Cytadela czy Dungeoneer: Smoki...

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!

Ktora gra jest lepsza?

Czas głosowania minął 07 lip 2006, 13:25

Cytadela
15
100%
Dungeoneer: Smoki Zapomnianych Pustkowi
0
Brak głosów
 
Liczba głosów: 15

michub
Posty: 18
Rejestracja: 09 wrz 2005, 21:01

Cytadela czy Dungeoneer: Smoki...

Post autor: michub »

mam dylemat ;) czy kupić Cytadele(polska wersje) czy Dungeoneer: Smoki Zapomnianych Pustkowi(mam na razie Groboiec Króla Nieumarłych-ktora zreszta bardzo mi sie podoba :)). Co waszym zdaniem jest lepsze? i dlaczego???
Awatar użytkownika
maluman
Posty: 445
Rejestracja: 20 gru 2005, 10:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: maluman »

Jest to Twój pierwsz post na tym forum, czy mógłbyś powiedzieć dlaczego wybierasz akurat pomiędzy tymi dwoma pozycjami? Jeśli grałeś lub posiadasz pozostałe pozycje w podobnym przedziale cenowym (również planszowe) to rozumiem, ale jeśli nie, to napewno warto rozważyć inne gry (szczególnie w obliczu kończącej się jutro promocji na Rebelu). Napisz coś o tym i dlaczego ograniczasz się do karcianek.

Pozdrawiam, m.
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

ciekawe - dolaczyl: 09 Wrz 2005 pierwszy post: 27 Cze 2006. To sie nazywa wstrzemiezliwosc :-)

ja zaglosowalem na cytadele - raz ze dungoneer mnie nie przypadl do gustu, 2 ze lepiej miec 2 rozne gry niz jedna z dodatkiem
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

Ja glosowac nie bede bo w Dungeoneera nie gralem jeszcze (tylko dotykalem). Ale Cytadela, jak juz pisalem, w ogole mi nie podchodzi. Slaba gra dla mnie.

Pzdr
Gór mi mało i trzeba mi więcej
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Problem jest (chwilowo) abstrakcyjny, bo Cytadeli nie ma w sprzedaży.
michub
Posty: 18
Rejestracja: 09 wrz 2005, 21:01

Post autor: michub »

wybieram pomiedzy tymi dwoma ponieważ dużo dobrego słyszałem o Cytadeli. a Dungeoneer dlatego ze bardzo podobała mi sie Grobowiec Króla Nieumarłych. Ograniczam sie do karcianek gdyz mam juz 2gry planszowe, w tym Age of Mythology ktore nie przypadło mi do gustu. A Cytadeli to nie zamiezam kupowac na Rebelu :)
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

michub pisze:A Cytadeli to nie zamiezam kupowac na Rebelu :)
Cytadeli nie ma obecnie w sprzedazy w ogole - chyba, ze ktos ma jakies resztki na magazynie, kupisz uzywana albo inna niz polska edycje.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
michub
Posty: 18
Rejestracja: 09 wrz 2005, 21:01

Post autor: michub »

no to to sa chyba resztki w magazynie. niedaleko mojego domku, w sklepie z grami jest jedna Cytadela(polska edycja) :)
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

michub pisze:no to to sa chyba resztki w magazynie. niedaleko mojego domku, w sklepie z grami jest jedna Cytadela(polska edycja) :)
To juz wiem, dlaczego nie wypelniles pola "Skad jestes" (zeby Ci nie wykupili :))
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

Cytadele bez problemu mozna kupic w Bardzie Katowickim z tego co pamietam. Pewnie w innych oddzialach tez bedzie ;)
Gór mi mało i trzeba mi więcej
AcikCieslik
Posty: 200
Rejestracja: 17 wrz 2005, 21:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: AcikCieslik »

Jezeli to nasz sklep to niestety wczoraj poszla. :?
Awatar użytkownika
Saise
Posty: 182
Rejestracja: 19 kwie 2006, 21:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Saise »

Chcesz pomocy? Żadna z nich...
Cytadela to gra mocno przereklamowana. Nudna, bez emocji ni konceptu. Ot taka grywajka...
Dungoneer w ogóle mi nie podszedł, nędzna namiasta porządnej przygodówki. Tobie się podoba? To i tak nie opłaca się za bardzo wydawać fortuny na dodatek :D

Za 37 PLN możesz kupić takie super karcianki jak Bohnanza, Land Unter czy Nimmt6 (pooglądaj na Rebelu, szczególnie polecam Bohnanze i Land Untera).
-- Hubert 'Saise' Spala --
http://grasuch.blogspot.com - reaktywowany blog o planszówkach!
Poziom -1 | Blue City Warszawa | Sklep z grami towarzyskimi Graal
Awatar użytkownika
Misiołak
Posty: 245
Rejestracja: 05 cze 2004, 13:06
Lokalizacja: Bydgoszcz // Londyn
Been thanked: 20 times
Kontakt:

Post autor: Misiołak »

Przereklamowany to jest GoT ;)

Cytadela natomiast jest bardzo przyjemną grą, a jeśli zbierze się grono dobrych, ambitnych graczy to o braku emocji czy konceptów nie ma mowy.
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

Saise dobrze prawi. Aczkolwiek jak bym polaczyl wypowiedzi Misiolaka i Saise - Cytadela i GoT to gry strasznie przereklamowane ;)
Gór mi mało i trzeba mi więcej
Awatar użytkownika
mahon
Posty: 30
Rejestracja: 21 maja 2006, 10:31
Lokalizacja: Swarzędz / Poznań

Post autor: mahon »

avantar pisze:Cytadela i GoT to gry strasznie przereklamowane ;)
Hmm... a mi się obie podobają. Czy są aż tak wspaniałe? Nie wiem.
Cytadela jest lekka, szybka i łatwa w transporcie. Szybko się jej uczy, miło się nam grało w kilku gronach (może poza jedną osobą, która nie umiała przełamać się do wykorzystywania zdolności złodzieja i zabójcy :lol:)
A GoT mi się podoba, choć to gra konfliktowa i wymaga oddzielenia tego co w grze od relacji w życiu. No i to co się dzieje na planszy to połowa, a druga dzieje się gdzieś między graczami. Tak że dużo zależy od konkretnych osób...

