1960 The making of the president - wydawanie PK (CP)

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Szykaka
Posty: 4
Rejestracja: 05 kwie 2012, 18:49
Lokalizacja: Lublin

1960 The making of the president - wydawanie PK (CP)

Post autor: Szykaka »

W normalnej turze (nie tura debaty ani dnia wyborów) w fazie działania zagrywam kartę dla punktów kampanii. I tu się gubię... :?

Czy jeżeli dzięki karcie otrzymuję np. 3 punkty do rozdysponowania to czy umieszczam je w jednym, konkretnym stanie czy mogę je rozdzielić na kilka (np. w tym wypadku na trzy stany po jednym punkcie)

I z odpowiedzią na to pytanie łączy się drugi problem. Jeżeli PK mogę położyć w jednym stanie to wiadomo gdzie kandydat się przemieści, jeżeli jednak gra nie wyklucza rozkładania PK na kilka stanów to do którego mam przemieścić kandydata?

Z góry dzięki za pomoc :)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: 1960 The making of the president - wydawanie PK (CP)

Post autor: Andy »

Może po prostu zajrzyj do instrukcji?
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Szykaka
Posty: 4
Rejestracja: 05 kwie 2012, 18:49
Lokalizacja: Lublin

Re: 1960 The making of the president - wydawanie PK (CP)

Post autor: Szykaka »

Nie. Wolę czekać na takich, którzy zrobią to za mnie. :lol: Jak Ci się nie podoba temat to nie odpowiadaj, a nie szerzysz swoje oczywistości.

Nie wszyscy siedzą głęboko w planszówkach i czasami naprawdę można się pogubić. Ja tylko po prostu pytam. To, że przeczytałem instrukcję było pierwszą rzeczą, którą zrobiłem i to było oczywiste. A że nie ogarnąłem pewnej rzeczy to każdemu się zdarzy. Przez takie chamskie odpowiedzi naprawdę człowiekowi się odechciewa o cokolwiek pytać na tym forum bo może być zbesztany. Dobrze, że ty wiesz wszystko. :|
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: 1960 The making of the president - wydawanie PK (CP)

Post autor: Andy »

A wg mnie chamstwem jest sugerowanie, że się przeczytało instrukcję, skoro "przeoczyło się" w niej taki fragment:
By wykonać tę akcję, gracz wydaje Punkty Kampanii z zagranej karty by zwiększyć swoją przewagę w jednym lub kilku stanach regionu, w którym znajduje się właśnie znacznik jego kandydata. Punkty Kampanii można też wydawać, by przemieszczać swój znacznik kandydata do innego regionu. Gracz nie jest musi przy tym wybierać tylko jednej opcji – wolno mu dowolnie dzielić Punkty Kampanii na podróże i zdobywanie przewagi w stanach.
Ta niebudząca NAJMNIEJSZYCH wątpliwości reguła została dodatkowo wyjaśniona przejrzystym przykładem na s.10, uzupełnionym o kolorową ilustrację.

Dotarcie do wyjaśnienia tej kwestii zajęło mi 3-4 sekundy, ale oczywiście niektórym łatwiej jest zawracać innym głowę na forum i jeszcze ośmieszać się twierdzeniem o rzekomym czytaniu instrukcji.

Zawsze chętnie włączam się w dyskusje i próby rozwikłania niejasności czy niekonsekwencji reguł różnych gier. Ale wg mnie warunkiem wstępnym poważnego traktowania pytań jest fakt przeczytania przez pytającego instrukcji.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Macek
Posty: 358
Rejestracja: 16 sty 2012, 00:25

Re: 1960 The making of the president - wydawanie PK (CP)

Post autor: Macek »

Jak wyglada sprawa kostek poparcia uzyskanych z debaty. Czy przy ich rozkladaniu obowiązują zasady dot. support check (w przypadku kontroli stanu lub pionka kandydata)? FAQ nie specjalnie wypowiada się na ten temat. Wprawdzie definiuje kwestie związane z eventami ale kwestie debaty zostawia bez komentarza.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: 1960 The making of the president - wydawanie PK (CP)

Post autor: Andy »

Dawno nie grałem, ale wydaje mi się, że testy przewagi wykonuje się w czasie prowadzenia kampanii w stanach. Debata telewizyjna w pewnym sensie zawiesza tę kampanię i odbywa się "poza czasem i przestrzenią" ;) (wiadomo, że kandydat znajduje się w studiu telewizyjnym, a w którym stanie to studio się znajduje, nie ma znaczenia - bo debata oddziałuje na wyborców w całym kraju).

