duel, a jak podejdzie to może po jednym intro packu z kazdego kolorku :)
ppski
Posty: 249
Rejestracja: 16 sty 2012, 12:15

Re: Magic the Gathering

Post autor: ppski »

Up.

Ajani już zagrałem i chwyciło, baaardzo przyjemnie się gra!
Mam natomiast pytanie, otóż te duele są wielokolorowe, więc spora różnorodność, a jak się gra takimi np. Intro packami, gdzie mamy deck tylko w jednym kolorze ? Czy gra traci, czy gracze potem składają wielokolorowe bo tymi się nie da, cz powiewa nudą ?? :)
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3647
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Magic the Gathering

Post autor: gafik »

W Magic nigdy nie wieje nudą! ;)

Dobrze jest mieć kilka talii, bo po kilkuset partiach z jedną rzeczywiście może (powtarzam: może) powiać nudą :P

Intro packi z zasady służą do wprowadzenia w świat magica i po kilku rozegranych partiach do rozpoczęcia modyfikacji talii. Dlatego dołączony jest booster, który właśnie ma tą modyfikację na początku umożliwić (choć w bardzo wąskim zakresie).

Duel decki są już zoptymalizowane i zbalansowane do (w miarę) równej gry, choć te też jak najbardziej można modyfikować...

W zasadzie całe piękno tej gry siedzi w tuningu talii. Majac do wyboru ponad 10k wzorów kart nie ma możliwości się znudzić ;)
ppski
Posty: 249
Rejestracja: 16 sty 2012, 12:15

Re: Magic the Gathering

Post autor: ppski »

Ale ja nie chciałbym tuningować portfela :))) Chciałbym mieć po prostu kilka równorzędnych talii, średniotrudnych, bo nie mam ekipy do składania, kolekcjonowania i męczenia :(
Więc albo event albo intro packi, ale tak sobie myślę że poczekam do lipca, wtedy ma wyjść M13, może będzie fajniejszy ;)
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4720
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Magic the Gathering

Post autor: BartP »

Magicowe core sety raczej nie są ciekawe i zawierają z grubsza to samo co poprzednie.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1353
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Magic the Gathering

Post autor: Zet »

To może do takiej zabawy pomyśl o zestawie Planechase ;)
Zawiera dodatkową talię dużych kart - plany, po których wędrują gracze i które dają dodatkowe możliwości, zmieniają grę itd. Dodaje niestety losowości, ale jako odmiana może się sprawdzić.
Drugi rzut zestawów Planechase ma chyba wyjść w te wakacje. Możliwe tylko, że cena będzie ciut wyższa, ale to trzeba by poczekać i zobaczyć.

Tutaj masz informacje o pierwszym rzucie (już chyba niedostępnym), co może dać Ci obraz, jak to wygląda i czym to się je:
http://www.wizards.com/magic/tcg/produc ... roductinfo
ppski
Posty: 249
Rejestracja: 16 sty 2012, 12:15

Re: Magic the Gathering

Post autor: ppski »

O kurka to może być to!! :) Dzięki, Idę czytać! :)

Kurka to ciągle tylko jeden deck na paczkę ...

BTW. Jak wygląda równowaga talii, z dueli, eventów albo intro ? Duelowe będą overpowered, potem event a na szarym końcu Intro ?
I drugie pytanie, czy Ajani z jednego duelu, kontra Koth z drugiego też będą w miarę równi, czy też równowaga panuje tylko między taliami w duelpacku ?
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1353
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Magic the Gathering

Post autor: Zet »

ppski pisze: Kurka to ciągle tylko jeden deck na paczkę ...
No nie ma szans, jak na chwilę obecną JEDYNE zestawy kilku talii to duel decki, albo może jakieś ubogie zestawy startowe / do nauki.
W każdym innym przypadku jesteś zmuszony do kupna osobnej talii dla każdego gracza. To niestety nie jest Warhammer Inwazja, gdzie w pudełku masz 4 decki :P Taka gra, taki styl marketingu.
ppski
Posty: 249
Rejestracja: 16 sty 2012, 12:15

Re: Magic the Gathering

Post autor: ppski »

Nie mogę się nie zgodzić z tym.

Także póki co pobawię się duelem i poczekam na M13, a potem zadecyduję czy eventy czy intro czy może planechase! Najbardziej mnie boli że pewnie te talie z dueli będą rozwalać inne ...
ODPOWIEDZ