Może po prostu Wam nie podeszły? Nie myślę, że są aż tak przereklamowane (choć od GOT wolę WK :P)

A jeśli miałbym doradzać to poprę bazika - lepiej mieć 2 gry niż 1 z dodatkiem (moim zdaniem).
krfk
Posty: 14
Rejestracja: 09 lut 2006, 15:09
Lokalizacja: Katowice/Będzin
Kontakt:

Post autor: krfk »

avantar pisze:Cytadele bez problemu mozna kupic w Bardzie Katowickim z tego co pamietam. Pewnie w innych oddzialach tez bedzie ;)
Również w katowickim EMPIKu jeszcze wczoraj były ze trzy egzemplarze.

Cytadela bardzo mi się podoba jako lekka i szybka gra, którą można każdemu wytłumaczyć w parę minut. Z kolei do Dungeoneera ciągle nie jestem do końca przekonany, prawdopodobnie z powodu zagmatwanie napisanej instrukcji lub mojej indolencji umysłowej, przez co spora część reguł nie była dla mnie jasna.

pozdrawiam,
Krzysiek
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

krfk napisał:
Z kolei do Dungeoneera ciągle nie jestem do końca przekonany, prawdopodobnie z powodu zagmatwanie napisanej instrukcji
Polska instrukcja jest i tak dużo lepsza niż oryginalna angielska, bo jest przynajmniej w miarę logicznie uporządkowana. A oryginalna wygląda w ten sposób, jakby autor zapisywał po kolei to, co mu sie akurat przypomniało
lukiluk
Posty: 56
Rejestracja: 04 kwie 2006, 16:07
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: lukiluk »

Cytadela spodobała mi sie bardzo, polecam, ale najlepiej mieć dużo osób (min. 6 ) żeby rozgrywka zrobiła się naprawdę emocjonująca. Dungeoneer akurat mi zupełnie nie podchodzi, w porównaniu z cytadelą po prostu nudne.
Awatar użytkownika
Dasti
Posty: 77
Rejestracja: 12 cze 2005, 18:56
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Dasti »

Moim zdaniem zarówno Dungeoneer jak i Cytadela są bardzo dobrymi grami. Tylko, że ciężko jest porównywać dwie tak różne gry. Dungeoneer jest typową grą fantasy i jeżeli twoi współgracze też lubią klimaty fantasy to polecam dodatkowy zestaw Dungeoneera. Ale moim zdaniem lepsza od Smoków jest Krypta. Dungeoneer dopiero z drugą talią zaczyna rozwijać skrzydła. Ale jeśli zamiast eksploracji podziemi chcesz pograć troche na powierzchni to bierz Smoki. Tylko w Smokach jest mnóstwo powtarzajacych sie kart. Cytadela można powiedziec jest gra bardziej uniwersalna i moze przypasc do gustu wiekszej ilosci osob. Ja gram zarowno w jedno jak i w drugie, ale czesciej jednak Dungeoneera wybieram.
DST
yahu
Posty: 4
Rejestracja: 22 sie 2007, 08:55
Lokalizacja: Gniezno

Post autor: yahu »

Ten temat jest dość zakurzony ale akurat pasuje do mojej sytuacji idealnie. Kupiłem bowiem obie gry w tym samym czasie. Jeśli chodzi o Cytadelę to gra ta sprawdza się tylko dla 4 graczy i więcej. We dwie , trzy osoby jest po prostu nudna! Ale największą zaletą jest faktycznie uniwersalność - można zaprosić do gry każdego. Natomiast Dungeoneer to gra praktycznie dla maniaków fantasy. Gdy otworzyłem pudełko i zobaczyłem jakie tam są ładne karty, pomyślałem że to będzie świetna gra! Niestety okazało się to tylko złudzeniem bo grając w trójkę strasznie się nudziliśmy. I do tego jeszcze to bezsensowne turlanie kostki. Ale to są tylko odczucia trzech osób, a do tego trudno dyskutować o gustach. I zgodzę się z tym że Cytadela jest dość przereklamowana ale gra się całkiem fajnie!
Awatar użytkownika
assurbanipal
Posty: 250
Rejestracja: 09 sie 2007, 04:59
Lokalizacja: Bielsko - Biała
Has thanked: 1 time

Post autor: assurbanipal »

Dungeoneera mam już od jakiegoś czasu i grając w niego sporadycznie (np. raz, dwa razy na dwa tygodnie) w dwie lub trzy osoby) jest całkiem przyjemną i nie nudzącą się grą :D Co do turlania kostkami to wg mnie w tej akurat grze wcale to nie przeszkadza i wprowadza pewien element niepewności w np. walce (w końcu w światach fantasy to chyba tylko Conan jako jedyny mógł być pewny wyniku starcia ze swoim oponentem :wink: )

A jeśli chodzi o Cytadelę to ma dzisiaj do mnie dotrzeć świeżutki egzemplarz :D Po roezegraniu kilku gier podzielę się swoją opinią na temat "która gra lepsza" - chociaż po przeczytaniu recenzji i zapoznaniu się z mechaniką gry jak i obejrzeniu szaty graficznej obu gier już mogę na 99% stwierdzić, że lepszą grą jest Cytadela (no ale trzeba to sprawdzić w boju)
ODPOWIEDZ