A więc - jeśli się nie mylę - gracz otrzymuje do wykorzystania kostki, tak jakby już je wyciągnął z woreczka w odpowiednim kolorze.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
wuszu
Posty: 122
Rejestracja: 20 gru 2008, 01:44
Lokalizacja: Kraków

Re: 1960 The making of the president - wydawanie PK (CP)

Post autor: wuszu »

Tak jak mówi Andy. Kostki z debaty gracz ustawia (lub redukuje kostki przeciwnika) wg swojego uznania w dowolnym stanie. Ważne żeby pamiętać, że kwestie wracają do gry w kolejności rozegrania w debacie (licząc od dołu) wraz z kostkami poparcia na nich.
Awatar użytkownika
l.a.d
Posty: 191
Rejestracja: 10 sty 2012, 01:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: 1960 The making of the president - wydawanie PK (CP)

Post autor: l.a.d »

Mam małą wątpliwość. Czy jeśli zagrywam wydarzenie długotrwałe (jako wydarzenie a nie punkty), to czy rozpatruję najpierw wydarzenie normalne (np. dodaję swoje kosteczki do różnych stanów), a później zaczyna działać wydarzenie długotwałe (np. blokada innego wydarzenia)?
Tak właściwie wynika z instrukcji, ale nie jest to powiedziane wprost, dlatego stwierdziłem, że się jeszczę poradzę.
Inna możliwa interpretacja, to że muszę wybrać czy dostawiam kosteczki, czy też zagrywam jako długotrwałe i wtedy nie dokładam kosteczk tylko kładę do wydarzeń długotrwałych (np. blokuję inną kartę).
Greed, for lack of a better word, is good.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: 1960 The making of the president - wydawanie PK (CP)

Post autor: Andy »

O ile dobrze pamiętam, jeśli decydujesz się zagrać kartę jako wydarzenie długotrwałe (a nie dla punktów kampanii), to kładziesz ją po prostu w odpowiednim miejscu planszy, w zależności od rodzaju wydarzenia. I potem taka karta albo blokuje wydarzenie przeciwnika, albo działa w czasie debaty telewizyjnej, albo w dniu wyborów.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: 1960 The making of the president - wydawanie PK (CP)

Post autor: Quetzalcoatl »

Czy leżące na polach mediów kostki (położone z akcji w trakcie tury) a żetony Endorsement (położone z kart przy rozpatrywaniu Issues Track) czymś się różnia, czy jest to dokładnie to samo?
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: 1960 The making of the president - wydawanie PK (CP)

Post autor: Quetzalcoatl »

A jeszcze takie pytanie:
Jeśli przeciwnik zagrywa kartę z neutralnym wydarzeniem (tj. posiadającym symbole obu partii) dla punktów operacyjnych, to można żetonami momentum aktywować wydarzenie? Czy tyczy się to tylko moich wydarzeń, z symbolem tylko jednej, mojej partii?
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: 1960 The making of the president - wydawanie PK (CP)

Post autor: kastration »

Quetzalcoatl pisze:A jeszcze takie pytanie:
Jeśli przeciwnik zagrywa kartę z neutralnym wydarzeniem (tj. posiadającym symbole obu partii) dla punktów operacyjnych, to można żetonami momentum aktywować wydarzenie? Czy tyczy się to tylko moich wydarzeń, z symbolem tylko jednej, mojej partii?
Na powyższe pytanie odpowiedź jest negatywna, można przejmować tylko SWOJE wydarzenia, też kiedyś o to pytałem, za dużo kart wspólnych jest, by przejmowanie działało sprawnie. Gra sprowadzałaby się wtedy do zdobywania tylko momentum.

A poprzednie pytanie, endorsmenty się liczą przy wahających się stanach, więc są jakby ważniejsze, zwłaszcza przy końcu gry. Z kolei kostki w mediach są doraźnie wykorzystywane, jak wejdzie jakieś wydarzenie z kart promujące gracza w jakiś sposób za przewagę w mediach w danej części USA.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: 1960 The making of the president - wydawanie PK (CP)

Post autor: Quetzalcoatl »

kastration pisze:A poprzednie pytanie, endorsmenty się liczą przy wahających się stanach, więc są jakby ważniejsze, zwłaszcza przy końcu gry. Z kolei kostki w mediach są doraźnie wykorzystywane, jak wejdzie jakieś wydarzenie z kart promujące gracza w jakiś sposób za przewagę w mediach w danej części USA.
Czyli na koniec gry każdy żeton endorsement umożliwia poparcie jednego niezdecydowanego stanu, a kostki z mediów wrzuca się do worka do finalnych testów poparcia? I oczywiście nie ma limitu żetonów/kostek na polach mediów, można też mieć jedne i drugie na raz? (oczywiście należące do jednego gracza)
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: 1960 The making of the president - wydawanie PK (CP)

Post autor: kastration »

Quetzalcoatl pisze:
kastration pisze:A poprzednie pytanie, endorsmenty się liczą przy wahających się stanach, więc są jakby ważniejsze, zwłaszcza przy końcu gry. Z kolei kostki w mediach są doraźnie wykorzystywane, jak wejdzie jakieś wydarzenie z kart promujące gracza w jakiś sposób za przewagę w mediach w danej części USA.
Czyli na koniec gry każdy żeton endorsement umożliwia poparcie jednego niezdecydowanego stanu, a kostki z mediów wrzuca się do worka do finalnych testów poparcia? I oczywiście nie ma limitu żetonów/kostek na polach mediów, można też mieć jedne i drugie na raz? (oczywiście należące do jednego gracza)
Kostki idą do worka z testami poparcia na końcu, jeśli przetrwają na planszy, tak, racja. A żeton endorsment nie umożliwia jednego tylko stanu, ale WSZYSTKICH niezdecydowanych stanów w danym REGIONIE, ignorując kolory nazw stanów przypisane do kandydatów. Moim zdaniem, endorsmenty to ważna rzecz, choć nie do przecenienia, gra jest dość dynamiczna i reaguje się taktycznie na poczynania przeciwnika. Same kostki w mediach z kolei to chyba najrzadziej w naszych partiach szły na pola właściwe.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: 1960 The making of the president - wydawanie PK (CP)

Post autor: Quetzalcoatl »

Dzięki za wyjaśnienia, trochę inaczej graliśmy. Teraz to ma więcej sensu.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: 1960 The making of the president - wydawanie PK (CP)

Post autor: kastration »

Quetzalcoatl pisze:Dzięki za wyjaśnienia, trochę inaczej graliśmy. Teraz to ma więcej sensu.
Nie ma sprawy. Daj znać (np. PW), jakie osiągacie różnice w punktowaniu, z ciekawości, z CDG polecam też nieco trudniejszą, ale znacznie lepszą - mimo sentymentu dla 1960 - Zimną Wojnę.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: 1960 The making of the president - wydawanie PK (CP)

Post autor: Quetzalcoatl »

W dwóch dotychczasowych grach przegrywałem Nixonem. W pierwszej bardzo niewiele, o 10, albo i nawet mniej, głosów. W drugiej już wyrazniej bo tak 25-30.

A Zimna Wojnę znam i kocham bezgranicznie! ;) 1989 też jest dobre. Za to Labirynt: WzT mi nie podszedł.
ODPOWIEDZ